Rada

Kedy a ako orezávať a omladzovať jablone, schéma formovania koruny

Kedy a ako orezávať a omladzovať jablone, schéma formovania koruny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie záhradných stromov predstavuje neustála starostlivosť, starostlivosť a veľká pozornosť venovaná sadeniciam. Bez týchto komponentov je zdravie stromov a vysoké výnosy nemožné. Je nepochybné, že jabloň je jedným z najobľúbenejších ovocných stromov a poskytuje záhradníkom ovocie rôznych farieb a chutí. Na získanie šťavnatého a zdravého ovocia sa pravidelne vyžaduje orezávanie jabloní - dôležitý proces, ktorý pri nesprávnej technológii môže spôsobiť veľa škody.

Prečo strihať mladé jablone

Vykonávanie takýchto záhradných prác je dôležitou súčasťou procesu pestovania ovocného stromu. Vykonávajú sa z mnohých dôvodov, ktoré ovplyvňujú plodnosť a zdravie výhonkov. Odstránenie centrálnych konárov je potrebné na vytvorenie správnej koruny jablone. Zlomené, choré a poškodené vetvy sa odstránia, aby sa mohol dostaviť správny vývoj nových procesov. Nevyhnutne sa tiež odstraňujú konkurenčné procesy, ktoré odoberajú silu a výživu. Jabloň sa tak pripravuje na dlhé zimné obdobie.

Prerezávanie jabloní

Pred začatím práce sa musíte oboznámiť s rôznymi spôsobmi, ako eliminovať nepotrebné vetvy na jabloni. S komplexnou starostlivosťou vás ovocné plantáže každý rok potešia bohatou výnosnosťou.

Starostlivosť o tento strom spočíva vo vykonávaní niekoľkých činností: nanášanie zmesí hnojív, kyprenie pôdy, vytrhávanie buriny a napájanie, ako aj mimoriadne dôležitý postup na elimináciu nepotrebných konárov.

Metódy a stupeň rezu jabloní

Je možné vykonať tvarovací, sanitárny, omladzujúci a regulačný postup. Na vytvorenie silnej kostry ovocného stromu je potrebná formácia, na ktorej vyrastú iba silné a zdravé vetvy. Hygienické postupy čistia výsadby od krížových a nadol rastúcich konárov. Omladením sa eliminujú staré konáre a reguláciou sa zastaví rast ovocného stromu, odstráni sa tienenie.

Niekedy je tiež potrebné vykonať stlačenie, ktoré je slabé, stredné a silné. Táto akcia sa vykoná, ak došlo k aktívnemu vývoju zelených výhonkov. Pri slabej štrbine sa odstráni jedna štvrtina kostrových konárov, so strednou - jednou tretinou. To platí iba pre zrelé ovocné stromy, ktoré rastú už viac ako päť rokov. Pri silnom reze je veľa centrálnych konárov pre znovuzrodenie úplne odstránených a sú eliminované aj spodné konáre.

Potrebné nástroje

Bez potrebnej sady nástrojov a materiálov nebude možné vykonávať žiadne záhradné práce. Budete potrebovať nasledujúce nástroje:

 1. Pilky na zuby so zubami v rôznych veľkostiach.
 2. Ručné nožnice na orezávanie - na odstránenie malých výhonkov.
 3. Kožené rukavice - na ochranu pred mechanickým poškodením.
 4. Rebrík - pre vysoké ovocné stromy.
 5. V prípade potreby - elektrická píla.

Musíte tiež pamätať na to, že všetky nástroje musia byť čisté a dostatočne naostrené. Neodporúča sa ponechávať nerovnomerné rezy, pretože takéto rany sa budú hojiť dlho. Môžu tiež ľahko preniknúť do baktérií a škodlivého hmyzu. Po ukončení práce je potrebné opracovať všetky nástroje a povrch zárezov.

Ako správne orezávať jabloň

Vetvy sa odstránia podľa štandardnej schémy. Počas prvého spustenia musíte vylúčiť všetky zlomené, poškodené procesy a suché vetvy. Koruna jablone je tiež trochu zriedená - horná časť veľkého kmeňa s ostatnými výhonkami je odrezaná. Rez sa vykonáva pozdĺž krúžku s korálkami.

Mali by ste sa pokúsiť vykonať túto akciu tak, aby jabloň určitým spôsobom liečila ranu svojou kôrou. V opačnom prípade môže zostať konope, ktoré časom vyschne a hnije. A v dutinách sa môžu ľahko usadiť plesne a škodlivý hmyz, ktoré prispievajú k rozvoju chorôb.

A treba pamätať na to, že po všetkých vykonaných prácach sa čerstvé rezy spracujú pomocou antiseptík.

Prerezávanie podľa ročných období

Okrem dôležitých vedomostí a zručností musíte poznať aj konkrétne pojmy, za ktoré sa vykonávajú všetky záhradné práce. Práce sa začínajú na jar, okolo apríla, a trvajú až do prestávky v zárodkoch.

Na poznámku! Začiatkom leta je lepšie vykonať sanitárnu likvidáciu. Jeseň sa tiež považuje za dobré obdobie, keď nie sú listy a plody.

Na jar

Ak vykonávate jarné práce správne, potom sa v novej sezóne strom vyznačuje dobrým plodením. Tvorba jabloní sa musí uskutočniť nasledovne:

 • odstráňte zmrznuté a zlomené vetvy;
 • vylúčiť vetvy postihnuté chorobami;
 • odstráňte priečne vetvy, ktoré rastú dovnútra;
 • omladiť staré stromy;
 • upravte rast horných konárov - mali by byť kratšie ako stredné a spodné.

Ak v minulom roku strom nevykazoval veľkú úrodu, potom by sa orezanie malo vykonať dosť energicky.

V lete

Letné rezanie ovocných stromov sa neodporúča, pretože škodlivý hmyz je v tomto období mimoriadne aktívny. Na vylúčenie konkurenčných výhonkov je preto povolená iba ľahká práca na začiatku leta alebo na konci mája. Aby ste to dosiahli, musíte vylúčiť všetky nezrelé výhonky, ktoré sa nachádzajú na samom vrchole starých konárov. Procesy, ktoré sú umiestnené o niečo nižšie, je potrebné ponechať pre budúcu kostru. Je potrebné odstrániť ďalšie podrobnosti.

Odstránia sa aj choré a popraskané konáre. Pri správnej práci môžete dosiahnuť vysoký výnos. Zovretie je nevyhnutné na oslabenie a zastavenie rastu výhonkov, ktoré sú dlhšie ako 15 centimetrov. Skladacia metóda môže mať pozitívny vplyv na proces plodenia.

Na jeseň

Jesenné práce v záhrade sa vykonávajú po opadaní listov a strom začína zimovať. Hlavnou náplňou práce je odstraňovanie poškodených a starých konárov. Rovnako sú odstránené všetky vetvy, na ktorých sa neplodilo, ak bolo plodov málo alebo boli nekvalitné. Mali by ste tiež vylúčiť vetvy, ktoré spôsobujú zatienenie, a vetvy, ktoré vyrastali pod ostrým uhlom. Po všetkých prácach sú rezy ošetrené špeciálnou smolou alebo olejovou farbou.

Nuansy prerezávania jabloní rôzneho veku

Pri strihaní mladého ovocného stromu by ste si mali dať za úlohu zabezpečiť dobré podmienky pre ďalší vývoj jablone. Orezávanie starých stromov sa vykonáva s cieľom zvýšiť plodnosť, vylúčiť chyby koruny a uchovať silu pre rast. Vykonáva sa tiež na elimináciu chorôb a hmyzu.

Ročná jabloň

Počas tohto obdobia čaká záhradníka niekoľko úloh: pravidelné prerezávanie centrálnych výhonkov, aby sa obmedzil ich rast a správny vývoj bočných vetiev. A tiež je vytvorená spodná časť kufra. Prvý rez sa robí o rok neskôr. Po odrezaní centrálneho výhonku na „korune“ sa začína zvyšovať rast bočných konárov. Je potrebné skrátiť dlhé kostrové konáre o 15 centimetrov. Potom musíte začať formovať správnu spodnú časť. Všetky mladé výhonky, ktoré dorastajú 40 centimetrov od zeme, musia byť odstránené.

Dvojročná jabloň

V druhom roku sa vyžaduje prerezávanie, aby sa vytvorili vrstvy kostrových konárov. Ak ste ešte neodrezali vetvy, potom na každej vrstve budú najmenej dve veľké vetvy a vzdialenosť medzi nimi je asi 50 centimetrov. Bude potrebné skrátiť kostrové konáre tak, aby boli približne na rovnakej úrovni. Ak chce záhradník vytvoriť zaoblený tvar, bude potrebné odstránenie centrálneho výhonku. Musíte odrezať nad prvou vetvou.

Dospelý jabloň

Ak chcete omladiť dospelú jabloň, budete musieť skrátiť vetvy. Najskôr sa vykonáva sanitárna likvidácia. Po vyčistení jabloní musíte ovocný strom omladiť. Odrežte staré konáre, ktoré už neprodukujú vysoko kvalitné jablká. Je tiež potrebné odstrániť vertikálne výhonky, ktoré nie sú prospešné, ale iba odoberajú silu. Potom sa odstránia skrížené konáre, rast koreňov a dorastajúce konáre.

Výsledná akcia spočíva v skrátení kufra. Vysoké stromy možno skrátiť až na 3 metre.

Pozor! Ak je strom starší ako 8 rokov, rozloží sa podobný postup na niekoľko rokov.

Vlastnosti prerezávania trpasličieho jablone

Ak vyprodukujete zásobu trpasličieho jablone, potom bude mať tento strom bohatú úrodu a začne rodiť oveľa skôr. Ak trpasličí ovocný strom nestriháte, potom sa celková doba jeho plodenia často skracuje na 3 - 4 roky.

V prvom roku života dochádza k formovaniu kostry koruny, čo sa uľahčuje orezaním kmeňa. Výška rezu priamo závisí od odrody ovocného stromu, často však rez nemá viac ako 70 centimetrov. Vyžaduje tiež odrezanie bočných výhonkov, aby strom vďaka tomu vyzeral ako lopta.

Horné vetvy je zvyčajne potrebné skrátiť, aby sa uľahčil rast a vývoj centrálnych výhonkov, pretože vetvy sa začínajú silnejšie rozvíjať na vrchu ovocného stromu. Na zakrpatených podpníkoch sú však vetvy takmer nikdy úplne vyrezané, ak sú zdravé. Je potrebné nechať na nich niekoľko obličiek. Tiež stojí za to pamätať na plodenie stromu - počas tohto obdobia by mal byť celý proces starostlivo regulovaný a niektoré púčiky by mali byť odstránené. V opačnom prípade môžete preťažiť jabloň a umožniť odlomenie konárov.

Špecifiká prerezávania jablone stĺpovitej odrody

Stĺpové jablko má neobvyklý tvar koruny. Šírka stromu je zvyčajne asi 50 centimetrov. Pravidelné prerezávanie sa nevyžaduje, niekedy však stojí za to urobiť. Častým problémom je poškodenie vrchu stĺpovitej jablone v dôsledku mrazu alebo škodcov. V takom prípade musíte nájsť náhradu za centrálny výhonok - vyberte silnú vetvu. Spolu s korunou bude potrebné rezať ďalšie zvislé výhonky. Aby sa tomu zabránilo, je stred na zimu zabalený.

Prvý rok spravidla nie je potrebný žiadny zásah. Ako však rastie, objavujú sa mladé výhonky, ktoré konkurujú ovocným vetvám a odoberajú im výživné látky. V tejto chvíli je potrebný zásah záhradníka:

 • mladé výhonky sú zovreté v rovnakej vzdialenosti od kmeňa (20 centimetrov);
 • ako rastie, štipka má 35 centimetrov;
 • už od štvrtého roku sa pobočky postupne odstraňujú.

Špecifickosť prerezávania takéhoto jablone je taká, že pri pravidelnom zovretí sa prerezávanie nevyžaduje. Tento proces je šetrný, strom nie je stresovaný.

Ďalšia starostlivosť

Po orezávaní je potrebné ovocným stromom dodať polievku a doplnkové potraviny. Počas jarného rezu sa do kruhu kmeňa zavádzajú zmesi hnojív, ktoré zahŕňajú dusík, draslík a fosfor.

Počas jesenného obdobia rezu sa zavádzajú doplnkové potraviny, ktoré v kompozícii obsahujú draslík a fosfor, pretože strom bude potrebovať liečenie a posilnenie. Počas tohto obdobia sa nepridávajú zmesi s dusíkom.

Pri zavádzaní zmesí hnojív budete musieť dodržiavať všetky pokyny a pravidlá. Ak pridáte príliš veľa hnojiva, potom strom utrpí viac škody ako úžitku.


Pozri si video: Řez starých ovocných stromů (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Samugis

  In my opinion a very interesting topic. I suggest you discuss this here or in PM.

 2. Ulmar

  Brilliant phrase and it is duly

 3. Afif

  Certainly. Všetko vyššie povedala pravdu.

 4. Tau

  Enter we are going to talk on the matter.

 5. Grant

  what we would do without your very good sentence

 6. Voodooshakar

  Prepáč, nemôžem ti pomôcť. Ale som si istý, že nájdete správne riešenie.Napíšte správu