Rada

Čo robiť, ak má kura upchatú strumu, príčiny a spôsoby liečby

Čo robiť, ak má kura upchatú strumu, príčiny a spôsoby liečby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Struma je kľúčovou súčasťou tráviaceho systému kurčaťa. Práve v ňom sa začína proces trávenia krmiva. K prekážke strumy dochádza pomerne často. Ak je táto časť tela kurčiat narušená, možno pozorovať všeobecné zhoršenie zdravia. Ak má kura upchatú strumu, čo robiť v takejto situácii? Táto otázka je zaujímavá pre mnohých začínajúcich chovateľov hydiny.

Hlavné príčiny problému

Struma je upchatá takmer u všetkých druhov kurčiat. Prevalencia ochorenia však závisí od typu stravy vtákov. Ak majiteľ kŕmi kurčatá nesprávne, pravdepodobnosť vzniku choroby je dosť vysoká. Existuje veľa dôvodov na vznik patológie.

Medzi hlavné provokujúce faktory patrí:

 1. Poruchy stravovania. Najčastejšou príčinou problémov sú nepravidelnosti stravovania. Kurčatá sa odporúčajú kŕmiť v čase na to určenom. Jedenie v rôznych časoch dňa má často za následok významné intervaly medzi jedlami. To negatívne ovplyvňuje tráviace orgány vtákov. Hladné kurčatá sa môžu vrhnúť a zjesť príliš veľa jedla. To vyvoláva pretečenie strumy. Ak je kurča zdravé, jedlo pôjde priamo do žalúdka. U oslabených alebo chorých vtákov sa môže v strume hromadiť potrava, ktorá vyvoláva upchatie a zápal.
 2. Málo vody. Dysfunkcia strumy je spôsobená nedostatkom tekutín. Je to voda, ktorá tlačí potravu do žalúdka, v ktorom je trávená. Preto je dôležité kontrolovať nielen včasnosť kŕmenia, ale aj pravidelnosť dodávky vody.
 3. Zlá kvalita krmiva. Blokovanie môže byť spôsobené krmivom obsahujúcim veľké fragmenty. Kurčatá niekedy náhodne prehltnú veľké alebo tvrdé stonky a konáre. V takom prípade stonky vyvolávajú upchatie strumy a môžu poškodiť orgány. V tejto situácii nie je majiteľ vždy schopný kurčatám poskytnúť úplnú pomoc. Vyrovnať sa s problémom bude možné iba operatívne. Pri tom sa odporúča odstrániť zaseknuté úlomky.
 4. Nedostatok vitamínov a minerálov. Vývoj poruchy môže byť spôsobený nedostatočným množstvom vitamínov a iných užitočných prvkov v tele vtákov. Najčastejšou príčinou problémov je nedostatok vitamínov B2 a B12.

Príznaky blokovania

Aby ste nezmeškali výskyt problémov, odporúča sa kontrolovať správanie kurčaťa. O vývoji patológie svedčia nasledovné:

 • guľovité tesnenie bez ohľadu na kŕmenie;
 • všeobecná slabosť vtáka po dlhú dobu;
 • nedostatok smädu a chuti do jedla;
 • zápach hniloby zo zobáka;
 • porušenie dýchacích funkcií;
 • zvýšená telesná teplota;
 • smrť vtákov;
 • priehľadný výtok zo zobáka.

Diagnostické metódy

Je možné identifikovať zablokovanie strumy podľa vzhľadu kurčaťa. Ak sa týmusový vak vtáka neustále zväčšuje, bez ohľadu na jedlo, znamená to porušenie jeho priechodnosti. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť porušenie, je u vtákov, ktoré nemajú v oblasti krku silné perie.

U niektorých plemien však môžete vidieť opuch strumy na impozantnú veľkosť. Plemená ako Pavlovskaja a 1. máj sa vyznačujú hustým operením v oblasti goliera. Preto v počiatočných štádiách nemožno chorobu zistiť.

Aby ste zistili problémy, stojí za to venovať pozornosť správaniu vtákov. Stávajú sa malátnymi, strácajú chuť do jedla a nepijú vodu. Príznaky ako tieto by mali majiteľa prinútiť venovať pozornosť stavu strumy.

Pri zablokovaní získa týmusový vak tvrdú konzistenciu a pripomína hustú guľu. U kurčaťa sa postupne rozvinú respiračné dysfunkcie. Vtáčik zároveň začína hlučne a prerušovane dýchať. V prípade zápalu sa z zobáka uvoľní číra tekutina. Môže byť aj žltkastý. Ak vezmete kurča so zanesenou strumou v rukách, budete môcť zo zobáka zacítiť kyslý a hnilobný zápach. To naznačuje, že jedlo, ktoré sa uviazlo v pažeráku, sa začalo zhoršovať.

Čo robiť, ak má kura strumu?

Blokovanie strumy si vyžaduje včasnú pomoc sliepke. Ak to neurobíte, existuje riziko nebezpečných následkov.

Konzervatívna liečba

S nárastom strumy u kurčaťa zostáva mobilný, ale nič neje. To znamená, že vták sa prejedá. V takom prípade musí byť izolovaný od zvyšku kurčiat a postupne spájkovaný teplou vodou. Dôležitá je aj výživa hydiny. Odporúča sa kŕmiť ju mimoriadne mäkkými jedlami. Mokrá nakrájaná kaša, varené a zemiakové pyré, malý tvaroh budú vynikajúcou možnosťou.

Dvakrát denne sa odporúča do zobáka zakopať 10 mililitrov rastlinného oleja a mal by sa kombinovať s rybím olejom.

S včasnou identifikáciou problému by ste sa mali pokúsiť zjemniť jedlo prítomné vo vnútri. Z tohto dôvodu sa odporúča vziať injekčnú striekačku bez ihly. Tiež stojí za to pripraviť rastlinný olej a vodu. Potom musíte urobiť nasledovné:

 • nalejte zmes oleja a vody do vtáčieho hrdla injekčnou striekačkou;
 • vykonať masáž tesnenia;
 • položte kurča hore nohami;
 • zatlačte hrudku do hrdla;
 • z času na čas jemne pretrepte.

Ak táto metóda neposkytla požadované výsledky, odporúča sa vstreknúť slabý roztok manganistanu draselného do krku. To by malo byť vykonané pomocou mäkkej gumovej trubice. Je lepšie ho ošetrovať vazelínou. Je tiež prípustné použiť injekčnú striekačku bez ihly. Pre postup pripravte pohár teplého ružového roztoku.

Chirurgický zákrok

Ak by bolo možné identifikovať cudzí predmet v strumovom vaku, je potrebný chirurgický zákrok. Procedúru musí vykonať veterinárny lekár. Niekedy o tom rozhodnú skúsení chovatelia hydiny.

Na uskutočnenie takejto operácie stojí za to pripraviť nasledujúce:

 • výrobok obsahujúci alkohol;
 • ostré nožnice - mali by byť dezinfikované;
 • peroxid vodíka;
 • jód;
 • vata;
 • pinzeta;
 • chirurgické nite.

Na vykonanie postupu sa odporúča urobiť nasledovné:

 1. Kurča zafixujte, vyberte perie z úrody.
 2. Ošetrujte oblasť otvoru jódom.
 3. Urobte malý rez a odstráňte obsah pinzetou.
 4. Peroxidujte rez.
 5. Miesto zašite niťou - odporúča sa použiť vstrebateľnú.

Po operácii stojí za to držať kurča na hladovej strave a sledovať jeho stav.

Strava

Hydina so zanesenou strumou sa odporúča oddeliť od ostatných kurčiat a nasadiť špeciálnu stravu. Počas obdobia liečby by sa malo kŕmiť iba mäkkými jedlami. Patria sem tieto položky:

 • kaša na kašu;
 • varené vajcia;
 • zemiaková kaša;
 • kefír;
 • tvaroh.

Možné následky problému

Na vyliečenie patológie je potrebné ju včas identifikovať a okamžite prijať vhodné opatrenia. Pri dlhodobej existencii porušenia hrozí riziko rôznych problémov.

Medzi hlavné komplikácie choroby patria zápalové lézie strumy a čriev. Pri chronickosti procesu existuje riziko poškodenia pažeráka, zhoršenej funkcie obličiek a pečene. Niekedy opuchnutá struma provokuje vtáka, aby sa udusil.

Prevencia blokovania strumy u kurčiat

Skúsení chovatelia hydiny odporúčajú vyhnúť sa upchatiu strumy. Mali by ste postupovať podľa jednoduchých odporúčaní:

 1. Vopred si premyslite stravu vtákov. Kurčatá sa najlepšie kŕmia dvakrát denne. Stojí za to to robiť ráno a večer. Krmivo by sa malo podávať súčasne. Vďaka tomu sa vtáky nebudú vrhať na jedlo a absorbovať ich príliš rýchlo.
 2. Kontrolujte kvalitu jedla. Tuhé a hrubé jedlá by mali byť zakázané. Ak je takéto jedlo v strave, odporúča sa ho zomlieť a zmiešať s mäkkými jedlami.
 3. Pridajte do vody pár kvapiek jablčného octu, aby ste zlepšili tráviace funkcie. V takom prípade by sa voda mala systematicky meniť.
 4. V blízkosti podávačov umiestnite žľaby s pieskom a malými kamienkami. V prírodných podmienkach vtáky absorbujú kamienky a zrnká piesku, ktoré pomáhajú zjemniť jedlo v plodine.

Akumulácia potravy v strume sa považuje za pomerne častý problém, ktorý môže mať negatívne následky. Aby sme sa vyrovnali s porušením, odporúča sa vykonať včasnú terapiu. Zahŕňa konzervatívne alebo chirurgické metódy. V zložitých situáciách sa nezaobídete bez pomoci veterinára.


Pozri si video: લજ ર સભળ જર (Február 2023).