Rada

Opis odrody cherry paradajkovej žltej, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Opis odrody cherry paradajkovej žltej, vlastnosti pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cherry paradajky sú skupina zeleniny, ktorá zahŕňa odrody a hybridy, ktoré majú miniatúrne ovocie. Hmotnosť čerešní nepresahuje 30 g. V súčasnosti existuje viac ako 100 druhov maloplodých paradajok. Zdá sa, že v odrodách čerešní môžu byť rôzne odrody. Ukazuje sa, že sa líšia tvarom, farbou a inými charakteristikami.

Farba a tvar

Každý je zvyknutý vidieť iba červené plody. Existujú ale cherry paradajky, ktoré majú malinovú, žltú, zelenú, čiernu a oranžovú farbu. Zrelé paradajky sú oválne, okrúhle, kvapkovitého tvaru a pretiahnuté. Svet videl prvé ovocie a popis odrody pre ne ešte v roku 1973.

Izraelskí vedci predstavili prvý vývoj. Chceli vyvinúť odrodu, ktorá by v horúcom podnebí pomaly dozrievala. Názov zeleniny pochádza z anglického slova cherry, čo v ruštine znamená „čerešňa“. A to nie je náhoda, pretože paradajky svojím vzhľadom pripomínajú plody tohto stromu.

Charakteristické

Pri štúdiu charakteristík moderných cherry paradajok možno pochopiť, že ide o hybridy. Sú odolné voči náhlym zmenám teploty bez ohľadu na dennú dobu. Rozvíjajú sa v krajinách s horúcim podnebím. Nebojí sa nedostatku vlhkosti.

V závislosti od dĺžky stoniek sú rozdelené do troch typov:

 • determinant - nízky vzrast;
 • semi-determinant - stredná výška;
 • neurčitý - vysoký.

Paradajka žltá čerešňa, rovnako ako iné odrody s rôznymi farbami, tvorí 3 až 5 zhlukov, na ktorých dozrieva 15 až 20 paradajok. Dozrievanie paradajok na jednom strapci nastáva súčasne. Preto je často možné na trhu vidieť paradajky od predajcov, ktorí sú odrezaní vetvou a nezberajú ich po kúsku. Takéto vetvičky sa používajú na zdobenie jedál, čo vyzerá veľmi výhodne.

Chuť a pestovanie

Odrody rajčiakov majú skoré, stredné a neskoré obdobia dozrievania. 7% všetkých druhov si ponechalo dlhšie obdobie dozrievania ovocia. Preto sa prvá plodina zbiera v polovici júla. Môžete nájsť skoré a stredné sezónne odrody, ale to je problematické.

Pestovanie čerešní je možné v otvorenej aj uzavretej pôde. Odrody ampel sú veľmi populárne. Špeciálne vyšľachtené pre vývoj na balkónoch. Existujú aj paradajky, ktoré sú vhodné na pestovanie na parapetoch.

Čerešne majú neskutočnú chuť. Väčšina zeleniny na trhu má jasnú charakteristickú paradajkovú príchuť. Ak hľadáte, môžete nájsť neobvyklé odrody. Chuťovo sú bohaté na melón, čučoriedky a maliny.

Najlepšie odrody

V predaji najčastejšie nájdete semená patriace k jednej z odrôd:

 1. Red, Ira a Fingers.
 2. Jahoda, sladká čerešňa a žltá čerešňa.
 3. Dr. Green Frostad, Ocean and Elf.
 4. Muškát biely, zelené hrozno a višňový kvet f1
 5. Margol a žlté datle.

Vďaka širokému sortimentu si každý vyberie pre seba vhodnú odrodu. Zároveň sa berie do úvahy farba a veľkosť štetcov, najmä pri pestovaní na parapetoch alebo balkónoch.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody patrí:

 • schopnosť zvoliť si čas dozrievania ovocia;
 • vysoká produktivita;
 • rôzne príchute;
 • konzervovanie jednotlivo alebo štetcami.

Medzi nedostatkami sa rozlišuje iba jeden - náchylnosť na určité choroby. Každá odroda má svoj špecifický druh škodcov.

Aplikácie na varenie

Odrodové cherry paradajky sa pridávajú do mnohých jedál - predjedál, sendvičov a šalátov. Najmenšie sú vhodné na zdobenie varených jedál. Paradajky sa odhalia nielen v šalátoch, ale tiež spestria zeleninový tanier na zimu. Paradajky dokonale vyplnia prázdne miesto v nádobe a vyzerajú nádherne.

Pokročilejšie gazdinky suché alebo suché čerešne. To tiež umožňuje ich použitie na varenie. Pridávajú sa vcelku do zeleninových koláčov, pripravujú sa omáčky a prílohy. Záhradkári si určite obľúbia cherry paradajky.


Pozri si video: How To Prune Cherry Trees Simple Steps (December 2022).