Rada

Príznaky a príznaky cytosporózy na jabloni, spôsoby liečby a prevencia

Príznaky a príznaky cytosporózy na jabloni, spôsoby liečby a prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Liečba cytosporózy jablone vyžaduje súlad s mnohými vlastnosťami. Na zvládnutie tohto porušenia môžete použiť mechanické alebo chemické prostriedky. Okrem štandardných postupov je prípustné používať ľudové recepty. V tomto prípade liečba dáva účinok iba v počiatočných štádiách vývoja patológie. Aby sa zabránilo rozvoju choroby, mali by sa prijať preventívne opatrenia.

Aká je táto choroba

Cytosporóza je infekčné plesňové ochorenie, ktoré často postihuje ovocné stromy. Toto je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje vysychanie kôry stromu. Pod vplyvom hubových toxínov, ktoré sa uvoľňujú v procese vitálnej činnosti, kôra vysuší a získa hubovitú konzistenciu. Po určitom čase získa tmavý odtieň a odumrie.

Pôvodca cytosporózy

Cytosporózu vyvolávajú plesňové mikroorganizmy - Cytospora copitata Sacc et Schnalz a Cytospora carphosperma Fr. Patológia ovplyvňuje stromy v akomkoľvek veku. Popáleniny a praskliny pôsobia ako ohnisko na infekciu. Patogény sa šíria vetrom alebo hmyzom. Darí sa im v podmienkach vysokej vlhkosti.

Známky infekcie stromov

Patológia sa stáva viditeľnou počas obdobia kvitnutia alebo neskôr - na začiatku leta. Najskôr sa zmení stav kôry. Tvoria sa na ňom charakteristické hrčky, v ktorých sa vytvárajú spóry. Ale toto znamenie je takmer neviditeľné. Cytosporóza je pre jabloň veľmi nebezpečná. Môže to viesť k smrti stromu. S rozvojom choroby kvety uschnú a hrdzavejú. V tomto prípade získa kôra červeno-hnedý alebo oranžový odtieň. Niekedy sa zmení na zelenú a narazí.

Škvrny rýchlo pribúdajú. Vďaka tomu obkolesili pobočku. Z kôry takmer nevytekajú šťavy a často odumiera. Olistenie a kvety okolo postihnutej oblasti vyschnú. Kôra nadobúda tmavý odtieň. Často sa na ňom tvoria vredy. V zložitých situáciách drevo trpí. V postihnutých oblastiach sú pozorované praskliny a uvoľňovanie ďasien.

S čím sa dá zameniť

Cytosporóza pripomína príznaky čiernej rakoviny. Ale pri druhom ochorení vytvára huba zrejmé sústredné kruhy, zatiaľ čo pri cytosporóze sa na kôre objavujú chaotické hrčky. Navyše pri cytosporóze získa kôra hubovitú štruktúru. Zároveň neodlupuje, ako pri čiernej rakovine.

Patológiu je ťažké eliminovať, preto je oveľa jednoduchšie zapojiť sa do prevencie a neliečiť infikovanú záhradu.

Aké je nebezpečenstvo pre jabloň

Cytosporóza je jednou z najvážnejších chorôb. Tok miazgy sa vykonáva výhradne v kôre. Keď je porazený, fragment stromu nedostane užitočné prvky, a preto vysuší.

Pod vplyvom toxínov hubových mikroorganizmov, ktoré sa uvoľňujú v procese vitálnej činnosti, kôra vysuší a získa hubovitú štruktúru. Neprechádza šťavami a po krátkom čase stmavne a odumiera vetvou.

Účinné kontrolné opatrenia

V zložitých situáciách je patológia ťažko liečiteľná. Preto je najlepšie zaoberať sa prevenciou choroby.

Spracovateľské zariadenia

Existuje veľa účinných chemikálií, ktoré môžu pomôcť vyrovnať sa s cytosporózou. Mechanické metódy boja sú tiež vysoko účinné.

Mechanické ošetrenie

Na zastavenie vývoja ochorenia je potrebné odstrániť všetky postihnuté fragmenty. V tomto prípade je dôležité zbaviť sa postihnutého tkaniva. Zvyšné postupy majú pomocný charakter. Ovplyvnené tenké vetvy musia byť bezohľadne odstránené. Odporúča sa ich odrezať a poškodené fragmenty ošetriť síranom meďnatým. Potom naneste var. Je tiež prípustné použiť sušiaci olej.

Je potrebné podrobne preskúmať fragmenty kostry. Ak je časť kôry poškodená, môžete sa pokúsiť vetvy zachrániť. Ak je prítomný jav zachytenia, snímka sa úplne odstráni. Ak je drevo poškodené, je potrebné odrezať akýkoľvek konár. Ak je kmeň poškodený, jabloň s najväčšou pravdepodobnosťou zomrie.

Chemikálie

Keď sa zistia príznaky cytosporózy, odporúča sa ošetrenie stromov modernými fungicídmi. V závislosti od fázy vegetačného obdobia sa používajú rôzne riešenia. Najlepšie je začať s elimináciou cytosporózy skoro na jar. Prvýkrát posypte jabloň, až kým sa nevytvoria listy. V tejto fáze sa odporúča použiť síran meďnatý. Jeho koncentrácia by mala byť 3%. Kmeň kufra musí byť ošetrený roztokom dusičnanu amónneho s koncentráciou 10%. Je tiež prípustné použiť 7% roztok močoviny.

V štádiu opuchu obličiek je prípustné použiť Homov roztok. Na 10 litrov vody sa odporúča užiť 40 gramov drogy. Je tiež prípustné použiť 1% koloidnej síry.

Ďalšie spracovanie sa vykonáva pred kvitnutím stromov. V tomto štádiu sa použije roztok síranu meďnatého s koncentráciou 5%. Je tiež prípustné použiť kompozíciu na báze 10 litrov vody a 50 gramov koloidnej síry. Po tretíkrát stojí za to spracovať strom ihneď po odkvitnutí. V takom prípade stojí za to použiť Homovo riešenie.

Ľudové recepty

Okrem chemikálií možno použiť účinné ľudové recepty:

  1. Produkt na báze hliny a mulleinu. Tieto látky sa musia brať v rovnakých častiach. Aby ste mohli produkt používať, je potrebné postihnutú oblasť dobre vyčistiť a posypať síranom meďnatým. Potom naneste kompozíciu a zabaľte ju handrou.
  2. Zloženie na báze vitriolu, kolofónie a petroleja. Náprava pomáha v počiatočnom štádiu plesňovej infekcie. Aby ste to dosiahli, musíte zmiešať kolofóniu, vitriol a petrolej v pomere 3: 1: 1. V takom prípade sa nevyžaduje čistenie postihnutej oblasti. Musí byť namazaný kompozíciou pomocou tvrdej kefy.

Vlastnosti antibiotickej liečby

Choroba sa dá liečiť antibakteriálnymi liekmi - streptomycínom a tetracyklínom. K tomu sa odporúča ošetrovať poškodené miesta roztokmi s koncentráciou 2-4%. Je tiež prípustné nastriekať korunku a urobiť injekcie do stonky.

Kedy a ako postup vykonať

Na začiatku jari je potrebné konáre zastrihnúť. Toto by sa malo vykonať skôr, ako odkvitnú prvé listy. Plocha rezu by mala byť namazaná síranom meďnatým v koncentrácii 3%. Aby ste zabránili vniknutiu baktérií a spór plesňových mikroorganizmov na poškodené miesto, odporúča sa ho pokryť záhradným lakom. Všetky činnosti na rez stromov sa odporúčajú vykonávať v teplom a suchom počasí.

Profylaxia

Aby sa zabránilo rozvoju cytosporózy, odporúča sa dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Vykonajte prerezávanie proti starnutiu v intervaloch 3-4 rokov. Systematicky odstráňte postihnuté vetvy. Okrem toho je zakázané ponechávať konope z vyrezaných stromov. V podmienkach vysokej vlhkosti sa na nich aktívne množia spóry húb.
  2. Spaľujte padlé ovocie, listy, kvety. Vyhladzujte oblasti rozbitia a spracujte pomocou vitriolu. Potom zakryte vrstvou hliny a mulleinu alebo použite tmel. To pomáha zvyšovať odolnosť stromu proti mrazu a posilňovať imunitný systém.
  3. Nástroje vydezinfikujte petrolejom. Prijateľný je aj formalín.
  4. Kmene a plexusy konárov vybielte vápnom. To pomáha vyhnúť sa spáleniu.
  5. Pôdu pod stromom systematicky uvoľňujte. To nasýti korene vlhkosťou a kyslíkom a pomôže regulovať škodcov.
  6. Zabráňte vysychaniu pôdy.
  7. Úrodnú pôdu systematicky prihnojujte. V takom prípade sa dusíkaté látky odporúčajú nanášať v minimálnom množstve. Lepšie je používať draslík a fosfor.

Cytosporóza je nebezpečná patológia, ktorá často ovplyvňuje jablone. Aby sa zabránilo aktívnej reprodukcii húb, stojí za to dodržiavať pravidlá prevencie.


Pozri si video: Stĺpové čerešne (Septembra 2022).