Nápady

Hrozno "Hope AZOS": opis a vlastnosti pestovania


Hrozno „Hope AZOS“ sa vzťahuje na odrody stolov a dozrievanie v skorom strednodobom horizonte: od začiatku vegetačného obdobia do zberu uplynie 125 až 130 dní. Hybridná forma bola vyvinutá na kultiváciu v ruskej klíme, ktorá sa vyznačuje nekonzistentným počasím a relatívne krátkym letným obdobím.

História výberu

Pôvodcom hrozna pod názvom „Hope AZOS“ je GNU Anap ZOSViV SKZNIISiV. Hybridná forma bola získaná ako výsledok šľachtiteľských prác na krížení rodičovských odrôd Moldavsko a Kardinál a bola zapísaná do registra v roku 1998 na pestovanie vo viniciach v oblasti severného Kaukazu. Autorom tohto pomerne úspešného interšpecifického hybridu je N. N. Apalkova.

Opis stupňa

Hrozno "Hope AZOS" dozrieva hlavne koncom augusta. Podrobný opis odrody, ako aj fotografie, ktoré ju charakterizujú, uvádza autor a pôvodca hybridnej formy.

Charakteristiky rastlín

Hroznové kríky „Nadezhda AZOS“ sú silné, výhonky dosahujú výšku 3 m. Rýchlosť zrenia viniča je vysoká a môže sa pohybovať od 2/3 do 6/7 celkovej dĺžky. Celkový objem plodných výhonkov je v priemere 83%.

Listy a vrcholy mladých výhonkov na kríkoch sa vyznačujú intenzívnou hustou pavučinkovou pubescenciou. Listový list je veľký. Listy sú päť-lalokovité, s hlbokou pitvou. Otvor na vrúbku stopky. Každý výhonok má v priemere 1,4 zoskupení. Kvitnúce bisexuálne. Na streľbe nie viac ako jedno kvetenstvo. Zväzok je veľký, kónický alebo rozvetvený, sypký, s hmotnosťou od 450 do 710 g. Stopka je stredne dlhá.

Vlastnosti bobúľ

Hrozno „Hope AZOS“ vytvára podlhovasté oválne alebo krátke eliptické bobule v čiernej a modrej farbe s úplnými semenami. Hmotnosť bobule sa môže pohybovať od 5 do 8 g. Dužina je chrumkavá, mäsitá, pokrytá stredne silnou pokožkou. Chuť dobre. Chuť je pomerne jednoduchá. Obsah cukru od 15% do 17%, kyslosť najviac 7 - 8 g / l. Ochutnávka čerstvého hrozna je 8,2 bodu.

Výhody a nevýhody

Hybridný "Hope AZOS" má nasledujúce pozitívne vlastnosti:

 • dobrá prepravovateľnosť;
 • odolnosť proti mrazu sa zvyšuje a dosahuje -26 ° C;
 • veľmi veľké, zarovnané a krásne bobule;
 • bobule s osami nie sú poškodené;
 • vysoká miera predajnosti plodiny;
 • odolnosť proti plesniam, sivá hniloba bobúľ, zvýšená odolnosť proti oidiu.

Nevýhodami sú slabé zakorenenie odrezkov a nedostatočne vysoká produktivita nepresahujúca 7,8 t / ha.

Hrozno "Nadezhda AZOS": vlastnosti odrody

Pravidlá vykládky

Pre hrozno hybridnej formy „Hope AZOS“ je potrebná úrodná a ľahká pôda s kvalitným odtokom a blízkou polohou podzemnej vody.

Pravidlá pestovania hrozna sú tieto:

 1. Po zaschnutí pôdy a zahriatí sa odporúča zasadiť rastliny na jar. Odporúča sa pristátie v južných regiónoch od 5. mája do 20. mája a pre severné regióny sa optimálne obdobie začína od polovice mája.
 2. Aby sa vinica ďalej chránila, je vhodné pestovať bobule a ovocné dreviny, ktoré v zime prispejú k udržiavaniu snehu.
 3. Bezprostredne pred výsadbou by sa mal koreňový systém sadenice namočiť jeden deň do vody pri izbovej teplote a potom skrátiť hlavné korene až po spodnú časť päty na 15 cm a úplne vyrezať všetky poškodené a suché korene.
 4. Na pristátie by sa mali vopred pripraviť jamy štandardných veľkostí: šírka od 80 cm do metra a hĺbka po celú hrúbku koreňovej vrstvy.
 5. V jame je potrebné vytvoriť kopu pôdneho substrátu, ktorá by mala obsahovať pôdu, humus alebo kompost, superfosfát, chlorid draselný alebo soľ draslíka.

V prípade sadeníc hrozna, ktoré sa nachádzajú na násype, by sa mal koreňový systém narovnať, ktorý sa naplní živnou pôdou a pri izbovej teplote sa hojne vyleje (1 vedro). Dolná oblička rastliny musí byť umiestnená na úrovni povrchu pôdy.

Ak sú sadenice hrozna vysadené správne, po čase sa na rastline vytvoria nové výhonky a koreňový systém začne pracovať v plnej sile.

Základná starostlivosť

Včasná a náležitá starostlivosť je nevyhnutná pre hrozno „Hope AZOS“, aby sa dosiahol plný vývoj a tvorba vysokého výnosu. Správne opatrenia pre starostlivosť o rastliny prvýkrát po výsadbe sú veľmi dôležité a sú tieto:

 • Najlepšie je zalievať kríky nie povrchne, ale pomocou rúrok vykopaných medzi rastlinami, minúť štyri vedrá teplej vody na každom kríži s pridaním 500 g drevného popola;
 • hlavné zavlažovanie by sa malo vykonávať skoro na jar, po odstránení zimného krytu, ako aj týždeň pred kvitnutím a bezprostredne po kvitnutí vinice;

 • pôda vo viniciach musí byť pravidelne zbavená burín a tiež uvoľnená, aby sa zlepšilo prevzdušňovanie;
 • mladé a už rodiace hroznové kríky potrebujú hnojenie hnojivami, ktoré sa môžu používať ako hotové komplexné zlúčeniny, ako aj organické látky s prídavkom humátu a superfosfátu;
 • na zabránenie poškodenia viniča chorobami a škodcami by sa malo na viniciach vykonávať preventívne ošetrenie fungicídmi a insekticídmi.

Pri pestovaní hrozna tejto odrody sa používa metóda mreží, ktorá spočíva v naviazaní viniča na podporu.

Mali by sa tvoriť hrozno hybridnej formy "Hope AZOS", ktorá počíta zaťaženie kríkov v množstve 35 - 45 očí a 25 - 30 výhonkov. Najlepšia voľba je jednoramenný kordon so stonkou 110 - 120 cm s voľným presahom viniča. Orezanie ovocnej révy sa odporúča byť krátke, pre 2-4 oči.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa tiež môžete naučiť, ako zvoliť odrodu hrozna.

Ako pestovať hrozno

Recenzie vinárov

Odrody hrozna „Hope AZOS“ sa za posledných pätnásť rokov pomerne úspešne pestovali na vinohradoch Ruska a susedných krajín. V priebehu rokov sa etabloval ako rastlina so stabilným výnosom a pomerne veľkými plodmi, ktoré nemôžu prilákať záhradníkov. Táto silno rastúca a rýchlo rastúca rastlina je takmer ideálna na pestovanie v domácich záhradách.

Pozrite si video: Dozrelo hrozno v limbachu 2019 (Septembra 2020).