Tipy

Zemiaky „Irbitsky“: veľkoplodá a produktívna odroda

Zemiaky „Irbitsky“: veľkoplodá a produktívna odroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky "Irbitsky" od pôvodcu Uralského vedeckého výskumného ústavu poľnohospodárstva sú zapísané v štátnom registri Ruskej federácie pre regióny Volga-Vyatka a Západný Sibír a patria medzi sľubné odrody určené na pestovanie v domácnosti. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť je 70 - 90 dní. Štátna skúška odrody získaná v dôsledku práce so spoločnosťami SSE a Velox sa začala v roku 2009.

Opis stupňa

Zemiak nazývaný „Irbitsky“ je jednou z najlepších odrôd GNU Uralského výskumného ústavu Ruskej poľnohospodárskej akadémie. Jedná sa o stredne vysoké kríky so stredným typom rastu, polopriame. Kvetiny kvetín majú skôr priemernú veľkosť a vo vnútri intenzívne zafarbenie antokyanov. Listy sú väčšie ako priemerná veľkosť, stredný typ, tmavo zelená farba. Odroda sa vyznačuje veľmi vysokou obchodovateľnosťou, veľkými hľúzami, ktorých priemerný počet na hniezdo je 6 až 8 ks.

Hľuzy sú okrúhleho tvaru, červenej farby, s malými očami. Buničina je svetlo žltá. Priemerná hmotnosť jednej hľuzy sa môže pohybovať od 110 do 190 g. Obsah škrobu je na úrovni 13,0 až 16,5%.

Vlastnosti triedy kvality

Odroda zemiaka s názvom „Irbit“ stredne dozrievajúca. Má nasledujúce výhody a kvalitatívne vlastnosti:

 • produktivita dosahuje 255-390 kg / ha;
 • dobrý výkon produktu, takmer 97%;
 • vysoká chuť;
 • udržanie kvality úrody nie je nižšie ako 96%;
 • rezistencia na patogény rakoviny zemiakov, pokrčené a prúžkované mozaiky, proti vírusu curlingu listov, nie je prakticky ovplyvnená cystotvornou háďatkou zemiakovou.
 • Odroda sa osvedčila, keď sa pestuje v nedostatočne priaznivých podmienkach. Odrody zemiakov "Irbitsky" nevyžadujú osobitnú starostlivosť a zloženie pôdy.

Zemiaky "Irbitsky": zber

Dátumy a vlastnosti vykládky

Malo by sa pamätať na to, že v dôsledku výsadby zemiakov v nevyhrievanej pôde môžu hľuzy čiastočne umierať a hniť a sadenice sa objavia až po mesiaci a pol. Odchýlky výsadby tejto plodiny od optimálneho načasovania dokonca o 1,5 až 2 týždne znižujú výnos zemiakov asi o 20 - 22%. Zemiaky odrody Irbitsky sa odporúča pestovať v strednom Rusku najskôr v polovici mája.

Asi tri týždne pred výsadbou by mali byť zemiaky pripravené na výsadbu, konkrétne:

 • triediť hľuzy, odstraňovať zhnité alebo choré; dajte zemiaky do teplej a svetlej miestnosti na klíčenie a krajinárstvo;
 • rozdeľte výsadbový materiál podľa veľkosti na zlomky;
 • Rezané príliš veľké hľuzy (každá časť by mala mať aspoň 2-3 oči);
 • sadivový materiál ošetrujte ochrannými prípravkami a výživnými roztokmi.

Hľuzy zemiakov by sa mali vysádzať do pripravených brázd. Pôda musí byť hnojená minerálnymi a organickými látkami. Výsadbová schéma pre hľuzy zemiakov 60 x 35 cm v hĺbke 8 - 10 cm.

Pravidlá starostlivosti

Hlavnou starostlivosťou o zemiaky vo fáze vegetácie je udržiavať pôdu v najrobiteľnejšom stave a systematicky ničiť burinu. Súčasne s uvoľňovaním sa zemiaky musia rozprestrieť, to znamená posypeme zemou kopcom až po stonku.

Suché a príliš horúce dni v lete sa často striedajú s veľmi chladnými a vlhkými dňami, takže je takmer nemožné vyvinúť univerzálny režim starostlivosti. Hlavnými agrotechnickými opatreniami v oblasti starostlivosti o zemiaky sú však naďalej pestovanie, pestovanie, odstraňovanie buriny, obaľovanie a zriedkavé zavlažovanie:

 • prvé uvoľnenie by malo byť hlboké, 10 až 12 cm a druhé a tretie by nemali byť väčšie ako 6 až 7 cm;
 • vo výške 15 až 17 cm rastlín sa uskutoční prvé haldovanie (výška hrebeňa pôdy je 18 až 20 cm);
 • druhé obrábanie zemiakov sa uskutočňuje pred uzavretím vrcholov;
 • zálievka je žiaduce kombinovať s vrchným obväzom s organickými a minerálnymi hnojivami. Celkovo sa za sezónu nevyžadujú viac ako tri takéto podujatia.

Recenzie záhradníkov

Zemiakový „Irbitsky“ je v našej krajine veľmi populárny, recenzie na túto odrodu sú väčšinou pozitívne. Odroda, podľa pestovateľov zeleniny, patrí do kategórie „superelite“ a je veľmi plodná. Na zemiakových kríkoch sa vyskytuje pomerne veľká hľuza. Celá úroda zemiakov s vysokým obsahom zemiakov sa dá získať o niečo viac ako dva mesiace. Ekonomické a biologické vlastnosti odrody naznačujú dobrú chuť, nízku stráviteľnosť zemiakov podľa typu slnka.

Ako upgradovať zemiaky