Rada

Ako si môžete doma vypestovať kamennú slivku?

Ako si môžete doma vypestovať kamennú slivku?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradkári premýšľajú, ako vypestovať svoju obľúbenú slivku z kameňa v čase, keď sa im nedarí zohnať hotový sadivový materiál požadovanej odrody. Stáva sa, že ani meno nie je možné zistiť, ale zjedené ovocie zanechalo v sebe nezabudnuteľný dojem a človek túžil vypestovať taký strom vo svojej záhrade. V tomto procese je veľa jemností a nuáns, ktoré je potrebné zohľadniť.

Výhody a nevýhody pestovania slivkového semena

Pestovanie sliviek zo semien sa uskutočňujú hlavne chovateľmi alebo letnými obyvateľmi, ktorí si dali za cieľ získať vysoko kvalitný kmeň. Nevýhodou tejto metódy je, že je prakticky nemožné zachovať vlastnosti materskej rastliny. Ďalšou nevýhodou je, že semeno nevyklíči okamžite. Niekedy tento proces trvá 1,5-2 roky.

Strom vyrastený zo semena vykazuje najnepredvídateľnejšie výsledky. Môže z toho byť buď nová odroda so zlepšenými vlastnosťami, alebo obyčajná divina, ktorej plody sú pre svoju kyslú chuť a malú veľkosť takmer nevhodné na konzumáciu. Po získaní skúseností s pestovaním sadenice zo semena vždy získajú vynikajúci materiál do zásoby a pestujú rastlinu s požadovanými vlastnosťami.

Odporúčané odrody sliviek

Na pestovanie sliviek v klimatických podmienkach stredného pruhu by sa mali uprednostňovať tieto odrody:

 • Minsk žltá;
 • Bieloruský;
 • Krása Volgy;
 • Vitebsk neskoro.

V podnebí teplého juhu sa pestuje:

 • Kubanova kométa;
 • Victoria;
 • Kromani.

Prvou z uvedených odrôd je hybrid čerešňovej slivky.

Drsné kontinentálne poveternostné podmienky poskytujú príležitosť na úspešné pestovanie:

 • Čínština skoro;
 • Ussuriyskaya;
 • Ráno;
 • Vajcová modrá;
 • Eurázia;
 • Kanaďan.

Prinesie ovocie slivka

Pri pestovaní slivky z kameňa bolo možné zoznámiť sa s charakteristikami prvej úrody najskôr 4,5-6 rokov po vyklíčení.

Výber sadivového materiálu

Na kultiváciu sliviek z kameňa je potrebné zvoliť sadivový materiál odrôd odolných voči kríženiu. Ovocie v čase zberu by malo byť úplne zrelé, pretože semeno nedozretého ovocia obsahuje neúplne vytvorené embryo. Na výsadbu by ste nemali brať iba jedno semeno. Ak chcete mať veľkú šancu na klíčenie sadenice, musíte si vziať niekoľko semien naraz.

Klíčenie semien

Najdôležitejším a najdôležitejším momentom je správne klíčenie semena.

Stratifikácia

Hlavné štádium klíčenia semien sliviek sa nazýva stratifikácia. Jeho podstatou je udržiavať osivo v chladných a vlhkých podmienkach. Proces stratifikácie spočíva v umiestnení zozbieraného semena do výživnej zmesi pozostávajúcej z:

 • perlit;
 • piliny;
 • nasekaný mach;
 • rašelina;
 • riečny piesok hrubej frakcie.

Pred odoslaním do takejto výživnej zmesi sa osivo namočí na 3 dni do vody. V tomto prípade sa ponorenie vykonáva iba do polovice dĺžky kosti, čo poskytuje prístup kyslíka k embryu. Predbežné namočenie zabezpečí vymytie zložiek, ktoré spomaľujú vývoj embrya.

Stratifikácia sa uskutoční do 2 - 3 mesiacov. V prvých pár týždňoch po výsadbe semena sa teplota vzduchu udržuje na + 16-21 ° C. Potom sa misky so slivkovými semenami odošlú do dolnej police chladničky, kde je teplota vzduchu + 1- + 6 C. Tam sa sadivový materiál skladuje asi 65 - 80 dní ....

Pred samotným výsevom semien, sliviek do kvetináča, je teplota v mieste ich obsahu znížená na 0 C. Trvanie ich udržiavania v takýchto podmienkach je 25-30 dní. V ideálnom prípade môžete požadovaný požadovaný teplotný režim vytvoriť znovu v suteréne. V takom prípade je potrebné sledovať hladinu vlhkosti výživného substrátu, v ktorom sa môže objaviť pleseň. V takom prípade by ste mali okamžite vykonať ošetrenie roztokom manganistanu draselného.

Výsadba v kvetináči

Semená môžete zasadiť do črepníka, keď dobre napučia a pokožka praskne. Ak k takýmto zmenám nedošlo, potom je pravdepodobnosť výskytu sadeníc z takéhoto sadivového materiálu minimálna. Ak chcete zasadiť semená sliviek do kvetináča, musíte zvoliť správne zloženie výživného substrátu. Na dne je položená zmes expandovanej hliny, ktorá poskytuje dobrý odtok. Potom sa naleje vrstva riečneho piesku hrubej frakcie a potom sa pridá hlavná vrstva výživného substrátu.

Spodok hrnca musí byť perforovaný. To pomôže chrániť rastlinu pred rozvojom plesňových chorôb a zabráni stojatej vode, ktorá vedie k rozpadu koreňového systému.

Rozmery hrnca

Hrniec na kultiváciu slivky z kameňa musí mať priemer najmenej 19 cm. V opačnom prípade nebude rastlina schopná prijímať dostatočné množstvo výživných látok a vyvíjať sa normálne, v dôsledku čoho pred výsadbou na otvorenom priestranstve zomrie. zem.

Požadované zloženie pôdy

Hlavná pôdna vrstva na klíčenie semien sliviek v kvetináči sa zmieša z rovnakých častí z nasledujúcich zložiek:

 • vermikulit;
 • listnatá zem;
 • akýkoľvek humus.

Drenáž

Ako drenážna vrstva, ktorá je položená na dne výsadbovej nádrže, sa najčastejšie používa expandovaná hlina, na ktorú sa naleje hrubý riečny piesok.

Technológia postupu

Pripravená pôda sa najskôr navlhčí a potom sa do nej zaborí kosť o 5 cm. Mala by byť umiestnená čo najbližšie k stredu nádoby. Predtým sa odporúča zasiahnuť semeno kladivom, aby sa nerozdelilo na 2 časti, ale trochu prasklo. Takéto akcie prispievajú k prebudeniu embrya vo vnútri.

Ak je v jednej nádobe vysadených niekoľko semien, nemali by sa navzájom dotýkať. Po výsadbe je nádoba pokrytá celofánom a premiestnená na teplé a dobre osvetlené miesto. Po 1,5 mesiaci by sa mal objaviť výhonok.

Podmienky klíčenia

Klíčenie semien sliviek bude úspešné, iba ak bude splnených niekoľko nevyhnutných podmienok.

Teplota

Teplota vzduchu v miestnosti, kde klíčia semená sliviek, by sa mala udržiavať na úrovni + 20 - 25 C. Nemenej dôležitým ukazovateľom je vlhkosť. Pri nízkej vlhkosti je potrebné prijať opatrenia na ďalšie zvlhčenie pomocou rozprašovača alebo zvlhčovača špeciálne navrhnutého na tieto účely.

Polievanie

Pôda by sa mala zavlažovať najviac dvakrát týždenne. Zalievanie by malo byť hojné. Na tieto účely sa používa voda ohriata na izbovú teplotu a predtým usadená voda.

Vrchný obväz

Po vzídení sadeníc sa slivka vypestovaná z kameňa napája hnojivami obsahujúcimi dusík. Dusičnan amónny je vhodný na hnojenie. Musí sa však používať s maximálnou opatrnosťou v súlade s priloženými pokynmi. V opačnom prípade koreňový systém zhorí a rastlina zomrie.

Kedy čakať na vypučanie výhonku

Sadenice vyliahnutej slivky sa liahnu asi 45 dní po zasiatí do črepníka. Aby bola rastlina v budúcnosti schopná plodiť, musí sa sadenica každé 3 mesiace premiestňovať do novej nádoby väčšieho objemu. Na otvorené terény ho bude možné poslať až po roku.

Ak sa nechcete motať s kvetináčmi a sadenicami, môžete si semienko slivky zasadiť priamo do svojej záhrady. Na tieto účely sa do mierne kyslej pôdy pridá malé množstvo humusu, miesto výsadby sa zvlhčí a existujúce kosti sa tam zasadia do hĺbky 10 cm. Jama na výsadbu je pripravená o veľkosti 15 x 20 cm. Osivo je posypané tak, aby sa na vrchu vytvorila malá kopa... V záujme ochrany výsadby pred hlodavcami by sa mal jed šíriť okolo otvoru.

Semená sliviek sa odporúča vysádzať do otvoreného terénu na vyvýšené miesto na severnej strane. S týmto usporiadaním bude sneh dlhšie zotrvávať a sadenica bude chránená. Plocha na výsadbu je dobre osvetlená, chránená pred prievanom. Lepšie uprednostniť miesta pri plote.

Pre lepšie prežitie sadenice by sa malo do spodnej časti otvoru naliať akékoľvek organické hnojivo a tiež by sa malo hodiť trochu vaječnej škrupiny bohatej na vápnik. V procese pestovania mladého stromu je dôležité neustále udržiavať pôdu vlhkú, ale zároveň nedovoliť stagnácii prebytočnej vody. Pri výsadbe semien na otvorenom teréne sa sadenice môžu objaviť až po 1 - 2 rokoch.


Pozri si video: Ako pestovat cannabismarihuanu. Klicenie 2 (August 2022).