Dom a záhrada

Zemiaky „delfín“: dôstojná odroda Bieloruského výskumného ústavu zemiakov


Zemiaky „delfín“ sa vzťahujú na odrody stolov v polovici sezóny, ktoré vyvinula známa a obľúbená spoločnosť. Informácie o tejto odrode zemiakov sú uvedené v štátnom registri pre severozápadný región. Iniciátorom je TsKB-Agro, vedecké a praktické centrum Národnej akadémie vied Bieloruska pre zemiaky a záhradníctvo.

Opis stupňa

Kríky zemiakov strednej výšky, polopriamené, so stredným rastom. Stonky sú stredne hrubé, nenatierané. Kvetinové kvetiny sú biele, so širokými lalokami. Listy sú stredne veľké, pitvané, tmavozelenej farby. Vlnitosť okraja chýba alebo je veľmi slabo vyjadrená. Celkový výnos dosahuje 540 kg / ha.

Šupka hľúz odrody Dolphin je hladká, žltá, tvar hľúz je okrúhly alebo podlhovastý. Hmotnosť hľúz je od 100 do 110 g. Buničina je svetlo žltá. Obsah škrobu 11 až 14%. Odroda je zrelá, obdobie od klíčenia po technickú zrelosť je 70 - 75 dní.

Výhody zemiakov delfínov

Zemiakový „delfín“ má pozitívnu vlastnosť, ktorá naznačuje tieto výhody odrody:

 • vysokokvalitná plodina skorých rastlinných výrobkov;
 • dobrý vkus;
 • hladké hľuzy s malými očami;
 • predajnosť 88 - 96%;
 • vysoká udržiavacia kvalita (90 - 99%);
 • zaručená odolnosť rastlín proti háďatkom.

Podľa pôvodcu existuje odolnosť proti pokrčeniu, prúžkovanej mozaike a kučeraniu listov. Podľa All-Russian Research Institute of Fytopathology je rastlina náchylná na koreňovú fytofóru a mierne náchylná na neskorú pleseň na vrcholkoch.

Zemiakový "delfín": zber

Pristátie

Skoré zrelé stolové zemiaky „Dolphin“ sú dokonale prispôsobené na pestovanie vo väčšine regiónov našej krajiny. S výhradou načasovania výsadby a riadneho pestovania je možné zozbierať dve plodiny vysokokvalitných a chutných zemiakov v jednom ročnom období. Príprava na výsadbu by sa mala začať jeden a pol mesiaca pred priamym výsadbou hľúz:

 • hľuzy zemiakov určené na výsadbu by sa mali premiestniť zo skladu na teplejšie miesto a triediť; všetky poškodené hľuzy, ako aj zemiaky, ktoré majú dokonca mierne známky poškodenia škodcami alebo chorobami, sa zamietnu;
 • na dezinfekciu sadivového materiálu je potrebné hľuzy ošetriť slabým roztokom manganistanu draselného;
 • odporúča sa záhradka, ako aj klíčenie hľúz; kvalitný výsadbový materiál má stredné veľkosti a silné výhonky, ktorých dĺžka nepresahuje 3,0 - 3,6 cm.

Výsadba zemiakov je takáto:

 • zemiaky sa vysádzajú v teplej pôde (hrebene sa pripravujú vopred);
 • hnojenie vo forme hnoja sa odporúča pri hlbokom vykopávaní pôdy na jeseň, hlavné hnojivá sa aplikujú vo fáze výsadby priamo do výsadbových otvorov;
 • vzdialenosť medzi radmi by mala byť približne 70 cm a medzi kríkmi - 35 - 40 cm.

Pri správnej výsadbe sa semenáčiky objavia asi po desiatich dňoch.

Pravidlá starostlivosti

Pestovanie zemiakov delfínov nie je príliš ťažké. Pri náležitej starostlivosti môžete získať produkty vysokej kvality. Hlavnými fázami starostlivosti o zemiaky sú kŕmenie, ošetrovanie a zalievanie:

 • prvé kŕmenie sa uskutočňuje vo výške zemiakovej kríky 15 cm s použitím roztoku granulovanej močoviny v množstve 1 lyžica. l. na 10 1 vody;
 • druhé orovnávanie sa vykonáva vo fáze kvitnutia s použitím potašových hnojív vo forme 1 lyžice. l. síranu draselného a 3 lyžice. l. popol na 10 litrov vody;
 • tretie privádzanie sa uskutočňuje na konci fázy kvitnutia s použitím roztoku 2 lyžice. l. superfosfát a pohár vtáčieho trusu na 10 litrov vody;
 • Zaznamenávanie kríkov zemiakov sa odporúča dvakrát za sezónu: prvé zabíjanie sa vykonáva vo výške rastliny 8 až 10 cm a druhé sa uskutočňuje vo fáze tvorby púčikov;
 • v horúcom podnebí by sa zemiaky mali polievať hojne asi štyrikrát mesačne;
 • na ochranu pred chorobami a škodcami musíte použiť „Decis“, „Fastak“, „Ratibor“, čo znamená „Arrivo“ alebo liek „Bankol“.

Recenzie záhradníci

Odroda „Dolphin“ je sľubná a široko ju používajú pestovatelia zeleniny, ktorí pestujú zemiaky na osobnom pozemku, a drobní poľnohospodári. Pozitívnu spätnú väzbu na zemiaky tejto odrody získali nielen pestovatelia zemiakov vo vlasti, ale aj u nás.

Odroda je ideálna na výrobu zemiakovej kaše, ktorá sa javí ako veľmi biela, našuchorená a chutná. Počas varenia zemiaky nestmavnú a takmer nikdy nevaria. Výsadba semenného materiálu tejto odrody sa musí robiť zriedkavejšie ako v prípade iných skorých odrôd, pretože v každom hniezde sa vytvára asi 15 pomerne veľkých hľúz zemiakov. Pri prehlbovaní hľúz o 8 až 10 cm je najlepšie dodržať sejací vzor 70/32 x 35 cm.

Ako chrániť zemiaky pred chorobami