Rada

Popis a vlastnosti jablone Antey, pravidlá výsadby a starostlivosti

Popis a vlastnosti jablone Antey, pravidlá výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jabloň tuhú zimu často neprežije, zomrie. Špeciálne pre chladné oblasti chovatelia chovali mrazuvzdorné odrody. Na pestovanie v nepriaznivých poveternostných podmienkach je určená jabloň Antey, ktorú vypestovali bieloruskí špecialisti. Ďalšie informácie o výhodách a nevýhodách odrody, hlavných vlastnostiach, výsadbe stromov, starostlivosti o plodinu.

Dejiny chovu kultúry Antey

Odroda bola vyšľachtená bieloruskými špecialistami. Prešli bieloruskou malinovou jabloňou a krížencom získaným krížením odrôd Newton a Babushkino. Pre vyliahnutú kultúru je charakteristický zvýšený stupeň zimnej odolnosti.

Klady a zápory odrody

Pozitívne vlastnosti jablone Antey zahŕňajú nasledujúce vlastnosti:

  • dobrá mrazuvzdornosť;
  • skorá zrelosť;
  • nedostatok frekvencie plodenia;
  • vysoká chuť ovocia;
  • dlhotrvajúca kvalita;
  • dobrá prenosnosť.

Medzi negatívne vlastnosti kultúry patrí nedostatočná odolnosť voči plesňovým chorobám.

Veľkosti stromov a životnosť

Popis hovorí, že jabloň Antey dosahuje výšku 2,5 - 3 metre. Pyramídová alebo zaoblená koruna sa rozprestiera na šírke 3 metre. Strom je schopný rásť a prinášať ovocie po dobu 35 rokov.

Hlavné charakteristiky

Kultúra patrí k neskorým zimným odrodám. Začína prinášať ovocie aktívne v 5. roku života.

Mrazuvzdornosť

Odroda má dobrú zimnú odolnosť. Stromy sú schopné bez prístrešia odolávať teplotám -30 ° C. Preto môže byť jabloň Antey vysadená v drsnom podnebí.

Imunita chorôb

Odolnosť voči chorobám je priemerná. Za nepriaznivých podmienok môže byť kultúra ovplyvnená plesňou. Kvôli prevencii sa stromy niekoľkokrát za sezónu postriekajú fungicídmi.

Zónovanie jabloní

Odroda sa vyznačuje vysokou mrazuvzdornosťou. Preto sa dá pestovať v mnohých regiónoch, dokonca aj v oblastiach s drsným podnebím.

Všetko o úrode

Plody dorastajú do veľkosti 160 - 210 gramov. Koža je sfarbená do zelena, po bokoch je rozmazaná rumenec. Účel ovocia je univerzálny.

Opeľujúce odrody

Jablkový strom Antey je samorodiaci. Preto je potrebné pri ňom vysádzať opeľujúce stromy. Ak to chcete urobiť, vyberte nasledujúce odrody jabloní: Pepin šafran, aníz, jesenné pruhované, Welsey.

Začiatok plodenia

Kultúra rýchlo rastie. Prvú plodinu je možné zozbierať už 2 - 3 roky po výsadbe stromu. Kultúra v tomto období rastie 5 - 10 kilogramov lahodného ovocia.

Načasovanie kvitnutia a dozrievania jabĺk

Jabloň kvitne od polovice mája. Okvetné lístky sú biele a ružové. Plody dozrievajú v polovici septembra. Konzumná zrelosť neskorej zimnej odrody začína v decembri.

Zber a skladovanie

Úroda sa zbiera od konca septembra. Plody majú dobrú trvanlivosť. Jablká skladujte na chladnom a suchom mieste. Pri správnom skladovaní bude môcť pestovateľ konzumovať ovocie do apríla alebo mája.

Hodnotenie ochutnávky ovocia

Ovocie chutí sladko-kyslo. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov. Dužina je šťavnatá, chrumkavá, s cukrovinkovou arómou. Skóre ochutnávky - 4,7 bodu z 5 možných.

Ako zasadiť a vypestovať strom v záhrade

Jabloň je schopná rásť a prinášať ovocie asi 35 rokov, takže musíte správne vykonať agrotechnické opatrenia.

Vlastnosti výsadby sadenice

S výsadbou začínajú na jar alebo na jeseň. Miesto je vybrané slnečné s nízkou úrovňou podzemnej vody. Stromy získavajú zdravé, bez známok chorôb a škodcov. Koreňový systém sadeníc sa umiestni do vedra s vodou na 1-2 hodiny.

Príprava pôdy a jamy

Jama je vykopaná 2 týždne pred výsadbou. V spodnej časti je položená drenáž. Ďalšou vrstvou je pôda zmiešaná s minerálnymi hnojivami. Potom je diera naplnená úrodnou pôdou.

Schéma pristátia

Vykopaná je jamka o veľkosti 80 × 80 centimetrov, ktorá je vyplnená úrodnou pôdou. Koreňový systém stromu je narovnaný, zasadený do stredu otvoru. Sadenica je pokrytá zemou pozdĺž koreňového krčka. Vedľa je položený kolíček, na ktorý je rastlina uviazaná.

Starostlivosť o mladú a dospelú jabloň

Starostlivosť spočíva v včasnom zalievaní, kŕmení, kyprení pôdy, liečbe chorôb a škodcov, formovaní koruny.

Ako kŕmiť a polievať

Na jar sa do koreňového kruhu zavádza dusík. Po odkvitnutí a v období tvorby plodov sa stromy kŕmia komplexným minerálnym hnojivom. Jabloň sa zalieva hojne až pri výsadbe.

Poznámka! V budúcnosti bude pozemok pod stromami zavlažovaný, iba ak dlhší čas neprší.

Čo a kedy spracovať

Na preventívne účely, ako aj pri objavení sa príznakov plesňových chorôb, sa jabloň postrieka fungicídom. Ak sa nájdu škodcovia, stromy sa ošetria insekticídom.

Vytvorenie správnej koruny

Postup sa uskutočňuje za účelom zvýšenia výnosu plodiny. Pri prerezávaní sú kostrové výhonky usporiadané do úrovní.

Je potrebné mať na pamäti, že centrálny kmeň by mal byť vyšší ako zvyšok konárov.

Uvoľnenie pôdy

Aby sa zabránilo vzhľadu kôry, pôda v koreňovom kruhu sa uvoľní. Tým sa odstráni burina, ktorá prispieva k výskytu škodcov a patogénnych mikroorganizmov na jabloni. Na zachovanie vlhkosti v pôde je kruh kmeňa mulčovaný.

Zimovanie

Jabloň Antey bezpečne zimuje bez prístrešia. V októbri je krajina okolo stromu výdatne zalievaná. Potom posypte vrstvou mulčovacieho materiálu. Na ochranu pred hlodavcami je hlaveň zabalená v netkanom materiáli.

Poddruh a varianty

Antey sa vrúbľuje na rôzne podpníky. Vďaka tomu sa získa poddruh s rôznymi charakteristikami.

Na zakrpatenom podpníku

Ako zásoba sa používa jabloň 62-396. Vyrastené stromy dosahujú výšku 2 metre, čo uľahčuje zber. Nízko rastúca starostlivosť o plodiny je štandardom.

Stĺpcová odroda

Pri štepení na stĺpcovitý podpník strom rastie bez kostrových konárov. Táto možnosť je vhodná na pestovanie plodín na malom území. Krátka jabloň sa dá ľahko zbierať.


Pozri si video: Rez ovocných stromov jar (Február 2023).