Rada

Ako sa vysporiadať s voškami na uhorkách ľudovými prostriedkami

Ako sa vysporiadať s voškami na uhorkách ľudovými prostriedkami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Existuje veľa receptov, ako liečiť uhorky vošiek. Škodcovia sa usadia na zeleninovej plodine uprostred leta a môžu odísť bez úrody. Preto je dôležité vykonať preventívne opatrenia a v prípade zistenia problému okamžite začať bojovať. Všetky formulácie sú osvedčené, účinné a bezpečné.

Stručné informácie o škodcovi

Voška melónová na uhorkách je častým škodcom, ktorý infikuje listy, stonky, výhonky a ďalšie časti rastliny. Bezkrídly typ dospelého človeka sa vyznačuje zelenožltou farbou, okrídlené jedince sú čiernej alebo tmavozelenej farby. Nachádza sa tiež na bielych, takmer priehľadných uhorkách voškách.

Čierne vošky žijú v kolóniách na uhorkách. Preto sa pri rozširovaní škodcov zreteľne stávajú čierne bodky na listoch a stonke rastlín.

Veľkosť hmyzu je veľmi malá, asi 1 - 2 mm. Žijú na uhorkách pod listami. Pri teplotách nad +6 stupňov sa začnú aktívne množiť. Živia sa šťavou z listov vodových melónov, tekvíc, uhoriek, melónov, výrazne ich oslabujú. Jed, ktorý hmyz vylučuje, je pre uhorky smrteľný. Vošky sú navyše nositeľom rôznych infekcií.

Na postihnutých uhorkách sa objavujú skrútené listy, možno na nich nájsť škvrny, vaječníky a kvety začnú opadávať. Výsadby uhoriek vyzerajú pomaly, začnú žltnúť. V tejto fáze môžete plodinu ešte uložiť. Existuje mnoho spôsobov, ako postupovať, ak sú vošky na uhorkách.

Ako zaobchádzať s voškami na uhorkách, recepty s bylinnými prísadami

Boj proti voškám na uhorkách v skleníku alebo na otvorenom priestranstve možno uskutočniť pomocou bylinných infúzií. Ak máte v úmysle zbaviť sa vošiek ľudovými prostriedkami, musíte správne pripraviť kompozície, dodržiavať všetky odporúčané proporcie. Vyhnete sa tak popáleninám a zhoršeniu stavu rastlín.

 • Môžete odstrániť škodcov na uhorkách pomocou skorocelu. Bude potrebných 400 g rastliny, kým nalejete liter vody a necháte lúhovať 2 dni. Potom musí byť vývar varený 30 minút.
 • Suchá bylina z rebríčka pomáha odstrániť vošky z uhoriek. Bylina sa zaleje 2 litrami vody a udržiava sa vo vodnom kúpeli 40 minút. Potom nechajte dva dni vylúhovať na tmavom mieste.
 • Pravidelné postrekovanie infúziou púpavy pomôže zabiť vošky na uhorkách. Hodia sa korene a výhonky, ktoré sa zalejú vodou, trvajú na dni a potom sa prefiltrujú. Postriekanie rastliny, najmä zadnej strany listov, sa odporúča štyrikrát s intervalom jedného dňa.
 • Pomáha vyrovnať sa s infúziou vošiek z ich vrcholov zemiakov alebo paradajok. Niekoľko hodín sa zelenina nalieva do horúcej vody. Na 10 litrov vody vezmite približne 1 kg vrcholov. Výsledná infúzia by mala byť posypaná všetkou zeleňou uhoriek.
 • Ukázalo sa, že infúzia cesnaku je silná proti voškám. 500 g olúpaných strúčikov cesnaku, suchá vetvička skorocelu sa ponorí do sklenenej nádoby a zaleje sa teplou vodou. Nechajte vylúhovať 3-4 dni. Na postrek musíte odobrať 25 ml výslednej infúzie a zriediť v 10 litrovom vedre s vodou.

Všetky tieto metódy boja proti voškám v jednom postupe nebudú schopné zničiť všetok hmyz. Iba pravidelné ošetrenie postelí môže viesť k požadovaným výsledkom. Spracovanie sa musí vykonať skôr, ako sa objaví pražiace slnko. Ak je posteľ zalievaná uprostred horúceho dňa, listy žltnú, zvlňujú sa a vysychajú.

Ako sa vysporiadať s voškami na uhorkách ľudovými prostriedkami

Ak sa vošky objavili počas obdobia plodenia, je zakázané používať chemické prípravky. Na vyriešenie problému pomôžu domáce ľudové prostriedky. Všetky ničiace zložky, ktoré tvoria ľudové lieky, sú bezpečné, lacné a takmer vždy sa nachádzajú v každej domácnosti.

Recepty na ľudové lieky na vošky na uhorkách.

 • Pri čiernych voškách pomáha postrek octovým roztokom. V 10 litroch studenej vody rozpustite 200 ml stolového octu a produkt je pripravený na použitie. Ocot z vošiek sa môže použiť po troch dňoch.
 • Často sa vošky objavujú kvôli mravcom, takže sa musíte tohto hmyzu zbaviť včas. Suchá horčica príde na záchranu pred voškami na uhorkách v skleníku, ktoré sa odporúčajú rozptýliť v biotopoch mravcov. Pomáha aj riešenie na postrek uhoriek. Nalejte 100 g suchého horčicového prášku do 10 litrov vody.
 • Ak sa vošky objavia na uhorkách v skleníku, pomôže im zmes papriky a tabaku. 30 g štipľavej papriky nasekáme nadrobno, pridáme 200 g tabakového prachu a deň zalejeme vodou (10 l). Pred použitím sa pridá drevný popol a hobliny mydla.
 • Mnoho známych spôsobov ničenia škodcov zahŕňa použitie dreveného popola. Popol pomáha nielen vyrovnať sa s voškami, ale obohacuje rastlinu aj o výživné látky. 200 g dreveného popola sa rozpustí v 10 litroch vody a pridá sa 200 g rozdrveného mydla na bielizeň. Uhorky musíte postriekať trikrát v päťdňových intervaloch.
 • Osvedčeným a účinným liekom na vošky na uhorkách je amoniak. V 10 litroch vody sa zriedi 50 ml alkoholu a 25 g mydla. S roztokom môžete utrieť listy alebo nastriekať všetku zeleň uhoriek. Nastriekajte 1-2x týždenne.
 • Peroxid vodíka pomáha vyrovnať sa so škodcami v skleníku. Peroxid vodíka je schopný zmierniť nielen vošky, ale aj iných škodcov, ako aj mnoho chorôb. Do litra vody sa pridá 50 g cukru a 50 ml 3% peroxidu vodíka. Spracovanie sa vykonáva nie viac ako raz týždenne.

Ak sa na sadeniciach uhoriek objavia vošky, potom v tomto prípade môže pomôcť peroxid vodíka. Komentáre záhradníkov k tejto metóde sú pozitívne: „Uhorkové postele som spracovával každých 10 dní. Bolo možné hmyz nielen zničiť, ale aj obohatiť rastlinu kyslíkom, živinami a dodať im silu. Zriedil som 40 ml H2O2 v litri vody “.

Ako si môžete poradiť s voškami na uhorkách, preventívne opatrenia

Prevencia by sa mala vykonávať niekoľkokrát počas celého vegetačného obdobia uhoriek. Správna a starostlivá údržba zeleninových záhonov pomôže zabrániť šíreniu škodcov.

 • Určite postele odburinte. Pretože vošky radi zimujú na burine, nemalo by sa im umožniť, aby rástli v blízkosti záhonov. Je lepšie spálené vrcholy spáliť alebo odniesť z postelí.
 • Inšpekcia rastlín vám umožní identifikovať hmyz v ranom štádiu, keď pomocou nich môžete ešte odstrániť listy.
 • Ak sa zelenina pestuje v skleníkoch, potom by mala byť miestnosť pravidelne vetraná.
 • Je dôležité zorganizovať správny režim polievania.
 • Na ochranu lôžok pred voškami pomôže výmena ornice v skleníku, ktorá sa vykonáva každú jeseň po zbere.
 • Môžete si vybrať odrody uhoriek, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti škodcom.
 • Ochranu uhoriek zabezpečujú prirodzení nepriatelia vošiek - lienka a čipka. Preto môžete tento hmyz chytiť a preniesť ho na svoje stránky. Obzvlášť užitočná bude metóda v chránenom území.
 • Vedľa uhoriek je užitočné vysadiť cesnak, cibuľu, mätu, koriander, nechtík. Škodcom sa nepáči vôňa týchto rastlín.

Pred vysadením semien sa odporúča začať preventívne opatrenia proti voškám na uhorkách. Sadivový materiál je dezinfikovaný, nasiaknutý špeciálnymi roztokmi, ktoré pomáhajú odolávať chorobám a škodcom.

Vošky na uhorkách, ako môžete bojovať inými spôsobmi

Ak sa vošky objavili a ľudové lieky nepomohli, môžete použiť biologické prípravky. Uhorky sa dajú bezpečne jesť už 4 - 5 dní po spracovaní rastlín. Účinné prípravky na prírodnom základe:

 • Entobakterín pomáha otráviť vošky. Je potrebné rozpustiť 10 g prášku v jednom litri vody, výsledný roztok sa naleje do rozprašovača. Úrodu môžete zbierať po týždni.
 • Ako sa zbaviť vošiek môžete zvoliť biologický produkt Tanrek. Prichádza vo forme látky rozpustnej vo vode. V 10 litroch studenej vody rozpustite 5 ml liečiva. Pre lepšiu priľnavosť k listom uhorky je užitočné pridať rozdrvené mydlo na prádlo. Ochranné zloženie má dobu platnosti asi mesiac za predpokladu, že neprší silný dážď.
 • Šíp sa vyrába vo vreckách po 50 g. Jedno vrecko sa zriedi v 10 litroch vody. Spracovanie uhoriek sa musí vykonať po dvoch týždňoch. Môže sa použiť na preventívne účely. V takom prípade sa spracovanie vykonáva raz za mesiac.

Medzi ďalšie účinné biologické produkty, ako sa zbaviť vošiek na uhorkách, patria Fitoverm, Aktofit, Iskra. Môžu spracovávať zeleninové záhony v každom vegetačnom období. Nepoškodzujú ľudí ani včely.


Pozri si video: Ako mať krásny a hustý záhon NOVÁ ZÁHRADA (Septembra 2022).