Rada

Ako kŕmiť uhorky mulleinom, konským a králičím trusom

Ako kŕmiť uhorky mulleinom, konským a králičím trusom


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Populárny je vrchný obväz uhoriek s divinou. Toto organické hnojivo alebo formulácie s jeho pridaním sú rastlinnou plodinou dobre prijaté. Ak chcete získať iba výhody kŕmenia, musíte vedieť, v akom čase a v akom množstve ho aplikovať.

Liečba a prevencia chorôb

Pestovanie uhoriek nie je úplné bez zavedenia minerálnych alebo organických hnojív. Je vo vašej letnej chate možné použiť divinu, každý si sám povie užitočné vlastnosti tejto súčasti.

Mullein (kravský hnoj) je organické hnojivo, ktoré stimuluje rast a vývoj uhoriek, zvyšuje počet zrelých plodov, zlepšuje imunitu a chráni pred mnohými chorobami. V napájanej pôde sa zvyšuje počet mnohých užitočných mikroelementov: dusík, fosfor, draslík, bór, železo a ďalšie. Zloženie je šetrné k životnému prostrediu a lacné.

Znížiť riziko vzniku chorôb medzi uhorkami je možné už vo fáze prípravy semien na siatie. Na siatie je najlepšie brať dezinfikované semená. Okrem bežného roztoku manganistanu draselného je populárna a účinná infúzia z kravského hnoja. Odporúčané proporcie sú 1: 6.

Použitie infúzie na postrek pomáha predchádzať mnohým plesňovým a vírusovým ochoreniam. Ak bola choroba práve objavená, stonky kríkov sa zmenšili, listy zvädli a zožltli, potom je rovnako efektívne vykonať ošetrenie listov. V takom prípade sa hnoj pred použitím zriedi v pomere 1: 3.

Uhorky môžete nakŕmiť divinou niekoľkokrát počas celého vegetačného obdobia, s intervalom 12-14 dní. Je obzvlášť užitočné, keď rastlina vyzerá letargicky, slabo a listy na stonke sú biele. Vhodný na prvé kŕmenie, keď sa prvé listy ešte len začínajú rozvíjať. Hlavnou vecou je vedieť, aký druh hnoja je vhodný pre uhorky a v akom čase je bezpečné ho používať.

Základné pravidlá používania hnojív

Uhorky profitujú z diviny v rôznych fázach svojho vývoja, ale líši sa od močovky. Kaša obsahuje veľa stopových prvkov, ale môže obsahovať patogény rôznych infekcií. Mullein sa získava fermentáciou a počas tohto procesu odumierajú organizmy spôsobujúce choroby. Preto je bezpečnejšie obrábať pôdu s divinou ako s hnojom.

V hnoji sa koncentruje veľké množstvo mikroelementov, začnú sa množiť užitočné mikroorganizmy. Na týchto pozemkoch sa stáva výnosné sadiť zeleninu. Všetky živiny obsiahnuté v pôde rastlina ľahšie vstrebáva, keď sa do nej zavedie divina. Počas obdobia dozrievania si môžete pochutnať na vynikajúcich a chrumkavých uhorkách.

Ako urobiť záhradu, pestovatelia zeleniny odporúčajú uhorkám zhnitý hnoj. Pred výsadbou uhoriek je pre ne užitočné záhradu spracovať počas jesenného alebo jarného kopania. Ak sú uhorky vysadené v takejto pôde, potom sa získa bohatá a kvalitná úroda. Postele sa tiež mulčujú zhnitým trusom a na ich základe sa pripravujú infúzie na zavlažovanie.

Na kŕmenie nemôžete použiť čerstvý hnoj. Čerstvý hnoj môže spáliť koreňový systém a listy. Je dovolené robiť infúziu z čerstvého hnoja na polievanie a postrek, alebo ju dávať do čistej neriedenej formy až na jeseň, pričom sa vykopá zem.

Pretože v nehnitom hnoji je veľa semien buriny, šírenie na danom mieste vedie k rozšíreniu buriny.

Napriek tomu, že uhorky dobre milujú a akceptujú divinu, nemali by ste ju príliš často pridávať do pôdy. Prebytok niektorých stopových prvkov môže rastline ublížiť. Preto môže byť prospešné iba vyvážené použitie.

Ako pripraviť zdravé zloženie

V predaji je hotová divina, ale na uhorky si môžete vyrobiť vrchný obväz pre domácich majstrov. Existujú dva hlavné druhy divej zveri: tekutá a podstielka.

V prítomnosti podstielkového materiálu z pilín a slamy v stajni získa krava podstielkový hnoj. Ukázalo sa, že je to pevný hnoj so zahrnutím slamy. Pri dlhšom skladovaní sa začína prehrievať a vytvára sa humus. Je tiež užitočné kŕmiť rastliny humusom.

Hnojivo pre tekuté uhorky je možné vyrobiť nasledovne. Kompostová jama alebo veľký plastový sud sú naplnené pomocnými zložkami, ako sú slama, opadané lístie, piliny, zemiaky alebo paradajky. Všetky sa nalejú s tekutým hnojom. Potom sa vrstva pomocných komponentov opäť opakuje. Vrstvy sa striedajú so samým okrajom nádoby.

Uhorky môžete nakŕmiť zložením vyrobeným iným spôsobom. Hnojivo na báze mulleinu by sa malo začať používať týždeň pred aplikáciou na lôžka. Najjednoduchší spôsob, ako urobiť dobrý vrchný obväz, je zriediť divinu s vodou v pomere 1: 2 a nechať vylúhovať.

Začiatok fermentácie je indikovaný výskytom bublín, farba sa stáva svetlejšou. Pred zalievaním sa výsledný roztok ešte raz zriedi vodou. Infúzia diviny sa má polievať iba medzi riadkami, aby sa zabránilo kontaktu s listami a vaječníkmi. Ak chcete zachovať všetky cenné vlastnosti, nemôžete otvoriť nádobu s hotovým riešením.

Existuje niekoľko pravidiel, ako nakŕmiť uhorkovú záhradu pripraveným hnojom. Počas celého obdobia vývoja sa odporúča uhorkovú záhradu kŕmiť najmenej štyrikrát. Pretože pestrá strava zlepšuje vývoj uhoriek, je prospešné striedať zložky výživy.

  • Úplne prvé oplodnenie uhoriek by malo byť pred začiatkom obdobia kvitnutia. Odporúčané dávkovanie hnoja je 250 g, ktoré sa zriedi vedrom vody. Zo skúseností záhradkárov: „Spolu s hnojom som zriedil 5 g síranu draselného, ​​superfosfátu a močoviny.“
  • Najbližšie je potrebné hnojenie v čase začiatku plodenia. Namiesto diviny môžete použiť kurací trus a popol z dreva, ktoré sa tiež chovajú vo vedre s vodou.
  • Po dvoch týždňoch môžete uhorky opäť zaliať roztokom mullein. Tip: "Samostatne zriedte divinu vodou v pomere 1: 3." Pre zloženie musíte ešte zobrať zriedený roztok (1 liter), pridať po 5 g síranu draselného, ​​močoviny a superfosfátu.
  • Posledný vrchný obväz sa odporúča aplikovať po troch týždňoch. Opäť je namiesto kravského trusu pripravený nálev z vtáčieho trusu.

Uhorky v skleníku môžu byť prvýkrát kŕmené divinou dva týždne po výsadbe sadeníc. V 10 litroch vody sa zriedi 1 liter diviny a nechá sa lúhovať asi tri dni. Potom znova zriedte vodou a pridajte 250 g popola z dreva.

Pri kŕmení rastlín je najlepšie, aby ste roztok mulleinu nevylievali pod koreň, ale aby ste ho vložili do drážok vytvorených vedľa záhonov. Po absorpcii roztoku sú drážky opäť pokryté zemou.

Aplikácia konského a králičieho hnoja

Mnoho pestovateľov zeleniny poznamenáva, že pre uhorky na otvorenom poli je oveľa efektívnejšie zvoliť si ako hnojivo konský hnoj. Rozkladá sa oveľa rýchlejšie, rýchlo sa zahrieva a pomaly ochladzuje. Dlhodobo udržuje teplo, čo má priaznivý vplyv na vývoj uhoriek.

Konský hnoj, najmä čerstvý, sa najlepšie pestuje na jeseň. Na 1 štvorcový meter budete musieť vziať 5,5 kg hlavnej zložky. Pri jarnom vykopávaní pôdy je najlepšie pridať zhnitý hnoj na uhorky. Počas kvitnutia a tvorby vaječníkov je najúčinnejšie zalievať tekutým hnojom.

Na vytvorenie lôžka pre uhorky pri použití konského hnoja v skleníkových podmienkach sa najskôr odstráni horná vrstva pôdy. Potom sa na vrch zvyšného lôžka umiestni hnoj a vyleje sa vriacou vodou, aby sa zbavili všetkých patogénov. Potom sú skleníky a skleníky pokryté novou vrstvou pôdy, vykopané a vyrovnané postele.

Pre rastliny je užitočné kompostovať konský hnoj. Na jeho prípravu musíte do otvoru alebo veľkej nádoby položiť rôzny rastlinný odpad, napríklad listy, piliny, vrcholy inej zeleniny a zmiešať s pripraveným hnojom. Na výrobu tekutého hnojenia sa hnoj zriedi vedrom vody a nechá sa vylúhovať.

Môžete tiež kŕmiť uhorky králičím hnojom, nie je to o nič menej užitočné ako kravský alebo konský hnoj. Obsahuje rovnaké množstvo dusíka, draslíka, vápniku, horčíka, rôznych stopových prvkov, vitamínov a ďalších cenných látok. Je ľahké vypestovať si dobrú úrodu, pretože všetky zložky sú ľahko a rýchlo absorbované rastlinami. Hnoj kyprí a hnojí pôdu.

Zajačí hnoj ako hnojivo sa používa v akejkoľvek forme v skleníku alebo na otvorených posteliach. Čerstvý trus sa pestuje na jeseň. Ak chcete pripraviť infúziu, musíte si vziať jednu časť hnoja a desať častí vody. Nechajte lúhovať 2,5 týždňa. Kompost sa považuje za efektívny. Vyrábajú kompostovú jamu, hlbokú asi 1,5 metra, hádžu tam piliny a lístie. Hromada bude striedať vegetačnú vrstvu a hnoj. Môže sa použiť na uhorky na jar, pred výsadbou.

Kľúčom k dobrej úrode je správne a včasné použitie hnojív. Nezabudnite vziať do úvahy načasovanie zavedenia hnoja a komponenty zriedte v odporúčaných dávkach.


Pozri si video: Jak pěstovat rajčata tipy pro zvýšení úrody, jak je ochránit před plísní (Septembra 2022).