Rada

Opis a vlastnosti kaukazských oviec, vlastnosti obsahu

Opis a vlastnosti kaukazských oviec, vlastnosti obsahu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Väčšina farmárov chová ovce na vlnu alebo mäso. Preto je dôležité zvoliť správne plemeno zvierat. Populárnou voľbou sú plemená oviec kaukazského a severokaukazského pôvodu. S chovateľskými prácami začali zootechnici na území Stavropol v 30. rokoch minulého storočia. Je potrebné poznamenať, že pri pestovaní severokaukazského plemena si niektorí chovatelia oviec všimnú nízku plodnosť zvierat.

Opis a vlastnosti plemena

Zvieratá kaukazského plemena sa vyznačujú proporcionálnou konštitúciou, podlhovastým a zaobleným telom. Dospelí muži priberajú na váhe do 120 kg, samice - do 70. Ovce rastú v kohútiku až do 75-77 cm, samice - do 70 cm.

Pokiaľ ide o vlnu, plemeno tiež vykazuje dobrý výkon: 8 - 9 kg vlny sa strihá z barana, 7 - 8 kg z ovce, dĺžka vlákien je 10, respektíve 8 cm. Fleece je zvyčajne krémovej pastelovej farby s belavým odtieňom. Výťažok čistej vlny je 55 - 56%.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Raz ročne žena prinesie potomstvo (zvyčajne 1 - 2 jahňatá). Počas laktácie môže byť dojivosť 100 litrov mlieka s obsahom tuku 5 až 8%. Preto sa jahňatá rýchlo zotavujú a už vo veku štyroch mesiacov priberajú na váhe 35 - 40 kg.

Klady a zápory kaukazských a severokaukazských oviec

Kvôli vysokej kvalite rúna sa na výrobu odevov používa ovčia vlna. Popularitu plemena vysvetľujú aj ďalšie pozitívne vlastnosti:

  • jednotlivci rastú, rýchlo priberajú (jednoročné ženy vážia 65 - 70 kg, muži priberajú na váhe do 120 kg);
  • z jedného jatočného tela sa získa veľký výťažok mäsa 55 - 60%;
  • vysoká plodnosť kaukazských žien (100 žien prinesie 140 jahniat ročne);
  • zvieratá severokaukazského plemena dobre rastú a vyvíjajú sa v suchom podnebí.

Negatívnou kvalitou kaukazských oviec je to, že vlna rastie nerovnomerne na určitých častiach tela. Najčastejšie na hlave a bruchu. Jahňatá severokaukazského plemena sa niekedy rodia s tenkou srsťou.

Údržba a starostlivosť

V horúcom letnom období je potrebné zvieratám poskytnúť miesto na odpočinok a prístup k čerstvej čistej vode v pastvinách. V zime sú na chov oviec vhodné izolované miestnosti bez prievanu. V mrazivých dňoch by teplota v ovčíne nemala klesnúť pod 12-14 ° C. Drevené štíty sa používajú na vytvorenie samostatných ohrad.

Predpokladom je prítomnosť tvrdej podlahy (na mäkkom povrchu môžu mať zvieratá problémy s väzmi). Najlepšou možnosťou je pokryť betónovú podlahu promenádou. Na uľahčenie udržiavania čistoty je podlaha položená s miernym sklonom pre prirodzený odtok splaškov.

Pravidlá výživy

V ovčíne sa odporúča prideliť pre každú ovcu samostatné krmítko. Pitné misy sú inštalované objemne, pretože dospelý človek môže vypiť až 10 litrov vody denne. Strava je rozdelená na letné a zimné obdobie. V teplom období je základom potravy zelená tráva pasienkov. V zime sa kombinuje suché jedlo a šťavnaté jedlo.

Približná denná dávka dospelého zvieraťa: 2-2,5 kg siláže, 1,5-2 kg sena, 0,5-1 kg kŕmnej zmesi.

Prirodzene, porcie dospelých zvierat a dojčiacich samíc sú väčšie ako porcie mladých jedincov. Bezplatný prístup k minerálom je zaručený. Na tento účel sú samostatné podávače plnené kriedou, kostnou múčkou a kuchynskou soľou.

Kde sa chová?

Poľnohospodári na Ukrajine, v Arménsku a na severnom Kaukaze sa zaoberajú hlavne chovom kaukazských oviec. Pri chove stáda sa chovatelia oviec cvičia rozlišovať niekoľko línií plemena: s vysokým rezom vlny, objemovým prírastkom hmotnosti, vysokou plodnosťou.

Choroby a prevencia

Najväčšie nebezpečenstvo pre zvieratá predstavujú infekčné choroby, ktoré sa rýchlo prenášajú z jednotlivca na jednotlivca (klusavka, katarálna horúčka). Brucelóza si zaslúži pozornosť, pretože infekcia sa prenáša na človeka. Choroba postupuje pomaly, choré ovce sa posielajú na zabitie. Spoločnými opatreniami na prevenciu infekcií sú kvalitná výživa, izolácia chorých osôb a karanténa pri chove nových oviec.

V jarnom a jesennom období sa zvyšuje pravdepodobnosť infekcie zvierat piroplazmózou spôsobenou uhryznutím kliešťom. Aby ste sa vyhli chorobe, musíte zvieratá pravidelne prehliadať, ovce pásť na čistých pastvinách a pastviny po obvode ošetrovať špeciálnymi prostriedkami.

Chov oviec kaukazského plemena nespôsobuje nadmerné ťažkosti. Charakteristickými znakmi plemena sú nenáročnosť na podmienky držania, prenos chovných vlastností na potomka. Špeciálnou výhodou kaukazských oviec je ich vysoká produktivita, pokiaľ ide o mäso a čistú vlnu.


Pozri si video: Strihanie oviec (Február 2023).