Rada

Príznaky a liečba vtáčej chrípky u kurčiat, príznaky a prejavy

Príznaky a liečba vtáčej chrípky u kurčiat, príznaky a prejavy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Príznaky vtáčej chrípky u kurčiat vystrašia všetkých majiteľov fariem alebo súkromných statkov. Choroba je mimoriadne nebezpečná, nesie iné meno - „klasický mor“, kvôli vysokej úmrtnosti. Patológia je plná veľkých strát, je možné, že sa človek nakazí. Aby ste tomu bezpečne zabránili, mali by ste si prečítať informácie uvedené nižšie.

Opis choroby

Prvé zmienky o vtáčej chrípke pochádzajú z roku 1878. Patologický proces objavil veterinárny lekár z Talianska menom Peronchitto. Kvôli hromadnému úhynu hospodárskych zvierat sa mu pôvodne hovorilo „kurací mor“. Toto ochorenie patrí do podtypu A, spôsobené vírusovými mikroorganizmami. Postihnutá je nielen hydina, ale aj človek. Kuracia chrípka sa zvyčajne vyvíja v zime a ovplyvňuje jednu populáciu vtákov, potom zvyšok.

Rizikové sú kačice, husi, kurčatá. Chrípka je obzvlášť nebezpečná kvôli neustálej premenlivosti, nedáva človeku ochranné vlastnosti, aby s ňou mohla bojovať. Pretože je vírus virulentný, k prenosu dochádza vzdušnými kvapôčkami.

Fázy choroby

V kuracích pľúcach sa vírusové látky šíria cez sliznicu. Po 4 hodinách preniknú do celkového krvného obehu, zničia červené krvinky a spôsobia smrť. Vírusové mikroorganizmy ovplyvňujú nervový systém, po ktorom pľúca napučiavajú, črevá zlyhávajú.

Aké sú štádiá patologického procesu vírusovej etiológie:

 • infekcia, ďalšie množenie a akumulácia vírusu v tele;
 • šírenie vírusových látok do červených krviniek;
 • produkcia protilátok v tele na odolávanie vírusom;
 • boj ochranných funkcií proti patológii, deštrukcii krviniek;
 • telo sa nedokáže vyrovnať s vírusom, zomrie.

Od 10% do 100% vtákov chovaných na rovnakom území uhynie.

Kuracie morové formy

Existuje niekoľko foriem vírusových ochorení. Ak hovoríme o závažnej fáze, potom sa po prvýkrát po 15 hodinách infekcie objaví klinický obraz.

Aké sú formy chrípkového ochorenia:

 • akútne - najnebezpečnejšie pre život vtákov, príznaky sú výrazné;
 • subakútna fáza - menej nebezpečná pre vtáky, trvá asi 1 mesiac, je liečiteľná;
 • chronická forma - choroba je ťažko identifikovateľná, klinický obraz je slabo vyjadrený, infekcia sa vyvíja v dôsledku nízkeho patogénneho kmeňa.

Inkubačná doba trvá asi 4 - 5 dní.

Je možná infekcia človeka?

Človek môže ochorieť na „kuraciu psinu“ infekciou kvapkami vo vzduchu. Stáva sa to pri krájaní jatočných tiel, zhromažďovaní a balení vajec a mäsa. Vírusové látky tiež vstupujú do tela pri čistení výkalov a dotýkajú sa kontaminovaných predmetov.

Infekcia sa zriedka vyskytuje po konzumácii mäsa, vajec postihnutých osôb. Chrípka má mutačný charakter a často sa mení. Zdraví ľudia môžu dostať vtáčiu chrípku od chorého človeka.

Príčiny výskytu u vtákov

Chrípkové ochorenie je vyvolané vírusom Ortomyxoviridae patriacim do skupiny A. Má zložitú štruktúru, mikroorganizmus je schopný preukázať rezistenciu voči liečivám.

Vedci študovali niekoľko odrôd vírusu, ale viac ich zaujíma typ H7N7 spôsobujúci mor vtákov a vírus H5N1, na ktorý vtáky za deň zomrú. Iné typy vírusových látok môžu byť asymptomatické alebo mierne a zvyčajne nie sú nebezpečné.

Okrem zvierat môžu byť nosičmi patogénov:

 • kačacie vajcia;
 • kuracie vajcia;
 • zdochliny infikovaného vtáka.

Smrtiaci vírus H5N1 je tiež nebezpečný, pretože je neviditeľný a ľahko sa prispôsobuje prostrediu. Metódy jeho ničenia ešte nie sú vyvinuté. Hlavnými prenášačmi chrípky sú divé vodné vtáky a sťahovavé vtáky. Nemajú hromadné choroby, zvyčajne je chorých iba pár jedincov. Patológia prebieha bez príznakov, môžu však infikovať domáce vtáky alebo ľudí. Do druhej skupiny prenášačov vírusu patria exotické vtáky, napríklad papagáje. Kurčatá sa od nich môžu nakaziť, ak si tieto domáce zvieratá chová majiteľ domu.

Klinický obraz

Ochorenie sa prejavuje rôznou intenzitou v závislosti od štádia. Medzi hlavné príznaky moru kurčiat patria:

 • prudký pokles produkcie vajec;
 • vyčerpanie, úplné odmietnutie jesť, piť;
 • perie je veľmi prehrabané;
 • vtáky pískajú, ich dych je nárazový;
 • teplota stúpa, je schopná dosiahnuť 40-44 stupňov;
 • je porucha stolice, hnedý trus so zeleným odtieňom;
 • konvulzívne svalové kontrakcie, začína neurotické správanie.

Najskôr je ovplyvnený nervový systém, kurčatá sa prestávajú orientovať v priestore. Potácajú sa, nemôžu šliapať na nohy, padajú.

Vyskytuje sa deformácia krídel, krku, získavajú neštandardnú polohu, nedochádza k reakcii na vonkajšie podnety. Vtáky trpia smädom a zomierajú po pľúcnom edéme.

Ako identifikovať kuraciu chrípku: diagnóza

Patológia sa diagnostikuje po otvorení mŕtveho tela. Pred smrťou vtákov môžete určiť infekciu podľa príznakov. V laboratórnych podmienkach je chrípka detekovaná na základe izolácie kmeňa od patologického materiálu. Analýza krvného séra sa vykonáva v rôznych štádiách ochorenia. Tieto znaky naznačujú prítomnosť „kuracieho moru“.

Je liečba možná?

Liečba kurčiat vírusovými chorobami je zbytočná, vedci neprišli s optimálnou terapiou. Preventívne opatrenia môžete prijímať iba priebežne. Ak bola v blízkych oblastiach zistená vtáčia chrípka, mal by byť úplne izolovaný a držaný 21 dní v karanténe na uzavretom mieste. Ak sa zistia primárne príznaky, zavolajte veterinárnu službu.

Ako jednať s chorými jedincami

Všetky vtáky postihnuté vírusom chrípky sú usmrtené, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu patogénov. Jatočné telá sa odporúčajú spáliť na určených miestach. Je nežiaduce konzumovať mäso chorých jedincov.

Ako chrániť ľudí pred vtáčou chrípkou

Aby sa poľnohospodárom zabránilo v kontakte s vtáčou chrípkou, mali by ste postupovať podľa týchto pokynov:

 • zabrániť deťom v interakcii s divými vodnými vtákmi;
 • ak sú v stáde choré vtáky, pri interakcii s celou skupinou noste respirátor, masku a rukavice;
 • pri práci v kuríne používajte odnímateľnú obuv, potom si dôkladne umyte ruky a tvár mydlom, odev postriekajte dezinfekčnými prostriedkami, na ktoré sú vírusové látky citlivé;
 • mäso a vajcia vždy uchovávajte v samostatných nádobách v chladničke.

Ak má človek prvé príznaky kuracej chrípky, je nevyhnutne potrebné poradiť sa s lekárom.

Prognóza a prevencia

Podľa odborníkov nemôže žiadna profylaxia zaručiť stopercentnú ochranu vtákov pred vtáčou chrípkou. Ak budete konať komplexne, môžete vytvoriť spoľahlivú bariéru, ktorá prekoná vírusové mikroorganizmy. Hlavné preventívne opatrenia sa týkajú týchto aspektov:

 • chovať kurčatá v kurníku, aby nereagovali s divými vtákmi;
 • obmedziť prístup domácich zvierat k vodným útvarom v prípade ohniska ohniska - z možných miest pobytu voľne žijúcich vtákov;
 • prísne kontrolovať kvalitu potravín a vody konzumovaných domácimi vtákmi;
 • pravidelne dezinfikovať kŕmidlá, napájačky a hydinárne;
 • organizovať vyváženú stravu pre kurčatá od ich prvých dní života, zaviesť vitamíny do jedálnička;
 • v prípade podozrenia na infekciu nastriekajte prípravok „Terramycín“ vo vzdialenosti 20 centimetrov od chorých kurčiat;
 • vydezinfikujte vtáky prostriedkom "Chlórtetracyklín" a pridajte ho do krmoviny v množstve 0,3 g na 1 kg hmotnosti vtáka.

Pri dodržaní preventívnych opatrení bude možné chrániť kurčatá pred vtáčou chrípkou o 90%.


Pozri si video: Znalosť koronavírusu Pandemický príbeh COVID-19. moja predpoveď pre Indonéziu (Septembra 2022).