Tajnosť

Zemiaky „Krasa“: opis odrody a pravidlá pestovania

Zemiaky „Krasa“: opis odrody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaková sezóna „Krasa“ sa vzťahuje na odrody stolov. Väčšinou sa pestuje zo semien, ktoré sa spracovávajú v 1% roztoku manganistanu draselného počas 45 minút a potom sa spracúvajú s roztokom epiny navyše v pomere dvoch kvapiek na 100 ml vody.

Kríky sú veľmi silné, zvislé, s dosť hrubou a masívnou časťou stonky. V každom hniezde sa vytvorí asi 6 až 8 hľúz zemiakov. Priemerná hmotnosť hľúz sa môže meniť od 0,25 do 0,30 kg. Doba dozrievania po výsadbe koreňových plodín je v priemere 80 - 100 dní. Hľuzy majú oválny tvar a sú pokryté pomerne hustou pokožkou výraznej červenej farby. Dužina zemiakov tejto odrody je svetlo žltá. Oči sa vyznačujú miernou depresiou. Odroda je odolná voči hubovým a vírusovým chorobám charakteristickým pre zemiaky.

Vlastnosti triedy kvality

Zemiaková „krása“ má značné výhody:

 • prítomnosť komplexnej rezistencie voči hlavným hubovým a vírusovým chorobám zemiakov;
 • vysoká produktivita odrody;
 • vynikajúca udržiavacia kvalita zberanej plodiny;
 • veľkoplodá odroda;
 • vynikajúca chuť a vynikajúci obchodný vzhľad hľúz zemiakov.

Aký druh zemiakov si vybrať pre výsadbu

Dátumy a vlastnosti vykládky

Indikátory optimálnej teploty na klíčenie semenného materiálu sa môžu meniť od 20 do 24 ° C.

Zemiaky „Krasa“ patria do kategórie vysoko výnosných odrôd stredného dozrievania, ktorých výsadba má niektoré vlastnosti:

 • odporúča sa pripraviť pôdu na výsadbu na jeseň, vykopať ju na bajonet lopaty a vykonať zavedenie zložitých hnojív;
 • v prípade stredne dozrievajúcich a stredne neskorých odrôd zemiakov by sa riadky mali umiestňovať vo vzdialenosti 60 - 70 cm;
 • v hĺbke 10 cm by sa pôda v oblasti výsadby zemiakov mala zahriať najmenej na 8 stupňov tepla; pre výsadbu odrôd v polovici sezóny vo väčšine regiónov našej krajiny je optimálnym obdobím koniec prvého - začiatok druhej dekády mája;
 • hľuzy zemiakov by sa mali odstrániť zo suterénu alebo pivnice asi týždeň alebo dva pred výsadbou a premiestniť na teplejšie miesto;
 • výsadba zemiakov tejto odrody sa môže vykonávať ako jednoročné hľuzy, ktoré by sa pred výsadbou mali naklíčiť a spracovať pred chorobami, a semenný materiál;
 • priamo v procese pestovania zemiakových hľúz je najlepšie zaviesť nitrofos.

Malo by sa pamätať na to, že technológia hrebeňa pestovania zemiakov zahŕňa významné zlepšenie prevzdušňovania pôdy v záhrade.

Pri pestovaní zo semien sa výsev sadeníc uskutočňuje vo februári alebo začiatkom marca s už namočeným materiálom osiva. Ako pôda na pestovanie sadeníc zemiakov tejto odrody sa odporúča používať zmes jednej časti pôdy a štyroch častí rašeliny s pridaním komplexných hnojív. Ohnuté zemiakové semená by sa mali umiestniť na zem a posypať tenkou vrstvou piesku. V prvom roku sa ukázalo, že pestuje malé množstvo hľúz, z ktorých sa v budúcom roku získa vynikajúca úroda, ktorá zhromažďuje nadšené recenzie od pestovateľov zeleniny.

Pravidlá starostlivosti

Výhonky zemiakov Krasa sú veľmi citlivé na mráz, zatienenie burinami a nedostatočnú priepustnosť pôdy do vzduchu. Ak chcete získať vysokú úrodu kvalitných zemiakových hľúz, musíte dodržiavať tieto odporúčania:

 • Ak sa zemiaky vysádzajú sadenicami vo forme jednotlivých klíčkov, botanických semien alebo mini-hľúz, pestovanie sa nevykonáva. Takéto výsadby by sa mali chrániť pred spätným mrazom pomocou filmového krytu. V iných prípadoch sa uzemnenie sadeníc zemiakov vykonáva „s hlavou“.
 • Prvýkrát po výsadbe zalievanie sa neodporúča, pretože v tejto fáze vývoja dochádza k tvorbe koreňového systému rastliny, ale v budúcnosti by sa mali zemiaky zalievať podľa potreby. Ak zalievanie nie je dostatočné, existuje riziko, že stolon vymizne a pri nadmernej vlhkosti sa často pozoruje rozklad.

 • Keď sa objavia prvé klíčky zemiakov, malo by sa vykonať prvé obaľovanie dusíkatými a draselnými hnojivami rozpustnými vo vode.
 • Prítomnosť vysokej imunity tejto odrody pri veľkých vírusových ochoreniach znižuje potrebu preventívneho postreku a liečby chemickými insekticídmi a fungicídmi.
 • Zber zemiakových odrôd v polovici sezóny sa uskutočňuje začiatkom augusta, vegetačná sezóna trvá 85 - 100 dní.

Odporúčame tiež prečítať si článok, ktorý pojednáva o technológii pestovania zemiakov vo vreckách.

Ako pestovať zemiakové semená

Recenzie záhradníkov

Zemiaková „krása“ je medzi záhradníkmi veľmi produktívna a žiadaná. Dôkazom toho sú početné recenzie. Zemiaky „Krasa“ sú jednou z mála odrôd, ktoré sa veľmi často používajú na pestovanie zo semien spoločnosti „Žedek“. Tieto zemiaky sú ideálne na pestovanie v podmienkach krátkych a nie príliš teplých letov v sibírskom regióne.