Rada

Ako ošetrovať čiernu škvrnu na ružiach, účinné ošetrenie

Ako ošetrovať čiernu škvrnu na ružiach, účinné ošetrenie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čierna škvrna je jedným z najbežnejších plesňových ochorení na ružiach, preto je dôležité vedieť, ako s ňou zaobchádzať. Keď sú zasiahnuté touto infekciou, ružové kríky rýchlo strácajú svoju atraktivitu, pretože choroba rýchlo postupuje. To znamená, že musíte tiež okamžite zareagovať.

Dôvody vzhľadu

Existuje niekoľko dôvodov pre vznik tejto choroby:

 1. Ak je počasie dlho teplé a vlhké, pre plesne sa vytvárajú ideálne podmienky na reprodukciu. Preto v tomto počasí ruže často trpia čiernou škvrnou.
 2. Ak ružový ker rastie na nízkom mieste alebo na príliš hrubom mieste, zvyšuje sa aj riziko tejto choroby. Na takýchto miestach sa skutočne spomalí cirkulácia vzduchu a vlhkosť sa tak aktívne neodparuje.
 3. Dôvodom môže byť aj nesprávne kŕmenie, jeho nedostatok alebo prebytok.
 4. Jedným z dôvodov je nedostatok vápnika v pôde, kde rastú kríky.

Dôležité! Spóry plesní čiernych škvŕn sú prenášané vetrom, vodou alebo hmyzom, preto je dôležité chorú rastlinu uzdraviť, aby sa zabránilo chorobám a iným kríkom.

Čo je pre rastliny nebezpečné

Táto choroba je obzvlášť nebezpečná pre mladé rastliny. Ovplyvnené kry sa rozvíjajú pomaly, mladé vetvy nestuhnú a nezanechávajú lístie. To je v období mrazu plné zamrznutia. Aj keď ruže úspešne prežijú zimu bez toho, aby dostali potrebné ošetrenie, po 2 - 3 rokoch zomrú.

Známky a príznaky poškodenia kríkov

Škvrny sa zvyčajne objavujú v druhej polovici leta. Nie je nezvyčajné, že sa v jednej sezóne vyskytne niekoľko ohnísk. Trpia listy a mladé výhonky kríkov.

Po infikovaní môžu záhradníci spozorovať nasledujúce príznaky:

 • zastavenie rastu a vývoja rastliny;
 • vzhľad tmavých škvŕn na listoch, ktoré zväčšujú veľkosť a počet;
 • škvrny sú v tvare slnka;
 • škvrny sa časom spájajú navzájom;
 • choroba začína od spodných častí kríka a postupne sa posúva nahor;
 • zeleň so škvrnami začína žltnúť, vlniť sa a drobiť sa;
 • kríky sa stávajú oveľa menej bežnými;
 • počet kvetov klesá.

Prostriedky a technológia na ošetrenie ružových kríkov

Potom, čo je záhradník presvedčený, že kríky sú postihnuté touto konkrétnou chorobou, je potrebné začať liečbu pomocou liekov.

"Rýchlosť"

Je to komplexný fungicíd s výrazným terapeutickým účinkom a dlhodobým preventívnym účinkom proti plesňovým infekciám. Po 2 hodinách sa účinná látka rozšíri po cievnom systéme kríka a začne pôsobiť.

Významnou výhodou tohto lieku je možnosť spracovania v ktorejkoľvek fáze vývoja rastlín. Predáva sa "Skor" vo forme emulzného koncentrátu, balený v ampulkách alebo fľašiach.

Na ošetrenie čiernej škvrny sa liečivo zriedi rýchlosťou 5 ml na 10 litrov vody. Fungicíd sa najskôr rozpustí v malom množstve teplej vody a potom sa postupne doplní na požadovaný objem. Roztok je pripravený tesne pred spracovaním.

„Abiga Peak“

Tento fungicíd sa používa na boj proti plesňovým a bakteriálnym chorobám všetkých druhov rastlín. Pri spracovaní rovnomerne a pevne priľne k povrchu rastlín. Zostáva na kríkoch dlho, a tým ich chráni aj za nepriaznivých podmienok. Účinná látka liečiva je schopná pracovať aj pri nízkych teplotách.

Na postrek ruží sa liečivo v množstve 40-50 ml rozpustí v 10 litroch vody. Najprv sa liek rozpustí v malom množstve vody a potom sa doplní na 10 litrov. Pripravený roztok by sa mal použiť do 24 hodín.

Postrek sa vykonáva dvakrát, ráno alebo večer. Prestávka medzi liečbami by mala byť 2 - 3 týždne.

Ridomilské zlato

Fungicíd „Ridomil Gold“ sa používa na odstránenie rôznych druhov húb, vrátane tých, ktoré spôsobujú čierne škvrny. Pri liečbe týmto liekom sa na listoch a stonkách kríkov ruží objaví akýsi ochranný film, ktorý hubu zničí. Ridomil Gold je účinný v ktoromkoľvek štádiu ochorenia.

Na prípravu pracovného roztoku musíte rozpustiť 25 g látky v 10 litroch vody. Ihneď po úplnom rozpustení lieku môžete začať so spracovaním. Po pol hodine možno ošetrené rastliny zaliať vodou. Dlhé dažde liek nevymyjú. Spracovanie sa vykonáva 3-4 krát za sezónu.

Tento fungicíd je bezpečný pre všetky rastliny, ale jeho zvyšky by sa nemali nalievať do vodných plôch. Bude to mať nepriaznivý vplyv na ich obyvateľov.

Bordeauxská tekutina

Kvapalina Bordeaux je zmes haseného vápna a síranu meďnatého. Účinne bojuje proti plesňovým chorobám rastlín. Je to nielen fungicíd, ale aj baktericíd. Má najvyššiu adhéziu zo všetkých fungicídov.

Pripravený roztok má nebesky modrú farbu s neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou. Vysoko zásaditý roztok nebude dobre priľnúť k rastlinám, a preto bude neúčinný.

Bordeauxská zmes sa používa na ošetrenie kríkov ruží skoro na jar a tiež sa postrieka pôda okolo rastliny. Za týmto účelom zriedte 200 - 300 g zmesi vo vedre s vodou. V lete sa ošetrenie opakuje 3-4 krát v intervaloch 7-10 dní, zriedením 100 g kvapaliny Bordeaux vo vedre s vodou.

Energia Previkur

Fungicíd má ochranný a rast stimulujúci účinok. Do hodiny po ošetrení účinná látka rastlinu úplne nasýti. Jeho ochrana sa netýka iba ošetrených ružových výhonkov, ale aj nových listov a výhonkov. Zvyšuje imunitný systém včelstiev a ich odolnosť proti plesňovým infekciám.

Na prípravu pracovného roztoku sa zriedi 15 ml fungicídu v 10 litroch vody.

"Topaz"

Je to systémový fungicíd, ktorý sa používa na liečbu a prevenciu plesňových chorôb. Jeho účinok trvá od 14 do 18 dní od dátumu spracovania.

Nástroj je schopný zastaviť vývoj choroby do 2-3 hodín po postreku kríkov. Môže sa kombinovať s inými výrobkami, aby sa dosiahla komplexná ochrana ruží.

Jednou z výhod Topazu je jeho ekonomická spotreba. Na 10 litrov vody sú potrebné iba 4 ml liečiva. Pripravte produkt pred použitím a spotrebujte všetko naraz. Spracovanie sa vykonáva ráno alebo večer za pokojného počasia.

Ziskové zlato

Tento fungicíd obsahuje okrem aktívnej zložky aj mangán a zinok. Tieto mikroživiny zlepšujú fungovanie enzýmov.

Používa sa na liečenie ruží a na dlhodobú ochranu pred ďalším napadnutím. Na prípravu roztoku budete potrebovať 4 g liečiva, zriedia sa v 10 litroch vody.

Pri práci s týmto liekom by ste mali byť opatrní, pretože je dosť toxický pre ľudí a zvieratá..

Preventívne opatrenia

Aby ste sa vyhli alebo aspoň znížili riziko ochorenia čiernymi škvrnami, musíte urobiť určité preventívne opatrenia.

Optimálne podmienky pestovania

Pred vysadením kríkov ruží vo vašej oblasti musíte myslieť nielen na to, kde budú vyzerať krajšie, ale aj na to, kde bude pre nich bezpečnejšie:

 • kríky by mali byť vysadené na miestach dobre ohriatych slnkom;
 • pôda by mala byť ľahká, neudržiavať vlhkosť;
 • voda by sa nemala hromadiť pod kríkom;
 • nemali by ste ruže sadiť príliš pevne navzájom alebo k iným rastlinám;
 • produkovať mierne zalievanie.

Vonkajšie vyšetrenie kríka

Je dôležité pravidelne kontrolovať kríky. Včas zistená choroba skutočne umožní rýchlo sa jej zbaviť a zabrániť jej rozšíreniu.

Odstránenie buriny a kyprenie pôdy

Včasné odstránenie buriny zníži šírenie patogénov a umožní slnečnému žiareniu lepšie zahriať pôdu. Uvoľnenie pôdy pod kríkmi tiež pomáha vysušiť pôdu a umožní kyslíku dostať sa ku koreňom kríkov.

Kŕmne dávky

Je nevyhnutné kŕmiť ružové kríky, pričom by ste mali dodržiavať určité normy. Vrchný obväz s draslíkom sa vykonáva od jari do jesene. Prvé kŕmenie sa vykonáva na konci mája, druhé na začiatku júna, tretie na konci júla, potom v polovici augusta a na začiatku septembra.

Vrchný obväz s tekutými prostriedkami sa vykonáva iba pri koreni. Nie je možné vykonať spracovanie večer a v noci.

Liečba chorôb a hmyzu

Takéto ošetrenia sa musia vykonať včas, pretože choroby a útoky hmyzu významne znižujú imunitu ruží. A v budúcnosti sa kríky stanú náchylnejšie na čierne škvrny a iné huby.

Včasné prerezávanie

Ovplyvnené výhonky by sa mali odstrániť ihneď po otvorení kríkov pred zimovaním. Orezajte ich do zdravého tkaniva. Sekcie sú ošetrené záhradným ihriskom.

Dezinfikujte prístroj

Po každej odrezanej ružovej vetve sa orezávač ošetrí alkoholom, vodkou alebo silným roztokom manganistanu draselného. Vhodné sú aj iné roztoky na báze alkoholu alebo chlóru.

Na jeseň zberajte suché lístie a vykopajte pôdu

Na jeseň je potrebné odstrániť suché lístie, ktoré sa môže stať útočiskom pre škodcov a spóry plesní. Odstraňujú tiež ornicu a vykopávajú okolie kríkov. Odstránené lístie a pôda sa nesmú dávať do hromady kompostu, aby nedošlo k jej infikovaniu. Lepšie ich spáliť.

Vyberte si odolné odrody

Je potrebné odstrániť z miesta odrody, ktoré začínajú ochorieť najčastejšie a skôr ako iné. Pri nákupe nových sadeníc ruží musíte uprednostniť odrody, ktoré sú odolnejšie voči chorobám. Chovatelia koniec koncov neustále pracujú na zvyšovaní odolnosti ruží voči plesniam vrátane čiernej škvrny.


Pozri si video: Zora Kolínska - Každý deň Deux garcons pour une fille 1967 (December 2022).