Inštrukcia

Funkcie prerezávania hrozna na jar

Funkcie prerezávania hrozna na jar


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno (Vitis) - kultúra, ktorú mnohí záhradníci milujú kvôli chutným bobuľám a tienistým listom. Aby však bola rastlina každoročne potešená dobrou úrodou, mala by byť správne orezaná. Neoddelené prerezávanie viniča vyvolá nesprávny rast, rýchle uschnutie a zníženie odolnosti rastlín proti mrazu.

Kedy prerezávať hrozno: na jar alebo na jeseň

Orezanie hrozna sa vykonáva skoro na jar alebo na konci jesene. Výber ročného obdobia závisí od odrody rastlín a klimatických charakteristík regiónu. Ak je zima vo vašej oblasti tvrdá, jesenné orezávanie sa neodporúča.

Na jar sa prerezávanie vykonáva, keď sa teplota vzduchu rovná 3 stupňom. Na jeseň sa proces uskutočňuje o 3 týždne neskôr, keď rastlina zahodí listy.

Prerezávanie hrozna na jar

Jarné prerezávanie sa praktizuje v severných regiónoch. Až na jar môžete vidieť, ktoré klíčky zomreli a ktoré nie. Mladé rastliny sa tiež orezávajú iba na jar.

Prerezávanie na jar sa vykonáva po tom, čo teplota na ulici presiahne 3 stupne, ale vo viniči nebude stekať miazga. Ak sa práca vykoná neskôr, poškodenie rastliny sa bude liečiť pomalšie a hrozno samo o sebe bude utláčané.

Mínus prerezávania na jar je, že hrozno vydáva veľké množstvo šťavy, takže poškodenie sa môže pomaly liečiť. Navyše, pri vertikálnom podväzku môže šťava stekať do obličiek, čo znižuje výnos rastliny a spôsobuje hnitie kmeňa.

Ako pestovať hrozno na jar

Spôsoby jarného prerezávania hrozna

Existujú dva spôsoby, ako vytvoriť vinič:

 • besshtambovym;
 • Stam.

Zvážte podrobné pokyny pre každú metódu orezania.

Ako sa vyrába nelepivé formovanie?

Stampless prerezávanie sa používa pri zakrývaní plodín metódou zakrývania. Tento proces sa uskutočňuje prvú jar a jeseň sa vynecháva počas prvých troch rokov.

Schéma plodiny je nasledovná:

 • V prvom roku závisí odrezávanie priamo od toho, koľko očí sa vytvorilo. Ak je uskutočnené orezávanie 2 očami, ak je 1 - 4, horné výhonky sú odstránené.
 • V 2. roku sú rukávy odrezané pre 2 oči, musia zostať nové výhonky.
 • V treťom roku zostanú na rukávoch 2 vinice umiestnené blízko koreňa. Horná vetva je skrátená o 7 púčikov, spodná - o 2. Ostatné vetvy sú odrezané.

V dôsledku týchto krokov získate dobrý rukáv s ovocným viničom na konci.

Ako sa vykonáva štandardná formácia?

Lisovanie je vhodné na pestovanie plodín bez prístrešku na zimu. Formačná schéma v tomto prípade vyzerá takto:

 1. V prvom roku sa všetky výhonky nakrájajú na 2 oči.
 2. V 2. roku som nechal 2 vyvinuté výhonky, zatiaľ čo jeden z nich bol skrátený o 3 oči a v 2. dovolenke pár pukov. Zostávajúce vetvy sa musia rozobrať a kmeň sa musí priviazať k podpere.
 3. V treťom roku sa vinič rozreže tak, aby sa jeho dĺžka rovnala dĺžke stonky. Potom sa odstránia výhonky okrem horných 2, ktoré sa skrátia o 2 púčiky. Z nich sú vytvorené rukávy, ktoré si vyžadujú pripevnenie na kolík pomocou drôtu.
 4. V 4. roku sa horné končatiny odrežú tak, aby vzdialenosť medzi nimi bola 20 cm a zostávajúce výhonky by sa mali vylúčiť.
 5. V 5. roku zostalo iba pár očí a výhonky, ktoré vyrastali počas leta, sa odlomia.
 6. Šiesty rok sa vytvoria ovocné spojenia. Na tento účel sa spodná vinica narezá na 2 oči a horná - na 8.

Následne sa hroznové odrezky uskutočňujú rovnakým spôsobom ako na jar, aby sa zachoval tvar.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o vlastnostiach letného prerezávania hrozna.

Prerezávanie po poškodení mrazom

Výsledkom vystavenia mrazu môže byť poškodenie obličiek, lyka, výhonkov a dreva viniča. To znamená, že orezávanie by sa v tomto prípade malo vykonávať krátko, aby sa vyprovokoval rast nových výhonkov a obnovila rastlina.

Ak sú poškodené iba niektoré časti rastliny, nevykonáva sa úplné prerezávanie. V prípade výrazného poškodenia je potrebné vymeniť rukávy, pričom sa zachová predchádzajúca zostava. Najskôr sa vykonajú priečne a pozdĺžne rezy niekoľkých častí viniča a rukávov a potom sa určí zaťaženie.

Ak celá časť puzdra umiestnená nad zemou zomrela, mal by sa urobiť rez na čiernej hlave. Za týmto účelom sa krík vykopal do hĺbky 30 cm a píla sa rezala pomocou pílky na zdravý uzol stonky. Potom sa rez očistí nožom a pokropí sa zeminou vo vzdialenosti 5 cm. Z výhonkov výhonkov sa vyberú 4 kusy, ktoré sú vhodne umiestnené. Zvyšok je odstránený a štiepne výhonky potom, čo dorastú do 70-centimetrovej dĺžky. Na jeseň sa uskutoční štandardná formácia.

Hrozno: tvorba kríkov

Jarné prerezávanie viniča je dôležitou súčasťou starostlivosti o hrozno. Kombinácia s vrchným dresingom, zalievaním a ochranou proti škodcom vám poskytne dobrú úrodu bobúľ.