Rada

Opis odrody zemiakov Elizabeth, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Opis odrody zemiakov Elizabeth, vlastnosti pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dnes medzi odrodami zemiakov prevládajú na trhu novinky, ale ani staré, rokmi overené odrody nikto nezrušil. Jedným z nich sú zemiaky Elizabeth. Odlišnosť tejto odrody od ostatných v komplexe jej inherentných výhod. Dobré chuťové vlastnosti zeleniny a snehovo bielej buničiny, ako aj veľkorysá úroda, ktorú rastlina dáva záhradníkom, nemôžu nikoho nechať ľahostajným. Vďaka týmto a ďalším výhodám je táto odroda žiaduca v každej domácnosti, kde sa pestujú zemiaky.

Opis odrody

Je to stredne skorá, stolová odroda a často sa pestuje komerčne. Jeho dužina je bohatá na bielkoviny, aminokyseliny a vitamíny. Zvláštnosťou Alžbety je priateľské dozrievanie a absencia procesu degenerácie odrody.

Bush tohto zemiaka je v porovnaní s inými odrodami kompaktný, jeho listy sú veľké, tmavozelené, majú dospievanie a zvlnené okraje. Kvitnutie kríka je nevýrazné, s ďalším poklesom vaječníkov nevytvára plody so semenami.

Tvar hľúz je zaoblený, mierne sploštený, šupka je hladká, jej odtieň sa líši od mierne žltej až béžovej farby. Dužina zemiakov je biela a po olúpaní a vystavení vzduchu nepodlieha tmavnutiu. Hmotnosť tejto odrodovej zeleniny je od 80 do 140 g. Chuť zeleniny je na vysokej úrovni, množstvo škrobu prítomného v plodoch je priemerné a stáva sa 13–18%.

Výťažok odrody Elizaveta príjemne prekvapuje - pod každým kríkom sa nachádza priemerne až 10 hľúz a z 1 hektára pri správnej starostlivosti vyrastie asi 400 centov ovocia.

Začiatok plodenia nastáva uprostred leta, zemiaky sa však môžu zberať až na jeseň (po 2,5–3 mesiacoch od výsadby). Odroda zemiakov Elizaveta je odolná proti zmenám poveternostných podmienok a má tiež dobrú odolnosť voči chorobám.

Rastie

Sezóna výsadby sa začína v polovici mája, keď sa pôda už oteplila a hrozba mrazov pominula. Pred výsadbou zeleniny sa pôda kultivuje. Za týmto účelom sa uvoľní a zavedú sa živiny, najlepšie organického pôvodu: humus, kompost, popol. Všetky látky sa rozložia spolu so sadivovým materiálom do pripravených jamiek.

Zemiaky sú prehĺbené o 10 cm a vzdialenosť medzi hľuzami je asi 35 cm a medzi riadkami - najmenej 70 cm.

Starostlivosť o zemiaky Elizabeth sa nelíši od pestovania iných odrôd a pozostáva z:

 1. Systematické vytrhávanie buriny a kyprenie pôdy. Pre najlepší vývoj zemiakových kríkov musíte odstrániť burinu, pretože jej konkuruje. Horná vrstva pôdy sa uvoľní, aby sa zničila kôra, ktorá neumožňuje prechod kyslíka ku koreňom rastlín, a tiež v dôsledku vzrastu kapilár dochádza k strate vlhkosti.
 2. Minimálne dva hillingy. Prvýkrát sa tak stane, keď rastliny dosiahnu výšku 8 cm, a ďalšie po 2 týždňoch, keď dosiahnu 20 - 25 cm, je potrebné vytvoriť vysoký a dostatočne široký hrebeň.
 3. Zavlažovanie. Každá odroda, vrátane Elizabeth, potrebuje včasné zalievanie. Ak kvapková závlaha funguje, výrazne sa zvýši úroda, pretože nebude obdobie sucha.
 4. Zavádzanie živín do pôdy. Počas vegetačného obdobia sú zeleninové plodiny kŕmené minerálnymi komplexmi 2-3 krát. Hnojivá sa striedajú s roztokom hydinového hnoja alebo diviny. Listové kŕmenie zriedeným superfosfátom prinesie tiež veľa výhod. Takéto postrekovanie sa vykonáva jeden a pol týždňa pred vykopaním hľúz.
 5. Kontrola zemiakových kríkov na prítomnosť chorôb a prítomnosť chrobáka zemiakového v Colorade a iného hmyzu.

Funkcie starostlivosti

Zemiaky sa vyberajú na sadivový materiál vo fáze rastu. Z tohto dôvodu sú označení najatraktívnejší predstavitelia odrody Elizaveta. Po zbere sa zemiaky na sadenie skladujú oddelene od jedálne.

Na tejto odrode zemiakov sú schopné rásť pomerne veľké hľuzy. Aby ste stimulovali ich vývoj, musíte 7 dní pred zberom odstrániť vegetatívnu časť rastlín. Po vykopaní úrody plody vyschnú pod baldachýnom.

Výhody a nevýhody

Odrodové zemiaky majú množstvo výhod:

 • vynikajúca produktivita;
 • vysoká chuť;
 • dobrá prezentácia;
 • nenáročná starostlivosť;
 • odolnosť voči chorobám;
 • zvýšená kvalita uchovania.

U odrody Elizaveta neboli žiadne nedostatky.

Škodcovia a choroby

Poľnohospodári a záhradníci si zemiaky odrody Elizaveta veľmi vážia pre odolnosť voči množstvu nebezpečných chorôb. Tie obsahujú:

 • neskorá pleseň;
 • rakovina;
 • čierna noha;
 • nematóda zlatá cysta;
 • alternaria;
 • chrasta obyčajná.

Ak je vonku dlhšiu dobu vysoká vlhkosť a nízka teplota, je možné, že odrodové zemiaky sú napadnuté neskorou plesňou. Ak bolo ochorenie zistené, na kultúru sa pôsobí činidlom obsahujúcim meď.

Zo škodcov je to najbežnejší chrobák z Colorada. Rovnako ako u iného hmyzu, môže byť rastlina ošetrená insekticídmi. Môžete tiež použiť dezinfekčné roztoky liekov, ktoré sa nalejú do pôdy. Aby sa zvýšila odolnosť tejto kultúry voči chorobám a hmyzu, vysádza sa zakaždým na inú oblasť.

Zber a skladovanie

Zber sa začína po vysušení zelenej časti rastlín. Je pokosený a odstránený. Zemiaky môžete vykopať ručne alebo mechanicky. Po zbere sa plodina vysuší, vytriedi a umiestni do pripravenej pivnice. Hľuzy sa skladujú niekoľko mesiacov, pričom sa zachováva všetko užitočné. Ak je to potrebné, dobre znáša prepravu.

Po vyšľachtení odrody Elizaveta sa objavilo veľa odrôd s vynikajúcimi vlastnosťami, ale rovnako ako predtým tento zemiak nestráca popularitu a naďalej poteší milovníkov lahodných jedál z tejto zeleniny. Môže sa pestovať ako pre seba, tak aj na predaj.


Pozri si video: The Great Gildersleeve: Leila Leaves Town. Gildy Investigates Retirement. Gildy Needs a Raise (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Faekinos

  In it something is. Now everything is clear, thanks for the explanation.

 2. Agnimukha

  ok film?

 3. Norman

  Absolútne s vami súhlasím. Zdá sa mi, že je to veľmi dobrý nápad. Úplne s vami budem súhlasiť.

 4. Avonmore

  Again, if we consider everything based on the theory of bots. then there is just a very coherent conversation Admin - ay?

 5. Essien

  Už dlho som chcel vidieť

 6. Orlan

  Navrhujem, aby ste prišli na stránku, na ktorej je veľa článkov na túto otázku.Napíšte správu