Rastliny

Kórejský chryzantéma - slnečný kvet v jesennej záhrade

Kórejský chryzantéma - slnečný kvet v jesennej záhrade


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Všetci letní obyvatelia poznajú kórejské chryzantémy, hoci mnohí z nich nevedia o správnom názve týchto kvetov. Ich kvety sú omnoho menšie ako tradičné (indické) chryzantémy a farebná schéma je rozsiahlejšia. Toto sa dokonale hrá pri vytváraní kvetinových záhonov.

Charakteristiky a vlastnosti kórejských chryzantém

Kórejské chryzantémy (Ch. X koreanum Makai) sa často nazývajú duby, pretože ich silné listy pripomínajú dubové listy v tvare. V niektorých odrodách majú jemnú vôňu, zatiaľ čo v iných majú štipľavú vôňu, ako je palina.

Kórejské chryzantémy sú známe už viac ako sto rokov. Objavili sa kvôli kríženiu sibírskeho chryzantému s pôvodom v Kórei a kultivaru Ruth Hattonovej.

Charakteristické črty týchto rastlín sú:

 • malé kvety;
 • schopnosť kvetu s dlhým letným dňom;
 • možnosť pestovania na otvorenom priestranstve;
 • doba kvitnutia - až štyri mesiace;
 • schopnosť odolávať nízkym teplotám (približne 0 ° C).

Kórejské chryzantémy sa priaznivo porovnávajú s odrodami s veľkými kvetmi so schopnosťou tolerovať chladné zimy na otvorenom priestranstve. Z tohto dôvodu musia byť samozrejme starostlivo skryté. Stále však nepotrebujú každoročné transplantácie.

Početné hybridné odrody týchto chryzantém sú rastliny vysoké 25 až 80 cm. Priemer ich kvetov, zozbieraných vo sviežech kyticiach, sa pohybuje od 5 do 10 cm.

Ako pestovať chryzantémy

Populárne odrody

Rôzne odrody kórejských chryzantém sa líšia v čase kvitnutia. V mnohých regiónoch Ruska sú kvitnuté iba skoré a stredné odrody vyskytujúce sa v lete a na jeseň. Neskôr, kvitnutie v novembri až decembri, musí byť znížená. Koniec koncov, pri nulových stupňoch ich púčiky zomrú. Z prvých dvoch kategórií sú najznámejšie odrody: Isabelle, Syaivo, Malchish-Kibalchish, večerné svetlá, Koreanochka, čerešňa, Zolotinka, Lellia a ďalšie.

Opis odrôd chryzantém vydelených výškou kríkov je uvedený v tabuľke.

skupinydruhykvitnúceVýška a priemer puzdra (cm)Priemer kvetu (cm)Typ kvetenstvoFarba kvetov
prvý
(Zaoblenie)
Kibalchish Boyod konca júla
30-35 dní
28/607,0nemahrovoe
(Daisy)
fialová ružová
maskotod konca júla do mrazu255,0kvet napoly prázdnymalinová repa
Druhý (stredný)Prvý snehKoniec augusta
30-40 dní
35/515,0kvet napoly prázdnybiela
Večerné svetláKoniec augusta
30-40 dní
35/355,5nemahrovoe
(Daisy)
červená žltá
tretina
(Vysoký)
Gebom

V polovici októbra

60/50

5,0-6,0

trstina
trubkový
fialová ružová
Oranžový západ slnkaSeptember-november75-4010,0terryžltý
hnedočervená

Metódy pristátia

Existujú tri hlavné spôsoby pestovania chryzantém:

 • semená,
 • výstrižky
 • delenie Bush.

Semená

Semená sadeníc sa pestujú v rašelinových kvetináčoch od februára. A v máji môžu byť vysadené do zeme. Tento spôsob reprodukcie nie je príliš bežný, pretože takéto rastliny nededia dedičné vlastnosti. Veľkým rizikom nie je dosiahnutie požadovaného výsledku.

Výsadba odrezkami

Sadenice na výsadbu odrezkov sa najlepšie nakupujú v auguste. Potom kríky na jeseň môžu byť zasadené na mieste. Pred prezimovaním sa kvetiny z kríka orežú a pokryjú smrekovými konármi. Najlepšie je však pestovať sadenice na jar.

Odrezky spolu s kusom pôdy sa vysádzajú do pôdy v máji až júni. V tomto prípade sa humus zmiešaný so zeminou najskôr naleje do vykopaných otvorov až do hĺbky 40 cm. Potom urobia malú depresiu, o 2 cm viac ako hlinenú kómu, kde je rastlina spustená. V takom prípade by koreňový krk nemal byť hlboko v zemi, v opačnom prípade bude hniť.

Kríky vysokých odrôd chryzantém potrebujú podporu. Pre každú rastlinu je k dispozícii pozemok s plochou 30 x 30 cm a pre odrody s rozprestierajúcimi sa kríkmi - 40 x 40 cm. Po výsadbe sa rastový bod nevyhnutne odstráni. Novo vysadená rastlina je blokovaná na pár dní pred jasným slnkom.

Bushova divízia

Každé tri roky pred zimovaním musíte kopať rastlinu, aby nedegenerovala. V tomto prípade je koreň rozdelený na 3-4 časti, ktoré sú vysadené na novom mieste. Chráni pred mrazom desať centimetrová vrstva rašeliny zmiešaná s pieskom, ktorá ich zakrýva jedľovými konármi. Ale aj keď v zime hlavný koreň zamrzne, na jar (aj keď s určitým oneskorením) sa objavia nové výhonky z pukov doplnkov.

Rastúce vlastnosti

Na pestovanie kórejskej chryzantémy sú dôležité tri faktory:

 • veľa svetla
 • pomerne priestranné územie (kvety sú malé v stiesnených podmienkach),
 • mierne množstvo vlhkosti.

Je lepšie vysadiť ich na kopci alebo na vysokom kvetinovom záhrade, kde budú dobre osvetlené, chránené pred prievanom, ale prístupné ľahkému vánku. A podzemné vody na týchto miestach sa ich neboja.

Tieto rastliny dávajú prednosť voľnej, mierne kyslej pôde. Hlina je pre nich najlepšia. Zem musí byť najskôr oplodnená. Na tento účel použite trojročný kompost a suchý mullein. V tomto prípade je dôležité dodržať toto opatrenie, aby príliš dospelé stonky a listy nekvetli kvety.

Stagnácia vlhkosti v pôde môže byť pre rastliny škodlivá. Je to pre nich obzvlášť hrozné počas zimného obdobia. Preto je pôda v oblasti určenej pre chryzantémy vopred zmiešaná s pieskom, aby sa zlepšilo odvodnenie.

Pravidlá starostlivosti

Pestovanie kórejských chryzantém je pomerne jednoduché, ale problematické. Starostlivosť o ne obsahuje niekoľko dôležitých komponentov.

Vrchný obväz

Na jeseň je pozemok korenený listovými humusmi a fosforečnými hnojivami (superfosfát). V čase rastu kríkov sa používajú dusíkaté hnojivá (močovina, dusičnan amónny). A počas obdobia pučenia (jún), kvety potrebujú potaš (kyselinu sírovú draselnú) a fosforečné hnojivá, ak sa na jeseň nepoužívali.

Vlastnosti zalievanie

Prvé zavlažovanie sa vykonáva počas výsadby. Aby sa zabránilo zbytočnému prúdeniu vody, okolo puzdra sa vytvorí otvor. Rastlina musí byť napojená 3-4 krát týždenne, aby sa vlhkosť dostala iba pod koreň.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Chryzantémy často trpia plesňovými chorobami - rôzne škvrny, hniloby, huby. To sa deje v dôsledku porušenia poľnohospodárskej technológie počas pestovania kvetov (nadmerná vlhkosť, vzduchotesná pôda, nízke teploty atď.).

Najnebezpečnejšími škodcami pre chryzantémy sú hlísty. Zasiahnuté rastliny sa musia zničiť. Mšice sa tiež radi usadia na chryzantémach, ale účinne sa bojuje pomocou špeciálnych prípravkov (actar, fitover, agraverine).

Odporúčame tiež prečítať si článok, ktorý hovorí o tom, ako vytvoriť kvetinové hodinky vlastnými rukami.

Kórejský kraj Chrysanthemum

Táto krásna kvetina sa široko používa na dekoratívne účely, ideálne pre kvetinovú záhradu. Možné možnosti sú:

 1. Listy chryzantémy patria medzi prvé, ktoré sa objavujú v záhrade, vyzerajú priaznivejšie pri ihličnanov.
 2. Pravidelné kvetinové záhony rôznych tvarov. Dajú sa rozdeliť do farieb rôznych farieb do geometrických tvarov, segmentov, dokonca z nich vytvárať kvetinové maľby.
 3. Dizajn verand a predných schodov, kde je dobré poraziť kontrastné farebné prechody.
 4. Na hraniciach môžete pestovať monochromatické rastliny alebo riediť niektoré farby inými.

Chryzantémy fungujú dobre s ostatnými rastlinami:

 • šalvia modrá a žlto-bronzové chryzantémy;
 • ružová a červená šalvia s červenými chryzantémami;
 • pomarančová paprika a biele chryzantémy;
 • ozdobný miscanthus so zelenými listami a bronzovými lamelami vedľa kontrastných farebných chryzantém;
 • coleus, nechtík lekársky, kozmea, ako chryzantémy, milujú slnko a kvitnú až do neskorej jesene.

Chryzantémy: Starostlivosť a rozmnožovanie

V Číne sa chryzantémy nazývajú „slnečné kvety“, považujú sa za nositeľov múdrosti, dlhovekosti, čistoty a úspechu. Kórejské chryzantémy prinesú do vašej záhrady sviatočnú náladu, naplnia ju sviežosťou, pôvabom a prekrásnou krásou.