Tipy

Funkcie pestovania vysoko výnosných zemiakov "Gala"

Funkcie pestovania vysoko výnosných zemiakov "Gala"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiakový „Gala“ označuje skoré odrody, ktoré sa vyznačujú vynikajúcou chuťou a tvorbou bohatej veľmi kvalitnej plodiny. Zrenie celej plodiny trvá asi 75 dní od okamihu výsadby hľúz, čo je optimálna podmienka na pestovanie tejto odrody v klimatických podmienkach stredného Ruska.

Držiteľom patentov na zemiaky Gala je Norex Norika Exportgesellschaft MBH.

Vlastnosti triedy

Polostranné zemiakové kríky „Gala“ majú priemernú výšku. Kvetinové koruny strednej veľkosti, mliečne biela farba. Listy sú veľké, stredné, výrazné zelené. Koreňové plodiny podlhovastého oválneho tvaru, pokryté pomerne hladkou žltou pokožkou. Oči sú veľmi malé. Táto vlastnosť veľmi uľahčuje proces lúpania koreňových plodín. Buničina je tmavožltá, krémovej farby a obsahuje 10,2 až 13,2% škrobu. Priemerná hmotnosť hľuzy dosahuje 115,5 gramov.

Zemiaky tejto odrody majú neprekonateľnú chuť a arómu, vyznačujúce sa nízkym obsahom škrobu a významným množstvom karoténu. Koreňové rastliny odrody Gala majú vysokú odolnosť proti mechanickému poškodeniu, čo nám umožňuje klasifikovať tento zemiak ako vhodný na prepravu a na dlhodobé skladovanie.

Táto odroda nie je prakticky ovplyvnená rakovinou zemiakov, ani nebezpečným škodcom, ako je háďatko tvoriace zlatú zemiakovú cystu. K mnohým výhodám zemiakov Gala by malo patriť aj vysoká predajnosť výslednej plodiny, ktorá je stále najmenej 98%. Odroda má vynikajúcu chuť a výraznú zemiakovú arómu, ideálne spĺňa požiadavky výživy a liečebnej výživy.

Fotogaléria

Zemiakové "Gala": vlastnosti odrody

Výsadba zemiakov

Zemiakový „Gala“ sa považuje za jednu z najsľubnejších a najrýchlejších odrôd, ktoré nie sú pri pestovaní a starostlivosti príliš náročné. Na výsadbu sa odporúča vybrať materiál stredného semena. Všetky vybrané hľuzy by sa mali niekoľko dní pred výsadbou zahriať na slnku.

Zemiaky odrody Gala sú zasadené do pôdy s hĺbkou 10 - 15 cm. Optimálna vzdialenosť medzi výsadbovými otvormi je 75 - 80 cm, aby sa získala vysoká a najdôležitejšia kvalitná plodina, je potrebné pred výsadbou vykonať správne vyplnenie pôdy, ako aj dodržať požiadavky na jednoduchú starostlivosť počas celého vegetačného obdobia.

Funkcie starostlivosti

Zemiakový „Gala“ nevyžaduje stálu a intenzívnu starostlivosť, ale zároveň poskytuje veľmi vysoké a dobré výnosy. Pestovanie, kultivácia, burina burín, orná pôda av prípade potreby zavlažovanie sú najzákladnejšie agrotechnické opatrenia, ktoré majú pozitívny vplyv na množstvo a kvalitu plodiny.

  • Prvou a veľmi dôležitou udalosťou v starostlivosti o sadenie zemiakov je pôdna orba alebo uvoľnenie pôdy.
  • Pestovanie zemiakov sa vykonáva v dopoludňajších alebo večerných hodinách, po najsilnejšom zalievaní alebo daždi.
  • Prvé hilling sa uskutoční, keď výška rastlín dosiahne asi 12 - 15 cm, a ďalšie hilling by sa malo uskutočniť po troch týždňoch.
  • Počas celého vegetačného obdobia sa stačí obmedziť na tri hojné zalievanie, ktoré sa vykonáva po vzídení, keď sa objavia prvé púčiky a hneď po kvitnutí.
  • Prvé kŕmenie zemiakov by sa malo vykonať v poslednej dekáde júna pomocou 10 g močoviny, 20 g superfosfátu a 10 g síranu alebo chloridu draselného na meter štvorcový.
  • Ako obväz na list je účinný postrek zemiakových listov 2% roztokom hnojiva superfosfátu alebo potaše.
  • Na ochranu výsadby pred hlavnými škodcami a najbežnejšími chorobami zemiakov by sa mal používať Bordeaux.

Spôsob zberu úplne dozretej plodiny závisí od niekoľkých dôležitých faktorov vrátane úrovne výnosu, poveternostných podmienok v pestovateľskej oblasti, hospodárskeho účelu koreňových plodín a dostupnosti a druhu technického vybavenia.

Možno vás bude zaujímať aj článok, ktorý pojednáva o odrodových charakteristikách zemiakov balladových.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Zemiakový „Gala“ je jednou z najlepších odrôd klasického nemeckého šľachtenia a je veľmi obľúbený pri pestovaní v domácich záhradách. Výnimočne pozitívna spätná väzba od pestovateľov zeleniny v rôznych regiónoch Ruska je spôsobená všestrannosťou tejto obľúbenej odrody. Zemiak zvaný „Gala“ s neobvyklou ľahkosťou sa dokáže prispôsobiť takmer všetkým klimatickým podmienkam. a zloženie pôdy. Môže sa úspešne pestovať na území väčšiny regiónov Ruska a susedných krajín.

Okrem toho rovnako dôležitou vlastnosťou a charakteristickým znakom odrody „Gala“ je nezvyčajne krátka doba formovania plodín. Prvé vykopávanie sa môže uskutočniť už dva mesiace po výsadbe. V každom hniezde je vytvorených najmenej 20 až 25 hľúz.

Koreňové plodiny zemiakov tejto odrody zostávajú počas tepelného spracovania celé, nezmenia štruktúru vlákien počas varenia a nemajú tendenciu stmavovať. Mnoho pestovateľov zemiakov sa zameriava na taký dôležitý parameter, ako je zber vrcholov zemiakov asi desať dní pred hlavnou úrodou, čo prispieva k dlhšej ochrane koreňových plodín.

Ako rozprašovať zemiaky