Rada

Choroby spôsobujúce zelený trus u holubov a čo robiť

Choroby spôsobujúce zelený trus u holubov a čo robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Domáce holuby, rovnako ako divé, často trpia infekciami. Aby bolo možné vtáka vyliečiť rýchlejšie, je dôležité diagnostikovať chorobu včas a správne. Zelený trus u domácich holubov je častým príznakom rôznych chorôb. Okrem včasnej liečby by sa mala venovať pozornosť preventívnym opatreniam zameraným na prevenciu proti vzniku a šíreniu chorôb.

Príčiny zeleného trusu u holubov

Takéto ochorenie je často príznakom infekčnej choroby. Nie je však možné vylúčiť neinfekčnú povahu zeleného trusu.

Slabá imunita

Domáce holuby sú nenáročné, ale nemôžu sa pochváliť silnou imunitou. Z tohto dôvodu sú vtáky často postihnuté infekčnými chorobami. Domáce zvieratá trpia zápalom očí. Prechladnutie sprevádza výtok z dutín, kašeľ, sipot.

Častými prípadmi sú poruchy tráviaceho traktu, pri ktorých sa pozoruje zelená hnačka, strata chuti do jedla. Aj keď neexistuje pravdepodobnosť infekčnej choroby, je vhodné chorého vtáka izolovať od zvyšku.

Krútiť sa

Choroba patrí k nebezpečným infekčným chorobám. Ak liečba nebola zahájená včas, potom je úmrtnosť 100%. Najbežnejším zdrojom infekcie sú voľne žijúce vtáky, preto sa odporúča odohnať divé holuby a držať ich mimo domu. Paramyxovírus sa prenáša jedlom, vodou alebo priamym kontaktom.

Po infikovaní sa objavia nasledujúce príznaky: trus sa zazelená, vták prestane klásť jedlo a často pije vodu. Holub sa stáva apatickým, sedí rozstrapatený. Ak je v tejto fáze vták opitý prípravkami „Sporovit“, „Fosprenil“ alebo „Gamavit“, môže sa ešte vzchopiť.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

S pokročilým priebehom ochorenia (už 4. - 5. deň) vták prestáva jesť sám, nemôže držať hlavu vzpriamene, potom sa vyvíja ochrnutie. V tomto štádiu ochorenia sa holuba nepodarí zachrániť.

Ornitóza

Zvyčajne je táto infekčná choroba u vtákov závažná. Spôsoby šírenia infekcie - jedlom, vodou. Prvé príznaky sa objavujú vo forme strachu zo svetla, konjunktivitídy, nechutenstva, dýchavičnosti, apatie. Zelená hnačka, dehydratácia, paralýza sú príznakmi posledného štádia psitakózy, keď už nie je možné túto chorobu vyliečiť.

Odolnosť voči vonkajším faktorom je charakteristickým znakom pôvodcu ochorenia, ktorý zostáva životaschopný dva týždne. Preto sa odporúča použiť Orni Injection a Orni Cure pri prvých príznakoch infekcie. Povinnými opatreniami bude tiež dezinfekcia štruktúry holubníka, spracovanie improvizovaných prostriedkov.

Salmonelóza

Nebezpečná infekčná choroba sa môže prenášať krmivom znečisteným trusom, vodou. Nositeľmi choroby sú hlodavce a hmyz, preto je potrebné udržiavať miesta chovu a vtáky čisté. Salmonelóza najčastejšie postihuje kurčatá. Typické príznaky: letargický vzhľad s rozstrapateným perím, tekutým zeleným trusom, neschopnosť samostatne poskakovať jedlo.

Ak sa liečba drogami (streptomycín, ParaCure, Cural) začne včas, môže holub stále bojovať o život. V neskorších štádiách ochorenia je lepšie vtáka zabiť a telo zlikvidovať. Najlepšie možnosti na prevenciu infekcie salmonelózou sú vakcinácia kurčiat pomocou Salmo PT, neustále dezinfekcia a čistenie hydinárne.

Čo robiť, ak sa zistí problém

Hneď ako sa objavia prvé príznaky nezdravého správania vtáka, bolestivé príznaky (hnačka so zeleným odtieňom alebo krvnými zrazeninami, apatia, odmietanie kŕmenia), odporúča sa pacienta izolovať.

Ak chcete zistiť príčiny ochorenia, musíte pozorovať vtáka:

  • zelený trus, úbytok hmotnosti, celková slabosť vtáka signalizuje infekciu streptokokom;
  • ak trus získal zelenkastý tón, dávajte pozor na jeho konzistenciu. Riedka stolica so vzduchovými bublinami, krívanie holuba a strapatý vzhľad môžu naznačovať infekciu salmonelou;
  • opuch okolo očí, zelený trus, strata peria sú známkami psitakózy u vtáka.

Ak chcete presne stanoviť alebo potvrdiť diagnózu, musíte sa obrátiť na svojho veterinárneho lekára. Iba vyšetrenie odborníkom a klinické testy pomôžu presne určiť príčinu výskytu zeleného trusu.

Preventívne opatrenia

Pri chove holubov by sa prevencia mala stať trvalou mierou starostlivosti o vtáky. Aj keď chýbajú príznaky choroby, holubník by sa mal pravidelne čistiť a dezinfikovať. Napájačky sú neustále umývané a plnené čerstvou čistou vodou.

Niekoľkokrát ročne sa odporúča odoberať trus hydiny na diagnostiku, aby sa včas identifikovala choroba alebo prítomnosť parazitov. Február je tým pravým mesiacom na očkovanie proti paramyxovírusom. Aby sa nestihlo načasovanie očkovania, odporúča sa vypracovať osobitný očkovací kalendár.

Vtáky, rovnako ako iné domáce zvieratá, sú postihnuté rôznymi chorobami. Aj keď je potrebné uznať, že odchýlky od stravy alebo porušenie technológie kŕmenia môžu tiež vyvolať výskyt zeleného odtieňa vo vrhu. Iba komplexné vyšetrenie umožní správne diagnostikovať a určiť liečbu.


Pozri si video: 147mala farma postovni holub (Septembra 2022).