Rada

Popis a vlastnosti holštajnských kráv, ich klady a zápory a starostlivosť

Popis a vlastnosti holštajnských kráv, ich klady a zápory a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Medzi mnohými západnými plemenami je Holstein jedným z najlepších v dojivosti a produktivite mäsa. Holsteinské kravy oceňujú poľnohospodári na celom svete pre vysoko kvalitné mlieko, rekordnú dennú dojivosť a dobrý zdravotný stav. Holsteíny sú však pri starostlivosti rozmarné, zhoršuje sa pohoda zvierat a produkcia mlieka sa výrazne zníži, ak majiteľ nedodrží podmienky zadržania.

História a popis

Holstein je plemeno dobytka holandského pôvodu. Objavil sa v roku 1852. Chovu a distribúcii plemena sa venoval americký chovateľ Winsrop Chenery, v USA sú najrozšírenejšie holandské kravy. Spočiatku sa plemeno nazývalo Holstein-Friesian, jeho predstavitelia mali výlučne čierno-bielu škvrnitú farbu, časom sa objavili červeno-bieli jedinci. Od roku 1983 sa toto plemeno nazýva zjednodušene - Holstein.

V Amerike sa chovali a naďalej vykonávajú šľachtiteľské činnosti zamerané na zlepšenie mliečnej aj mäsovej produktivity Holsteinu. Chovatelia pracujú na rozšírení postavy zvierat v nádeji, že zvýšia dojivosť.

Vonkajšie vlastnosti plemena Holstein sú uvedené v tabuľke.

Výška v kohútikuŽeny - 142 - 145 cm, muži - 150 - 160 cm
váhaženy - 650-750 kg, muži - 1000-1200 kg
hlavaveľký, klasický tvar, na krku šľachy
truppretiahnutý, pri pohľade zboku takmer trojuholníkový, chudý, s nedostatočne vyvinutými svalmi a tenkou kostrou, hrudník úzky, hlboký
rohykrátky
končatinydlhé, s vyvinutými kĺbmi a širokým nasadením, vysokými kopytami
vlnakrátky
farbačiernobiele, škvrnité, menej často červeno-biele

Charakteristika holštajnského plemena

Holsteinizované čierno-biele plemeno patrí k mliečnym typom, ale vyznačuje sa dobrou produkciou mäsa. Holsteinsko-frízske plemeno je mimoriadne náchylné na kvalitu chovu a kŕmenia. Produkcia mlieka závisí od týchto faktorov. Na výťažnosť mlieka majú vplyv aj klimatické podmienky. Čím je miernejšia a teplejšia klíma, tým sú kravy produktívnejšie.

Kravy priemerne ročne vyprodukujú 8 500 litrov mlieka s obsahom mliečneho tuku až 3,7%. V Izraeli dosahuje ročný výnos mlieka vo veľkých farmách 10 tisíc litrov, v USA - 9 tisíc, v Rusku nepresahuje 7,5 tisíc. V súkromnej farme sa ročne od kravy prijme 6 - 7 tisíc litrov.

Krávy Holstein sú vhodné pre ručné dojacie aj dojacie stroje. Zvláštnosťou produktivity plemena je, že čiernobiele kravy dávajú v priemere 2-krát viac mlieka ako červené príbuzné. Ročná produktivita červených mačiek nepresahuje 4500 litrov.

Porážková hmotnosť dosahuje 55% telesnej hmotnosti býka. Teľatá novorodenca vážia 35-45 kg. Vo veku jedného roka, pri správnej starostlivosti a kŕmení, teľa dosahuje hmotnosť 800 kg. Je nerentabilné chovať zviera ďalej. Ak býk nie je určený na chovné činnosti, potom sa pošle na zabitie. Holštajnské býky sa často krížia s kravami iných plemien, aby získali potomstvo so zvýšenou produktivitou.

Výhody a nevýhody

dobré zdravie;

dobré trávenie a rýchly metabolizmus na produkciu mlieka;

rýchle prispôsobenie sa podmienkam prostredia;

pokojná a láskavá dispozícia;

možnosť využitia na šľachtiteľské práce.

negatívna reakcia na chyby v starostlivosti a údržbe nekvalitnej kvality;

zhoršenie zdravia pri nedostatočných hygienických podmienkach;

nákladná údržba a kŕmenie, náročnosť na kvalitu krmiva;

nízka odolnosť proti stresu, výrazné zníženie výťažnosti mlieka pri strese.

Jemnosti údržby a starostlivosti

Holštajnské kravy by nemali byť v tesnej blízkosti a v sedavom stave. Pre hovädzí dobytok je potrebné zorganizovať pešiu zónu. Chôdza denne zlepšuje metabolizmus a trávenie, čo má pozitívny vplyv na množstvo vyprodukovaného mlieka.

Veľkosť oblasti na prechádzku je vytvorená tak, aby jednotlivec mal 20 m2... Na mieste je vztýčený baldachýn, ktorý chráni zvieratá pred prudkým slnkom a zrážkami. Musia byť nainštalované misky na pitie, v ktorých musí byť vždy voda. Kráčajú s dobytkom každý deň po dobu 2 - 3 hodín, ale iba ak nie je búrka, silný vietor alebo ľad. Gravidné samice sa neuvoľňujú 3 dni pred otelením.

Drevený prístrešok je nežiaduci, je lepšie ho vyrobiť z tehly. Holštajnské kravy musia byť teplé a pohodlné. V zime je potrebná izolácia, pretože produktivita hospodárskych zvierat je výrazne znížená z chladu a je tiež nainštalované dodatočné osvetlenie.

Vhodná teplota v stajni je medzi +5 a +20 ° C. Teplota pre dospelé zvieratá nesmie stúpať na +23 ° C, pre teľatá - do +27 ° C. Pri teplotách pod +5 ° C sa holštajnská krava stáva neproduktívnou. Optimálna vlhkosť vzduchu je 60-70%. Stodola by mala byť vetraná, ale prievan je neprijateľný, kvôli tomu kravy ochorejú na mastitídu.

Jedna krava v maštali by mala mať 20 m2, pre teľa - 10 m2... Zvieratá nie sú zviazané, pohybujú sa voľne alebo sú v priestranných stánkoch vybavených kŕmidlami a napájačkami. Na podstielku berú slamu, na podlahe urobte vrstvu 20 cm Pre zachovanie čistoty môžete stodolu vybaviť odtokom z kanalizácie. Potom musí byť podlaha položená pod miernym uhlom.

Stodola musí byť vždy čistá. Vrh sa musí meniť, pretože sa rozpadá. Odstráňte hnoj dvakrát denne. Denne umývajte kŕmidlá a napájačky. Farmár musí dvakrát ročne vykonať všeobecné čistenie pomocou dezinfekčných prostriedkov.

Strava

Holsteinské kravy sú na stravu mimoriadne náročné. Preto sa ich obsah v sibírskych a severných oblastiach Ruska zvyčajne ukazuje ako neúspech. V letných mesiacoch sa zvieratá kŕmia dvakrát denne, keď je nedostatok pasienkov. V zimných mesiacoch sa kravy kŕmia 3x denne. Základom letnej dávky je zelené krmivo, v ktorom koncentrácia bielkovín nie je nižšia ako 20% hmotnosti. Kompozícia musí nevyhnutne obsahovať strukovinové krmoviny:

 • ďatelina;
 • vlčí bôb;
 • hrach;
 • lucerna.

Základom zimnej stravy je seno, kukurica, strukoviny a krmivo pre obilie a jedlo. Krmivo musí byť vysoko kvalitné. Hrubé krmivo by malo byť 37%, šťavnaté - 35%, koncentrované - 28%. Množstvo sušiny je 5 kg na 100 kg hmotnosti kravy.

Orientačné denné menu pre dospelú holštajnskú kravu v zime:

 • seno - 7 kg;
 • senáž - 3 kg;
 • slama - 3 kg;
 • kukuričná siláž - 15 kg;
 • koreňová zelenina a zelenina - 5 kg;
 • koncentráty - 3 kg;
 • soľ - 100 g.

Krava vypije 50 litrov vody denne, viac počas obdobia laktácie. Voda sa podáva teplá, zohriata na príjemnú teplotu.

Chovné kravy

Pri chove sa berú do úvahy hlavne vlastnosti plemena býkov, pretože gény zodpovedné za produkciu mlieka zdedia teľatá po otcovi. Chovné býky Holstein sú nositeľmi vynikajúceho genetického materiálu. Krížia sa s kravami iných plemien, aby sa zvýšila produkcia mlieka týchto plemien.

Holštýnske plemeno nie je plodné, kravy prinesú za život najviac 3 teľatá. Všeobecný proces zvyčajne prebieha bez komplikácií. Novonarodené teľatá vyzerajú silné, zavalité, rýchlo stúpajú, nasledujú svoju matku.

Teľatá sú pri starostlivosti rovnako rozmarné ako dospelí. Pred otelením musí byť stánok dôkladne vyčistený a vydezinfikovaný. V miestnosti je potrebné udržiavať optimálnu teplotu a vlhkosť.

Novonarodené teľa Holštajnska je náchylné na infekciu, takže farmár by sa nemal dotýkať teľaťa neumytými rukami.

Choroby

Holsteíny sa vyznačujú dobrým zdravotným stavom a fyzickou aktivitou, ale iba pri správnej starostlivosti a údržbe. Ak sa v stodole nedodržiavajú hygienické normy, sú holštajnské domáce zvieratá postihnuté infekčnými chorobami. Najčastejšie nekrobakterióza (hniloba kopýt) a leptospiróza (vodná horúčka) - bakteriálna infekcia, ktorá postihuje vnútorné orgány kravy. Liečba prebieha antibiotikami.

Mastitída sa vyvíja u hovädzieho dobytka v dôsledku prievanu a chladu. V dôsledku stresu mlieko zmizne, preto by ste nemali zbytočne prepravovať zvieratá alebo robiť hluk v blízkosti maštale. Holstein je plemeno, ktoré je veľmi žiadané na všetkých kontinentoch. Popularita plemena je spôsobená jeho vysokou produkciou mlieka a dobrou produkciou mäsa. Chov holštajnského hovädzieho dobytka však zostáva výnosný, iba ak sú zachované optimálne podmienky na chov zvierat.


Pozri si video: ČR - zvířata - krávy - kravín - paznehty - podlaha - guma - instalace (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Derren

  Verím, že sa mýlite. Som si istý. Môžem brániť svoju pozíciu.

 2. Von

  wonderfully, is the value answer

 3. Pherson

  not so cool

 4. Hanly

  Ospravedlňujem sa, ale táto odpoveď pre mňa nefunguje. Možno existujú možnosti?

 5. Lean

  Rozumiem tejto problematike. Pripravený pomôcť.

 6. Arashibei

  smej sa nimaga!!Napíšte správu