Rada

Z akých dôvodov čerešňové listy vädnú a čo s tým robiť, účinné kontrolné opatrenia

Z akých dôvodov čerešňové listy vädnú a čo s tým robiť, účinné kontrolné opatrenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vďaka chovateľom sa čerešne pestujú v rôznych regiónoch krajiny, čo záhradníkom umožňuje zbierať šťavnaté a sladké bobule. Chyby v starostlivosti o rastlinu, choroby, nevhodné podnebie však môžu byť dôvodom, prečo listy višne začali vädnúť. Po vysadení stromu v domácnosti je potrebné sa oň náležite starať, aby sa nenakazil chorobami a aby netrpel škodlivým hmyzom.

Prečo môžu čerešne sušiť?

Záhradník si najčastejšie všimne, že strom je chorý alebo napadnutý škodcami, keď sa objavia vonkajšie znaky, ako je vädnutie, sušenie lístia, vaječníky. Problém by sa mal rýchlo vyriešiť, pretože vonkajšie lézie vedú k zníženiu alebo nedostatočnému výnosu a niekedy dokonca k smrti rastliny.

Chyby pri pristávaní

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim vysychanie čerešní je nedodržiavanie správneho postupu výsadby stromu. Rastlina miluje svetlo a slnko. Mal by byť chránený pred studeným vetrom, prievanom.

Pri nákupe sadenice v škôlke alebo na záhradných trhoch dávajte pozor na nadzemnú časť rastliny a oddenku. Odporúča sa vysadiť jednoročnú rastlinu, pretože sa rýchlejšie zakorení.

Dôležité: presušené korene provokujú smrť celého stromu.

Dôležitým faktorom zostáva včasné pristátie. Sadenová jama je pripravená vopred tak, aby sa v nej usadila pôda, a koreňový krk je umiestnený na zemi alebo mierne nad zemou. Ak zapichnete rastlinu do čerstvej diery, usadí sa spolu so zemou, čo povedie k útlaku kultúry.

Rastlinu nemôžete vysadiť plytko, inak začne koreňový systém sadenice čerešní vysychať. Do výsadbovej jamy sa neodporúča nanášať veľa minerálnych hnojív. V dôsledku toho môže strom začať vysychať a odumierať.

Nepriaznivé klimatické podmienky

Nepriaznivé počasie má škodlivý účinok. Horúce, suché podnebie vedie k tomu, že listy čerešní, ktoré už začali prinášať ovocie, môžu začať vysychať. Situácia sa napraví pomocou pravidelného polievania. Okolo stromu sa odporúča vykopať plytký priekop. Po zalievaní je pôda mulčená pilinami a trávou. Mulčovacia vrstva by mala mať aspoň 10 centimetrov.

Táto kultúra je teplomilná rastlina, preto ju treba na zimu starostlivo pripraviť. V opačnom prípade budúcu jar mladé listy opadnú a kmeň praskne a zostane holý. Nasledujúce činnosti pomôžu zabrániť zamrznutiu:

 • odrezať poškodené vetvy;
 • odstráňte mŕtvu kôru;
 • na jeseň zabaľte sadenicu krycím materiálom;
 • pred prípravou na zimu podzemok dobre prihnojte;
 • natrieť hlaveň vápnom alebo špeciálnou farbou.

Bez ochrany pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami rastlina stráca vlhkosť a plodnosť sa znižuje alebo zastavuje.

Dopad choroby

Záhrada potrebuje systémovú ochranu. Rôzne choroby vedú k strate úrody, vysušeniu výhonkov, listov. Mnohým chorobám sa dá zabrániť, ak sa včas zistia príznaky ich vývoja. Najčastejšie ide o plesňové infekcie, ktoré spôsobujú hlavne neopatrné práce v záhrade. Bakteriálna kontaminácia je menej častá.

Verticilóza

Infekcia spôsobuje vyschnutie stromu. Toto ochorenie často postihuje mladé rastliny a vyznačuje sa nasledujúcimi príznakmi:

 • okraje listov sa vlnia pozdĺž hlavnej žily;
 • puky otvorené a vädnú po 7-10 dňoch;
 • plody prestávajú dozrievať.

Vďaka tomu sa lístie rozpadne a kmeň je úplne holý. Koreňové kŕmenie popolom, močovinou alebo síranom draselným pomáha proti chorobe.

Monilióza

Známkami choroby sú vädnutie listov, sušenie kvetov, hnijúce bobule. Konce konárov sčernejú a vyzerajú akoby spálené a na kôre sa objavujú sivé výrastky.

Hlavným opatrením na kontrolu choroby je odstránenie infikovaných listov a plodov postriekaním fungicídmi. Ak strom vybledol, odporúča sa postriekať prípravkami obsahujúcimi meď. Prevencia sa vykonáva aj na susedných zariadeniach.

Hmyzí škodcovia

Škodlivý hmyz spôsobí na rastline zmätok - od koreňa po bobule. Ak chcete zistiť, ako pomôcť čerešniam, mali by ste identifikovať útočiacich škodcov.

Kalifornská pochva

Nebezpečný karanténny hmyz prekvapuje svojím maskovaním. Navonok pripomína kôru, takže je ťažké si to všimnúť. Parazit vysáva šťavu zo stromu, čo postupne vedie k jeho smrti.

Znaky, ktorými sa určuje prítomnosť pochvy, sú tieto:

 • listy žltnú a opadávajú;
 • kôra praskne;
 • rast rastlín sa spomaľuje.

Dôvodom vzhľadu je nadmerné množstvo dusíkatých hnojív, sucho. Je ťažké odstrániť škodcov, pretože sú pokryté škrupinami a chemikálie na ne nepôsobia. Odstraňujú sa mechanicky pomocou kovovej kefy. Po ukončení procedúry sa vetvy a kmeň ošetria roztokom mydla na pranie.

Podkôrny hmyz

Hmyz prehrýza kôru a infikuje strom Monilia candida. Postupom času sa množia natoľko, že je nemožné ich odstrániť. Po nájdení parazitov je potrebné vyčistiť kôru špeciálnou škrabkou. Po vyhodnotení situácie kontaminované oblasti ošetrite chemikáliami. Ak je konár vážne postihnutý, treba ho rezať a spáliť.

Čo ak nebudú dôvody zistené?

Po preskúmaní stromu a po nevidení príznakov choroby alebo hmyzu sa odporúča venovať pozornosť oddenku stromu. Môže byť poškodený krtkami alebo larvami medveďa, chrobáka mája.

Zbavia vás krtkov profesionálnymi liekmi, akustickou metódou a odpudzujú pachy. Môžete ušetriť strom pred zavalením škodlivého hmyzu pomocou mydlového roztoku, množstva vysadených nechtíkov a rôznych pascí, ako aj chemikálií.

Dôvodom vädnutia listov môže byť prebytok použitej dávky hnojiva. Agronóm je schopný určiť presnú príčinu vysychania výhonkov a listov. Profesionálny pracovník nielen identifikuje faktor, ktorý negatívne ovplyvňuje strom, ale poradí aj pri obnove rastlín.

Ako zabrániť vysychaniu?

Keď ste na strome objavili masívne vysušenie konárov a plodov v dôsledku choroby, musíte okamžite vykonať preventívne opatrenia. Menovite:

 • odstrániť infikované výhonky a spáliť;
 • vykonávať sanitárne prerezávanie na kontrolu stavu koruny;
 • trhliny v kufri namažte záhradným ihriskom;
 • zbierať padlé listy a spáliť;
 • kopať hlboko do pôdy okolo stromu;
 • po odkvitnutí rastlinu ošetrite tekutinou Bordeaux, síranom meďnatým.

Je potrebné venovať pozornosť starostlivosti o plodinu, konkrétne zabezpečiť včasné zalievanie, mulčovanie, prerezávanie, bielenie a prístrešie na zimu. Prvé ošetrenie sa musí vykonať pred zlomením púčika. K tomu sú vhodné močovina, železný vitriol. Potom sa vykoná povinný jesenný postrek po zbere plodov. Na spracovanie sú vhodné prípravky zvyšujúce odolnosť proti nepriaznivému počasiu - zirkón, biokomplex Ecoberin.

Najúčinnejším liekom na choroby je dodržiavanie agrotechnických pravidiel, ako aj správna starostlivosť.

Pre záhradníka je dôležité včas rozpoznať príznaky chorôb a identifikovať škodlivý hmyz. To vám pomôže zvoliť účinné spôsoby ochrany stromu a hojnej úrody.


Pozri si video: Q u0026 A with GSD 034 with CC (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Faeshicage

  read - liked it

 2. Laec

  Ďakujem za informácie, tiež by som chcel s niečím pomôcť?

 3. Bekele

  nesúhlasím s tebou

 4. Tojarr

  Perfektná odpoveď

 5. Rudd

  nemáš pravdu. Ponúkam sa na diskusiu. Napíšte mi do PM, porozprávame sa.

 6. Yozshura

  Povoľujete chybu. Ponúkam o tom diskutovať. Napíš mi v PM.Napíšte správu