Rada

Opis a vlastnosti odrôd cleoma, kultivácia zo semien a spôsoby množenia

Opis a vlastnosti odrôd cleoma, kultivácia zo semien a spôsoby množenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kvitnúci cleoma, ktorého pestovanie nespôsobuje ťažkosti ani začínajúcim pestovateľom, je zástupcom čeľade Cleomovy. V prírodných podmienkach rastlina žije v každej oblasti, kde prevláda mierne a teplé podnebie. Pre neobvyklý vzhľad kvetenstva Nemci pomenovali lepidlo rastlina-pavúk. Obdobie kvitnutia trvá od júna do septembra. Kvitnúce kvety plnia záhradu neobvyklou vôňou.

Všeobecný popis kvetu

Cleoma dosahuje maximálnu výšku 1 m. Kvetenstvo v hornej časti má 4 okvetné lístky s dlhými tyčinkami. Kefa má priemer až 20 cm.Počas sezóny sa na špičkách vytvárajú nové kvetenstvo. Listové dosky sú zostavené do ventilátora, z ktorých každý obsahuje 7 letákov. Na konci vegetačného obdobia je stonka rastliny drevnatá a tvoria sa na nej tobolky so semenami.

Farebná škála kvetenstva cleoma je veľmi rozmanitá a originálna. Niekedy je v jednom púčiku skombinovaných niekoľko kvetov. Rastlina je široko používaná v krajinnom dizajne a dobre sa hodí k iným exotickým kvetom. Používa sa na rezanie a zdobenie kytíc.

Druhy a odrody kleomu

Domáci pestovatelia majú možnosť pestovať iba dve odrody exotickej rastliny:

  • pichľavý kleóm;
  • Cleoma Hassler.

Medzi nimi nie sú prakticky žiadne rozdiely. Nové odrody sa získavajú krížením týchto odrôd. Na druhej strane sa navzájom líšia iba farbou kvetenstva. Najobľúbenejšie odrody sú:

  • Hellen Campbell;
  • Ružová kráľovná;
  • Obrovský ružový Kewsen;
  • Prskavka levanduľa;
  • Čerešňová kráľovná;
  • Striekanie šampanského;
  • Farebný vodopád.

Nuansy pestovania

Cleoma má dlhé vegetačné obdobie, preto ho pestovatelia kvetov pestujú v semenákoch. Ak sejete semená priamo do otvoreného terénu, potom dôjde k kvitnutiu neskôr, ale pestovanie sadeníc trvá menej času a úsilia.

Pôda a kapacita

Na kultiváciu kleomu sa pripravuje výživná pôdna zmes z úrodnej záhradnej pôdy, kompostu a piesku. Pomery sú 2: 2: 1. Kontajner na siatie semien sa vyberá s hĺbkou 15 cm Materiál, z ktorého je vyrobený, môže byť akýkoľvek.

Pravidlá pristátia

Pestovanie lepidla zo semien nie je také ťažké. Budete musieť naplniť vhodné nádoby zmesou živín a posypať ich malým množstvom dreveného popola. Vopred namočené semená sa vysadia do hĺbky 1 cm a mierne sa posypú zeminou. Na vrch sa položí tenká vrstva kompostu, ktorý poslúži nielen ako ďalšie hnojivo, ale tiež urýchli proces klíčenia semien.

Plodiny sa napájajú z fľaše s rozprašovačom, pokrývajú sa pohárom alebo celofánom a odosielajú sa na teplé a dobre osvetlené miesto.

Starostlivosť o sadenice

Po objavení sa prvých výhonkov kleomu je potrebné sa o ne náležite starať. Rastliny by mali byť napojené hojne, ale zriedka. Urobte to, keď ornica vyschne. Nadmerná vlhkosť škodí mladým sadeniciam a prispieva k rozvoju plesňových chorôb. Kontajnery s lepidlom sú umiestnené na dobre osvetlenom parapete a vo večerných hodinách je ďalšie osvetlenie organizované pomocou fytolampov.

Aby sa zabránilo poškodeniu koreňového systému patogénnymi baktériami, sadenice sa raz zalejú slabým roztokom manganistanu draselného.

Po vytvorení dvojice pravých listov na mladých klomoch sa rastliny ponoria do samostatných pohárov. Postup sa vykonáva čo najopatrnejšie, zakopaním sadeníc do zeme k spodným listom. Aby rovnomerne rástli, sú neustále otočené rôznymi smermi k slnku.

Presádzanie

Cleoma je vysadená na otvorenom teréne v máji, keď už úplne ustúpila hrozba opakujúcich sa jarných mrazov. Záhon je pripravený vopred pridaním kompostu. Vzdialenosť medzi rastlinami je 35 - 40 cm, pred presadením sa postriekajú rastovým stimulantom.

Ďalšia starostlivosť o lepidlo

Starostlivosť o Cleoma zahŕňa štandardné postupy pre pestovateľov kvetov, sú v nich však určité vlastnosti, s ktorými by ste sa mali vopred oboznámiť.

Polievacie pravidlá

Cleomas sú rastliny milujúce vlhkosť, ale neznášajú stojatú vodu v tejto oblasti. Zalievanie sa vykonáva iba v horúcom a suchom počasí. Kvetina normálne toleruje krátke sucho, ale prebytok vlhkosti vedie nielen k zhoršeniu dekoratívnych vlastností, ale aj k rozvoju plesňových chorôb, smrti celej rastliny.

Vrchný obväz a hnojenie

Vrchný obväz by sa mal robiť podľa potreby. V prvých fázach vývoja pestovatelia kvetov používajú ako hnojivo komplexné prípravky obsahujúce dusík. Hneď ako sa puky začnú formovať, lepidlo sa naplní prípravkami draslíka a fosforu. Privážajú sa raz za 14 dní. Ak je kvetina oslabená, potom sa odporúča použiť minerálne obväzy, čím sa odporúčaná rýchlosť zníži o 2 krát. Listy Cleoma sa postriekajú ich roztokom ráno alebo večer, aby sa zabránilo popáleniu.

Zimovanie

V podnebí stredného pásma sa kleoma pestuje ako jednoročná. Keď púčiky uschnú, mali by sa zhromaždiť semená a samotná rastlina by sa mala odstrániť zo zeme a zlikvidovať. Potom sa odporúča vyhrabať záhon, aby sa zničili škodcovia a burina.

V južných oblastiach sa lepidlo môže pestovať ako dvojročná rastlina. Za týmto účelom sú na jeseň odrezané zvädnuté púčiky a je organizovaný prístrešok zo špeciálneho materiálu. Ak to nie je po ruke, potom sa používajú smrekové vetvy, padlé listy, seno. V žiadnom prípade by kvetina nemala byť pokrytá celofánom.

Metódy ochrany pred chorobami a škodcami

Cleoma vylučuje špecifickú, nie príliš príjemnú vôňu, preto ju škodcovia obchádzajú. Z tohto dôvodu je vhodné kvetinu vysadiť blízko plotov alebo ako živý plot. Rastlina je vysoko imúnna voči chorobám. Jediné, čím cleoma často trpí, je hnitie podzemnej časti.

Takéto nepríjemnosti sa vyskytujú v dôsledku malého výskytu podzemných vôd alebo nadmerného polievania.

Ak sa na mieste objavia kleómy so známkami chorôb, hnilobnými koreňmi, mali by sa okamžite zlikvidovať. Nemôžete transplantovať dospelé vzorky. Zdravé rastliny sa ošetria fungicídom, preskúmajú režim zavlažovania a analyzujú sa dôvody, ktoré by mohli viesť k negatívnym dôsledkom pre kleóm.

Rozmnožovanie kvetov

Cleoma sa množí výlučne semenami. Môžete ich zhromaždiť sami alebo zakúpiť v špecializovanom obchode. Výsev sa robí na jeseň alebo na jar. Uprednostňuje sa sadenica, je však dovolené vysievať semená priamo do záhonu.

Využitie dekoratívnej kultúry v krajinnom dizajne

Vďaka veľkolepému vzhľadu je lepidlo čoraz populárnejšie nielen medzi bežnými pestovateľmi kvetov, ale aj medzi záhradnými dizajnérmi. Hodí sa k iným rastlinám. Exotický kvet môžete pestovať vedľa trvaliek aj letničiek. Za vysokými stonkami s krásnymi guľovitými kvetenstvami môžete ľahko skryť neupravenú oblasť alebo škaredý plot.

Ak hosteska práve dáva do poriadku územie, potom vám lepiaca obrazovka umožní skryť neporiadok pred zvedavými očami a dodá miestu dobre upravený vzhľad. Pri zdobení kvetinových záhonov je táto rastlina zasadená do pozadia, vpredu sú umiestnené zakrpatené kvety. Jasné kvetenstvo vyzerá nádherne na pozadí púčikov so studenými odtieňmi.


Pozri si video: Полив драцены. Как поливать драцену. (Február 2023).