Rada

Popis a vlastnosti jabloní Elena, pravidlá výsadby a pestovania

Popis a vlastnosti jabloní Elena, pravidlá výsadby a pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chovatelia vyvinuli odrody jabĺk s rôznymi obdobiami dozrievania. Po ich výsadbe na záhrade môže záhradník používať zdravé ovocie po celý rok. Elena je leto zrejúca jabloň. Jej plody je možné zberať už v polovici júla. Šťavnaté sladké jablká získali vysoké hodnotenie chutí. Ďalšie informácie o pôvode plodiny, kultivácii v záhrade, starostlivosti, dozrievaní a zbere jabĺk.

Pôvod kultúry

Jabloň Elena bola chovaná bieloruskými chovateľmi na konci 20. storočia. Prešli domácou odrodou Early Sweet a anglickým Discovery. Elena prevzala najlepšie vlastnosti od svojich „rodičov“. Strom má dobrú imunitu, mrazuvzdornosť, pri dobrej starostlivosti zvyšuje hojnú úrodu.

Opis odrody

Kultúra sa vyznačuje obdobím letného dozrievania. Po bohatom odkvitnutí sa vytvárajú plody plochého guľatého tvaru. Degustátori jablká pre svoju sladkú chuť a voňavú arómu veľmi ocenili.

Vonkajšie parametre

Elena patrí k nízkym odrodám jabĺk. Kvôli tejto kvalite môže záhradník zberať úrodu bez špeciálnych zariadení.

Výška stromu a veľkosť koruny

Jabloň Elena dosahuje výšku 2,5-3 metrov. Koruna je pyramídová, strednej hustoty. Vetvy sú umiestnené v ostrom uhle s kmeňom. Sú bohato pokryté lístím, ktorého spodná časť je pokrytá sivastým kvetom.

Koreňový systém

Podzemnú časť jablone tvoria kostrové a prerastené korene. Prvé idú hlboko do zeme. Posledné menované sú tvorené na kostrových koreňoch a sú umiestnené takmer vodorovne k povrchu Zeme.

Bloom

Púčiky kvitnú koncom apríla alebo začiatkom mája. Husto pokrývajú výhonky stromu. Okvetné lístky sú namaľované bielou paletou. Počas kvitnutia jabloň vyžaruje jemnú arómu.

Ovocie a ich chuť

Kôra ovocia je svetlozelená. Väčšina povrchu je pokrytá jasným rumencom. Elenino jablko je zaoblené, sladkej chuti, šťavnaté. Hmotnosť ovocia - 120 - 150 gramov. Skóre ochutnávky - 4,8 bodu na 5-bodovej škále.

Charakteristické vlastnosti hybridu

Plody začínajú sadať v druhom roku po výsadbe. Mali by byť odstránené, pretože strom potrebuje silu na vytvorenie koreňového systému a zelenej hmoty. Elena prináša bohaté ovocie od 5. roku.

Odolnosť proti škodcom a chorobám

Kultúra má dobrú imunitu. Ale za nepriaznivých podmienok môže byť ovplyvnená plesňovými chorobami. Jabloň má slabú odolnosť proti múčnatke. Odroda je stredne odolná proti chrastavitosti.

Opeľovanie

Keďže kvety jablone Elena sú obojpohlavné, je schopná sa opeliť. V tomto pomáha hmyz. Z tohto dôvodu nie je potrebné v blízkosti vysádzať opeľovače.

Poznámka! Jabloň Elena môže slúžiť ako opeľovač pre iné kultúrne odrody.

Samoúrodnosť a výnos

Hybrid je samorodiaci, hmyz prenáša peľ z kvetu na kvet. Kvitnúce sa vyskytujú v apríli až máji, rodia v polovici júla. Zber z jabloní postupne, v priebehu mesiaca. Plodenie je ročné, stabilné.

Zimná odolnosť

Odroda je zimovzdorná. Znáša chladné počasie v južných oblastiach a v oblastiach s miernym podnebím. Iba mladé sadenice potrebujú na zimu úkryt.

V ktorých regiónoch je možné pestovať

Elena chovaná v Bielorusku je určená predovšetkým na pestovanie v oblastiach s miernym podnebím. Môže sa pestovať na Ukrajine, v stredných a severozápadných oblastiach Ruska. Pri pestovaní stromov v južných oblastiach bude potrebné hojné zavlažovanie.

Pestovanie jabloní v záhrade

Vývoj a plodenie jablone Elena závisí od správne a včas vykonaných agrotechnických opatrení.

Pristátie

Stromy sa na mieste vysádzajú na jar alebo na jeseň. 1-2-ročné sadenice sa kupujú v rastlinných škôlkach alebo záhradných centrách. Šírenie semien jablone sa nepraktizuje, pretože je to prácne.

Výber sedadla

Kultúra netoleruje transplantáciu, takže miesto pre ňu je vybrané starostlivo. Táto oblasť by mala byť dobre osvetlená slnkom. V tomto prípade budú boky jabĺk sýto červené, chuť bude sladká. Podzemná voda v mieste pristátia by sa nemala priblížiť k povrchu zeme.

Príprava sadeníc

Aby bol koreňový systém stromov nasýtený vlhkosťou, umiestni sa na 1-2 hodiny do nádoby s vodou. Na dezinfekciu môžete pridať niekoľko kryštálov manganistanu draselného. Príliš dlhé korene sa pred výsadbou skracujú.

Požadované zloženie pôdy

Najlepšie sa bude jabloň rozvíjať v hlinitej čiernej pôde. Pre uvoľnenie môžete pridať rašelinu, pre zvýšenie plodnosti - kompost alebo humus. Na zlepšenie pôdy pred výsadbou stromov môžete zasiať zelený hnoj.

Schéma pristátia

Vzdialenosť medzi stromami je 3-4 metre. Hĺbka pristávacej jamy je 1 meter, šírka je 60 centimetrov. Jabloň je zasadená takto:

 • humus, kŕmenie draslíkom a fosforom sú umiestnené na dne;
 • korene sadenice sú dobre rozložené, pokryté zemou;
 • koreňový kruh je mierne podbitý, hojne zalievaný vodou.

Na udržanie vlhkosti je pôda mulčovaná pokosenou trávou, pilinami, rašelinou.

Starostlivosť

Starostlivosť o sadenice spočíva v polievaní, kŕmení, kyprení pôdy, sezónnom ošetrení proti chorobám a škodcom.

Pravidelnosť polievania

Ihneď po výsadbe je jabloň často polievaná. V budúcnosti bude zavlažovanie pôdy závisieť od počasia. Presušenie a podmáčanie pôdy sú neprijateľné. Spravidla platí v miernych zemepisných šírkach zrážky dostatočné na nasýtenie zeme vlhkosťou.

Listové a koreňové hnojenie

Na začiatku jari sú stromy kŕmené dusíkom. Keď rastliny vyblednú, je možné vykonať kŕmenie na list. Po ukončení plodenia sa pridá draslík a fosfor. Živiny pomôžu jabloni vytvárať ovocie pre budúci rok a tiež bezpečne zimovať.

Uvoľnenie pôdy

Koreňový kruh sa po zalievaní opatrne uvoľní. Postup podporuje prístup vzduchu do koreňového systému. Uvoľnením sa navyše odstráni burina, ktorá podporuje prenos škodlivého hmyzu a patogénnych mikroorganizmov na stromy.

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Sanitárny rez sa vykonáva na jar. Choré, suché, polámané, zamrznuté konáre sú odstránené. Okrem toho sú výhonky rastúce dovnútra odrezané. Špeciálne tvarovanie koruny jablone Elena nie je potrebné.

Sezónna liečba infekcií a hmyzu

V polovici jesene je kôra stromov ošetrená roztokom vápna. Na jar pred prestávkou púčikov sa rastliny postriekajú prípravkami obsahujúcimi meď. Proti škodlivému hmyzu sa jabloň postrieka insekticídmi.

Dôležité! Počas kvitnutia jablone sa nesmú používať chemikálie.

Kedy čakať na prvý zber

Prvé plody sa môžu vytvárať už budúci rok po výsadbe. Je však lepšie odstrániť vaječníky, pretože tieto rastliny výrazne oslabujú. V tomto období je potrebná sila pre rast vegetatívnej hmoty.

Dozrievanie a zber jabĺk

Elena je letná odroda jabĺk. Kvety sa tvoria koncom apríla alebo začiatkom mája. Plody sa zberajú od polovice júla do polovice augusta. Zvláštnosťou letných odrôd kultúry je, že plody majú nízku kvalitu uchovania. Jablká Elena sa môžu skladovať v chlade najviac 3 týždne.

Kde sa používa ovocie stromu

Jablká obsahujú veľa výživných látok. Konzumujú sa hlavne čerstvé. Môžu sa tiež použiť na prípravu kompótu, džúsu, džemu, použitia na plnenie cukroviniek.


Pozri si video: Rozmnožovanie podpníkov (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Christie

  Táto téma je proste úžasná :), páči sa mi :)))

 2. Omran

  Myslím, že sa mýlite. Môžem obhájiť pozíciu. Napíšte mi do PM.

 3. Niewheall

  Existuje stránka na otázku, ktorá vás zaujíma.

 4. Gustave

  rekvizita je zachovaná, ktorý ten

 5. Kyland

  They wrote beautifully, but not much, if it's not difficult for you to expand the topic in more detail in future publications

 6. Shaktikazahn

  súcitnú správu

 7. Ximun

  Táto podmienenosť, nič viac, nič menej

 8. Gremian

  Diskutovať donekonečna je nemožnéNapíšte správu