Rastliny

Zemiakové „gurmánske“: odroda s fialovou dužinou

Zemiakové „gurmánske“: odroda s fialovou dužinou


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaková „Gourmet“ je pomerne populárna a exotická odroda. Opis odrody odhaľuje jej vlastnosti, neobvyklé pre pestovateľov zeleniny, ktorí praktizujú pestovanie tradičných odrôd zemiakov.

Opis stupňa

Zemiakové kríky tejto odrody sú polopřímené, stredne veľké. Výška rastliny je od 50 do 70 cm, kvety kvetín sú biele, s charakteristickými čiernymi tyčinkami. Hľuzy majú oválny kruhový tvar, koža je tmavo fialová a so slabou sieťovinou. Farba buničiny je nezvyčajná: od slabo modrej po výraznú tmavofialovú. Oči sú stredne veľké.

Zemiaky s názvom „Gurmán“ sa do dospelosti klasifikujú ako stredne skoré, formovanie hľúz za 75 až 80 dní. Množstvo riadu. Potenciálny výnos sa pohybuje od 35 do 40 t / ha a priemerný počet hľúz dosahuje 14 kusov. Hmotnosť jednej hľuzy spravidla nepresahuje 110 - 115 gramov. Zemiaková škrobnosť tejto odrody je vyše 16%. Hľuzy sa vyznačujú vysokým percentom sušiny v zemiakovej šťave a chuť sa mierne líši od ostatných odrôd.

Rastlina je veľmi odolná proti poškodeniu rakovinou zemiakov, má priemernú odolnosť proti plesniám. Odroda "Gourmet" je pomerne slabo ovplyvnená bežnou chrastavou. Skladovateľnosť úrody je pomerne dobrá a hľuzy sa môžu používať čerstvé na varenie šalátov a na varenie dlhú dobu.

Odrody zemiakov "Gourmet" sa vzťahujú na dietetické výrobky, ktoré sú dôsledkom prítomnosti hľúz antioxidantov, ktoré prispievajú k odstraňovaniu rádionuklidov z tela. Okrem toho jeho pravidelná konzumácia pomáha znižovať hladinu srdcových chorôb a posilňuje steny ciev.

Zemiakové „labužnícke“: exotická odroda

Poľnohospodárska technológia

Zemiaky sú kultúrou miernych klimatických podmienok, ktoré rastú veľmi dobre a vyvíjajú sa s dostatočnou vlhkosťou aj v polosuchých a suchých oblastiach. Pri skorých a stredne skorých odrodách by priemerná denná teplota nemala byť nižšia ako 10 - 15 ° C. Rastlinná kultúra sa vyznačuje intenzitou príjmu živín z pôdy, optimálna hladina pH by mala byť 5,0 až 5,5.

Čím dlhšie je vegetačné obdobie, tým vyššia bude produktivita zemiakovej kríky a škrobnosť hľúz. Ak chcete zvýšiť produktivitu a získať vysoko kvalitné hľuzy pre labužníkov, musíte postupovať podľa týchto tipov:

  • najlepšie je pestovať zemiaky v oblastiach so súdržnou piesočnatou hlinkou, ako aj s rašelinovou a ľahkou hlinitou pôdou obohatenou o značné množstvo humusu;
  • pri pestovaní zemiakov na stredne ílovitých pôdach, ako aj na ťażkých hlinitých pôdach je mimoriadne dôleżité udrżiavať poćas vegetaćného obdobia dostatoćnú drobivosi pôdy;

  • malé semeno by sa malo vysádzať častejšie a pri použití stredných a veľkých hľúz na výsadbu je vhodné zachovať väčšiu vzdialenosť (hľuzy strednej veľkosti sa musia umiestniť vo vzdialenosti 30 cm s hĺbkou výsadby 5 až 10 cm);
  • klíčenie hľúz zemiakov počas pestovania tejto odrody vo vlhkých oblastiach v západných a severozápadných oblastiach, kde existuje vysoké riziko výskytu plesne zemiakov;
  • Zavlažovanie bezprostredne po výsadbe semenného materiálu nie je prakticky potrebné, najmä preto, že v jarnom období je udržiavaný dostatočný prísun vlhkosti do pôdy.

Ako hnojivo pre každé kríky by sa malo použiť 5,5 g superfosfátu, 3,5 g chloridu draselného, ​​2,5 g dusičnanu amónneho alebo 11 g nitrofosfátu. Pestovanie kríkov zemiakov je veľmi dôležitá poľnohospodárska hodnota. ktorý pomáha zvyšovať uvoľnenú pôdnu vrstvu a vytvára optimálne podmienky na tvorbu nových hľúz. Malo by sa pamätať na to, že skorý zber zemiakov výrazne znižuje produktivitu, ale veľmi často je to ekonomicky realizovateľné opatrenie.

Ponúkame tiež informácie o odrodách zemiakov Ryabinushka.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Rozmnožovanie sadivového materiálu takýchto zemiakov, ktoré majú šupku a dužinu sfarbenia modro-fialovej, uskutočňuje poľnohospodárska spoločnosť SeDeK. Malý počet posudkov pestovateľov zeleniny o odrode zemiakov Gourmet naznačuje nedostatočnú popularitu u nás v dôsledku neobvyklého a exotického vzhľadu hľúz. Pestovatelia zeleniny začali relatívne nedávno pestovať odrody zemiakov s nezvyčajnou farbou dužiny, medzi ktoré patria nielen gurmán, ale aj francúzsky hľuzovka, čínska hľuzovka a šeřík.

Tajomstvo vysokej úrody zemiakov