Rada

Krok za krokom recept na slivkový lekvár so škoricou a citrónom na zimu

Krok za krokom recept na slivkový lekvár so škoricou a citrónom na zimu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Leto a skorá jeseň je čas pripraviť nielen kyslé uhorky, ale aj sladké prípravy, medzi ktoré patrí medzi najobľúbenejšie slivkový lekvár s citrónom a prírodná škorica. Na pochúťku potrebujete minimum surovín a trochu voľného času a výsledkom je lahodný a aromatický dezert. Aby bol džem nielen chutný, ale aby si čo najdlhšie uchoval svoje kvality, musíte vedieť, čo treba hľadať pri príprave surovín a nádob.

Špecifiká výroby slivkového lekváru so škoricou na zimu

Hlavnou ťažkosťou, ktorá môže hosteske vzniknúť, je množstvo cukru, ktoré sa má použiť v závislosti od druhu slivky. Klasický pomer je 1: 1, ale množstvo cukru bude potrebné upraviť na základe sladkosti ovocia.


Kyslé odrody sliviek budú potrebovať trochu viac cukru, sladké - menej, je však dôležité nepreháňať to a nešetriť. Nedostatok cukru povedie k tomu, že slivkový lekvár bude kyslý a rýchlo sa zhorší, nadbytok hrozí pri rýchlom cukre.

Citrón sa do receptu pridáva kvôli sofistikovanej aróme a príjemnej dochuti, preto by ste si mali zvoliť zrelé a drobné ovocie, inak sa džem ukáže ako príliš kyslý.

Ingrediencie na recept

Na výrobu lahodného a aromatického džemu budete potrebovať:

 • 2 kg sliviek;
 • 1,8 kg cukru;
 • 1 škoricová tyčinka;
 • 1 malý citrón s tenkou pokožkou.

V recepte je lepšie použiť škoricové tyčinky, ale ak tam nie sú, môžete si vziať mletú verziu aromatického korenia. Pre vyššie uvedené množstvo prísad budete potrebovať 1 lyžičku.

Výber produktu

Na výrobu džemu je vhodná akákoľvek odroda sliviek, avšak niekoľko odrôd nie je možné navzájom miešať, pretože to negatívne ovplyvní chuť konečného produktu. Všetky plody musia byť rovnako zrelé, bez známok hniloby alebo poškodenia parazitmi.

Najlepšie je zvoliť citrón s tenkou šupkou, ovocie musí byť zrelé. Ľahko sa kontroluje: vyzreté ovocie má hrboľatý a lesklý povrch, nezanecháva na ňom po lisovaní stopy ani prehĺbeniny.

Škorica je preferovaná vo forme tyčiniek, je to prírodný produkt. Pod rúškom mletého korenia môžu bezohľadní výrobcovia predávať náhrady.

Ako pripraviť nádoby

Najlepšie sa hodia bežné sklenené nádoby s objemom 0,5 litra, ktoré sú utesnené kovovými viečkami. Takéto nádoby sa ľahko sterilizujú, vďaka čomu si džem zo sliviek dlhšie uchová všetky svoje užitočné vlastnosti, nebude kvasiť a nebude pokrytý plesňou.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sterilizovať nádoby:

 1. Dôkladne umyté poháre zalejte vriacou vodou, zakryte ich a nechajte 10 minút pôsobiť.
 2. Vložte čistú, vlhkú nádobu do rúry a nastavte teplotu na 100 stupňov Celzia, počkajte nie viac ako 5 minút, kým nie sú nádoby úplne suché;
 3. Vložte čistú nádobu do umývačky riadu a opláchnite ju bez použitia domácich chemikálií pri teplote najmenej 70 stupňov, cyklus musí byť dokončený.
 4. Klasickou možnosťou je nainštalovať držiak na hrniec s vodou, položiť naň nádobu hrdlom nadol, nechať tekutinu zovrieť a nádobu naparovať minimálne 5 minút.

Viečka sa nalejú s vriacou vodou po dobu 3 minút, potom sa položia na čistý, suchý uterák.

Ako si doma vyrobiť škoricový slivkový lekvár

Recept je pomerne jednoduchý, ľahko sa s ním vyrovná aj začínajúca hosteska:

 1. Slivky dôkladne umyte, nakrájajte na polovice alebo na štvrtiny a vyberte semienka. Citrón nakrájame na malé tenké plátky.
 2. Do hrubého nerezového hrnca dajte nasekané slivky a citrón, pridajte cukor a poriadne premiešajte.
 3. Výsledná zmes sa nechá stáť najmenej 5 hodín a čaká sa na odšťavenie ovocia. Po tom položte panvicu na malý oheň a povarte za stáleho miešania džemu drevenou vareškou alebo lopatkou. Toto by sa malo robiť, kým zmes nezhustne.
 4. Keď džem dosiahol požadovanú konzistenciu, pridá sa k nemu škorica a varí sa nie dlhšie ako 20 minút.

Horúci džem zo sliviek sa položí do vopred pripravených sterilizovaných nádob a uzavrie sa. Pochúťka sa nechá vychladnúť a uskladní sa na chladnom a suchom mieste.

Slivkový lekvár môžete zabaliť iba do suchej nádoby, inak bude produkt kvasiť alebo plesnivieť.

Pravidlá ukladania

Optimálnym miestom na uskladnenie slivkového lekváru je špajza alebo hlboká kuchynská skrinka, kam neprenikne slnečné svetlo a teplota nestúpne nad 15 stupňov Celzia.

Nádoby so slivkovým lekvárom by ste nemali skladovať v blízkosti vykurovacích zariadení alebo v miestnostiach, ktoré počas chladného obdobia mrazia, pretože by sa nádoba poškodila. Nepoužívajte miesta s vysokou vlhkosťou, pretože na krytoch sa vytvára hrdza a prestávajú byť úplne utesnené.

Aj keď sú dodržané všetky pravidlá skladovania, mali by ste pravidelne kontrolovať konzervované potraviny a predovšetkým používať lahôdku s nasledujúcimi znakmi:

 • dezert začal byť obalený v cukre;
 • v nádobe sú viditeľné vzduchové bubliny;
 • plátky klesli na dno alebo vyplávali hore.

Ak sa v konzervách nachádza pleseň, potom by sa takýto džem nemal jesť, pretože obsahuje veľké množstvo toxínov, ktoré často spôsobujú zdravotné problémy.


Pozri si video: Taneční představení dětské skupiny Jaroslavy Havlové (Smieť 2022).