Rada

Popis a vlastnosti saharskej ruže, jemnosti rastu

Popis a vlastnosti saharskej ruže, jemnosti rastu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na pestovanie v záhrade a ako prvok krajinného dizajnu sa často používa saharská ruža. Rastlina zaujme neobvyklým vzhľadom a je cenená pre svoju vysokú odolnosť proti chladu. Pri pestovaní saharskej ruže musíte brať do úvahy množstvo pravidiel a funkcií, aby výsadba dlho príjemne potešila oko.

Dejiny stvorenia

Odroda saharskej ruže bola vyšľachtená v roku 1996. Okvetné lístky sa vyznačujú jedinečnými odtieňmi, ale základné farby sú žltá a piesčitá. Podľa jednej z verzií to bola prítomnosť piesčitého odrazu, ktorý dal meno na počesť najväčšej horúcej púšte.

Všeobecná charakteristika a popis lezeckej ruže Sahara

Hlavným rysom popínavej odrody Sahara je zmena farby počas celého obdobia kvitnutia. Okvetné lístky majú bledožlté, oranžové, piesčité a karmínové odtiene. Kvety dorastajú do priemeru 10 cm a rastú v strapcoch v zhromaždených hroznoch. Výška ruže je 0,5 - 1,5 m. Stonky sú hladké a nemajú tŕne. Listy sú veľké, sýto zelené.

Výhody a nevýhody odrody

Mnoho záhradníkov sa rozhodlo pestovať saharskú ružu kvôli množstvu komparatívnych výhod. Pozitívne vlastnosti zahŕňajú:

  1. Mrazuvzdorný. Aj keď je rastlina vystavená chladu, neprestáva kvitnúť nepretržite.
  2. Nenáročná starostlivosť. S výsadbou sa vyrovná aj začínajúci záhradník, pretože si nevyžaduje osobitný prístup.
  3. Nezvyčajný vzhľad. Pretekanie odtieňov, veľká veľkosť kvetov a veľké množstvo jasných púčikov na šíriacich sa konároch robia z ruže skutočnú výzdobu záhradného pozemku.
  4. Variabilita pristátia. Výsadba vyzerá skvele pri jednotlivých výsadbách aj v kombinovaných skupinách, čo rozširuje možnosti využitia pri terénnych úpravách.

Pre danú odrodu neexistujú zjavné nevýhody. Správna výsadba a minimálna údržba vám umožní vychutnať si voňavý a krásny kvet počas celej sezóny.

Rastúce pravidlá

Aby rastlina na danom mieste nevybledla a dobre sa nezakorenila, musíte dodržiavať štandardné pravidlá pestovania. Dôležitú úlohu zohráva výber vhodnej sadenice, pridelenie miesta na výsadbu a priamy prenos sadenice na zem pre ďalší rast.

Výber stromčeka

Sadenice ruží je lepšie nakupovať v špecializovaných škôlkach alebo záhradníckych obchodoch, aby ste sa vyhli nekvalitnému tovaru. Okrem toho pri nákupe môžete zistiť podrobné informácie o odrode.

Sadenice môžu byť očkované alebo zakorenené samy. Po výbere možnosti vrúbľovania stojí za to objasniť, na ktorý podpník bol očkovaný očkovaný, pretože to ovplyvňuje odolnosť voči chladu.

Odporúča sa nakupovať jednoročné rastliny s uzavretými koreňmi, ktoré už majú dostatočne vyvinutý koreňový systém. Počet výhonkov na sadenicu musí byť viac ako tri.

Pri výbere ruží s otvorenými koreňmi by ste sa tiež nemali obávať možných ťažkostí, pretože sa rýchlo zakorenia v nových podmienkach.

Aby sa plantáž po prenose na zem mohla aktívne rozvíjať, musia byť korene v dobrom stave. Zdravé sadenice majú 2-3 stonky od 20 cm výšky, živé korene, hladkú kôru, zelené púčiky. Pri nákupe sadeníc na jar sa musíte ubezpečiť, že púčiky spia.

Výber stránok

Ak chcete zasadiť ružu, mali by ste zvoliť miesto dobre osvetlené slnkom. Je vhodné kvetinu vysadiť na kopcovitom území s nízkou hladinou podzemnej vody. Pomôže tiež zabrániť hromadeniu topenej vody na jar. Výsadba vedľa južnej steny domu alebo inej veľkej stavby zabráni jej prefúknutiu.

Pred výsadbou sa pôda na danom mieste pripravuje vykonaním základných agrotechnických postupov. Najskôr je krajina vyčistená od buriny, kríkov a rôznych zvyškov. Ak je pôda suchá, potom sa zriedi hnojom, rašelinou, jemným pieskom alebo humusom.

Technológia pristátia

Na vysadenie saharských ruží vykopajú jamu hlbokú 1 m. Vhodný priemer jamky je 0,5 m. Na spodok sú umiestnené suché listy a prvý vrchný obväz, po ktorom sú umiestnené sadenice, posypané zeminou po stranách. Aby sa rastlina dobre zakorenila, ihneď po výsadbe ju zalejeme teplou vodou. Odporúča sa tiež pridať trochu citrónovej šťavy do zeme, čo stimuluje aktívny rast a vývoj plantáže.

Tipy na starostlivosť o kvetiny

Kľúčom k rastu kvetu je stabilná a kompetentná starostlivosť. Vykonávanie jednoduchých poľnohospodárskych techník nebude trvať veľa času a výsledkom budú nádherné rastliny na danom mieste.

Polievanie

Existuje niekoľko všeobecných pravidiel zalievania, ktoré sa vzťahujú na odrodu Sugar. Patria sem tieto položky:

  1. Pri výsadbe sa okolo sadenice ponechá malý hlinený valec, ktorý zachytáva vlhkosť v koreňoch. Voda sa neodparí a nerozšíri sa po mieste, ale rastlina úplne zmizne.
  2. Kvapalina na zavlažovanie sa predbežne bráni. Vďaka tomu sa môžete zbaviť množstva škodlivých zložiek vrátane chlóru. Ak je to možné, zalejte rastliny dažďovou vodou.
  3. Keď pôda vysychá, zalievajte kríky teplou vodou. Je dôležité zabrániť stagnácii kvapaliny, pretože to môže spôsobiť tvorbu hniloby.

Hnojivá

Pre odrodu Sahara sa používajú organické a minerálne hnojivá. Organické látky sú potrebné v období aktívneho rastu a kvitnutia a najčastejšie sa zavádzajú počas jesenného kopania pôdy. Minerálne obväzy pôsobia účelovo, ale môžu zasoliť pôdu. Najlepšou možnosťou je aplikovať komplexné hnojivo 2-3 krát ročne.

Prerezávanie

Pri prerezávaní kríkov saharské ruže odstraňujú staré a poškodené výhonky. Prerezávanie sa vykonáva na jar a začiatkom jesene. Včasný rez výrazne znižuje riziko chorôb rastlín.

Príprava na zimu

Odolnosť saharských ruží proti mrazu umožňuje minimálnu prípravu na prichádzajúce chladné počasie. Na jeseň, keď začnú prvé ranné mrazy, orežú kríky a odstránia staré lístie. Horolezecké výhonky sú naklonené k zemi, kladú sa z nich penové alebo drevené dosky. Zhora sú výsadby pokryté smrekovými vetvami a sneh pôsobí ako prirodzená ochranná vrstva.

Kontrola chorôb a škodcov

Napriek odolnosti odrody saharskej ruže voči chorobám a škodcom môžu nepriaznivé podmienky viesť k poškodeniu koreňov a spodnej časti kríkov. Na zotavenie sa používajú fungicídne a insekticídne prípravky, ako aj ľudové metódy - ošetrenie infúziou dreveného popola a diviny, roztok mliečnych rias, nakrájané korenie.

Chovné metódy

Odroda Sugar sa najčastejšie množí metódou burrito. Za týmto účelom sa na jar odrežú odrezky dlhé až 20 cm, hrubé viac ako 0,5 cm a s 3-4 púčikmi. Niekoľko odrezkov je zabalených do niekoľkých vrstiev novín, navlhčených vodou, vložených do polyetylénu a skladovaných na tmavom mieste pri teplote asi 15 stupňov.

Keď sa na odrezkoch vytvoria korene, vysadia sa do kvetináčov a jeden púčik zostane nad vrstvou zeme.

Kontajner je pokrytý fóliou na vytvorenie skleníkových podmienok a pravidelne striekaný.

Aplikácia saharskej ruže v záhradnom dizajne

Pri navrhovaní dizajnu stránky môžete použiť odrodu saharskej ruže ako súčasť kvetinového záhonu alebo ako samostatné výsadby. Originálny vzhľad umožňuje kompetentne umiestniť akcenty a priniesť do záhradnej oblasti jasné farby.


Pozri si video: Jak stříhat růže. (November 2022).