Rada

Z akých dôvodov si kurčatá navzájom klopkajú na perie, čo majú robiť a čo vtákom chýba

Z akých dôvodov si kurčatá navzájom klopkajú na perie, čo majú robiť a čo vtákom chýba


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dôvody, prečo si kurčatá kajú do peria toho druhého, sú rôzne. Zariadenie pohodlného, ​​čistého domu na bývanie, dostatočné osvetlenie a príjemná teplota pomôžu vyhnúť sa tomuto nepríjemnému javu. Takéto konania môžu byť výsledkom napadnutia parazitom. Sezónne pleskanie spôsobuje, že kura chce okusovať svojho suseda. Je dôležité včas určiť, čo toto správanie u vtákov spôsobuje, a vylúčiť negatívne vplyvy.

Prečo si sliepky navzájom slzia perie

Toto správanie u hydiny sa nazýva pterofágia. Túžba vytrhávať perie z iných kurčiat sa môže objaviť, ak nastanú nasledujúce podmienky:

 1. Molting.
 2. Nesprávne podmienky zadržania.
 3. Nevyvážená kŕmna dávka.
 4. Stres.
 5. Vznik nových jedincov v stáde.
 6. Niektoré ďalšie vplyvy.

Tieto okamihy si zaslúžia podrobnejší popis..

Diagnostika a odstránenie príčin

Pozrime sa na hlavné príčiny tohto javu.

Jedlo

Nesprávne zvolená kŕmna dávka pre kurčatá, nedostatok hlavných výživových zložiek krmiva pre hydinu môžu byť dôvodom na vyťahovanie peria. Ak vašej strave chýbajú bielkoviny, môžete ich doplniť z peria, ktoré ich obsahuje. Použitie iba kŕmneho obilia spôsobuje nedostatok aminokyselín obsahujúcich síru a objavuje sa nedostatok vitamínov.

Obsah mykotoxínov v krmive spôsobuje hnačky a zápaly konečníka. Keď kurčatá jedia perie, kompenzujú nedostatok mikroživín v potrave.

Prebytok bielkovín je tiež nežiaduci. Vedie to k narušeniu acidobázickej rovnováhy. V takom prípade dôjde k nesprávnej výmene fosforu a draslíka, vitamín A sa zničí.

Problémy s výživou kurčiat sa riešia nasledovne:

 • obsah bielkovín sa zvyšuje pridaním mäsovej a kostnej a rybej múčky, tvarohu, červov;
 • počas moltingu pridajte 0,1 gramu síry pre každého vtáka;
 • vyrobiť 15 gramov metionínu na 10 kilogramov krmiva;
 • sliepkam sa podáva 0,5 gramu kuchynskej soli;
 • z minerálov, vaječných škrupín, škrupinovej horniny, kamienkov sa zavádza do krmiva.

Iba poskytnutím racionálneho kŕmenia sa môžete zbaviť pterofágie.

Osvetlenie

Počet nakladených vajec závisí od dĺžky denného svetla. Denné svetlo sa ale nedá zvýšiť donekonečna. Toto kurčatá dezorientuje, unavuje, dráždi a vo výsledku stresuje a agresívne. Tiež nie je povolené príliš jasné svetlo v kurníku.

Pre pohodlný obsah potrebujete nasledujúce podmienky:

 • optimálne trvanie svetelného obdobia je 14 hodín;
 • usporiadať hniezda v odľahlých rohoch;
 • pri umelom osvetlení by výkon žiaroviek nemal byť vyšší ako 40 wattov na 4 metre štvorcové plochy.

Takéto podmienky budú takmer prirodzené a vytvoria hydine pohodlie.

Nudný obsah

S veľkým počtom jednotlivcov na obmedzenom priestore medzi nimi vždy prebiehajú boje. To je obzvlášť často prípad nedostatočného počtu podávačov. V tesnej blízkosti bojujú o jedlo, kurčatá budú klopať na seba a vyťahovať perie.

Pamätajte, že preplnený obsah spôsobuje stres, choroby, chudnutie a zníženú produkciu vajec.

Aj keď sú kurčatá v kurníku iba v noci alebo za nepriaznivého počasia, pre pohodlie je potrebné umiestniť nie viac ako 5 dospelých na 1 meter štvorcový. Kurčatá do jedného mesiaca možno chovať spolu na 20 kusoch, do 3 mesiacov - 15, od 3 do 6 mesiacov - 9 kurčiat. Tieto vtáky nemajú rady veľké kŕdle, skupina 20 je najoptimálnejšia.

Pri inštalácii napájačky je jej dĺžka vyrobená vo výške 2 centimetrov na hlavu a pre podávač - 10. V zime musíte chodiť kurčatá v ohrade alebo oplotenom dvore.

Mikroklíma v kurníku

Podmienky vnútorného vzduchu, teplota a vlhkosť ovplyvňujú náladu a správanie kurčiat. Suchá atmosféra s prachovými časticami pero vysušuje a robí ho krehkým. Telo vylučuje tajomstvo hydratácie. Vôňa tajomstva priťahuje pozornosť susedov, spôsobuje im útok kanibalizmu.

Nevyčistená miestnosť, kde sa vták chová, nedostatok čistej podstielky, nečistoty a zápach amoniaku kurčatá dráždia a spôsobujú agresiu. Začnú trhať perie a klovať sa do seba, čo situáciu ešte zhoršuje.

Na vytvorenie priaznivej atmosféry v kurníku je potrebné zabezpečiť jeho vetranie, ktoré čistí vzduch a zabraňuje vlhkosti. Je potrebné neustále meniť podstielku, monitorovať jej čistotu a vyhnúť sa premokreniu. Suchý horúci vzduch je zvlhčený rozprašovaním vody z hadice jemným prúdom v miestnosti.

Molting

Moltovanie je proces prirodzenej zmeny operenia. Koná sa na jeseň a trvá 4 - 5 mesiacov. V tejto dobe kurčatá nekladú vajíčka, majú nerovnováhu v tele, je tu nedostatok výživných látok. Správanie kurčaťa sa mení, je tu agresia a túžba vytrhnúť perie príbuzným.

Aby sa tomu zabránilo, poskytujú vtákovi primeranú výživu, pridávajú do krmiva bielkoviny a vitamíny, zabezpečujú prechádzky a ubytovanie zadarmo. Je užitočné používať lieky ako metionín (3 gramy na 1 kilogram krmiva), rybí olej (100 gramov na kilogram potravy). Prípravky Vitvod, Chiktonik posilňujú nervový a imunitný systém, zahŕňajú vitamíny A, D3, E. Používajú sa v injekciách alebo sa pridávajú do jedla.

Príchod do stáda nových jedincov

Pri výsadbe nových kurčiat v už etablovanej komunite je potrebná socializácia nováčikov. Nie je to ľahký proces, pretože starobinci nie sú vždy pohostinní. Útočia na nových príchodzích. Najčastejšie začína jeden, najodvážnejší jedinec, ktorý ide príkladom ostatným.

V takom prípade je stádo pozorne sledované. Najagresívnejšie kurča je umiestnené v klietke, čo umožňuje novým členom pohodlnosť.

Je dôležité neprekročiť veľkosť komunity o viac ako 20 - 30 kusov, zabezpečiť im jedlo a užitočný priestor.

Stres

Stres môže byť spôsobený:

 1. Zvýšená teplota v kurníku.
 2. Zmena stravovania pri kŕmení.
 3. Presun do iného stáda alebo priestorov.
 4. Prítomnosť cudzincov.

Tieto faktory sú dôvodom vzniku agresie, kurčatá si začínajú navzájom zvierať perie. Je dôležité nerušiť obvyklý spôsob života vtákov, dodržiavať pravidlá ich pestovania.

Ektoparazity

Bežné parazity pre kurčatá sú:

 • kliešte;
 • vši;
 • jedáci peria.

Sajú krv, dráždia pokožku. Kurčatá sú nepokojné, agresívne, svrbia, vytrhávajú perie susedných jedincov, klezajú ich, až kým nevykrvácajú. Aby ste sa vyhli infekcii parazitmi, postupujte takto:

 • včas vyčistiť kurník od nečistôt, trusu, kontaminovaného steliva;
 • pravidelne striekajte steny a podlahy dezinfekčnými prostriedkami;
 • kurčatá sa pravidelne vyšetrujú a pri výskyte škodcov sa uskutoční ošetrenie.

Chorý vták je v karanténe.

Čo robiť so zraneným kuraťom

Vtáky postihnuté pterofágiou sú umiestnené v samostatnej miestnosti. Ľahké poranenia sa ošetria roztokom peroxidu vodíka alebo furacilínu. Veľké rany sú rozmazané brilantnou zelenou, masťami: Syntomycín, Tetracyklín, Levomekol.

Zlepšite výživu zvýšením dávky bielkovín a vitamínov. Jednotlivec sa vráti po úplnom zotavení. Zároveň sa monitoruje správanie kurčiat v stáde, aby sa útoky neopakovali.

Preventívne opatrenia

Je možné vyhnúť sa takémuto javu, ako je pterofágia, organizovaním podmienok držania kurčiat, dodržiavaním sanitárnych noriem, správnym stravovaním, včasným odstraňovaním chorých a agresívnych osôb..


Pozri si video: Vtáky Slovenska (Smieť 2022).