Rada

Opis odrôd sibírskej dúhovky, výsadba a starostlivosť na otvorenom poli

Opis odrôd sibírskej dúhovky, výsadba a starostlivosť na otvorenom poli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prítomnosť kvetinového záhonu predpokladá výber rastlín vhodných na pestovanie. Hobby záhradníci získavajú plodiny, ktoré bezproblémovo zapadajú do záhradného dizajnu. Na pozemkoch sa často objavuje kosatec sibírsky - nenáročná a krásna rastlina. Pri pestovaní nie sú žiadne zvláštnosti, takže s úlohou sa dá ľahko vyrovnať.

Popis a vlastnosti dúhovky sibírskej

Celkovo existuje viac ako 200 druhov dúhovky. Konvenčne sú rozdelené do 2 typov:

 • fúzatý;
 • bez fúzov.

Sibírsky zástupca rodiny patrí do druhého typu. Dlhý čas bol v tieni svojich druhov. Ale záhradníci na neho upriamili pozornosť. A teraz je častým návštevníkom týchto stránok.

Sibírska dúhovka je sofistikovaná a vynikajúca kvetina. Kroviny sú o niečo menšie ako iné druhy a samotné kvety sú malé, čo je však kompenzované ich veľkým počtom.

4-ročná rastlina vyrába až 40 stopiek.

V závislosti od odrody niektoré dúhovky otvárajú všetky kvety súčasne, iné po jednej. To výrazne predlžuje čas kvitnutia.

Rastliny sú veľmi odolné, prispôsobené drsnému podnebiu, neboja sa chladných zím ani jarných mrazov.

Výška dospelých plodín je od 0,4 do 1,6 m. V závislosti od účelu kultivácie by sa mala zvoliť odroda. Pretože niektoré stopky sú umiestnené nad zelenou hmotou, niektoré sú na rovnakej úrovni. Existujú odrody, ktorých kvety sa nachádzajú vo vnútri rastlín. Táto funkcia by sa mala brať do úvahy pri výbere miesta pristátia.

Populárne odrody

Počas existencie kosatcov si obyvatelia leta sami vybrali druh, ktorý si zamilovali a efektívne si zvykli na interiér záhrady. Biely sibírsky predstaviteľ rodiny bol záhradníkom známy už veľmi dlho. Má vytrvalú vôňu a vysoké kvety, ktoré sú viditeľné z každého rohu.

Nemenej populárne sú aj ružové dúhovky, ktoré sa používajú na zdobenie kvetinových záhonov, bordúr, kamenných šmýkačiek a oveľa viac.

Opar harfy

Zvláštnosťou odrody je jej nenáročnosť a schopnosť rásť dlho bez presádzania. Kvety kosatca sú bledo fialové s modrastým odtieňom. Na spodných listoch sú zreteľne vyjadrené tmavé pruhy.

Vodca Altaja

Chované chovateľmi v Rusku. Je preslávený tmavomodrým odtieňom kvetov. Na stopkách kvitnú súčasne 2 kvety. Populárne mená:

 • zvonček;
 • kohútik;
 • dúhovka

Jeden kmeň dáva od 3 do 6 stopiek.

Biely vír

Biele kvety sú o niečo väčšie ako u iných sibírskych kosatcov. Jeden ker po chvíli rastie na mieste 1 m2... Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, za priaznivých podmienok pestovania dlho kvitne.

Hubbarda

Maximálna výška 80 cm. Tieň kvetu je fialovo fialový. Na spodných listoch pri báze je škvrna bielej alebo žltej farby.

Reprodukcia dúhovky

Bežným spôsobom je rozdelenie odnože. Najčastejšie ho používajú záhradníci. Existujú však aj iné metódy. Sibírska dúhovka sa množí semenami alebo púčikmi.

Rozdelenie oddenky sa vykonáva ostrým nožom. Miesta rezu je vhodné ihneď ošetriť špeciálnym prípravkom alebo popolom z dreva. V jednom rozdelení je ponechaných od 3 do 5 listových roziet.

Reprodukcia púčikmi sa vykonáva jednoročnými výhonkami. Na nich sú malé tuberkulózy - výrastky, to sú obličky. Budúce základy oddenkov sú opatrne oddelené od hlavného koreňa a presadené do vopred pripravených otvorov.

Miesta rezu sú ošetrené, aby sa zabránilo hnitiu alebo vniknutiu vírusov.

Najdlhšie rozmnožovať dúhovky semenami. Pred výsadbou sa materiál umiestni do chladničky na 2 týždne, potom sa uchováva v teplej miestnosti. Stratifikácia je ukončená zasadením semien do zeme.

Pravidlá výsadby

Dodržiavanie požiadaviek na výsadbu nie je rozmarom skúsených záhradníkov. Správny postup pomáha získať kvitnúci záhon, ktorý poteší oko majiteľa stránky.

Kedy je najlepší čas na výsadbu

Termíny výsadby určuje záhradník. Je vhodné sadiť na jeseň. Keď dúhovka vybledne, ker je rozdelený na časti a zasadený do vopred pripravených otvorov.

Niektoré odrody sa vysádzajú na jar alebo počas celého vegetačného obdobia. Najčastejšie sa transplantácie uskutočňujú od konca leta do prvého jesenného mesiaca. Rastlina lepšie znáša stres.

Ako si vybrať sadivový materiál

Venujte pozornosť vzhľadu oddenkov vhodných na výsadbu:

 • čerstvé, nepokrčené vzorky;
 • rizómy bez viditeľného poškodenia a chýb.

Ak sú korene suché, sú stále zasadené v dierach a dobre sa zalejú, z púčikov sa vytvoria rizómy a rastliny začnú rásť.

Výber a príprava miesta

Akékoľvek dúhovky milujú slnečné svetlo. Pri výbere miesta si vyberajú dobre osvetlené miesta, kde väčšinu dňa svieti slnko. Ak je to potrebné, pridajte do pôdy hrubozrnný riečny piesok.

Pôda, ktorú uprednostňujú kvety, je svetlo hlinitá. Je nežiaduce sadiť do kyslých, ťažkých a vlhkých pôd. Kyslá pôda sa riedi vápennou alebo dolomitovou múkou. Ak je pôda piesčitá, zriedte ju hlinkou a organickými hnojivami.

Podstielka

Výsadba kosatcov vonku musí byť vykonaná správne. Aby ste to dosiahli, musíte vopred pripraviť otvory. Vzdialenosť medzi kríkmi je 40-60 cm, v závislosti od odrody.

Oddenky nesmú byť hlboko zakopané. Rastliny budú choré a nebudú kvitnúť. Je vhodné ju zakryť vrstvou pôdy s hrúbkou 5 cm.Po výsadbe sa pôda v okolí mulcuje, používajú sa suché listy alebo zvyšky rastlín.

Sibírske kosatce neznášajú sucho, spočiatku sú často a hojne polievané. Ale nadmerná vlhkosť poškodzuje oddenky. Je dôležité dodržiavať opatrenie.

Starostlivosť o kvetiny

Po výsadbe musíte vykonať kompetentnú starostlivosť. Trvanie a hojnosť kvitnutia závisí od toho, ako správne sa vykonajú následné akcie.

Polievanie

Rastliny potrebujú vlhkosť prvýkrát. Po transplantácii sú kríky často napojené. Ale je kategoricky nemožné vyplniť, korene budú hniť, rastliny zmiznú.

V budúcnosti sa zalievanie vykonáva, keď vrchná vrstva pôdy vysuší. Na udržanie vlhkosti v pôde sa odporúča pôdu kypriť.

Mulčovanie

Po výsadbe sú kvetinové záhony mulčované. To pomáha udržiavať v pôde viac vlhkosti a mulč tiež bráni rastu buriny. Preto sú výhody jeho používania veľké.

Vrchný obväz

Hnojivá sa aplikujú dvakrát za sezónu. Počas tvorby púčikov a ihneď po odkvitnutí. Často sa používa:

 • dusičnan amónny;
 • dusičnan draselný.

Je lepšie nehnojiť dusíkom, pretože prebytok látky oslabuje imunitu rastlín. Kvety sa stávajú náchylnými na choroby.

Prerezávanie

Na konci kvitnutia sa stopky odrežú. Potom, keď listy začnú na jeseň vysychať, sú rezané do výšky 15 cm.

Prenos

Optimálne obdobie je august-september. Kríky sú opatrne vykopané, ostrým nožom rozdelené na divízie a usadené do vopred pripravených otvorov. Mierne sa prehĺbia, mierne zakrývajú korene zemou.

Počas vegetačného obdobia sa niekedy korene objavia nad povrchom zeme, v lete ich nemusíte kropiť.

Úkryt kosatcov na zimu

Väčšinou sú sibírske kosatce mrazuvzdorné, ale z bezpečnostných dôvodov mnohí obyvatelia leta zakrývajú rizómy vrstvou mulča. Na obaľovanie sa používa rašelina, zvyšky rastlín, listy a iný šikovný materiál.

Choroby rastlín a škodcovia

Proti chorobám a hmyzu sú kosatce vopred ošetrené. Aj na jar sú postriekané chemikáliami. Včasné kroky vás zachránia pred smrťou rastlín.

Dodržiavanie požiadaviek na správu a údržbu fariem tiež pomôže chrániť rastliny.

Použitie v záhradnom dizajne

Sibírske kosatce sa cítia skvele vedľa nádrže. Preto sa používajú na vytvorenie estetického vzhľadu v blízkosti vybudovaných rybníkov alebo riek. Kvitnúce rastliny, odrážajúce sa vo vodnej hladine, zvyšujú krásu vnímania.

Vysoké odrody kosatcov sa pestujú v strede ostrovného kvetinového záhonu alebo na ozdobu pozadia mixborderu.

Veľké skalky kombinujú výsadbu niekoľkých druhov rastlín. Obyvatelia leta harmonicky kombinujú farby a vytvárajú celé kompozície zo sibírskych kosatcov.

Kvety sa často vysádzajú v skupinách a na trávniku vytvárajú kvitnúce ostrovy. Vyberajú si rovnaké farebné schémy alebo rôzne, v závislosti od preferencií a nápadov.

Pestovanie kvetov nebude záhradníkovi robiť veľa problémov. Nenároční predstavitelia kultúry zapadajú do dizajnu a dopĺňajú každú stránku.


Pozri si video: Mário Lazúr - Od efektívneho plánovania k dosahovaniu cieľov video tréning - úvodné video (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Moketoveto

  You are making a mistake. Let's discuss this. Email me at PM, we'll talk.

 2. Doren

  This is not exactly what I need. Who else can suggest?

 3. Tor

  Excuse, that I interrupt you, but you could not paint little bit more in detail.

 4. Odanodan

  veľmi užitočný nápadNapíšte správu