Rada

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o pivonky na otvorenom poli, poľnohospodárska technika

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o pivonky na otvorenom poli, poľnohospodárska technika


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odpradávna zdobia kvetinové záhony nádherné jarné pivonky, výsadba a starostlivosť o tento bujný ker si vyžaduje určité zručnosti. Rastlina uprednostňuje slnečné oblasti a neznáša močaristú pôdu. Boli vyvinuté nové odrody pivoniek s dlhšou dobou kvitnutia, ktoré nevyžadujú podporu. Pivonky sa zvyčajne pestujú na rezanie, ale vo vode stoja iba 4 dni. Je lepšie nechať rastlinu na záhone a obdivovať jej vynikajúci vzhľad.

Popis a vlastnosti

Pivonky si na kvetinovom záhone ťažko nevšimnete, pretože obrovské, svetlé, voňavé kvety sú hlavnou ozdobou kvetinovej záhrady. Táto podzemková rastlina rastie na jednom mieste niekoľko rokov, kvitne neskoro na jar. Jeho vzpriamené stonky sú vysoké 45 - 100 centimetrov, spolu s lístím tvoria vysoký svieži krík.

Listy sú veľké, striedavé, trojpočetné alebo perovité. Kvety - vrcholové, jednotlivé, veľké, s priemerom 10 - 25 centimetrov. Sú jednoduché alebo froté. Farba kvetov je rôznorodá, od mliečne bielej až po jasne fialovú. Ovocie je viaclistové so semenami vo vnútri.

Pivoňka je členom rodiny Peony. Názov rastlina získala podľa gréckeho mýtu. Uzdravený Hades poďakoval svojmu záchrancovi, nenechal ho zomrieť a pred smrťou z neho urobil vynikajúci kvet.

Ako sadiť na otvorenom teréne

Pivoňka je trváca plodina, ktorá môže rásť na rovnakom mieste niekoľko desaťročí. Pred vysadením kvetu si musíte zvoliť vhodné miesto pre ňu.

Výber sedadla

Dobre osvetlená oblasť je vhodná na kultúru. Rastlinu je možné vysadiť na kopu, aby v prípade dažďa mohla z koreňov odtekať voda.

Dobré osvetlenie

Pivoňka nerastie dobre v tieni vysokých stromov a kríkov. Na silne zatienenom mieste nemusí rastlina kvitnúť. Kvetinový záhon by mal byť osvetlený priamym slnečným žiarením najmenej 6 hodín denne.

Stagnácia vlhkosti nie je povolená

Pivoňka je životaschopná plodina, ktorá dobre znáša mráz alebo sucho. Na jeho oddenke je veľa spiacich púčikov, ktoré sa na jar po zime prebudia, ale v zemi zaplavenej vodou všetky hnijú, čo spôsobí odumretie rastliny.

Ochrana pred vetrom

Pivonky je možné vysadiť v blízkosti domu alebo živého plotu (jeden meter od seba). Na takýchto miestach bude krík chránený pred nárazovými nárazmi vetra.

Požiadavky na pôdu

Pivonka nemá rada rašelinu. Neodporúča sa používať ho ako prísadu, mulčovací alebo zimný úkryt. Rašelina má kyslú reakciu a pre kultúru pivoniek je vhodná pôda s neutrálnou kyslosťou. Príliš kyslá pôda musí byť vápnená. Pre pivonkové kríky je vhodná hlinitá alebo piesčitá hlina, dobre priepustná, úrodná pôda. Zloženie pôdy: záhrada, list alebo pôda, humus, piesok, hlina.

Do pôdy môžete pridať trochu popola, superfosfátu a síranu železnatého.

Načasovanie

Pivonky sa zvyčajne vysádzajú na jeseň (august - september). V tejto dobe sú kríky vykopané a rozdelené. Záhradkári, ktorí si sadivový materiál kúpili na jar, môžu pivonky vysádzať v apríli. Kultúra má dve obdobia opätovného rastu sacích koreňov - august-september alebo apríl-máj. Pivonky zakoreňujú iba v chladnej pôde (pri teplote 12 stupňov Celzia).

Vlastnosti výsadby na jar

Pivonky sa zvyčajne sadia do októbra. Nakúpené delenki je možné vysadiť na jar. Výsadba sa vykonáva začiatkom apríla. Ak je veľmi mrazivé počasie, môžete rez zasadiť do kvetináča, odložiť na chladné miesto na klíčenie sacích koreňov a v apríli až máji premiestniť na záhon.

Pivonky sa presádzajú metódou prekládky. Ak rastlinu vyberiete z črepníka, všimnete si, že celá hlinená guľa je zapletená do bielych sacích koreňov. Aby oddenok normálne rástol a pivonka sa rozvíjala, musíte transplantovať kultúru na záhon. Pivoňky vysadené na jar sa dobre nezakorenia.

Najlepšie je odrezky vysadiť skôr, ako začnú púčiky rásť. Presadenie z kvetináča na kvetinový záhon, spolu s hlinenou hrudou, však rastlina nevníma príliš bolestivo.

Čo potrebujete vedieť pri výsadbe na jeseň

Pivoňky sa odporúčajú vysádzať v auguste až septembri, aby mali čas pred mrazom zakoreniť. Do 15. augusta táto rastlina končí tvorbu obnovovacích púčikov (na oddenku). Na jar z nich vyrastú nové stonky. Dvadsiateho storočia môžete vykopať krík určený na rozmnožovanie a rozdeliť jeho podzemku. Sadivový materiál (delenki) je možné zakúpiť hotový. Pred výsadbou sa oddenka na niekoľko hodín vloží do roztoku heteroauxínu (na stimuláciu tvorby koreňov).

Ako si vybrať sadivový materiál

Krásny, sviežo kvitnúci pivonkový kríček je možné vypestovať iba z mladej rastliny. Je lepšie nekupovať staré kríky, pretože môžu ešte niekoľkokrát kvitnúť a potom vädnúť. Najlepšie je kúpiť jednoročnú alebo dvojročnú rastlinu pestovanú v špeciálnej škôlke. Môžete si vziať malý rez s 2-3 obličkami.

Koreň by mal byť mladý, ľahký, s veľkými púčikmi. Nemali by ste kupovať presušené odrezky so začiernenými a vysušenými púčikmi.

Zlí predchodcovia

Je lepšie vysadiť pivonky na záhon po strukovinách alebo lupinách. Je nežiaduce sadiť kvety na miesto, kde predtým rástli kríky alebo viacročné rastliny. Takéto plodiny vážne vyčerpávajú pôdu a zotavenie trvá istý čas.

Schéma pristátia

Delenki s obličkami sú zasadené do vykopaných otvorov. Prípravné výsadbové práce sa vykonávajú vopred. Dva týždne pred výsadbou je pôda pripravená, je hnojená zhnitým humusom, draslíkom, fosforom a zriedená pieskom. Vykopajte jamu o veľkosti 50x50 centimetrov. Naleje sa na dno oplodnenej pôdy, potom trochu piesku a rez sa ponorí do hĺbky 5 centimetrov.

Najdôležitejšie pri výsadbe je správne nastavenie vzdialenosti od horného obnovovacieho púčika k povrchu pôdy. Nemalo by to byť viac ako 5 centimetrov. Na susednú kvetinu musíte nechať 1 meter voľnej plochy, pretože pivonkový ker silne rastie.

Starostlivosť a kultivácia

Kvetiny pivonky vyrastú dlho a každú jar vás potešia bohatým kvitnutím, ak sú o ne správne postarané. Po výsadbe zakvitnú až o dva roky neskôr. Pred kvitnutím nemusíte pôdu hnojiť, ale musíte neustále odstraňovať burinu zo záhonu a lámať pôdnu kôru.

Preventívne postrekovanie fungicídmi

Pivonky môžu ochorieť v daždivom a chladnom počasí. Bežné choroby sú sivá hniloba, hrdza, hnedá škvrna. Spóry plesní sú zničené fungicídmi (oxychlorid meďnatý, koloidná síra, Bordeauxova kvapalina, síran meďnatý, Fundazol). Prvé ošetrenie sa vykonáva skoro na jar, keď vypučia výhonky. Polievajte samotnú rastlinu a zem v jej blízkosti.

Druhý a tretíkrát sa zelené listy postriekajú fungicídnym roztokom. Ošetrenie je vhodné vykonať pred alebo po odkvitnutí. Medzi jednotlivými postrekmi je potrebné dodržať interval 10 - 11 dní. Bush vezme 1 liter roztoku (5 gramov drogy).

Rastové stimulanty

Pre aktívny vývoj potrebujú pivonky rastové stimulanty. Na jar a na jeseň, po výsadbe, sú kríky zalievané roztokom heteroauxínu. Tento liek stimuluje tvorbu koreňov. Na zlepšenie vývoja stoniek a listov sa používajú Zirkón, Ferovit a Epin.

Vrchný obväz

Kríky pivonky sa kŕmia hneď, ako sa objavia výhonky a pred kvitnutím. Najlepšie je hnojiť rastlinu roztokom mulleinu. Hnojivo by sa malo aplikovať na kruhové otvory v blízkosti puzdra. Ak nie je divina, môže byť pivonka kŕmená minerálmi rozpustením vo vode. Aj po odkvitnutí, až do augusta, je potrebné krík hnojiť fosforom a draslíkom.

Listovej

U mladých rastlín je lepšie aplikovať obväz na listy, aby sa živiny absorbovali cez listy. Prvý sa vykonáva v čase vzniku klíčkov. Pivonka sa napája močovinou (5 gramov na 1 liter vody). Po 10 dňoch môžete rastlinu opäť postriekať týmto dusíkatým hnojivom.

Pod root

Na jar sú kríčky pivonky zalievané dusíkato-draselnými hnojivami. Pre jeden krík musíte rozpustiť 10 gramov dusičnanu amónneho a síranu draselného v 3 litroch vody. Počas obdobia pučania sa vykonáva tretie kŕmenie. Pre jeden krík musíte brať 15 gramov síranu draselného a superfosfátu.

Polievanie

Počas sucha musí byť rastlina dodatočne zalievaná do celej hĺbky koreňov (vedro s vodou každé 3-4 dni). Kríky pivonky potrebujú zalievanie v čase pučania, počas kvitnutia a na konci leta, keď sú položené kvetné puky. Pivoňky sa napájajú každé 2-3 dni, pod kríkom sa naleje 3-7 litrov vody.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny

Po zalievaní sa môže zem v blízkosti kríkov uvoľniť. Burinu, ktorá sa objavila, treba z kvetinového záhonu odstrániť, aby neuberali živiny.

Po odkvitnutí

Ihneď po odkvitnutí musíte odrezať hlavičky kvetov až po prvý zelený list a odstrániť ich z kvetinového záhonu. Listov sa nemusíte dotýkať. Musia zostať na záhone až do samého mrazu. Po odkvitnutí po dobu 1,5 mesiaca nastáva kladenie a vývoj obnovovacích púčikov (na oddenke). Na budúcu sezónu z nich vyrastú rozkvitnuté stonky.

Prenos

Kríky pivonky sa snažia nepresádzať. Na jednom mieste môžu rásť 10 a viac rokov. Ak je potrebná transplantácia, uskutoční sa skoro na jar alebo na jeseň. Pri jesennom presádzaní je odrezaná celá prízemná časť. Pôda je navlhčená, po ktorej je rastlina vykopaná. Spolu s hlinenou hrudkou sa oddenka prenesie na nové miesto a ponorí sa do pripravenej jamy.

Choroby a škodcovia

Plodina v daždivom a chladnom počasí môže ochorieť na plesňovú infekciu. Preventívne postrekovanie fungicídmi (fundazol, kvapalina Bordeaux, oxychlorid meďnatý) sa šetrí pred chorobami. Kroviny sa spracúvajú pred a po odkvitnutí.

Pivoňky môžu byť napadnuté hmyzom. Bronzové chrobáky sa živia listami, háďatká žlčníkové infikujú korene, mravček jedí okvetné lístky. Preventívne postrekovanie insekticídmi (Fitoverm, Actellik, Karbofos) šetrí pred škodcami.

Botrytis

Ochorenie je spôsobené plesňou, ktorá žije v pôde. Na púčikoch, listoch a stonkách sa vo vlhkom počasí objavuje pleseň sivá. Príčinou choroby môže byť príliš kyslá pôda a prebytok dusíkatých hnojív. Na prevenciu sa pôda ošetrí vápnom a rastliny sa skoro na jar postriekajú prípravkami obsahujúcimi meď (síran meďnatý, zmes Bordeaux).

Sivá pleseň

Ovplyvňuje stonky, listy, púčiky a oddenky. Na špičkách listov sa objavujú hnedé škvrny, po ktorých vyschnú. Základňa stonky je pokrytá sivým kvetom, výhonok tmavne a láme sa. Na púčikoch sa môže objaviť sivá hniloba, ktorá kvôli tomu sčernie a vysuší. Z plesne sa šetrí preventívne postrekovanie fungicídmi.

Múčnatka

Plesňová infekcia postihujúca listy koncom leta. Na hornej strane listov sa objaví biely kvet pavučiny. Postrekovanie roztokom síranu meďnatého alebo uhličitanu sodného šetrí múčnatku.

Príprava na zimovanie

Pred zimou musia byť všetky stonky narezané na povrch zeme. Nadzemná časť sa odreže až po prvom mraze, keď spadnú stonky. Aj po odkvitnutí pivoniek sa lístie nechá na záhone, pretože až do jesene bude z listov až do koreňov odchádzať výživná látka. Príliš skorý rez môže poškodiť rastlinu. Po orezaní možno povrch nad oddenkom mulčovať suchým lístím alebo pilinami.

Rozmnožovanie

Pivonky sa najčastejšie množia delením oddenky. Najlepší čas na chov je apríl alebo koniec augusta.

Rozdelenie kríkov

Bližšie k jeseni je potrebné vykopať zo zeme krík vo veku 3 - 4 rokov. Všetky stonky s listami sú predrezané. Oddenka je odstránená zo zeme. Je potrebné ju vysušiť a potom rozdeliť na časti. Koreň je odrezaný nožom. Každá divízia by mala mať najmenej 3 - 5 obličiek. Plátky sú posypané drveným uhlím.

Delenka sa niekoľko dní uchováva v chladnej miestnosti a potom sa vysadí na trvalé miesto. Oddenok je možné predbežne ošetriť rastovým stimulantom a fungicídom. Na jar môžete blízko húštiny rozhrabať zem, púčikom odrezať kúsok podzemky a zasadiť ju na nové miesto.

Metóda osiva

Táto metóda sa používa zriedka. Pivonky vypestované zo semien budú kvitnúť až po 5 rokoch. Semená sa zbierajú koncom augusta. Začiatkom septembra sú zasiate do záhrady a posypané vrstvou zeminy 5 centimetrov. Na jar alebo o rok neskôr semená klíčia.

Odrezky

Pivonky sa dajú množiť odrezkami stoniek. Na jar sa vrcholy výhonkov dlhých 10 - 12 centimetrov odrežú a umiestnia do nádoby s roztokom heteroauxínu. O týždeň neskôr sú zasadené do vlhkej pieskovito-zemskej zmesi a na vrchu pokryté plastovou fľašou. Rastlina sa zakoreňuje po dobu 3 týždňov, potom sa môže preniesť na kvetinový záhon.

Vrstvy

Dospelé kríky vo veku 5-8 rokov sa môžu množiť vrstvením. V lete sú výhonky stlačené na zem, pokryté zeminou. Na stonke môžete urobiť malý škrabanec. Na jeseň vypučia korene, potom sa vrstvenie odreže od materského kríka a presadí na trvalé miesto.

Ako zasadiť pivonku na záhrade

Sadenice pivoniek sa obvykle kupujú vo februári až marci. V súčasnosti sadivový materiál pochádza od európskych a čínskych záhradníckych spoločností. Nakúpenú pivonku je lepšie skladovať do apríla v chladnej miestnosti a potom ju zakopať do jamy na záhone. Ak sa púčiky prebudia a začnú rásť, musíte oddenku zasadiť do črepníka so substrátom, položiť na okno a pravidelne polievať. Do konca mája bude mať vysadená rastlina sacie korene.

Prebudená pivonka sa transplantuje na trvalé miesto, keď sa vzduch ohreje na 15 stupňov Celzia. Najlepší čas na vysadenie pivonky stromovej je však koniec augusta, začiatok septembra.

Prečo nekvitne alebo zle kvitne

Záhradkári niekedy čelia nečakaným výzvam. Pravidelne sa starajú o pivonky, ktoré čakajú na kvitnutie niekoľko rokov, čo z nejakého dôvodu nepríde. Ukazuje sa, že existujú určité nuansy, ktorým musíte venovať pozornosť.

Zapustené zakorenenie koreňov

Pivoňka nebude kvitnúť, ak sa počas výsadby podzemok hlboko prehĺbi. Ideálna vzdialenosť od obličky k zemi je 5 centimetrov. Ak je koreň umiestnený trochu hlbšie, výhonky každoročne dorastú, dorastie zeleň, nikdy však nekvitnú.

Rastlina je mladá

Pivonky zvyčajne kvitnú 2 - 3 roky po výsadbe. Neskoro kvitnúce a červené odrody môžu kvitnúť iba 4 roky.

Bush je príliš starý

Neodporúča sa kupovať a vysádzať zrelé kríky. Životnosť pivoniek je obmedzená, stará rastlina sa prestáva rozvíjať a môže byť infikovaná plesňou alebo vírusom.

Choroby

Pivoňky počas choroby dobre nekvitnú. Rastliny, pri nesprávnej starostlivosti alebo za daždivého počasia, často trpia šedivou hnilobou. Na prevenciu chorôb sa pivonky začiatkom jari postriekajú síranom meďnatým alebo zmesou Bordeaux.

Nadmerné prerezávanie

Ak kvety rozkrojíte spolu s listami až na samý základ, ker nemusí budúci rok kvitnúť. Stonky s kvetmi sú rozrezané na tretinu dĺžky. Na kríku sú listy až do mrazu.

Problémy s poľnohospodárskou technológiou

Ak pivonky na jar prestali kvitnúť, znamená to, že im chýbajú živiny. Rastliny je potrebné kŕmiť dusíkom, fosforom a draslíkom alebo komplexnými minerálnymi hnojivami. Pivoňka miluje slnečné svetlo a mierne polievanie. Ak je vysadená v tieni vysokých rastlín a nie je polievaná, nebude pučať ani kvitnúť.

Tajomstvá pestovania v krajine

Na ich letnej chate sa dajú pestovať pivonky. Aby ste to dosiahli, musíte si kúpiť oddenku s púčikmi a v auguste až septembri ju plytko zakopať na kvetinový záhon. Vysadená rastlina kvitne za 2 - 3 roky.Pivonky kvitnú koncom mája. Každá kvetina kvitne 5-10 dní, froté odrody kvitnú dlhšie (až 15 dní). Na jednom kríku je niekoľko desiatok púčikov, ktoré postupne kvitnú. Pivonky môžu kvitnúť až do polovice júna.

Odstránenie zvädnutých púčikov

Zvädnuté kvety a púčiky sú okamžite odrezané bez ovplyvnenia listov. Ak sa na rezanie pestujú pivonky, odstránia sa bočné púčiky veľkosti hrášku. Potom budú kvety zostávajúce v strede veľkolepejšie.

Ako správne rezať

Prvé dva roky sú púčiky úplne odrezané. V tejto dobe sa formuje oddenka. V treťom roku môžu pivonky kvitnúť. Kvet je ráno odrezaný o tretinu stonky (40 centimetrov), pričom na kríkoch zostane viac zelených listov.

Dodržiavanie režimu napájania a kŕmenia

Pivonky milujú slnko, neznášajú podmáčanie. Vyžadujú pravidelné zavlažovanie (5 - 10 litrov pod kríkom raz za 3 - 4 dni) a hnojenie močovinou, síranom draselným a superfosfátom. Vrchný obväz sa musí nanášať najmenej dvakrát za sezónu.

Kruhová podpera z plastu a železa

Pivonky s veľkými kvetmi potrebujú oporu. Je vyrobená z plastových rúrok alebo železného drôtu. Okolo kríka sú inštalované krúžky, ktoré zvyšujú stonky kvetmi.

Použitie v dizajne krajiny

Na ozdobenie infieldu a vytvorenie krásnych kompozícií sa používajú nové hybridy s malými kvetmi, silnými stonkami a dlhým, bohatým kvitnutím. Populárne odrody parku: Karl Rosenfield, May Love, John Howard Widzel, holandský trpaslík, orlík. Takéto puzdrá nevyžadujú podporu a dokonale zapadajú do akejkoľvek kompozície. Pivonky sa používajú na mixborders a na vytváranie prírodných zelených rohov.

Liečivé vlastnosti

Pivoňka má liečivé vlastnosti. Na ošetrenie sa používajú korene rastlín. Vykopávajú sa na jeseň a sušia sa. Okvetné lístky kvetov, ktoré sa zbierajú počas kvitnutia, majú liečivé vlastnosti.

Odvar a tinktúry z koreňa pivonky sa používajú na neurasténiu, metabolické poruchy a žalúdočné choroby. Tinktura z okvetných lístkov sa používa na liečbu epilepsie, hemoroidov a obličkových kameňov.


Pozri si video: Rododendrony jak dosáhnout bohatého kvetení v každém roce (Február 2023).