Inštrukcia

Zemiaky „Rodrigo“: sľubný nový produkt z Nemecka

Zemiaky „Rodrigo“: sľubný nový produkt z Nemecka


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Domáce pestovatelia zeleniny vedia veľa o pestovaní vysoko produktívnych odrôd. Neváhajú si však požičiavať najlepšie postupy od zahraničných kolegov. Príkladom je nová odroda zemiakov s exotickým názvom Rodrigo alebo Rodrigo.

Opis stupňa

Zemiaky „Rodrigo“ sa zaraďujú medzi odrody skorého alebo skorého zrenia. Chovali ho nemeckí chovatelia. Keďže sa tento zemiak objavil na ruskom trhu pomerne nedávno a stále prechádza vážnym testom na domácom trhu, je priskoro posúdiť všetky jeho možnosti. V skutočnosti sa za rôznych podmienok rovnaká rozmanitosť prejavuje rôznymi spôsobmi. A klíma a pôda v Nemecku sú veľmi odlišné od našej. Zahrnutie zahraničných skúseností tohto druhu je vždy rizikom. Tento proces už však prebieha. A niečo o zemiaku Rodrigo počas niekoľkých rokov jeho testovania na novom „tréningovom teréne“ sa stalo známym:

 • Táto koreňová plodina dozrieva za pol až dva a pol mesiaca.
 • Má veľmi dobrú chuť a patrí k odrodám stolov.
 • Jeho krík je pomerne vysoký, rozširuje sa, čo pomáha chrániť pred vyschnutím pôdy pod ňou.
 • Svetlé zelené listy sú stredne veľké.
 • Kvitne krásnymi červeno-fialovými kvetmi.
 • Farba veľkých oválnych hľúz je svetloružová. Majú pomerne málo malých, ľahko odnímateľných očí. Buničina je svetlo žltá.

Vlastnosti triedy

Najdôležitejšie a najzaujímavejšie informácie vysvetľujúce, prečo je táto odroda domácich pestovateľov zeleniny, ktorí majú o ňu záujem, zverejnená v nasledujúcich charakteristikách:

 1. Produktivita je vysoká: zo sto metrov štvorcových sa dá zozbierať viac ako 600 kg veľkých hľúz. Veľkosti každej z nich sú nadpriemerné ukazovatele - 200 a viac gramov.
 2. Obsah škrobu v hľúzach je pomerne vysoký - asi 15%.
 3. Bezpečnosť počas prepravy je chvályhodná - najmenej 90%.
 4. Hľuzy zabíjajúce počas skladovania v optimálnych podmienkach - nie viac ako 5%.
 5. Odolnosť proti mnohým špecifickým chorobám rastlín - nematódam, chrastinám a rakovinovým infekciám - je vysoká.

Zemiaky "Rodrigo": rastúce pod slamou

Pravidlá vykládky

Aby bolo možné získať prvú úrodu Rodriga už začiatkom júla, zemiaky klíčia dlho pred výsadbou. Je umiestnený na špeciálnych stojanoch alebo v zásuvkách v dvoch alebo troch vrstvách. Teplota v tejto miestnosti by nemala klesnúť pod 15 stupňov, mala by byť pravidelne vetraná, rovnomerne osvetlená.

Týždeň pred výsadbou sa zemiaky pestujú v košiach alebo krabiciach so zmesou živín, ktorým sa výsadba materiálu v 3-4 vrstvách. Predtým je testovaný na identifikáciu chorých jedincov. Počas "dospievania" sa vykonáva aj zálievka sadivového materiálu, ktorá sa kombinuje s dezinfekciou síranom meďnatým (10 g na vedro vody). Hľuzy tiež hnojia superfosfátom a síranom draselným a do vedra s vodou pridajú lyžicu vody.

Výsadba hľúz pripravených týmto spôsobom sa môže uskutočniť koncom apríla alebo začiatkom mája bez toho, aby sa čakalo na zahriatie zeme v hĺbke 10 centimetrov až do 8 stupňov.

Je dovolené rozrezávať veľké hľuzy na niekoľko častí. Navyše, v každej časti zemiakov by mali byť najmenej 2-3 klíčky. Hľuzy sa nakrájajú ostrým a vopred dezinfikujú v roztoku mangánového noža. Rezy by nemali poškodiť výhonky. Tento postup sa vykonáva niekoľko dní pred výsadbou, takže miesta porcií sú vysušené a pokryté kôrou.

Pristátie sa najlepšie uskutoční na strunách natiahnutých predtým. Koniec koncov, starostlivosť o rovnomerné postele sa ľahšie udržuje.

Hľuzy sa ukladajú do otvorov s hĺbkou 5 cm, vzdialenosť medzi zemiakmi by mala byť najmenej 35 cm a medzi radmi - do 70 cm.

Vrchná úprava s popolom a humusom sa najlepšie vykonáva pred výsadbou, ale na jeseň. Do každej diery musíte naplniť pol litra vody. Po pokrytí zemiakov zeminou pridajte na vrch vrstvu mulča. Ak je teplota v pôde pod 10 stupňov, potom sa výsadba na týždeň alebo dva pokryje filmom.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s charakteristikami zemiakov hostesiek.

Recenzie záhradníkov

V procese testovania novej odrody zemiakov je veľmi dôležitá spätná väzba od tých, ktorí bez strachu z problémov a rizika zavádzajú nové produkty vo svojich oblastiach - letných obyvateľov a záhradkárov. V snahe získať dobrú úrodu veľkých a chutných zemiakov niektoré z nich pestujú Rodrigu už niekoľko rokov a poznajú jej výhody a nevýhody.

Zahŕňajú prednosti odrody:

 • Odolnosť proti suchu a vysokým teplotám.
 • Predčasné zrenie. Hľuzy vykopané v polovici leta nesklamú svoju veľkosť.
 • Obzvlášť cennou vlastnosťou je veľkosť zemiakov. V každom kríku sú všetky zemiaky pôsobivé.

 • Medzi nimi sa nenachádzajú malé exempláre. A niektoré zozbierané hľuzy sú pozoruhodné svojou veľkosťou a dosahujú kilogramovú hmotnosť. Letní obyvatelia sa stretli v jednom hniezde 7 - 9 zemiakov s hmotnosťou 600 - 800 gramov. Dva z týchto zemiakov stačia pre rodinu na obed.
 • Stabilita plodiny, vysoká adaptabilita rastlín na rôzne podmienky pestovania - tiež spôsobujú rešpektovanie pestovateľov zeleniny.
 • Chuť. Mnohí spomínajú nezvyčajne príjemnú chuť týchto koreňových plodín, ich drobivosť počas varenia.
 • Vysoká rezistencia na väčšinu chorôb zemiakov je známa pre každého, kto pestuje Rodrigo vo svojej oblasti.

Niektorí pestovatelia zeleniny radia, aby zbierali kvety a nedovolili im kvitnúť, aby všetka sila rastliny prešla do tvorby hľúz. Niekto odporúča vysadiť hľuzy roztokom mangánu pred výsadbou. Nie všetci obyvatelia leta sú schopní úplne zachovať rastlinný materiál získaný na jeseň. Mnohí sa obávajú získania falzifikátov tejto odrody zemiakov, ktorú odborníci ešte nepoznajú. Skúsenosti prídu v priebehu rokov. Hlavná vec je, že „Rodrigo“ sa na domácom trhu nahlas prihlásil a vytvoril si dobrú povesť.

Zemiaky rôznych odrôd

Zemiaky Rodrigo pochádzajú z Nemecka a sú pre našich letných obyvateľov zaujímavým nálezom. Pestovanie obrovských, krásnych a chutných zemiakov je snom každého z nich. Táto odroda, ktorá v plnej miere spĺňa tieto požiadavky, sa preto považuje za veľmi sľubnú.