Rastliny

Zemiaková „hosteska“: dobrá voľba pre poľnohospodárov a letných obyvateľov

Zemiaková „hosteska“: dobrá voľba pre poľnohospodárov a letných obyvateľov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Domáce chovatelia tvrdo pracovali na vytvorení odrôd zemiakov vhodných na pestovanie ďaleko od príjemných poveternostných podmienok. Jedným z nich, známym mnohým letným obyvateľom, je odroda Hosteska.

Opis stupňa

Je ťažké povedať, prečo sa táto odroda zemiakov v polovici sezóny, ktorú raz vytvoril sibírsky NIIKH, nazývala „hosteska“. Dá sa však bezpečne povedať, že mnoho žien v domácnosti ho pozná a oceňuje jeho vynikajúci vkus.

Krík tejto koreňovej plodiny je pomerne vysoký, takmer vzpriamený. Jeho veľké tmavo zelené listy majú zvlnené okraje. Jeho kvety sú svetločervené alebo fialové.

Odrody zemiakové majú veľké, okrúhle, rovnomerné hľuzy, ktorých hmotnosť sa pohybuje od sto do dvesto gramov. Oči na nich sú malé a šupka je tmavo ružová. Buničina - krémová farba, ktorá počas tepelného spracovania nestmavne. A chuť je jednoducho úžasná. Z tohto zemiaka sa vyrábajú hranolky, instantná zemiaková kaša a hranolky.

Vlastnosti triedy

Prečo tento zemiak nedávno získal veľa priaznivcov medzi amatérskymi pestovateľmi? Odpoveď na túto otázku bude jasná, ak sa oboznámite s charakteristikami danej odrody:

 1. Táto odroda zemiakov v polovici obdobia dozrieva približne tri mesiace po výsadbe. A jeho čistenie sa končí koncom septembra.
 2. Ľahko toleruje sucho a náhle ochladenie.
 3. Výťažok zemiakov je vysoký. So stovkami môžete zbierať viac ako pol tony koreňových plodín. Okrem toho, aj za nepriaznivých poveternostných podmienok tieto ukazovatele príliš kolísajú. Z puzdra sa obvykle získa 12 až 18 hľúz strednej veľkosti.
 4. Pri kopaní zemiakov sa nemusíte báť, že v tomto prípade dôjde k jeho poškodeniu.
 5. Obsah škrobu v hľúzach presahuje 20%.
 6. Tento zemiak sa môže prepravovať vo veľkom množstve bez obáv z pokazenia.
 7. Pri nízkej teplote (2 až 3 stupne) sú hľuzy v poriadku a sú dlhodobo skladované.
 8. Táto odroda takmer nie je ovplyvnená nematódami, rakovinou a rôznymi vírusmi. Aj keď plesnivý stav a chrasta (bez prevencie) sa môže nakaziť.

Zemiaky odrody Hosteska sa pestujú na Sibíri na Ďalekom východe, kde sa často vyskytujú jarné mrazy a letá sú horúce. Známe ju záhradníci z centrálnych regiónov Ruska, regiónu Volga, Ukrajiny a Moldavska.

Výhody a nevýhody odrody

Po oboznámení sa s charakteristickými vlastnosťami odrody "Hosteska" môžeme povedať, že medzi jej výhody patrí:

 • univerzálnosť v podmienkach pestovania;
 • stabilný výťažok;
 • príjemná chuť a veľké množstvo škrobu v hľúzach;
 • vysoká bezpečnosť počas prepravy, dlhodobé skladovanie;
 • odolnosť proti možnému poškodeniu počas zberu;
 • nízka citlivosť na mnohé špecifické zemiakové infekcie.

Spravidla by sa malo poznamenať, že za obzvlášť nepriaznivých poveternostných podmienok sa na hľúzach objavujú tzv. Rastové trhliny. Pokazujú vzhľad zemiakov, ale ich chuť sa tým nezhoršuje.

Zemiaky: výsadba a starostlivosť

Pravidlá vykládky

Zemiaková „hosteska“ sa pestuje iba na otvorenom priestranstve. Optimálne obdobie na výsadbu je začiatok mája, keď sa zem v hĺbke 10 cm zahreje na teplotu najmenej sedem stupňov.

Odborníci odporúčajú striedanie výsadby tohto zemiaka so zimnými plodinami, strukovinami, ako aj s jednoročnými a viacročnými bylinkami.

Pred výsadbou je vhodné do každej jamky pridať hnojivo vo forme kilogramu humusu a dvoch polievkových lyžíc popola a nitrofofy. Môžete k nim pridať polovicu dávky superfosfátu. Hnojivá je potrebné posypať dvojcentrovou vrstvou zeme, na ktorú sa položia zemiaky. Je vhodné klíčiť ich dva týždne skôr.

Pri výsadbe by vzdialenosť hľúz mala byť najmenej 35 cm a medzi radmi - viac ako pol metra (pre uľahčenie rozmiestnenia riadkov). Hĺbka výsadbových jám závisí od štruktúry pôdy v lokalite. V ílových oblastiach je o 2-3 cm menej ako v pieskových oblastiach. Zvyčajne je to 7-10 cm. Po výsadbe je potrebné postele vyrovnať pomocou zhrabadla tak, aby Zem nevyschla. Ak sa podzemné vody priblížia, zemiaky by sa mali vysádzať vo veľkých „hrebeňoch“ až do výšky tucet a pol centimetrov.

Starostlivosť o rastliny

Na zber dôstojnej plodiny potrebuje hosteska náležitú starostlivosť: odburinenie, napájanie, hojenie a kŕmenie.

 1. odburinenie zvyčajne sa uskutočňuje v dvoch fázach. Prvýkrát sa výhonky 13 až 18 centimetrov zbavia burín. Po niekoľkých týždňoch sa tento proces opakuje. Vrcholy, ktoré získali silu, „prežijú“ samotné burinu a nepotrebujú burinu.
 2. Frekvencia a intenzita zavlažovania rastliny závisia od poveternostných a pôdnych podmienok. Zvädnúci, klesajúci list zemiaka výrečne signalizuje nedostatok vlhkosti v zemi. Na jej doplnenie je potrebné zavlažovať brázdené brázdy tak, aby voda presiakla do hĺbky pol metra.
 3. Pestovanie zemiakov vykonávané pred kvitnutím, posypaním mladých sadeníc 5-centimetrovou vrstvou zeme. Je to spoľahlivá ochrana pred možnými jarnými mrazmi. Po zalievaní a daždi musíte navyše medzi riadkami uvoľniť pôdu. Ide o dodatočnú ochranu proti burinám a zlepšenie prúdenia vzduchu do podzemnej časti rastlín.
 4. Pred uvoľnením a hádzaním rastliny sa kŕmia dvakrát. Najprv pridajú popol zmiešaný so zeminou alebo trochu zriedený odpad pod kríkom. Po druhýkrát sa rastliny zavlažujú pod koreňom roztokom, do ktorého sa do vedra s vodou pridajú dve polievkové lyžice superfosfátu a lyžica nitrofosska. Vrchný obliekanie sa môže vykonať iba pred kvitnúcimi kríkmi, inak sa v hľúzach hromadia dusičnany.

Po prečítaní príslušného článku na našej webovej stránke sa môžete dozvedieť viac o vlastnostiach pestovania zemiakov barónskych.

Recenzie letných obyvateľov

Mnoho záhradkárov považuje odrodu Hosteska za prijateľnú pre dlhodobú výsadbu na svojich pozemkoch. Oceňujú jeho nenáročnosť, univerzálnosť voči rôznym klimatickým podmienkam, znášanlivosť voči suchu a mnoho ďalších vlastností. Oceňujú najmä chuť tohto zemiaka. Mnoho obyvateľov leta verí, že je oveľa spoľahlivejšie pestovať túto odrodu pre samotné osivo, pretože na trhoch je pomerne ťažké nájsť slušné sadivo zemiakov.

Zemiaková „hostiteľka“ je každým rokom obľúbenejšia. To je dobrá voľba pre pestovateľov zeleniny a letných obyvateľov.

Ako pestovať zemiaky