Rada

Opis odrody uhorky Kibriya, kultivačné vlastnosti

Opis odrody uhorky Kibriya, kultivačné vlastnosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hybridný kultivar uhoriek Kibriya F1 je výsledkom skúseností holandských chovateľov. Popis naznačuje, že rastlina patrí k neurčitému typu, jej výška dosahuje 1,5 metra. Odroda sa vyznačuje veľmi skorým dozretím. Prvé uhorky sú možné za 1 mesiac, pretože od okamihu výsevu semien po odstránenie prvého ovocia uplynie 35-45 dní. Vysoký výnos odrody je spôsobený vynikajúcim nastavením rastliny.

Rastlina sa vyznačuje silným kmeňom a miernym vývojom bočných výhonkov. Hlavné miesto plodenia je hlavná stonka. Stredne veľké listy uhorky majú jasne zelenú farbu. Jeden listový sínus môže obsahovať 2 až 5 uhoriek. Odroda patrí k partenokarpickým druhom, to znamená, že nevyžaduje opelenie.

Výhody a nevýhody

Hybrid je prakticky zbavený nevýhod. Jedinou významnou nevýhodou odrody sú vysoké náklady na sadivový materiál. Táto nuance môže byť prekážkou komerčného pestovania, ale pre väčšinu záhradníkov sa nepovažuje za vážnu nevýhodu. Odroda má veľa výhod, ktorých počet výrazne prevažuje nad nevýhodami.

Výhody uhorky sú:

 • vynikajúca kvalita chuti;
 • jednoduchosť starostlivosti, pretože prakticky neexistujú nevlastní synovia;
 • estetický vzhľad;
 • dobrá produktivita;
 • silná imunita;
 • všestrannosť v aplikácii.

Odroda uhorky je vhodná na čerstvé jedlo, dá sa použiť na zber na zimu.

Ovocie a úroda

Plody uhorky sú krátke, rovnomerné, vo forme oválu s malými tuberkulózami. Charakteristika plodu:

 • pomer priemeru k dĺžke plodu je 1: 3,2;
 • hmotnosť nepresahuje 70-90 gramov;
 • na tmavozelenej pokožke sú malé pruhy svetlého odtieňa;
 • na povrchu sú malé biele tŕne, ktoré sa vôbec nepichajú.

Recenzie záhradníkov hovoria o šťavnatosti uhorkovej dužiny, absencii horkosti a prázdnych miest. Kvalita uhoriek sa zachováva aj po dlhom plodení. Po 2 mesiacoch od dátumu prvej úrody zostanú uhorky Kibriya rovnako chutné a chrumkavé. Plody dobre prežívajú ťažkosti so skladovaním a prepravou.

Uhorka Cybria F1 je považovaná za jeden z najproduktívnejších hybridných druhov. Podľa pravidiel pestovania a starostlivosti dosahuje úroda odrody 19,3 kg na meter štvorcový. Ovocie sa musí zbierať každý deň. Pri zbere úrody s preskakovaním a nadmerným pestovaním sa dá celková úroda znížiť o 20%. Keď sú kefy preťažené zeleninou, vytvoria sa škaredé vaječníky. Veľkosť uhorky sa považuje za optimálnu na zber od 10 do 11 cm.

Rastúce vlastnosti

Cybria F1 sa považuje za všestranný druh plodiny uhorky, pretože sa dá pestovať v skleníku aj na otvorenom poli. Odroda sa dá použiť na celoročné pestovanie v skleníkoch, preto je dnes široko využívaná v poľnohospodárskych a agrotechnických komplexoch. Rastline sa darí v malých skleníkoch a je možné ju pestovať na otvorených záhonoch.

Skúsení záhradníci odporúčajú používať metódu sadenice na pestovanie odrody. Sadivový materiál je výrobcom podrobený pred sejbe v procese balenia, predbežná príprava semien na výsadbu sa preto nevyžaduje. Za najlepšiu pôdu sa považuje pH 6.

Na kultiváciu sa odporúča vertikálna metóda využívajúca sieť alebo mriežku. Odporúča sa dodržiavať hustotu výsadby najviac 3 rastliny na 1 m2... Hybrid má vynikajúcu vitalitu a vyznačuje sa rýchlym tempom rastu, čo si však vyžaduje pravidelné kŕmenie. Za odporúčanú teplotu na pestovanie v skleníku sa považuje teplota od 22 do 26 rokovC.

Rastlina je nenáročná na starostlivosť a po strese sa dokonale zotaví, vydrží aj vysokú vlhkosť a nižšie teploty. Pri extrémnom horúčave a nedostatočnom zalievaní listy a vaječníky vysychajú a odpadávajú. Rastlina dokonale odoláva tradičným chorobám uhoriek, je však náchylná na hnilobu koreňov. Je odolný voči nasledujúcim chorobám:

 • múčnatka;
 • kladosporióza;
 • olivová škvrna;
 • bežný vírus mozaiky.

Rastlina musí zabezpečiť pravidelné zavlažovanie a pravidelné kŕmenie vitamínmi a minerálmi.


Pozri si video: Kvašáky - pravý ruský recept bez chleba. (Smieť 2022).