Tipy

Funkcie odrody zemiakov "Courage"

Funkcie odrody zemiakov "Courage"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chovatelia dostávajú zaujímavé mená svojim potomkom. Jeden z nich, nepochybne pozoruhodný, „Odvaha“ je daná jednej z odrôd zemiakov. Rusi pestovatelia zeleniny už takmer desať rokov oficiálne uznávajú Kurazh. Čo je za týmto mimoriadnym menom?

Opis stupňa

„Odvaha“ je stredne skorá odroda zemiakov, tj dozrieva do dvoch a pol mesiaca po výskyte sadeníc. Krík tejto rastliny môže byť strednej výšky a možno vysoký. Listy sú zelené alebo tmavo zelené. Ich veľkosť je tiež nejednoznačná: stredná alebo veľká. To isté možno povedať o veľkosti kvetov, ktoré majú dobre vyznačenú červeno-fialovú farbu. Všetky tieto parametre priamo závisia od podmienok, v ktorých zemiaky rastú: čím sú pre ňu pohodlnejšie, tým výraznejšie sú odrodové znaky rastliny.

Hľuzy tohto zemiaka sú červené. Majú oválny tvar, šupka je hladká a oči hľúz sú stredne veľké. Dužina "Courage" je žltkastá, dobre stráviteľná, dobre chutí. Okrem zemiakovej kaše robia z týchto zemiakov dobré hranolky.

Vlastnosti triedy

Táto odroda zemiakov, ktorá sa v záhradníkoch preukázala mnohými spôsobmi, sa dá opísať ako stredne stabilná. Posúďte sami:

  • jeho produktivita sa pohybuje od 250 do 450 kg na sto metrov štvorcových;
  • hľuza váži niečo vyše sto gramov;
  • škrob obsahuje takmer 20%;
  • Má dobrú odolnosť proti rakovine zemiakov a háďatok zlatých, preto je Courage niekedy náchylný k patogénu neskorej plesne.

Schopnosť nestratiť svoju prezentáciu počas prepravy na veľké vzdialenosti a nezhoršovať sa pri dlhodobom skladovaní (pri určitej teplote a vlhkosti) tohto zemiaka je však takmer ideálna.

Táto odroda sa osvedčila, keď sa pestuje takmer všade v strede a regiónoch Ruska, v Moldavsku a na Ukrajine.

Ako pestovať zemiaky

Pravidlá vykládky

Zemiaky sa vyvíjajú najlepšie na mierne kyslých pôdach. Pri ich „deoxidácii“ popol veľmi pomáha. Odvahu sa odporúča vysádzať na mieste, kde predtým vyrastali viacročné alebo jednoročné byliny, strukoviny, ľan alebo vlčí bôb.

V oblastiach, kde je táto odroda zemiakov rozdelená na zóny, môže nočné chladenie a náhle ranné mrazy pokračovať až do začiatku mája. Zemiaky vysadené dlho pred týmto časom môžu zamrznúť, pretože Zem stále nie je dostatočne teplá. Toto je obzvlášť nebezpečné pre vopred naklíčené zemiaky. Hľuzy bez klíčenia budú jednoducho ležať v studenej zemi a nebudú klíčiť. Tieto rastliny sú navyše náchylnejšie na rôzne infekcie, preto je veľmi dôležité, aby pri pestovaní zemiakov bola teplota pôdy v hĺbke 10 centimetrov najmenej 8 stupňov. Hľuzy potom rýchlo vyklíčia. Tento vzorec sa zvyčajne pozoruje začiatkom mája. V tomto čase je v zemi stále uložené dostatočné množstvo vlhkosti.

Najlepšie sadivo je stredne veľké klíčiace hľuzy s klíčkami do 2 cm. Pred výsadbou zemiakov, ktoré boli predtým ošetrené stimulantom ako je Epina, Odporúča sa zahriať jednu a pol hodiny na slnku.

Ak je potrebné sadenie hrebeňov, výška hrebeňa by mala byť až 12 cm a jeho šírka - 65 cm. V tomto prípade sa kladenie hľúz na ľahké piesčité pôdy vykonáva do hĺbky 10 cm a na ťažkých hlinitých pôdach do 8 cm.

Pri výsadbe v brázdach alebo na lôžkach by vzdialenosť hľúz mala byť až 35 cm a rozstupy radov sú až 70 cm široké.

Pred výsadbou by mala byť pôda hnojená organickými a minerálnymi hnojivami. Ich počet závisí od štruktúry pôdy. Minerálne hnojivá sa vo väčšine prípadov používajú po celú sezónu v množstve 3 kg každého druhu na sto metrov štvorcových.

Berúc do úvahy skutočnosť, že „odvaha“ sa týka stredne skorých odrôd zemiakov (zvyčajne ich dokážu kŕmiť iba raz za sezónu), na začiatku vyrábajú polovicu dávky hnojív. Deje sa tak s cieľom dodržať environmentálnu bezpečnosť zemiakov ako potravinového výrobku. A tak sa vrchný dresing vykonáva, keď vyklíčené zemiakové kríky sú dostatočne silné, ale ešte kvitnúce.

Na tieto účely je najlepšie používať hnojivá, ktoré neobsahujú chlór a sú ľahko rozpustné vo vode - močovina, dusičnan amónny, síran draselný a iné. Existujú tiež komplexné hnojivá s vyváženým obsahom všetkých prvkov potrebných pre rastliny, napríklad Kemira Universal.

Pri výsadbe hnojív zmiešaných so zemou tak, aby nespadli priamo na hľuzy.

Odporúčania a recenzie záhradníkov

Odroda "Odroda" je známa mnohým letným obyvateľom. Považujú tento zemiak za veľmi chutný, nenáročný, stredne výnosný, ale veľmi dobre konzervovaný. Zberá sa v auguste, keď iné (neskoršie) odrody ešte nezískali podmienenú zrelosť. To je výhoda tejto odrody.

Skúsení záhradníci dávajú zaujímavé tipy, ako uľahčiť časovo náročný proces výsadby zemiakov „Courage“ v krajine:

  1. Miesta s ľahkou nezašpinenou burinou nemusia byť vopred vykopané.
  2. Aby boli rady zemiakov rovnomerné, musíte pred kopaním jamiek nakresliť čiary, ktoré sa k nim zodpovedajú.
  3. Najlepšie je vyplniť jamy zeminou zo susedných postelí bez toho, aby ste ju prevrátili. Inak bude horná vysušená vrstva zeme dole.
  4. Popol je hodnotné hnojivo obsahujúce draslík, fosfor a ďalšie látky. Ale deoxidácia a hnojenie pôdy môže tiež vyvolať výskyt chrasty na zemiakoch. Preto je lepšie privádzať popol do pôdy na jeseň a nie pred výsadbou.

Aký druh zemiakov si vybrať

Po oboznámení so zemiakmi so zriedkavým názvom "Courage" môžeme dospieť k záveru, že táto odroda je svojím charakterom celkom vhodná na pestovanie v prímestských oblastiach stredného Ruska.


Pozrite si video: WE KILLED MARCEL, WILDCAT & CHAP! MARCEL JOINED THE CALL! Fortnite: Battle Royale (November 2022).