Dom a záhrada

Sladké zemiaky (sladké zemiaky): výhody a pravidlá pestovania

Sladké zemiaky (sladké zemiaky): výhody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Sladké zemiaky (lat.Ipomoéa batátas) nie sú priamym príbuzným zemiakom, avšak kvôli podobnému vzhľadu hľúz sa často nazýva sladké zemiaky. Chuť plodov tejto kultúry je skutočne sladká, čo naznačuje prítomnosť veľkého množstva cukrov. Táto zelenina má množstvo užitočných vlastností, vďaka ktorým ju môžete používať ako hodnotný potravinový produkt.

Čo je to sladké zemiaky a ako to vyzerá

Sladké zemiaky sú byliny s popínavými stonkami v tvare popínavých rastlín, ktoré dosahujú dĺžku 5 m. Ležia na pôdnom povrchu a zakorenia sa v internódiách, a preto je na konci vegetačného obdobia ťažké pochopiť, kde sa nachádza stred kríka. Celková výška rastlín je asi 18 cm nad povrchom pôdy.

Listy listov sladkých zemiakov môžu byť v závislosti od odrody v tvare srdca alebo brečtanu (laločnaté). Sú pripevnené k stonke na dlhých tenkých stopkách. Sladké zemiakové kvety s krásnymi lievikovitými kvetmi lila, ružovej, svetlo fialovej alebo bielej. Nachádzajú sa v osách listov. Niektoré odrody rastlín nemajú kvety.

Koreňový systém sladkých zemiakov je rozvetvený, povrchný. Bočné procesy koreňov rastú, vytvárajú hľuzy, pokryté tenkou šedivou, ružovou, červenou alebo oranžovou pokožkou (záleží na odrode) a rovnakou svetlou farbou dužiny. Hmotnosť hľúz môže za priaznivých podmienok dosiahnuť 3 kg.

Nutričná hodnota sladkého zemiaka a jeho výhody

Hľuzy zo sladkých zemiakov sú skutočným skladom výživných látok, vitamínov, minerálov a iných chemických zlúčenín užitočných pre ľudské telo. Hľuzy obsahujú okrem kyseliny askorbovej, tiamínu, karoténu, riboflavínu a železa aj proteíny, škroby a cukry. Zahŕňa aj tieto komponenty:

  • vláknina užitočná pre tráviaci a obehový systém (znižuje hladinu cholesterolu);
  • analóg hormónu progesterónu, ktorý telo potrebuje ženy v menopauze;
  • vápnik potrebný na posilnenie kostného tkaniva;
  • kryptoxantíny, ktoré pozitívne ovplyvňujú stav kostí a chrupavky pri artritíde.

Zemiaky sú lepšie ako zemiaky v kalóriách a vitamínoch a mineráloch. Ďalšou výhodou je schopnosť používať hľuzy surové aj varené.

Sladké zemiaky: Sladké zemiaky

Poškodenie sladkých zemiakov

Napriek vysokej miere výhod môže byť sladké zemiaky škodlivé pre ľudí trpiacich malígnymi obličkovými kameňmi. Často môže jesť hľuzy, dokonca aj od zdravých ľudí, spôsobiť tvorbu obličkových kameňov. A tu vysoký obsah škrobov a cukrov prakticky neovplyvňuje glykemický index jedál, preto táto zelenina nie je škodlivá pre pacientov s diabetes mellitus.

Populárne odrody yam

Všetky odrody sladkých zemiakov možno zvyčajne rozdeliť do troch skupín:

  • krmiva,
  • dezert,
  • zelenina.

Do prvej skupiny patria rastliny, ktorých hľuzy majú mierne vodnatú štruktúru a mierne výraznú sladkosť. Dužina týchto odrôd je sfarbená na bielo alebo smotanovo. Dezertné sladké odrody zemiakov - najsladšie a najúžasnejšie (pripomína chuť a vôňu melónu alebo banánov). Ich dužina má červenú alebo oranžovú farbu. Sladké zemiaky sú sladké a jeho dužina je ružová alebo žltá.

Nasledujúce populárne odrody tejto kultúry sa najčastejšie pestujú na lokalitách.

Názov triedySkupinaOpis hľúzpoznámka
Biele kyticena zadkuKoža na hľúzach je ľahká, najčastejšie krémová, dužina je biela. Chuť pripomína surový gaštan.Pri odrode s vysokou výnosnosťou hmotnosť jednej hľuzy často presahuje 4 kg.
brazílskyna zadkuPokožka a dužina koreňovej zeleniny je biela, chuť je nevylisovaná, mierne vodnatá, štruktúra je hustá.Produktivita je vysoká, málo závislá od poveternostných podmienok. Priemerná hmotnosť hľúz je 2-4 kg.
Amish červenázákusokKoža je červená alebo intenzívne ružová, dužina je oranžovo-červená, bohato sladká s vôňou melónu.Odroda s vysokou výnosnosťou. Priemerná hmotnosť jednej hľuzy je 1,5 kg.
BeuregardezeleninovýKoža je červená alebo oranžová, dužina je intenzívne oranžová. Textúra je mierne vodnatá, aróma a chuť sú slabo vyjadrené.Odroda s vysokou výnosnosťou. Priemerná hmotnosť koreňových plodín je 4 až 6 kg.
Kalifornia zlatozeleninovýŠupka a dužina intenzívnej oranžovej farby. Chuť je sladká, aróma slabá.Produktivita je vysoká. Hľuzy sú dlhé a každá váži do 2 kg.
japonskýzeleninovýŠupka a dužina hľúz sú svetlooranžové, chuť a aróma sú mierne.Veľmi skorá odroda. Hmotnosť hľúz nepresahuje 2 kg.
Kórejská fialovázákusokKoža je tmavo fialová, dužina je biela, veľmi sladká a voňavá.Priemerný výnos, hmotnosť hľúz, je priemerne 1-3 kg.
Staromódna južná kráľovnázeleninovýKoža je svetlo šedá alebo biela, dužina je krémovo ružová.Priemerný výnos, hmotnosť hľúz je malý, nepresahuje 1,5 kg.

V strednom pruhu sa môžu pestovať takmer všetky odrody sladkých zemiakov. Aj keď sú doby splatnosti nadpriemerné, dokážu vytvoriť pomerne silné hľuzy, ktoré je možné skladovať 6 mesiacov.

Rastúce vlastnosti

Sladké zemiaky sú veľmi termofilné a jeho vegetačné obdobie presahuje rovnaké sadzby pre zemiaky. Preto sa v Rusku táto kultúra pestuje v sadenice. Na tento účel sa v polovici februára alebo na konci januára vyberú zdravé hľuzy a umiestnia sa bližšie k svetlu, čím sa zabezpečí vlhkosť (na to môžete použiť plechovky alebo iné nádoby, na rovnakom princípe ako na nútenie cibule na perie).

Po výskyte klíčkov a ich raste o 10-15 cm môžete jemne oddeliť sadivový materiál od hľúz a zasadiť ich do samostatných rašelinových kvetináčov zmesou piesok a humus. Výška nádob na výsadbu by mala byť veľká - najmenej 15 cm. Hľuza je zároveň schopná uvoľniť nové reprodukčné procesy, preto je ponechaná v pohári vody.

Mladé sladké zemiaky sa vysádzajú do pôdy, keď teplota pôdy dosiahne 18 - 20 stupňov. Súčasne sú zakorenené odrezky pochovávané v zemi dvoma internódiami. Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami by mala byť najmenej 30 cm a medzi radmi najmenej 70 cm.

Ak teplota vzduchu klesne pod 20 stupňov, odporúča sa pokryť výsadbu filmom alebo netkaným materiálom. V opačnom prípade existuje riziko poklesu úrody alebo jej úplnej neprítomnosti. Polievanie sa vykonáva pravidelne, 2-3 krát mesačne. 10-14 dní pred zberom je dôležité ho úplne zastaviť, aby nedošlo k poškodeniu hľúz.

Počas leta je dôležité neustále udržiavať pôdu okolo sladkých zemiakov v uvoľnenom stave. Aby ste to dosiahli, 2-3 krát týždenne musíte prejsť radmi motykou alebo špeciálnym kultivátorom. Po ceste sa môžu odstrániť buriny, ktoré často bránia rastu sladkých zemiakov.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o technológii pestovania zemiakov vo vreckách.

Ako variť sladké zemiaky

Sladké zemiaky sú všestrannejšie rastliny ako rovnaké zemiaky. Používa sa na zákusky, prvý a druhý chod, ako aj na desiatu. Z nej môžete variť kandizované ovocie, zaváraniny, šťouchané zemiaky a dokonca aj koláče.

Šišky

Napríklad na výrobu chutných sladkých zemiakových šišiek (tradičné kórejské jedlo) bude potrebných 350 g varených, olúpaných a šťouchaných hľúz rastlín, tretina pohára pšeničnej múky a 2 poháre ryže, tretina pohára cukru a pohár mlieka (horúci). Na toto jedlo budete potrebovať soľ v množstve lyžičky a pol lyžice prášku do pečiva, vyprážacieho oleja a škorice na posypanie pripravených šišiek.

Výrobky sa zmiešajú a z výsledného cesta sa vytvoria gule, ktoré sa hlboko vyprážajú, až kým sa neobjaví začervenanie. Potom sa šišky nechajú vyschnúť z oleja a potom sa navinú do zmesi prášku a škorice.

Sladké lode

Nemenej zaujímavý dezert sa získava zo smažených sladkých zemiakov, ktoré sa najprv dusia a potom rozrezávajú na polovicu. Časť dužiny sa natiahne, rozdrví a zmieša s vaječnými žĺtkami, medom, trochou mlieka a masla. Potom sa zmes vloží späť do „lode“ zo sladkých zemiakov a pečie sa vo veľmi predhriatej peci 15 minút.

Vitamínové občerstvenie

Vynikajúca desiata sa získa zo surového sladkého zemiaka ochuteného nasekaným cesnakom alebo cibuľou, chilli papričkami a bylinkami, rastlinným olejom alebo kyslou omáčkou vyrobenou zo smotany alebo majonézy s citrónovou šťavou.

Pikantná polievka

Polievka na báze zeleninového alebo kuracieho vývaru sa tiež pripravuje zo sladkých zemiakov a namiesto zemiakov sa pridávajú hľuzy. Je dôležité zvoliť sladké odrody zemiakov bez výraznej sladkej dochuti. Ak to tak nie je, môžete do polievky pridať ďalšie korenie a bylinky, vrátane bazalky, koreneného karí, muškátového orecha, zeleru a mletého korenia.

Ako pestovať yam

Sladké zemiaky sú veľmi cenné rastliny, ktoré sa v mnohých krajinách neocenili úplne. Jeho výživová hodnota však výrazne prevyšuje hodnotu zemiakov a inej zeleniny a pestovanie si nevyžaduje veľa úsilia.