Inštrukcia

Fraser Fir: Vianočný strom prezidenta USA

Fraser Fir: Vianočný strom prezidenta USA


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedľa Fraser, alebo Abies Fraseri, sa vzťahuje na gymnospermy z čeľade borovíc, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne v krajinnom dizajne aj v záhradníctve.

Fraser fir: description

Abies Fraseri má významné podobnosti s jedľou balsamicovou Abies balsamea a možno ju považovať za jej poddruhy. Tento druh jedľa bol pomenovaný po škótskom botanikovi Johnovi Fraserovi. Tento strom je rozšírený v juhovýchodných Spojených štátoch. Tento druh sa pestoval v roku 1811.

Abies Fraseri je malá vždyzelená ihličnatá rastlina, ktorej výška sa v prírodných podmienkach môže meniť od 10 do 15 metrov a viac, s priemerom kmeňa 40 až 50 cm. Koruna je kónická, pozostávajúca z priamych vodorovne usporiadaných konárov. Vetvy môžu byť často umiestnené v uhle 40 °. Kôra je tenká a hladká, sivohnedá. S vekom sa na povrchu kôry tvoria trhliny a vločky.

Listy sú ihlové, špirálovo usporiadané a skrútené v spodnej časti, dlhé 10 až 23 mm a šírky 2,0 až 2,2 mm. Tmavo zelené až modrasto zelené sfarbenie hore. Charakteristická je prítomnosť dvoch strieborno-bielych pruhov v spodnej časti.

Šišky sú vzpriamené, valcovitého tvaru, 3,5–7 cm dlhé, 2,5–3 cm široké, tmavo fialové, ktoré sa po dozretí menia na svetlo hnedú. Povrchové šupiny sú zelené, žlté alebo svetlo fialové, často živicové.

Populárne odrody

V súčasnosti existuje asi 25 odrôd Abies Fraseri. Osobitnú popularitu si však získalo iba niekoľko z najviac dekoratívnych, mrazuvzdorných a nenáročných odrôd pestovania.

Názov triedyOpis stupňaVlastnosti triedydekoratívne
"Modrá kapota"Crohn s priemerom 4 m, asymetrický vankúš. Ročný rast 3 - 5 cm. Ihly sú krátke, tmavo zelené, s párom bielych prúžkov na zadnej strane ihly, veľmi hustými, skrútenými na koncoch výhonkov. Snímky mierne zdvihnuté. Šišky fialovej farby so žltými stupnicami veľkosti 3,5 až 6 cm.Citlivé na vysoké teploty a sucho. Odolné voči mrazu. Odolné proti vetru. Charakterizovaný rýchlym rastomVeľmi dekoratívne. Vyzerá rovnako dobre ako pri jednom pristátí, tak aj v skupine
Brandon ReckerVýška dospelej rastliny je 50 - 80 cm, šírka je 80 - 120 cm. Koruna je trpaslicová, guľovitá, veľmi hustá. Farbiace ihly sivozelenéRočný rast je 3-4 cm, výška 10 rokov nie je väčšia ako 25 cm, šírka koruny je 35 cm a zimná odolnosť je vysoká. Rastie na slnku av čiastočnom tieniMôže sa používať v skalkách, v záhradách vresov, v samostatných skupinových výsadbách v popredí
«Franklin»Trpasličí jedľa s hustou guľovou korunou. Ihly sú krásne, krátke, lesklé, strieborno-zelené. VystrelíRočný rast je okolo 5-7 cm, výška rastliny po 10 rokoch je 40 cm so šírkou koruny 40 cm. Rastie na slnku av čiastočnom tieni.Môže sa používať v skalkách, v záhradách vresov, v samostatných skupinových výsadbách v popredí. Môže pôsobiť ako koloristický prvok dekoratívnej kompozície

Kultivačné metódy

Jedľa Fraser rastie pomerne pomaly. Táto rastlina sa môže pestovať na otvorenom priestranstve v osobnom pozemku na terénne úpravy a v izbových podmienkach.

Na otvorenom priestranstve

Pestovanie jedľa Frasera na otvorenom priestranstve na osobnom pozemku je celkom jednoduché. Pôda by mala mať slabú kyslosť. Uprednostňované sú hlinky a ľahké pôdy. Stačí dodržiavať poľnohospodársku techniku ​​výsadby a vždyzelená rastlina poteší záhradníka po mnoho rokov:

 • výsadba sa môže vykonávať na jar aj na jeseň;
 • pristávacia jama by mala mať dvojnásobne väčší objem ako zemné hrudky s koreňovým systémom;
 • vyhĺbenú zeminu odporúčame vylepšiť kvalitným kompostom;
 • vrstva zlepšenej pôdy by sa mala naliať na dno pristávacej jamy;
 • hrudka zeme musí byť navlhčená a inštalovaná v pristávacej jame tak, aby končila v rovnakej úrovni ako povrch zeme;
 • koreňový systém musí byť posypaný zlepšenou zeminou a starostlivo stlačený;
 • okolo kmeňa musíte vytvoriť kruhové vybranie na zavlažovanie.

Vysadená rastlina sa musí zalievať hojne a potom sa odporúča kompostovať povrch pôdy. Jedľa tohto druhu rastie pomaly a keď sa pestuje v moskovskom regióne, jeho rast nie je vyšší ako 7 centimetrov za rok.

V hrnci

Pri pestovaní rastliny Abies Fraseri v kvetináčoch by sa malo postupovať podľa viacerých pravidiel, ktoré vám umožnia udržiavať rastlinu vo vynikajúcom stave a zdravom stave:

 • v kvetináči je potrebné používať dobrú drenáž a podnos, ktorý ochráni koreňový systém pred vysokou vlhkosťou a stagnáciou vody, ktorá je pre koreňový systém škodlivá;
 • zalievanie sa vykonáva podľa potreby výhradne pri koreni a koruna sa musí striekať niekoľkokrát týždenne čistou usadenou vodou;
 • v horúcich dňoch je vhodné posypať jedľa pod chladnú sprchu;
 • prvé dva roky po výsadbe nepotrebuje vrchný orovnávač a potom by sa ako hnojivá mali používať granulované formulácie pre ihličnany alebo Kemira Universal;
 • netreba vytvárať korunu ozdobnej jedle, ale v prípade potreby sa takéto udalosti môžu uskutočniť na jar;
 • je potrebné transplantovať rastlinu každých pár rokov s použitím väčšieho kvetináča, zatiaľ čo koreňový krk by mal byť umiestnený na úrovni zeme

Jedľa Fraser: pestovanie a starostlivosť

Funkcie starostlivosti

Jedle nie sú náhodné pri odchode a dobre rastú podľa základných poľnohospodárskych pravidiel:

 • Zavlažovanie sa vykonáva v suchých dňoch a zavlažovanie vodou na jar je potrebné na rovnomerné prebudenie rastliny;
 • jedľa je náročná na ukazovatele vlhkosti vzduchu a pre úplný rozvoj je potrebné korunku korunovať štyrikrát mesačne;
 • na začiatku jarného obdobia, pred mulčovaním, by sa pre mladé rastliny mali používať granulované hnojivá v množstve 0,15 kg / m2;
 • Vykonávanie formovania prerezávania nie je potrebné, ale sanitárne prerezávanie by sa malo vykonávať pred tokom miazgy.

Rastlina je mrazuvzdorná a na zimu nepotrebuje prístrešok, pri zachovaní dekoratívnosti po celý rok.

Chov Fraserovej jedle

Frazerova jedľa je bisexuálna a za prírodných podmienok sa výroba semenného materiálu rastlinou začína vo veku 15 rokov. Semená klíčia dobre na minerálnych pôdach, machoch, rašeline, zhnitých pahýloch a iných pomerne vlhkých prírodných materiáloch.

Doma sa rozmnožovanie uskutočňuje zasiatím semien na jar, pred prebudením obličiek. Povolené siatie v zime. Pri jarnej sejbe je potrebné vykonať niekoľko dní sneženie alebo stratifikáciu semenného materiálu za studena. Klíčenie sa uskutočňuje pri teplote 18 až 23 ° C a pri miernom zalievaní.

Choroby a škodcovia

Rastlina, ako je jedľa Fraser, je celkom odolná proti rôznym chorobám a škodcom rastlín, ale niekedy existujú straty, ktoré môžu poškodiť patogény a parazity.

Názov choroby alebo škodcuPreukázanie porážkyMetódy boja
Smrekové jedľaŽivotná aktivita tejto vošky spôsobuje žltnutie jedľaStriekanie rastlín skoro na jar prípravkami Rogor alebo Antio v množstve 20 g produktu na 10 l vody
Leták na jedľaJedľa má spoločný bod rastu alebo mladé výhonky, vytvárajú sa na nich hniezda pavúkaStriekanie rastliny skoro na jar prípravkami Kinmix alebo Decis v množstve 20 g produktu na 10 l vody
Jedľa moryPostihnuté sú jedle a osivo sa stáva nepoužiteľnýmPostrek rastlín skoro na jar prípravami "Decis" alebo "Actellik"
JedľaIhly začnú zožltnúť a na výhonkoch sa vytvorí hrdzavé vankúšePostihnuté konáre by sa mali rezať a vypaľovať spadnutými ihlami, rezať plátky záhradnými odrodami a striekať korunu 2% Bordeauxovou tekutinou.

Použitie v krajinnom dizajne

Výsadba veľkých rastlín je veľmi populárny a pohodlný spôsob, ako vytvoriť záhradu rôzneho veku alebo upravovať osobný pozemok. Odporúča sa, aby ste si kúpili Abies Fraseri na pestovanie od najväčších a najdôveryhodnejších dodávateľov otvorených rastlín.

Abies Fraseri sa už dlho používa pri terénnych úpravách. V meste postihuje jedľa znečistenie ovzdušia. Na predmestiach vyzerajú tieto rastliny skvele v skupinách a uličkách a dobre sa hodia k brezy brezovej, javoru a rôznym druhom kríkov.

Takáto jedľa je vhodná na vytváranie živých plotov, ktoré sa vyznačujú tým, že nie je potrebný strih. V dôsledku prítomnosti dlhých nerozpadajúcich sa ihiel našli pobočky jedľa uplatnenie v modernej kvetinárstve. Rastlina dobre dopadá na veľké rastliny, ako sú smrek, borovica a smrekovec. Nízko rastúce odrody sa odporúčajú vysádzať inými odrodami trpasličích ihličnanov a prízemných trvaliek.

Ponúkame vám tiež prečítanie článku o jedle balzamu.

Novoročná jedľa Fraser: rezaná a črepníková

Jedľa Fraser, pestovaná v kvetináči, sa môže stať vynikajúcou ozdobou novoročnej oslavy. Takáto vysoko dekoratívna rastlina vám umožňuje vytvoriť nezvyčajne útulnú a krásnu, veľmi sviatočnú atmosféru. Fraser jedľa bola niekoľkokrát použitá ako vianočný strom v Bielom dome - oficiálny strom prezidenta Spojených štátov.

Tak ako všetky jedle, aj Abies Fraseri v strihanej forme je schopný stáť veľmi dlho a prakticky nestratí ihly. Aby sa predĺžila životnosť rezanej rastliny, nemali by ste preťažiť jej vetvy ťažkými novoročnými dekoráciami a oheň umiestniť ďalej od vykurovacích zariadení. Dobrého účinku sa dosahuje striekaním ihiel studenou vodou.

Recenzie záhradníkov

Veľmi pomaly rastúca jedľa Abies Fraseri priťahuje pozornosť záhradníkov vďaka vysokej odolnosti proti mrazu a nenáročnosti. Podľa mnohých majiteľov takýchto nádherných rastlín je jedľa tohto druhu náročná na vlhkosť vzduchu, a preto by sa v obzvlášť suchých obdobiach a pri mladých stromoch malo vykonávať časté a hojné zavlažovanie. Rastlina veľmi dobre reaguje na posypávanie koruny.

Stromy tohto druhu rastú najlepšie na piesčitých a ílovitých, dobre odvodnených pôdach. Mladé rastliny reagujú pozitívne na hnojenie a vzorky súvisiace s vekom nepotrebujú hnojivá. Na začiatku jari je žiaduce vykonať sanitárne prerezávanie, ktoré pozitívne ovplyvňuje vzhľad rastliny a jej dekoratívnosť.

Všetky odrody Abies Fraseri sú veľmi dekoratívne po celý rok. Nadýchané a svieže rastliny tohto druhu sú vynikajúcou ozdobou záhrady. V zahraničí sa takáto rastlina často používa ako vianočný stromček. Mäkká aróma, tvar, silné konáre a schopnosť dlhodobo si udržiavať svoje mäkké ihly robia z Frasera jedny z najlepších stromov, ktoré sa používajú ako hlavný atribút nového roka.

Ako sa starať o ihličnany

V súčasnosti existujú dva kanály dodávok tohto neobvykle atraktívneho a dekoratívneho vždyzeleného stromu do Ruska: Európa a Amerika. Okrem toho majú záhradníci, ktorí majú radi pestovanie okrasných rastlín, skvelú príležitosť samostatne pestovať jedle Abies Fraseri zo semien.