Rada

Opis rozmanitosti kučeravej mäty, vlastností pestovania a starostlivosti

Opis rozmanitosti kučeravej mäty, vlastností pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kučeravá mäta sa najčastejšie nachádza v letných chatkách. Rastlina je nenáročná a nevyžaduje si zvláštnu pozornosť. Na základe listov kultúry sa pripravujú bylinkové čaje a zbierky.

Vlastnosti odrody

Kučeravá mäta dostala svoje meno podľa tvaru listov. Vyzerajú ako kučery. Na rozdiel od mäty piepornej je aróma tejto odrody menej štipľavá. Listy príjemne voňajú, ale vôňa je nenápadná, mentolová. Rastlina dosahuje výšku 30 cm až 1 m. Tieň okvetných lístkov je svetlozelený. S nástupom obdobia kvitnutia odroda vyhadzuje kvetenstvo. Stonky čaju sa zbierajú spolu s kvetmi.

Podmienky pestovania pre kučeravú mätu

Odroda najradšej rastie na otvorených slnečných plochách. Je vhodné zvoliť také miesta, aby boli rastliny v prvej polovici dňa na slnku. Mali by sa uprednostňovať vlhké pôdy, ale nie močaristé oblasti.

Odporúča sa, aby bola pôda úrodná, voľná, dobre prevzdušnená. Vhodné sú hlinité a piesčito-hlinité podklady. Je nežiaduce vysádzať kríky v tieni. Budú zle rásť. Každé 4 roky sa postele presádzajú a na rôznych miestach sa vysádzajú veľké kríky.

Dátumy pristátia

Optimálny čas výsadby je polovica jari. Je to druhá polovica apríla - prvá polovica mája. V chladných oblastiach sa výsadba odkladá až do nástupu horúčavy. Výsadba mäty v lete sa neodporúča. Cez leto nebude mať čas zakoreniť sa na novom mieste a v zime s najväčšou pravdepodobnosťou zomrie.

Jesenná výsadba je nežiaduca z rovnakého dôvodu. V krajnom prípade musíte do augusta vysadiť mätu. A s nástupom mrazu zakryte postele.

Príprava sadeníc

Kučeravá mäta sa pestuje niekoľkými spôsobmi.

 • odrezky;
 • semená;
 • sadenica.

Najpracovnejšou a neefektívnou metódou kultivácie je semeno. Často nerastú dobre a vyžadujú si zvýšenú pozornosť.

Musíte dať prednosť odrezkom alebo sadeniciam.

Ak chcete získať sadenice mäty, kupujú sa v záhradných obchodoch alebo sa pestujú samostatne:

 • Na pestovanie sadeníc z kríčka mäty je na koreni odrezaná stonka.
 • Dali to do vody. Po niekoľkých dňoch sa objavia tenké biele korene.
 • Keď dorastú, sadenice sa vysadia do pôdy do samostatných pohárov.

Potom, čo sa sadenice zakorenia a zosilnejú, sa spolu s pôdou presadia na trvalé miesto.

Príprava miesta

Začnú pripravovať miesto na výsadbu kučeravej mäty na jeseň. S nástupom jesene sú všetky buriny odstránené a pôda je vykopaná do hĺbky 10 - 15 cm, čo zabráni výskytu hmyzu na jar. Okrem toho je pôda napojená roztokom manganistanu draselného alebo jódu. Takáto dezinfekcia je prevenciou plesní a iných chorôb.

Na jar je pôda opäť vykopaná a aplikujú sa hnojivá. Používajte minerálne a organické hnojenie. Vhodný je hnoj, trus vtákov, divina, superfosfát a dusíkaté hnojivá.

Výsadba rastliny

Na pestovanie mäty semenami sa materiál najskôr vyklíči. Za týmto účelom sa umiestni do vlhkej gázy a nechá sa niekoľko dní. Keď sa klíčky objavia, presadia sa do pôdy a posypú trochou zeme. Krabice so semenami sú zabalené potravinovým filmom, ktorý sa nechá v tejto forme 1-2 týždne. Film sa pravidelne odstraňuje. Toto je potrebné skontrolovať, či sa na pôde objavila pleseň. A zalievať pôdu. Keď sa klíčky objavia, film sa odstráni.

Je potrebné transplantovať sadenice na trvalé miesto, keď sa na kríkoch objaví niekoľko prvých párov plnohodnotných listov.

Ďalším spôsobom je štepenie. Časť kríkov je odrezaná lopatou a spolu s pôdou zasadená na nové miesto. Potom sa po kvapkách pridá do pôdy a hojne sa naleje do teplej vody. Táto metóda sa považuje za najjednoduchšiu a kríky sa zakoreňujú rýchlejšie ako pri výsadbe inými metódami.

Pred vysadením kríkov s bielymi koreňmi sú v pôde vykopané otvory a do dna naleje hnojivo. Do otvoru je umiestnená stopka a pokrytá zeminou. Zľahka utlačte pôdu na vrch a zalievajte.

Všeobecné pravidlá starostlivosti o plodiny

Kučeravá mäta, rovnako ako iné odrody rastlín, je nenáročná. Kroviny môžu rásť na akejkoľvek pôde. Jedinou podmienkou starostlivosti je, aby boli postele pri pestovaní v chladných oblastiach na zimu izolované. Mäta sa bojí mrazu a v chladných zimách často mrzne.

Ako polievať mätu

Musíte kríky polievať niekoľkokrát týždenne. Mäta najradšej rastie vo vlhkej pôde. Ale je nežiaduce liať zem, aby rastliny nezačali bolieť. Ak je teplo silné, množstvo zálievky sa zvyšuje. Podľa vzhľadu kríkov bude zrejmé, či potrebujú ďalšiu vlhkosť.

Odstránenie buriny a uvoľnenie

Rastlina nepotrebuje časté odburiňovanie. Pôdu je potrebné kypriť, iba ak sú záhony silne zarastené burinou a bránia rastu mäty. Ak sú výsadby veľmi zahustené, budete musieť záhony tiež odburiňovať a časť kríkov je potrebné presadiť na nové miesto.

Choroby a škodcovia mäty

Najčastejšie sa na kučeravej mäte objavujú blchy, vošky, listové chrobáky a kliešte. Hmyz sa živí mätovou šťavou, z ktorej rastlina začína vädnúť, a kríky postupne odumierajú. Je potrebné ničiť škodlivý hmyz ihneď po jeho výskyte. Používanými chemikáliami sú „Karbofos“ alebo iné herbicídy proti hmyzu.

Z chorôb je mäta ovplyvnená múčnatkou a hrdzou. Postrek mydlom alebo roztokom sódy pomáha múčnatke. A ak sú kríky ovplyvnené hrdzou, je potrebné ich vykopať a zničiť mimo miesta. Na lôžka sa potom pôsobí manganistanom draselným. Aby sa zabránilo chorobám, je potrebné zabrániť podmáčaniu a zahusťovaniu záhonov.

Zber a skladovanie

Zber mäty sa začína, keď stonky rastliny dosiahnu výšku 20 - 30 cm.Od prvej polovice júna sú stonky už odrezané. Rez sa vykonáva až do samotného pádu. Čím častejšie stonky režete, tým hrubšie budú rásť.

Sušená mäta v chladnej tmavej miestnosti za občasného miešania. Keď sú stonky a listy úplne suché, preložia sa do sklenených nádob alebo látkových vrecúšok. Skladujte suroviny mimo slnečného žiarenia.


Pozri si video: Jak pěstovat vrbu japonskou. Salix integra Hakuro Nishiki (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Vaive Atoish

  Navrhujem, aby ste prišli na stránku, na ktorej je veľa článkov na túto otázku.

 2. Mautaur

  Please review

 3. Lycomedes

  Je jednoducho bezkonkurenčná :)Napíšte správu