Rada

Príznaky myxomatózy u králikov a spôsoby liečby choroby doma

Príznaky myxomatózy u králikov a spôsoby liečby choroby domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Takéto smrteľné vírusové ochorenie, ako je myxomatóza, sa rýchlo rozvíja u králikov a často vedie k smrti zvierat. Jeho nosičmi sú hlavne komáre, pred ktorými sa nemožno chrániť. Je obvyklé vakcinovať mladé zvieratá vo veku 30-45 dní. Je pravda, že niekedy sa vírus vráti. Chorí králiky sú zničené, mierna nodulárna forma ochorenia je liečená moxovaním.

Všeobecný opis choroby

Myxomatóza je veľmi nebezpečné vírusové ochorenie králikov, ktoré sa nedá vôbec vyliečiť a môže viesť k úhynu celého chovného dobytka. Chovatelia králikov sa snažia zabrániť infekcii a zaočkovať proti tejto chorobe mladé zvieratá vo veku 30-45 dní.

Pôvodcom myxomatózy je vírus obsahujúci DNA rodu Leporipoxvirus patriaci do čeľade Poxviridae. U chorých králikov sa pozoruje serózno-hnisavá konjunktivitída z nosa a na ušiach a očiach sa vytvárajú červenkasté uzlíky a škvrny. Pevné subkutánne nádory sú možné na rôznych častiach tela, vrátane konečníka a vonkajších genitálií. Choré zviera má ťažkosti s dýchaním, sipotom, kašľom a z nosa vyteká tekutina. Sčervenanie vo forme škvŕn okolo očí, malé pupienky na ušiach sú viditeľné už po 3 - 5 dňoch infekcie.

Králiky v akomkoľvek veku môžu dostať myxomatózu, často nie sú očkované, a niekedy dokonca dostanú vakcínu. Inkubačná doba trvá od 2 do 20 dní. Choroba môže byť akútna alebo subakútna. Ktorékoľvek z nich sú nebezpečné pre život zvierat.

Myxomatóza sa môže vyskytnúť v dvoch klinických formách:

  • edematózny (želatínový edém na tele);
  • nodulárny (obmedzené uzliny na hlave a iných častiach).

Dôležité! Ak nebude očkované, zviera môže zomrieť. Edematózna forma vždy vedie k smrti králikov. Nodulárna choroba iba v 10 - 30 percentách prípadov končí zotavením.

Ako prebieha infekcia?

Vírus sa nachádza vo vode, pôde, kontaminovanom zrne, sene, tráve. Šíri sa hmyzom sajúcim krv, v tele ktorého zostáva až sedem mesiacov, a tiež hlodavcami. Najčastejšie sa ohniská myxomatózy pozorujú na jar-leto s výskytom komárov a múch. Vrchol choroby nastáva v auguste. V zime zvieratá ochorejú myxomatózou menej často.

Ochrániť populáciu králikov pred vírusom je takmer nemožné. Nachádza sa v komerčnom krmive a kontaminovanom obilí. Zvieratá sa nakazia vírusom jedlom, pitím, bodnutím hmyzom.

Príznaky ochorenia

Existujú dve formy myxomatózy: edematózna a nodulárna. Každý z nich má svoje vlastné znaky a zvláštnosti kurzu. Spočiatku každá forma začína červenkastými škvrnami na viečkach a malými hrčkami na ušiach.

Edematózna forma

Klasická forma je charakterizovaná akútnym priebehom ochorenia. Trvanie - 5-6 dní. Králiky majú opuchnuté hlavy a uši. Potom očné viečka opuchnú a začervenajú, objaví sa zápal spojiviek, z očí a nosa sa uvoľní hnis. Choré králiky ťažko dýchajú. Teplota vystúpi na 40 stupňov, potom prudko klesá.

Navonok sú príznaky nasledovné: slzenie, nádcha, dýchavičnosť, kašeľ, sipot. Niekedy sa objavia podkožné želatínové infiltráty, to znamená husté hrčky na krku alebo na iných častiach tela. Úmrtnosť je 100 percent.

Nodulárna forma

Nodulárna forma ochorenia je ľahšia ako edematózna. Na ušiach, v blízkosti očí, na celej hlave a na iných častiach tela králikov sa objavujú papuly, uzliny rôznych veľkostí (od prosa až po holubie vajce). Po dvoch týždňoch sa v mieste nodulárnych výrastkov vytvárajú ohniská nekrózy. Choroba trvá 30-40 dní. Telesná teplota sa udržuje v normálnych medziach. Úmrtnosť je 70-90 percent.

Diagnostické metódy

Diagnózu môže stanoviť iba veterinárny lekár. Je nemožné určiť chorobu sami. Faktom je, že symptomatológia myxomatózy je veľmi podobná ovčím kiahňam, stafylokokóze a putujúcej pyémii. Iba špecialista bude schopný určiť vírus na základe klinického obrazu, patologických zmien a laboratórnych výsledkov. Diagnostika by sa mala vykonať na klinike. Králiky sa vyšetria, odoberú sa z nich biologické vzorky a vykoná sa histologická analýza patologického materiálu.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Dôležité! Ak je správanie zvieraťa podozrivé, okamžite sa presadí do samostatnej klietky a na chvíľu sa monitoruje. Ak sa na ušiach a v blízkosti očí objavia červené škvrny, králik sa ukáže veterinárnemu lekárovi.

Ako vyliečiť myxomatózu u králikov

Nie je ľahké vyliečiť zvieratá z tejto choroby. Na liečbu myxomatózy neboli vyvinuté žiadne lieky. Úmrtnosť je 70-100 percent.

Užívanie antibiotík

Z teórie je známe, že antibiotiká liečia iba baktérie, nie vírusy. Faktom je, že baktérie sú plnohodnotné živé bunky. Vírusy sú nebunkovou formou života. Antibiotiká nie sú schopné rozpoznať a zabiť vírus alebo bunku, ktorú infikujú. Veterinárny lekár, ktorý diagnostikoval myxomatózu, neodporúča vykonávať ošetrenie doma, ale jednoducho vyradiť a zničiť chorých králikov. Zdravé zvieratá, ktoré nemajú príznaky infekcie, je potrebné urgentne umiestniť do karantény.

Avšak pri nodulárnej forme myxomatózy sa asi 10 - 30 percent králikov za 30 - 40 dní môže zotaviť a získať imunitu voči tejto chorobe. Je pravda, že oslabené zvieratá môžu ochorieť na nádchu a zápal pľúc. V takom prípade im pomôže antibiotikum (4% „gentamicín“).

Paralelne sa odporúča kauterizovať uzliny na koži antiseptikom („ASD-3“). Ak sa u očkovaných králikov vyskytla myxomatóza niekoľko mesiacov po očkovaní, mali by im byť okamžite podané injekcie „gentamicínu“ (3-krát denne, 5 dní po sebe), uzliny kauterovať antiseptikom a vstreknúť vitamínový prípravok „Gamavit“. „.

Dôležité! Je zakázané liečiť králiky antibiotikami skupiny penicilínov. Tieto lieky spôsobujú tráviace ťažkosti.

Liečba ľudovými prostriedkami

Tiež sa neodporúča liečiť myxomatózu ľudovými metódami. Na internete sú informácie, že tento vírus môžu zabiť nechtíky, antiseptiká („Iodinol“). V skutočnosti sú tieto liečby neúčinné. Je lepšie zbaviť sa dokonca aj králika, ktorý bol chorý v ľahkej forme. U navonok zdravého, ale infikovaného zvieraťa dochádza k mnohým vnútorným zmenám a mäso sa stáva nechutným vzhľadom (červené, škvrnité s infiltrátmi). Králiky pred vírusom môže zachrániť iba včasné očkovanie.

Preventívne opatrenia

Ako profylaxia myxomatózy sa vykonáva niekoľko sanitárnych opatrení a očkovanie králikov. Osobitná pozornosť sa venuje chovu zvierat. Bunky sa pravidelne čistia a dezinfikujú. Králikom sa podáva iba čistá voda a nekontaminované krmivo. Na jar a v lete sú zvieratá chránené pred komármi, blchy sa odstraňujú raz za štvrťrok.

Králiky sú očkované proti myxomatóze 30. - 45. deň života. Hmotnosť zvieraťa musí byť viac ako 500 gramov. Očkované domáce zvieratá získavajú imunitu po dobu 6-12 mesiacov. Zvieratám sa obvykle podáva súvisiace očkovanie proti myxomatóze a vírusovým hemoragickým ochoreniam. Vakcínu je možné kúpiť vo veterinárnej lekárni (Mixoren, Pestorin, Lapimun). Očkujú sa iba zdravé králiky. Vakcína už chorým nepomôže. Pred injekciou sa zvieratám podajú antihelmintické lieky.

Karanténne opatrenia

Chovatelia králikov sa zvyčajne sami rozhodnú, či je králik zdravý alebo nie. Venujte pozornosť správaniu zvieraťa. Ak je zviera aktívne, dobre sa stravuje, nie je dôvod na obavy. Ak sa králik schúli do vzdialeného rohu, odmietne kŕmiť, sklopil uši, potom je urgentne izolovaný od svojich príbuzných.

Choré zviera sa presadí do samostatnej klietky. Izolátor by mal byť umiestnený v inej miestnosti. Karanténa trvá asi 30 - 40 dní. V tomto období sa zvieratá kŕmia senom, mrkvou, obilím, napájajú sa čistou vodou a podáva sa im injekcia „Gamavita“. Klietka sa zbiera dvakrát denne. Počas obdobia karantény je stav zvieraťa pozorne sledovaný. Včasná diagnostika vám umožňuje rýchlo začať liečbu alebo aspoň zabrániť infekcii celého dobytka.

Ak sa zistia príznaky podobné myxomatóze, odporúča sa králika ukázať veterinárnemu lekárovi alebo zavolať odborníka na farmu. Ak sa diagnóza potvrdí, zavedie sa na farmu karanténa a všetky infikované zvieratá sa musia zničiť. Iba včasné očkovanie pomôže zachrániť hospodárske zvieratá pred likvidáciou.


Pozri si video: Rozblokování horní hrudní páteře (August 2022).