Rada

Charakteristika a popis odrody paradajok Ružový med a jej úrody

Charakteristika a popis odrody paradajok Ružový med a jej úrody


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho záhradkárov sa usiluje pestovať vo svojich záhradách nové odrody zeleniny a ovocia. Ľudia, ktorí majú radšej šťavnaté paradajky, si sadia ružové medové paradajky. Môže sa vysádzať sadenicami aj nesadenicami. Plody rastliny majú jemnú sladkastú dužinu, ktorá odlišuje jej chuť od iných odrôd.

Popis

Charakteristika a opis odrody umožní ľuďom oboznámiť sa s jej charakteristickými vlastnosťami.

Ovocie

Ružové medové paradajky nie sú hybridy, takže si môžete semená zbierať sami na ďalší rok. Hlavnou črtou tejto odrody sú jej plody. Sú dosť veľké a ich hmotnosť môže dosiahnuť 1 - 2 kg. Docela často sú najväčšie paradajky umiestnené na dne kríka. Plody sú žiarivo ružové a majú zaoblený tvar srdca. Ružový med sa od ostatných odrôd líši svojou chuťou. Paradajky sú sladké a nemajú charakteristickú kyslosť.

Medzi nevýhody plodov paradajok z ružového medu patrí tenká šupka, kvôli ktorej sa nemôžu dlho skladovať a prepravovať na veľké vzdialenosti.

Kríky

Priemerná výška kríkov je asi 70-80 cm, recenzie niektorých záhradníkov však naznačujú, že pri pestovaní v skleníku môže ich výška dosiahnuť jeden meter. Rýchlosť rastu kríkov a ich výška závisia od správnej výsadby a podmienok, v ktorých sa pestujú.

Rajské kríky z kolekcie Sibírska záhrada sú odolné voči väčšine škodcov a chorôb.

Zrenie

Táto odroda paradajok patrí k stredne dozrievajúcim paradajkam, takže doba dozrievania prvých plodov je asi 100 dní po výsadbe na otvorenom teréne. Ak záhradník zasial semenáčiky na začiatku apríla alebo na konci mája, potom bude možné úrodu zozbierať v auguste.

Na zvýšenie počtu vaječníkov sa odporúča pravidelne zvierať kríky a formovať ich do dvoch stoniek.

Žatva

Výťažok tejto odrody je dosť vysoký. Z jedného kríka sa dá nazbierať priemerne asi 5 - 6 kg ovocia. Na zlepšenie kvality a množstva plodiny je potrebné dodržiavať všetky pravidlá týkajúce sa výsadby a starostlivosti o rastlinu.

Výsev semien pre sadenice

Pred výsadbou paradajok na otvorenom teréne musíte pestovať sadenice.

Kedy zasiať

Voľba optimálneho načasovania výsevu semien priamo závisí od klimatického pásma, v ktorom sa budú paradajky pestovať. Obyvateľom Uralu, Sibíri a stredného pásma sa odporúča, aby so sadením semien začali najskôr v apríli. Ľudia žijúci v južných regiónoch to môžu urobiť už v polovici marca.

Príprava pôdy

Na prípravu pôdy na siatie semien je potrebné zmiešať humus so zemou v rovnakých pomeroch. Potom sa môže do pôdy pridať drevný popol. Na jeden vedro pôdy vám postačí pohár popola. Namiesto toho môžete použiť aj minerálne hnojivá.

Vylodenie

Výsadba semien sa začína vytvorením malých otvorov. Vyrábajú sa vo vzdialenosti asi 2 - 3 cm od seba. Výsev semien pre sadenice by sa mal uskutočňovať na sucho, takže pred výsadbou nie je potrebné pôdu zalievať. V jednej diere sú umiestnené 2-3 semená, po ktorých je posypané zeminou. Potom by mali byť škatule s vysadenými paradajkami pokryté sklom a umiestnené v miestnosti s teplotou asi 20 - 25 stupňov.

Rastie

Semená paradajok začnú klíčiť týždeň po výsadbe. Keď sa objavia prvé výhonky, rastliny by sa mali preniesť na slnečné svetlo. Prvý týždeň sa sadenice nemôžu zalievať, ale iba mierne sa postriekajú vodou na vysušenú pôdu. Potom sa sadenice napojia raz týždenne. V takom prípade sa odporúča použiť teplú vodu ohriatu na 25 stupňov.

Keď sa na semenákoch začnú objavovať prvé pravé listy, musia sa presadiť do samostatných nádob s priemerom najmenej 10 - 15 cm, Na tento účel môžete použiť špeciálne kvetináče, odrezať vrecká s mliekom alebo plastové fľaše.

Výsadba sadeníc

V prvých letných týždňoch sa odporúča výsadba medových paradajok na otvorenú pôdu. Obyvatelia južných oblastí krajiny to môžu urobiť už koncom mája.

Výber stránok

Na pestovanie paradajok by ste si mali zvoliť oblasť, kde sa predtým pestovala kapusta, mrkva, repa alebo cibuľa. Miesto, kde budú paradajky rásť, by malo byť tiež dobre osvetlené a chránené pred prievanom.

Príprava pôdy

Pôda pre paradajky musí obsahovať dostatočné množstvo výživných látok, takže ju musíte vopred hnojiť humusom a minerálnymi zlúčeninami. Na štvorcový meter pôdy sa spotrebuje najmenej 5 - 8 kg hnojív.

Musíte tiež vykopať pôdu. V takom prípade by ste nemali rozpadať hrudy zeme, pretože v zime prispievajú k zamŕzaniu pôdy. Vďaka tomu väčšina škodcov, ktorí sa môžu nachádzať v zemi, zomrie na mráz.

Výsadba

Na výsadbu sadeníc je potrebné urobiť otvory. Ich hĺbka je určená veľkosťou nádoby, v ktorej sa sadenice pestovali. Pri pristávaní musíte dodržať určitý interval. Medzi kríkmi je urobená vzdialenosť asi 45 cm, medzi riadkami 75 cm.

Po umiestnení sadeníc do pôdy musí byť napojená a zhutnená. V blízkosti každého puzdra by ste mali tiež nainštalovať špeciálne podväzkové podpery.

Starostlivosť

Ak chcete na konci leta získať dobrú úrodu, musíte sa správne starať o ružové medové paradajkové kry.

Polievanie

Prvých pár dní po výsadbe je lepšie sadenice nepolievať. Musíte im dať trochu času, aby sa mohli usadiť na novom mieste. Paradajkové kríky sú zalievané pri koreni, aby voda nepadala na listy. Neodporúča sa zalievať rastlinu postrekovou metódou, pretože to oneskorí dozrievanie plodov a začne sa zbavovať kvetov.

Počas dozrievania plodov sa rastline zvyšuje potreba vody, preto ju treba polievať 2-4 krát týždenne. Je potrebné udržiavať obsah vlhkosti v pôde na rovnakej úrovni, pretože závažné zmeny môžu spomaliť rast nových plodov.

Uvoľnenie pôdy

Po každom zalievaní musíte uvoľniť pôdu. Tým sa odstráni všetka burina, ktorá rastie v blízkosti paradajok. Prvé uvoľnenie sa vykonáva do hĺbky nie väčšej ako 10 cm, aby sa vytvorili podmienky na jeho zahriatie. Všetky nasledujúce časy sa pôda uvoľní do hĺbky 5 cm.

Podväzok

Takmer okamžite po výsadbe sadeníc musíte urobiť podväzok. Ak sa tak nestane včas, potom sa kríky môžu zlomiť pred silným vetrom. Rastlinu môžete priviazať o natiahnuté treláže alebo kolíky. Na vybavenie treláží by mali byť kolíky zatĺkané vo vzdialenosti 5 m od seba.

Záver

Táto odroda paradajok je dosť nenáročná, takže ju môže začať pestovať každý. Aby ste to dosiahli, stačí sa oboznámiť so zvláštnosťami pestovania a starostlivosti o paradajkové kríky. Pred pestovaním ružového medu sa tiež môžete poradiť s osobou, ktorá ho už predtým zasadila.


Pozri si video: Slniečko - Ked som išov z hodov (Septembra 2022).