Rada

Popis odrody čerešní Chernokork, história šľachtenia a mrazuvzdornosť

Popis odrody čerešní Chernokork, história šľachtenia a mrazuvzdornosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Najčastejšie sa čerešne môžu pestovať na osobných pozemkoch, čo dáva malé, kyslé ovocie, ktoré nemá veľa spoločného so sladkými, šťavnatými a veľkými bobuľami predávanými v sezóne na trhu. Ale keby sme nehovorili o černokorkskej čerešni. Táto ovocná plodina môže prekvapiť - strom prináša ovocie slušnej veľkosti, s vynikajúcou chuťou. Prirodzene, strom potrebuje starostlivosť a mal by sa pestovať s prihliadnutím na vlastnosti odrody, ale všetko vynaložené úsilie je viac ako užitočné.

Chovateľská história

Čerešňa Černokorka je výsledkom usilovnej práce ukrajinských chovateľov, ktorým sa podarilo získať aktívne plodnú úrodu pre podnebie Ukrajiny a južných ruských oblastí. V 70. rokoch minulého storočia získala Černokorka veľkú popularitu, bola úspešne vysadená v mnohých regiónoch Ukrajiny, ako aj v Rostovskej oblasti a na Krasnodarskom území. A doteraz je medzi ukrajinskými záhradníkmi poprednou plodinou medzi ovocnými stromami.

Opis odrody

Súdiac podľa popisu, Černokorka rastie v podobe kompaktného nízkeho stromu s roztiahnutou, dobre listnatou korunou, nie väčšou ako 3 metre. Vďaka týmto vlastnostiam je plodina veľmi nenáročná na starostlivosť, orezávanie a zber. Čerešňové výhonky sú strednej hrúbky, sú vysoko pružné, čo im dáva ovisnutý vzhľad.

Záhradkári by mali brať do úvahy, že čerešne sú náchylné na plesňovú chorobu kokomykózu. Je dôležité dbať na preventívne opatrenia a pravidelne kontrolovať výsadbu.

Má strednú mrazuvzdornosť, preto je vhodnejšia na pestovanie v južných oblastiach. Kŕmením stromu v druhej polovici leta môžete zvýšiť odpor.

Charakteristika čerešní Blackcork

Plody tejto odrody sú tmavé, bohato vínové, veľké pre veľkosť čerešní - hmotnosť dosahuje 5 g. Dužina je mäsitá, šťavnatá, so sladkou bohatou chuťou. Prezreté bobule sú takmer čierne. Obsah cukru je 9 - 11%, podľa hodnotenia degustácie sa plody černokorky odhadujú na 4 body.

Bobule sú držané na silnej stopke a dokonca aj prezreté sa nedrobia. Vo vnútri je stredne veľká kosť, ktorú je možné ľahko oddeliť od dužiny.

Dozrievanie a plodenie

Opis potvrdzuje, že táto kultúra dozrieva v polovici obdobia, prvé plody dozrievajú v prvej tretine júna a do polovice leta je možné úplne zozbierať bohatú úrodu. Kultúra začína prinášať ovocie až vo 4. alebo 5. roku po výsadbe sadenice. Dobre znáša suché letné obdobie a zimné mrazy, ktoré sú vlastné južným oblastiam Ukrajiny.

Odroda Chernokorka je samorodná, preto potrebuje opeľovanie susedov. Vysádzajú sa blízko stromu. K tomu môžete použiť čerešne Lyubskaya, čerešne Donchanka, Yaroslavna, Aelita. Odroda sa vyznačuje zvýšenou produktivitou, ak je strom dobre strážený, potom počas sezóny môžete získať až 50-60 kg bobúľ.

Vlastnosti pestovania v regiónoch

Najlepšie zo všetkého je, že černokorkská kultúra rastie v južných oblastiach Ukrajiny a Ruska, nie je vhodná na pestovanie v severných oblastiach - sadenice sa v drsnom prostredí nezakorenia. Čím je podnebie teplejšie, tým skôr strom začína prinášať ovocie.

Stojí za zváženie niektoré z vlastností pestovania čerešní Černokorka v regiónoch, ktoré nespĺňajú všetky požiadavky rastliny:

 • Polesskaya nížina - v týchto oblastiach môže byť výsadba plodín úspešná, odporúča sa však zvoliť vhodné miesta - na vyšších polohách alebo na južných svahoch.
 • Stredná oblasť čiernej Zeme - podnebie územia je dosť nepriaznivé pre teplomilné ovocné stromy. Ale nachádzajú sa tu aj čerešňové sady, na výsadbu Černokorky sa odporúča absolvovať spodnú časť miernych svahov.

Ovocné stromy nemajú vysoké nároky na kvalitu pôdy, môžu rásť na piesočnatej a kamenistej pôde. Najlepšie však je, že sa rastliny zakorenia a poskytujú bohatú úrodu v oblastiach čiernej zeme, na tmavom gaštane a gaštanovej pôde.

Ak v tejto oblasti rastú duby, jaseň, hloh, liesky, znamená to, že takáto pôda je vynikajúca na pestovanie plodov kôstkového ovocia vrátane čerešní.

Černokorka je čerešňa, ktorá hojne plodí plody s dobrými chuťovými vlastnosťami, preto si ju ukrajinskí a ruskí záhradníci veľmi vážia. Prirodzene vyžaduje určitú starostlivosť - pravidelné zalievanie, hnojenie, rednutie konárov a preventívne ošetrenie. Pri dobrej starostlivosti nebude čerešňa bolieť a poskytne majiteľovi dostatok lahodných bobúľ.


Pozri si video: Ivan Hričovský: LETNÝ REZ MARHÚĽ (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Humayd

  I mean, you allow the mistake. Môžem to dokázať. Write to me in PM, we will handle it.

 2. Macon

  Ako často zverejňujete novinky na túto tému?

 3. Franklyn

  Ideálne

 4. Cafall

  What from this follows?

 5. Gavyn

  Zvláštne ako

 6. Dearg

  Potvrdzujem. I join all of the above. Let us try to discuss the matter. Here, or in the afternoon.Napíšte správu