Rastliny

Zemiaky „Asterix“: univerzálna rozmanitosť holandského výberu

Zemiaky „Asterix“: univerzálna rozmanitosť holandského výberu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky Asterix sú relatívne novým druhom riadu. Priemerná doba oneskoreného dozrievania tejto odrody umožňuje získať vysoký výnos hľúz, s ktorými sa dá obchodovať, za 110 až 120 dní.

"Asterix" vyniká proti iným elitným holandským odrodám zemiakov, nielen s vynikajúcou chuťou, ale aj s veľmi dlhou trvanlivosťou pozberanej plodiny. Z zemiakov tejto odrody sa získajú veľmi chutné hranolky a hranolky.

Opis stupňa

Pôvodcom zemiakov Asterix je HZPC Holland B.V. Kríky rastliny sú vztýčené a dosť vysoké. Listy sú stredne veľké až veľké, stredne otvorené až otvorené. Corolla má červeno-fialovú farbu.

Hľuzy sú podlhovasté, oválne, s hladkou pokožkou, červenej farby a majú malé oči. Priemerná hmotnosť jednej hľuzy zemiaka sa pohybuje od 70 do 115 gramov. Buničina je žltej farby s obsahom škrobu až 17%. Obchodovateľnosť úrody dosahuje 71 - 91%.

Výhody a nevýhody

Stredne neskorá odroda stolov Asterix má nasledujúce výhody:

 • vynikajúca chuť zemiakov;
 • vysoká obchodná kvalita zemiakových hľúz;
 • zvýšená odolnosť proti porážke zlatými háďatkami, rakovinou a fusáriom;
 • zvýšená odolnosť voči suchu;
 • v malých oblastiach produkujú správne hľuzy elitnej hľuzy asi 2 až 2,5 kg úrody z každého kríka;
 • odroda sa porovnáva priaznivo s pozoruhodnou udržiavacou kvalitou;
 • nedostatočná tendencia vytvárať tmavé škvrny v dôsledku nárazu alebo mechanického poškodenia.

Táto odroda je opísaná ako jedna z najlepších na vyprážanie a varenie. Zemiaky počas varenia nemenia farbu a nevaria. Celkový výnos v závislosti od poľnohospodárskej technológie a klimatických prvkov sa môže pohybovať od 22 do 28 t / ha. Pôvodca charakterizuje opis odrody tak, že zemiaky Asterix charakterizuje ako stredne citlivé na vrcholky plesní, stabilne produktívne a vhodné na spracovanie na ostrých.

Najlepšie odrody zemiakov

Dátumy a vlastnosti vykládky

Zemiaky tejto odrody sa odporúčajú vysádzať v oblastiach po pestovaní trvalých bylín, ako aj rôzne zimné a strukoviny alebo ľan. Výsev sa odporúča vykonať v poslednej dekáde apríla a do posledných májových dní.

Štandardný výsadbový plán je 0,7 x 0,35 m. Hĺbka hľuzy by nemala byť menšia ako 7 cm a väčšia ako 10 cm. Pestovanie zemiakov Asterix je pomerne ľahké, pretože tento holandský výber si nevyžaduje osobitnú starostlivosť.

 1. Táto odroda veľmi dobre reaguje na aplikáciu hnojív, najmä hnoja, ktorý spolu s inými organickými hnojivami na rôznych druhoch pôdy zvyšuje produktivitu asi o 40 - 100%.
 2. Nevyhnutným opatrením na starostlivosť o zemiaky je kŕmenie, ktoré sa zvyčajne vykonáva trikrát počas sezóny. Je potrebné pripomenúť, že zemiaky Asterix nereagujú dobre na nasýtenie pôdy dusíkom.
 3. Prvé zatrávnenie by sa malo vykonať päť dní po výsadbe semien a potom sa ešte dvakrát uskutoční takáto udalosť pred vznikom a potom dvakrát, čo pomáha bojovať proti burinám a zlepšuje prevzdušňovanie pôdy.
 4. Na správny vývoj stačí vykonať tri zavlažovania: po vzídení, počas pučania a po rozkvetu. Táto odroda zemiakov dobre reaguje na ďalšie zavlažovanie.
 5. Starostlivosť o výsadbu zemiakov počas vegetačného obdobia zahŕňa neustále udržiavanie pôdy v najvoľnejšom stave a odstraňovanie buriny.

Skúsení záhradníci vedia, že ak vykonávate správne a včasné obrábanie zemiakov, potom môžete zvýšiť výnos zvýšením o takmer 30%. Pred uvoľnením medzier medzi riadkami a hlavným vypestovaním sadeníc zemiakov sa odporúča kŕmiť rastliny.

Granulovaný superfosfát sa používa na kŕmenie zemiakov Asterix, vďaka čomu sa vyvíja silný koreňový systém a urýchľuje sa tvorba hľúz. Do vedra s vodou by sa malo pridať pohár polotekutého divulínu a niekoľko polievkových lyžíc superfosfátových granúl.

Ak hrozí neskoré jarné mrazy, potom sa sadenice pokryjú pôdou a uskutoční sa tzv. „Head-up“ sadenie zemiakov. Hlavné pestovanie by sa malo uskutočniť po tom, ako sadenice dosiahnu výšku približne 15 - 20 cm. Po niekoľkých týždňoch sa uskutoční druhé hájenie. Počas procedúry je veľmi dôležité nepoškodiť koreňový systém rastliny.

Môžete sa tiež zoznámiť s odrodovými charakteristikami zemiakov Ballad čítaním zodpovedajúceho článku o našom zdroji.

Recenzie záhradníkov

Elite sadivo zemiakov už dávno prestáva byť luxusom. Získanie takéhoto sadivového materiálu by sa malo považovať za nevyhnutnosť, ktorá je spôsobená tendenciou kultúry degenerovať a akumulovať širokú škálu chorôb. Odrody zemiakov „Asterix“ označujú holandský výber obľúbený medzi ruskými záhradníkmi. Odroda sa odporúča na pestovanie v regiónoch Stredného Volhy a Ďalekého východu, kde získala veľa pozitívnych recenzií.

Zvláštnosťou tejto odrody je prítomnosť vynikajúcej chuti. Táto stredne neskorá odroda je veľmi žiadaná pri výrobe čipov. "Asterix" dostáva väčšinou dobré recenzie a je hodnotený ako veľmi nádejný kultivar určený na pestovanie na domácich pozemkoch.

Ako chrániť zemiaky pred chorobami a škodcami