Rada

Ako správne sušiť zázvor doma

Ako správne sušiť zázvor doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odpradávna sa zázvor používal v receptoch tradičnej medicíny ako liečivý produkt. V obchodoch je možné čerstvý výrobok kúpiť takmer kedykoľvek počas roka, ale z času na čas sa jeho cena stane neprijateľne vysokou. Alternatívnou možnosťou je sušenie zázvoru doma, ale vedieť, ako na to správne, je dôležité, aby sa zachovali jeho cenné vlastnosti.

Prečo vôbec suchý koreň zázvoru

Existuje niekoľko dôvodov, prečo si sami vyskúšať suchý koreň zázvoru. Rastlina je považovaná za jedinečnú vo svojich prírodných a liečivých vlastnostiach. Používa sa v mnohých ľudových receptoch na udržanie a obnovenie tónu tela, používa sa na prípravu odvarov a čajov, ako prísada do kozmetických masiek, ako korenie do kulinárskych jedál.


Najznámejšie masky sú tie, v ktorých je ako súčasť prítomný zázvor s citrónom a olivovým olejom. Takýto prostriedok rýchlo zmierňuje laxnosť pokožky, znižuje závažnosť prvých vrások v oblasti očí a pier, normalizuje farbu pleti a zmierňuje zápal.

Koreň sa často pridáva do čaju alebo kávy, aby tonizoval a dodal energiu.

Rastlina vytvára vlastnosť „energickej“ horčice, semená granátového jablka sa často pridávajú do nápojov na výrobu liečivých čajov.

Nie vždy je čas a chuť ísť si kúpiť zázvor do obchodu. V niektorých obdobiach môže byť takýto výrobok dočasne neprítomný na pultoch obchodov alebo jeho cena môže byť dosť vysoká. Prítomnosť takéhoto výrobku vždy umožňuje, aby sa v prípade potreby použil hodnotný výrobok, ale čo je najdôležitejšie, naučiť sa ho správne sušiť a skladovať. Čerstvý koreň sa môže zhoršiť a ak je chybný, rýchlo sa stane nepoužiteľným. Sušený koreň sa môže používať 2 roky bez straty liečivých vlastností.

Niekoľko slov o výhodách koreňa zázvoru

Pred použitím koreňovej zeleniny a sušením koreňa zázvoru stojí za to sa dozvedieť o jeho prospešných vlastnostiach. Liečivé vlastnosti produktu sú spôsobené prítomnosťou aktívnych prvkov.

Aplikácia koreňa má nasledujúce účinky:

 • zmierňuje nevoľnosť, preto sa často používa počas tehotenstva, plavby loďou a chemoterapie;
 • znižuje hladinu cholesterolu, pomáha čistiť krvné cievy;
 • zlepšuje vlastnosti zrážania krvi;
 • zmierňuje zápal a opuch;
 • odstraňuje toxíny;
 • účinne bojuje proti červom;
 • zlepšuje imunitu;
 • zlepšuje štruktúru kostí.

Použitie zázvoru pomáha rýchlo zmierniť únavu a obnoviť silu. Kvôli kvalite čistenia tepien sa často predpisuje ako profylaktický prostriedok po cievnej mozgovej príhode.

Rastlina pomáha pri liečbe psychoemotických porúch spojených s výskytom neprimeraných obáv a úzkosti.

Je dôležité, aby ste pri užívaní zázvoru postupovali striedmo, pretože koreň môže pri veľkom množstve konzumovať nespavosť.

Koreň zázvoru - čo to je

Dnes existuje veľa odrôd zázvoru. Najbežnejší biely vzhľad, ktorý má svetlú farbu s miernym žltkastým odtieňom, časom môže koreň zhnednúť. Vo väčšine prípadov je to práve táto odroda, ktorá sa vyberá na vysušenie produktu.

Vo výpredaji nájdete čierny zázvor, korene s neuveriteľne jasnými zelenými a žltými farbami a dokonca aj modré žilky.

Koreňová zelenina môže mať rôzne tvary a rôzne chute a vône, ktoré môžu pripomínať pomaranč. Čiernobiely zázvor je v zásade jedna rastlinná odroda, ktorá sa líši iba spôsobom zberu a spracovania. Bez ohľadu na odrodu je pre všetky korene zázvoru charakteristická jedna vlastnosť - keď sú zrelé, získavajú vlastnosť štipľavosti.

Ako správne sušiť koreň zázvoru

Sušenie potravinárskych výrobkov zahŕňa predbežnú prípravu surovín. Pre nákup si vyberte iba pevný koreň bez zjavných známok poškodenia. Korenová štruktúra by mala byť pevná a povrch by nemal byť silne pokrčený.

Koreň môžete vysušiť pomocou nasledujúcich spôsobov rezania:

 • tenké taniere;
 • malé kocky;
 • pomocou hrubého strúhadla;
 • v mixéri.

Posledná uvedená metóda sa používa, keď sa vyžaduje získanie suchej zmesi vo forme prášku. Koreňová plodina sa suší nelúpaná, pretože pri krájaní šupky sa stratí veľké množstvo výživných látok. Na zníženie roztrhnutia sa odporúča pracovať s koreňom pod studenou tečúcou vodou.

Prírodné teplo

Najjednoduchší spôsob, ako je možné získať sušené taniere s minimálnymi časovými nákladmi, a to nevyžaduje špeciálne zariadenia. Varenie si vyžaduje otvorený priestor s priamym slnečným žiarením.

Ďumbier, nakrájaný na tenké plátky, sa rozloží v tenkej vrstve na papier a nechá sa na slnku. Aby sa vylúčil vnikanie hmyzu a produktov ich životne dôležitých aktivít do zmesi, odporúča sa zhora pokryť gázou.

Plátky sa počas dňa odporúčajú otočiť najmenej dvakrát, aby sa dosiahol rovnomerný efekt sušenia.

V noci sa sušená koreňová plodina privedie do miestnosti a v prípade potreby sa postup opakuje nasledujúci deň.

Sušička

V elektrickej sušičke je zázvor sušený takým spôsobom, že medzi susednými platňami je malá medzera. Vrstva by nemala byť príliš hrubá a nerovná, inak nebude možné dosiahnuť rovnomerné sušenie. Aby sa dosiahol požadovaný efekt, zásobníky sa pravidelne obracajú. Takto môžete sušiť a sušiť zázvor 6 až 9 hodín, odporúča sa nastaviť teplotný režim na 60 C.

Rúra na pečenie

Ďumbier vysuší v sušiarni 2,5 hodiny pri teplote 50 ° C. Plech je predbežne pokrytý papierom na pečenie, na ktorý sú v tenkej vrstve položené zázvorové pláty. Po uplynutí tejto doby sa teplota privedie na 70 ° C a udržuje sa, kým nie je pripravená. Ak má rúra funkciu prúdenia vzduchu, odporúča sa ju zapnúť. Priemerný čas na získanie hotového suchého produktu je 5 hodín.

Teplovzdušná rúra

Sušenie v mikrovlnnej rúre umožňuje dosiahnuť rýchly výsledok, pretože tento proces trvá priemerne 1,5 až 3 hodiny. Za týmto účelom je zariadenie nastavené na teplotu 70 ° C a udržiavané po požadovaný čas. Trvanie priamo závisí od použitej metódy rezania, čím menšie sú kúsky, tým rýchlejšie získate suchý produkt.

Podkrovné priestory

Táto metóda je ideálna pre majiteľov súkromných domov. Ako správne zázvor sušiť:

 • dôkladne umyte, odstráňte poškodené miesta, vysušte;
 • nakrájame na tenké plátky;
 • rozložené na rovnom povrchu v tenkej vrstve;
 • pravidelne obracajte, aby ste sa vyhli výskytu plesní.

Je dôležité, aby v podkroví prebiehala prirodzená cirkulácia vzduchu a aby sa nedodržiavala vysoká vlhkosť vzduchu, teplota by nemala byť nízka. Ak tieto požiadavky nie sú splnené, požadovaný efekt sa nedosiahne a zázvor začne plesnivieť.


Pozri si video: Jak sušit maso doma #1: Krájení masa a marinování (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Mead

  I apologize that I can not help you. But I am sure that you will find the right solution. Do not despair.

 2. Tazuru

  Wonderful! Vďaka!

 3. Renfield

  Zlúčiť. Súhlasím so všetkými vyššie uvedenými.

 4. Buagh

  Absolutely with you it agree. Idea good, I support.Napíšte správu