Rada

Ako správne vštepiť ženskému rakytníku mužovi, načasovanie a metódy

Ako správne vštepiť ženskému rakytníku mužovi, načasovanie a metódy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedným zo spôsobov reprodukcie rakytníka je štepenie. Mužská stonka je vrúbľovaná na ženský strom, čo vám umožní nepestovať rôzne stromy v okolí. Ak sa pýtate, ako je možné naočkovať mužskú rakytník rešetliakový, budete musieť pochopiť všetky nuansy postupu, aby ste sa vyhli chybám.

Výhody štepenia rakytníka

Štepenie bobuľových plodín vám umožňuje zvýšiť výnos a pestovať na strome rôzne druhy rakytníka. Rozmnožovanie je založené na kŕmení mladého výhonku živinami cez korene.

Výhody štepenia rakytníka zahŕňajú:

 • schopnosť zbierať novú odrodu bez výsadby samostatného stromu;
 • skrátenie obdobia dozrievania;
 • úspora miesta na letnej chate;
 • nahradenie odrody, ktorá sa vám nepáčila, inou odrodou pomocou životaschopného silného podpníka;
 • pestovanie odrôd, ktoré nie sú prispôsobené zvláštnostiam podnebia v pestovateľskej oblasti.

Potrebné nástroje

Správnosť postupu pri štepení rezu na výsadbu vo veľkej miere závisí od zariadení použitých na štepenie.

Na vysadenie rakytníka budete potrebovať:

 1. Záhradný nôž, ktorý sa používa na tvarovanie odrezkov a na čistenie rezu na kmeni.
 2. Zakrivený nôž s konkávnou čepeľou, ktorá šíri kôru.
 3. Kopulačný nôž s rovnou čepeľou na vykonávanie skosených alebo priamych rezov.
 4. Vrúbľovacie nožnice na nechty s rôznymi prílohami.

Všetky uvedené nástroje by mali byť dobre zaostrené, pretože to zjednoduší pracovný postup. Na rozmnožovanie rakytníka tiež môže byť potrebný plastový obal na zafixovanie nového rezu na strome.

Dátumy

Očkovanie rakytníka sa vykonáva postupne a presné načasovanie závisí od poveternostných podmienok. Mladé a silné výhonky, staré asi dva roky, sú odrezané z rakytníka koncom novembra - začiatkom decembra. Potom sa odrezky uskladnia za nízkych teplotných podmienok a s nástupom jari sa vykoná skladovanie.

Po teplej zime, keď nie je šanca na zamrznutie mladých konárov, je povolené zvoliť odrezky na rozmnožovanie koncom marca alebo začiatkom apríla. Vybrané odrezky sú zabalené v plastovom obale, aby sa zabránilo vysychaniu, a potom sa vložia do chladničky alebo do chladnej miestnosti.

Odporúčaný čas na očkovanie je na začiatku šírenia kožných šupín obličky v použitom podpníku, ktorý sa najčastejšie vyskytuje koncom apríla.

Ako zasadiť rakytník?

Existuje niekoľko spôsobov vrúbľovania rakytníka, ktoré sa líšia v odtieňoch svojho správania. Odporúča sa, aby ste sa oboznámili s rôznymi možnosťami a vlastnosťami ich implementácie, aby ste mohli zvoliť vhodnú metódu.

Za kôru

Na vyspelejšie výsadby, keď priemer podpníka presiahne priemer rezu, by sa mala použiť metóda vrúbľovania kôry. Je dôležité vziať do úvahy, že priemer vetvy podpníka musí presahovať hrúbku vrúbľa.

Postup očkovania je nasledovný:

 1. Na jeseň je stopka vybraná a pripravená vopred. Najlepšie sa hodí mladý výhonok s 2 - 3 vytvorenými púčikmi.
 2. Na konci rezania sa ponechá rez pod uhlom 45 stupňov.
 3. Pažba sa strihá tak, aby bola ukotvená s výrezom na vrúbli. Hĺbka rezov musí byť rovnaká.
 4. Pomocou začínajúceho noža zdvihnite kôru na podpníku a výhonok vložte do rozpolenia. Na oboch stranách sú pažba a potomok kombinované podľa vzdelávacieho tkaniva.
 5. Miesto očkovania je zabalené do plastovej fólie alebo do špeciálnej štepovacej pásky. Horná časť rezu je ošetrená záhradným ihriskom.

Kopulácia

Kopulačná metóda je vhodná pre nezrelé sadenice a dospelé výsadby. Hlavnou požiadavkou na kopuláciu je rovnaký priemer potomka a podpníka. Pred vykonaním postupu je potrebné pripraviť zásoby. Ak sa štepenie uskutočňuje na mladej sadenici, potom sa kmeň rakytníka skracuje o pár centimetrov nad koreňový krk.

Potom sa vyberie najsilnejší a najzdravší výhonok a zvyšok sa odreže. Výhonok je vypestovaný do 3-4 mesiacov. Aby steblo aktívne zhustlo, bočné nevlastné deti sa odrežú vo vzdialenosti 15 cm od spodnej základne. Keď zásoba dorastie, pokračujte v priamej reprodukcii.

Proces zahrnuje nasledujúce kroky:

 1. Na podpníku sa urobí rez do hĺbky 3 cm. Rovnaký rez sa ponechá na rukoväti pod obličkou umiestnenou dole.
 2. Po ústupe jednej tretiny od konca sekcií sa vytvorí jazyk, ktorého dĺžka by nemala siahať po rez. Na vytvorenie jazyka sa naostrený nôž položí kolmo na rez a stlačí sa, čím sa čepeľ posunie doprava a dole.
 3. Rezy sa navzájom vytvorili na podpníku a výhonku.
 4. Križovatka rezu je zabalená plastovou fóliou. Materiál je navinutý v smere hodinových ručičiek. Ak sa vytvoria trhliny, môžu byť vyplnené záhradným lakom.

Postvakcinačná starostlivosť

Zvláštnosti starostlivosti o bobuľovú plodinu závisia od zvolenej metódy očkovania. Po kopulácii je možné výsledok vidieť za 10 - 15 dní. Ak sa odrezok na rastline zakorení, vyrastú na ňom výhonky. V prípade, že puky na odrezkoch kvitnú, ale nepokračujú vo vývoji a vysychaní, znamená to, že sa výhonok nezakorenil.

Na každom správne vrúbľovanom odrezku sa vytvorí niekoľko výhonkov. Keď dorastú do dĺžky 10 cm, je potrebné zvoliť ten najrozvinutejší a pre všetkých ostatných privrieť vrch.

Po zaštepení na kôre, keď sa rast rezu zastaví, sa nevlastné syny rastúce zospodu skrátia. Prírastok pod podpníkom sa odstráni, aby neabsorboval živiny a neznižoval imunitu mladých semenáčikov. Na zaistenie smeru štiav k miestu podpníka je dovolené ponechať pod ním púčiky. V takom prípade sa z nich vytvoria výhonky, ktoré je potrebné zovrieť.

Zvyšok starostlivosti o rakytník sa vykonáva v štandardnom režime. Pre vývoj a plodenie stromov je potrebné zavlažovať, uvoľňovať pôdu a vykonávať ochranný postrek proti chorobám a škodcom.

Rozdelenie chyby letných obyvateľov

Pri štepení rakytníka sa veľa začínajúcich záhradníkov často dopúšťa bežných chýb. Zoznámením sa s možnými chybami a správnou technológiou je možné zabrániť mnohým problémom.

Pri vykonávaní postupu musíte poznať nasledujúce nuansy:

 1. Rez by nemal byť vrúbľovaný do malého konára, ktorý po plodení vyschne, ale do veľkého konára vyrastajúceho zo slnečnej strany. Takto nové odrezky nebudú plytvať.
 2. Pri kopulácii je optimálna veľkosť potomstva 5 - 10 cm, na kratších alebo príliš dlhých konároch nemusí podpník zakoreniť.
 3. Napriek plasticite bobuľovej kultúry pod vonkajšími vplyvmi je potrebné v krátkom čase urobiť škrty a vykonať ďalšie kroky. V opačnom prípade môžete rastline ublížiť.

Je dôležité skladovať odrezky vo vhodných podmienkach, aby sa zabezpečil rýchly a správny rast.


Pozri si video: Ako zber plodov rakytníka (Január 2023).