Tajnosť

Zemiaky "Assol": opis a pravidlá pestovania

Zemiaky "Assol": opis a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky „Assol“ patria do kategórie skorých odrôd, o ktoré majú zákazníci a pestovatelia zemiakov v našej krajine veľký záujem. Skoré zemiaky majú, samozrejme, svoje vlastné vlastnosti a medzi jeho hlavné výhody patrí nízky koeficient poškodenia výsadby s neskorou plesňou. Pestovatelia zeleniny majú navyše možnosť získať nie jednu, ale dve úrody tejto populárnej zeleninovej plodiny z jedného pozemku za sezónu.

Opis stupňa

Výrobcom semenného materiálu pre zemiaky Assol je dobre známa a dobre zavedená spoločnosť SedeK, Raná odroda vykazujúca vysokú produktivitu bez ohľadu na poveternostné podmienky a klimatické zóny.

Kríky sú vztýčené, polopriepustné. Hľuzy zemiakov zarovnané do tvaru a veľkosti, podlhovastý ovál. Šupka na zemiakoch je hladká, ľahká a má povrchové oči. Buničina hľúz je svetlo žltá, bližšie k krémovej farbe, ľahko stráviteľná.

Zemiakový „Assol“ má komplexnú rezistenciu voči chorobám, ako je pleseň a nematód, ako aj proti vírusovým léziám. Opis odrody naznačuje vynikajúcu prispôsobivosť tohto zemiaka takmer všetkým nepriaznivým podmienkam. Obdobie dozrievania tejto ranej odrody sa pohybuje medzi 70 až 90 dňami.

Zemiaky "Assol": zber

Dátumy a vlastnosti vykládky

Zemiakový „Assol“ by mal byť vysadený v úrodnej a ľahkej pôde, ktorá sa zahreje na +8–10 ° C. Pri výsadbe sa odporúča dodržiavať tieto poľnohospodárske požiadavky:

 • hnojiť pôdu na výsadbu, najlepšie na jeseň, zlepšením jej kvalitatívneho zloženia pomocou humusu;
 • pre každý štvorcový meter plochy výsadby sa odporúča pridať asi 10 litrov dobre hnitého hnoja;
 • ak je na mieste pristátia kyslá pôda, je potrebné na jeseň vykonať kvalitné vápnenie;
 • na výsadbu, aby sa získala vysoká kvalita a vysoký výnos, sa odporúča používať dobrý materiál odrody osiva;
 • zemiaky reagujú na aplikáciu hnojív obsahujúcich horčík, dusík, draslík, síru, fosfor, železo, horčík vo fáze výsadby;
 • na vytvorenie riadkov na pristátie je najlepšie použiť natiahnutú šnúru, ktorá ponecháva vzdialenosť medzi radmi 70 cm a medzi otvormi asi 30 cm;
 • do otvoru sa musí pridať hrsť kvalitného humusu a potom sa hľuza vyleje.

Po vysadení niekoľkých radov zemiakov sa odporúča oblasť opatrne vyrovnať zhrabnutím. Je veľmi dôležité nezhustnúť výsadbu zemiakov, pretože to môže negatívne ovplyvniť výnos a znížiť kvalitu výslednej plodiny.

Pravidlá starostlivosti

Odrody zemiakov „Assol“ vykazujú vysoký výnos, podliehajúc poľnohospodárskej technológii a vykonávaniu kompetentnej a včasnej starostlivosti:

 • približne desať dní alebo dva týždne po vysadení hľúz by sa malo uskutočniť odplevenie buriny, po ktorom by nasledovalo vytrhnutie alebo uvoľnenie medzier medzi riadkami;
 • tri týždne po výskyte sa odporúča vykonať preventívne postrekovanie vrchných častí zemiakov z hniloby plesne a zemiakového chrobáka Colorado;
 • pri malom množstve na výsadbe škodcov, ako je napríklad chrobák zemiakový, je vhodné nahradiť používanie chemikálií ručným zberom parazitov;
 • počas sucha by sa mali vykonávať zavlažovacie opatrenia, ktoré vyplnia priehlbiny v uličkách vodou;
 • v prípade nadmerne vysušenej pôdy sa zavlažovanie vykonáva najmenej trikrát mesačne veľkým množstvom vody.

Ďalšou starostlivosťou o sadenie zemiakov je vykonávanie niekoľkých obväzov pomocou hnojovice alebo vtáčieho trusu, odburinenie a včasné zabitie rastlín.

Úroda je v pestovaní zemiakov najnáročnejšou prácou. Kvalita zberu zemiakov do veľkej miery závisí od výnosu a ukazovateľov udržiavania hľúz v štádiu skladovania.

Recenzie záhradníkov

Záhradníci spravidla začínajú pestovať nové a sľubné odrody zemiakov iba vtedy, keď predchádzajúca odroda výrazne zníži produktivitu v dôsledku degenerácie. Assol zemiaky sú dobre známe mnohým záhradníkom, ktorí pestujú túto zeleninu na domácich pozemkoch. Odborníci odporúčajú pestovať túto odrodu zo semenného materiálu, ktorý je možné vysadiť na sadenice namočeným aj suchým semenom.

Ako pripraviť zemiaky na výsadbu

Recenzie záhradkárov charakterizujú osivo ako také, ktoré má nedostatočnú klíčivosť, takže semená by sa mali kupovať s veľkým rozpätím. S náležitou starostlivosťou sa prvé klíčky objavia asi po týždni. Na konci vegetačného obdobia sa v každej diere vytvorí približne tri až štyri zemiaky, ktorých veľkosť nepresahuje prepeličné vajce. Pri nasledujúcej výsadbe týchto hľúz sa získa vysoko kvalitná plodina.