Rada

Opis odrody cesnaku Bogatyr, jej charakteristík a kultivácie

Opis odrody cesnaku Bogatyr, jej charakteristík a kultivácie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cesnak Bogatyr je pomenovaný tak kvôli svojej pôsobivej veľkosti. Hlava môže dosiahnuť 75–85 g, zatiaľ čo sú tu žiarovky s hmotnosťou približne 115 g. Na hlave rastie 7-8 veľkých zubov. Ľahko sa pestujú a nenáročná na starostlivosť, preto sú vhodné na pestovanie zručnými i začínajúcimi záhradníkmi.

Charakteristika druhu

Zimný cesnak Bogatyr je každoročný, preto sa pre vynikajúcu reprodukciu musí výsadba vykonávať každý rok. Rastlina šípu sa množí zubami a žiarovkami, ktoré sa tvoria v šípkach. Kvet je zároveň sterilný a nezúčastňuje sa na reprodukčnom procese.

Stonky a listy

Prezentovaná odroda má dva druhy listov. Ich vlastnosti sú nasledujúce:

  1. Horné sú nad zemou. Vykonávajú asimilačnú funkciu, asimilujú látky potrebné pre rast.
  2. Šupiny zubov sú upraveným horným listom, v ktorom bola asimilačná funkcia nahradená ochrannou. Váhy chránia zuby pred vonkajšími vplyvmi.

Na jednej stonke vyrastie 8 - 10 listov, ktorých šírka je 1 - 2 cm, dĺžka - 20 - 60 cm.Rastú striedavo, potom, čo sa objavia spodné, zvyšky listov vypučia zvnútra. Výsledkom je falošná stopka so šípkou vo vnútri. Z tohto dôvodu listy, keď sú zrelé a dosiahnu maximálny rast, nejdú dole.

Zrenie žiarovky sa pozoruje na zažltnutých listoch. Postupné žltnutie začína zdola nahor. Charakteristickými znakmi zrelého cesnaku sú suché a tenké listy na spodnej časti stonky, ktoré majú bielu farbu.

Na spodnej časti stonky je hlava cesnaku - dno zložitej žiarovky. Zuby sú pripevnené na vrchu. V strede rastliny je dlhý kvetinový šíp. Keď sa hrot začne krútiť, šípka sa odreže na použitie pri varení alebo na neskoršie vysádzanie. V druhej možnosti sú vzduchové žiarovky vysadené rovnako ako klinčeky.

Korene a žiarovka

Cibuľa cesnaku váži až 85 g, má 5–7 strúčikov a má guľatý plochý tvar. Funkciou komplexnej žiarovky je ukladanie výživných látok, je tiež orgánom vegetatívneho rozmnožovania.

Zuby sú umiestnené okolo šípky, hlava je pokrytá niekoľkými tenkými šupinami. Mäsité šupiny, ktoré pokrývajú zuby, majú fialovú farbu, po zaschnutí zhnednú. Zuby sú bohaté na éterické oleje, majú pretrvávajúcu arómu, sú svieže a dosť korenené. Používajú sa na varenie rôznych jedál, konzerváciu a môžu sa tiež použiť čerstvé. Počas skladovania sú odolné voči háďatkám.

Hrdinské odrody majú vláknitý podzemok, ktorý je napriek tomu dosť silný. Nachádza sa na spodnej časti dna a rozchádza sa po stranách, rozmery - 50 cm široké. Pri zbere oddenka spravidla ešte nie je úplne suchá, takže je cesnak mierne podkopaný.

Úrovne výsadby a výkonu

Aby sa dosiahla dobrá úroda, výsadba zubov by sa mala vyberať v najväčších veľkostiach. Ak budete brať malé, bude úroda každým rokom menšia.

Na uskladnenie by ste si mali zvoliť suché miesto, aby cesnak nenavlhol a nezhnil. Dôležitý je výber miesta pristátia. Najlepšie bude na tom pozemok, na ktorom boli predtým vysadené cukety, mrkva, zemiaky a uhorky.

Dátumy pristátia

Cesnak odrody Bogatyr je zima, popis naznačuje, že výsadba by sa mala uskutočniť koncom jesene, 30-40 dní pred prvým mrazom. Ak sa výsadba uskutoční neskoro, cesnak hnije v zemi skôr, ako sa zakorení.

Ak je sadivový materiál zasadený príliš skoro, v budúcom zimnom chlade vám v budúcnosti vypučia a zamrznú zuby.

Pri včasnom výsadbe zuby klíčia a zakoreňujú sa. Výsadba je povolená na jar, v takom prípade bude žiarovka jednozubá. Na ďalšiu výsadbu sa odoberie veľká cibuľa, ktorá neskôr vytvorí žiarovku s 5 - 7 klinčekmi. Táto metóda sa používa na zlepšenie plodnosti a veľkosti cibule následných plodín.

Funkcie pristátia

Pre dobrú úrodu dodržujte nasledujúce odporúčania pre výsadbu rastliny Bogatyr:

  • klinček sa ponorí do zeme 10–12 cm od dna;
  • medzera medzi zubami je 16-18 cm;
  • pred výsadbou je dôležité pozemok hnojiť hnojom;
  • rady sú vyrobené so vzdialenosťou 45 cm;
  • s nástupom prvého mrazu sa vykoná mulčovanie.

Na jar a pred zberom je dôležité pravidelné zavlažovanie, hnojenie a kyprenie pôdy. Odstránenie buriny - podľa potreby.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Skúsení záhradníci poznamenávajú, že cesnak tejto odrody má zvýšenú kvalitu uchovávania a vysokú produktivitu. Môže sa skladovať až šesť mesiacov. Vysoké výnosy sa dosahujú na akomkoľvek druhu pôdy. Cibuľoviny sa dajú dobre a dlho skladovať. Plusom sú aj veľké veľkosti, pretože nie každý má rád čistenie malých zubov. Pikantná chuť umožňuje, aby bolo každé jedlo pikantné a jedinečné.

Cesnak odrody Bogatyr je zástupcom prémiovej triedy, preto je výnosný a ľahko sa pestuje. Dáva dobré výsledky, odolný voči mrazu a nematódam. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel výsadby a starostlivosti vám umožní získať požadovanú úrodu s veľkými hlavami. Rastlina je nenáročná pri výbere pôdnych a klimatických podmienok.


Pozri si video: Sázení česneku 2016 - planting of garlic 2016 (December 2022).