Rada

Popis 26 odrôd a typov trvalých gypsophila, pravidlá výsadby a starostlivosti

Popis 26 odrôd a typov trvalých gypsophila, pravidlá výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Gypsophila patrí do rodiny klinčekov. Táto rastlina pochádza zo Stredomoria, rovnako ako z Austrálie a Ázie, existujú však odrody, ktoré rastú v miernom podnebí. Gypsophila sa dobre hodí k iným kvetinám, záhradným kríkom a parkovým rastlinám, pretože sa často používa pri navrhovaní letnej chaty. Na pestovanie trvácej gypsophily na letnej chate je potrebné zabezpečiť správnu výsadbu a starostlivosť v súlade s vlastnosťami tejto rastliny.

Popis a vlastnosti

Existujú sezónne, ročné a trvalé, trváce druhy. V štruktúre vyzerá rastlina ako bylinný porast. Koreň je veľký, hlboko zapustený do zeme. Jeho dĺžka môže dosiahnuť 70 centimetrov. Stonky sú vzpriamené, tenké, s mnohými bočnými výhonkami. Medzi mnohými odrodami sú aj také, ktoré rastú tesne pri zemi. Sú charakterizované ako plazivé, pôdopokryvné formy.

Stonky sú pokryté zelenou kôrou. Nie sú na nich prakticky žiadne listy, ktoré rastú v koreňových rozetách. V júni sa začína prvé kvitnutie sezóny. Šálky sú zložené z piatich širokých zúbkovaných okvetných lístkov, bielych alebo bledoružových. Každá z nich má zvislý zelený prúžok. V strede kvetu je 10 tyčiniek.

Po opelení sa vytvárajú semenné struky. Môžu mať guľovitý alebo vajcovitý tvar. Postupne vysychajú a hojdajú sa do 4 chlopní. Potom sa semená z krabice nalejú na zem. Ich klíčivosť trvá tri roky.

Gypsophila je široko používaný v krajinnom dizajne. Hodí sa k žltým alebo červeným kvetom.

Názory

Existuje 150 druhov gypsophily. Nasledujúci text popisuje najslávnejšie z nich.

Ladný

Tento druh je jednoročná rastlina. Kry sú guľovité a vysoké 50 centimetrov. Listy majú šedozelenú farbu. Sú kopijovité. Drobné kvety sa zhromažďujú vo voľných latách bielej, červenej, krémovej alebo ružovej farby.

Plazivý

Rozprestiera sa nad zemou. Výška kríkov nepresahuje 30 centimetrov. Veľké množstvo veľmi malých kvetov, ktoré rastú husto. Listy majú podlhovastý tvar. Stonka je pevnejšia ako iné druhy. Rastlina je bežná v horách strednej Európy.

Tichomorie

Gypsophila rastie v Číne a Primorye. Je to vytrvalý druh. Je pomerne vysoký - kríky dorastajú až do výšky jedného metra. Listy sú modrošedé. Sú široké, kopijovité. Kvety majú ružový, slabý, bledý farebný odtieň.

Jaspolkovidnaya

Táto gypsophila má veľmi rozvetvené stonky a prakticky leží na zemi. Jeho výška nepresahuje 10 centimetrov. V júni a máji, počas kvitnutia, je ker husto pokrytý bielymi alebo fialovými malými kvetmi. Vlasť tohto druhu je v Himalájach.

Areciiformný

Vlasťou tohto druhu je hornatá časť Iránu. Rozprestiera sa pozdĺž zeme, ktorá sa nachádza do troch centimetrov od zeme. Rastie pomaly. Olistenie má šedozelenú farbu. Kvety gypsophila sú sediace, biele. Kvitne v júli. Tento druh je vzácny.

Táto rastlina najradšej rastie na vápenatej pôde. Miluje dobré osvetlenie. Ak je nízka teplota kombinovaná s nadmernou vlhkosťou, môže to viesť k smrti rastliny.

Jemné

Rastie na Altaji a na Sibíri. Výška kríka je 12 centimetrov. Malé kvety môžu byť biele alebo ružovkasté. Listy sa zhromažďujú v ružiciach. Kvitnutie sa vyskytuje v júli. Rastie dobre na slnkom osvetlených miestach. Počas vegetačného obdobia potrebuje neustále polievanie.

Patrena

Distribuované v strednej Ázii, Európe a Mongolsku. Zvyčajne sa vyskytujú na brehoch riek alebo v stepiach na kamenistej pôde. Krík vyzerá takmer nahý. Rovné, rozvetvené výhonky sú drevité. Hustý koreň má zakrivený tvar. Listy sú úzke, kopijovité, modrozelenej farby. Kvety sú vzácne, biele.

Stena

Líši sa od ostatných druhov tým, že má jednu dlhú stonku s vetvami. Táto štruktúra umožňuje rásť priľnutím k stene. Listy sú na vetvách usporiadané v pároch, majú modrozelenú farbu. Kvety tohto druhu sú biele alebo ružové.

Sférické

Kvety sú malé, zhromaždené v guľovitých súkvetiach.

Terry

Je známy svojimi bielymi kvetmi. Výška kríka je 90 centimetrov.

Populárne odrody

Široká škála odrôd vám umožní zvoliť si typ gypsophily, ktorý je pre dané miesto najvhodnejší.

Kvet ruže

Kvetenstvo pripomína kvet ruže.

Carmine

Názov odrody dostal podľa karmínovo červenej farby kvetov.

Dvojhviezda

Kvitne žiarivo ružovo. Výška kríka je 20 centimetrov.

Fratensis

Táto odroda je známa svojimi ružovými zdvojenými kvetmi.

Monstroza

Z tejto odrody rastú snehovo biele kvety.

Červenať sa

Je to ker nízkeho vzrastu s jasne ružovými kvetmi.

Snehová fujavica

Táto odroda gypsophila dorastá až do 90 centimetrov. Vetvy kaskádovito klesajú na zem. Malé a ladné kvety tvoria bielo-ružový, bujný oblak.

Nadýchaný sneh

Ker je zimovzdorný. Dorastá do výšky 80 - 100 centimetrov. Stonky sú hrboľaté a vysoko rozvetvené. Je to zvlášť viditeľné v hornej časti puzdra. Kvety môžu byť dvojité alebo polodvojité. Ich priemer nepresahuje 6 milimetrov.

Pavučina

Je to guľovitý krík vysoký 1 meter. Keď zakvitne, vytvorí sa na nej veľké množstvo dvojitých bielych kvetov. Doba kvitnutia: jún až august. Na jednom mieste môže rásť 25 rokov.

Ružový opar

Táto odroda má jasne ružové kvetenstvo, ktoré rastie tak husto, že takmer úplne zakrýva lístie.

Tichomorie

Ružové kvety sa zhromažďujú vo veľkých kvetenstvách. Pre tichomorskú gypsophilu je potrebné zabezpečiť vysokú vlhkosť.

Rosenschleier

Stonka tejto odrody sa šíri. Výška nie viac ako 40 centimetrov. Kvety sú bielo-ružovej farby. Kvitnutie pokračuje dva mesiace.

Aurora

Táto odroda má vysoko rozvetvenú stonku. Listy a kvety týchto kríkov sú malé.

Panická ruža

Malé kvety vyzerajú ako našuchorený oblak. Kroviny majú rôznu výšku 0 od 30 do 120 centimetrov. Rastú dobre na intenzívnom slnečnom svetle vo voľnej pôde.

Mirabella

Je to malebný ker s malými bielymi kvetmi.

Snehová vločka

Tento ker dorastá až do 50 centimetrov. Má tmavozelené lístie. Froté kvety snehovo bielej farby.

Pestovanie zo semien

Pri pestovaní zo semena sa prvé výhonky objavia o dva týždne. Môžete to urobiť buď skoro na jar. Zároveň bude dostatok času na to, aby sa ker zakorenil pred začiatkom zimy. Semená je možné zakúpiť v obchode alebo si ich zhromaždiť sami.

Letničky

Je potrebné vysievať letničky tesne pred príchodom zimy. Spravidla sa to robí, keď teplota dosiahne nulu. Počas zimného obdobia sa semená nevyvíjajú a keď príde jarné teplo, začnú rásť.

Trvalky

Trvalky sa pestuju inak ako jednorocne.

Výsev sadeníc

Na pestovanie sadeníc musia byť semená vysadené v debničkách. Na tento účel môžete tiež použiť rašelinové hrnce alebo nádobu naplnenú substrátom. Spravidla sa tak deje do konca marca alebo do polovice apríla.

Predbežne sa odporúča pôdu buď zaliať horúcou vodou alebo do nej pridať stimulátor rastu. Semená sa umiestňujú do hĺbky nie väčšej ako centimeter. Odporúča sa ich okamžite zakryť sklom alebo priehľadnou fóliou. Je potrebné zabezpečiť vhodné osvetlenie.

Vysielanie sa vykonáva raz denne. Za týmto účelom sa odstráni sklo alebo film, čo umožní klíčkom dýchať vzduch.

Na otvorenom teréne je možné vysádzať až po výskyte listov. Zvyčajne sa to stane v máji. Potom sú klíčky vysadené každý v samostatnej miske.

Príprava pôdy

Výber najvhodnejšej pôdy pre túto rastlinu je dôležitý, pretože je veľmi ťažké tolerovať opätovnú výsadbu. Vo väčšine prípadov rastie gypsophila na rovnakom mieste 25 rokov. Musíte si zvoliť miesto, ktoré poskytne priestor pre rast rastlín. Na výsadbu sa neodporúča používať nížiny, pretože nadmerná vlhkosť týchto kvetov je nebezpečná.

Je dôležité zabezpečiť dobré osvetlenie. Gypsophila potrebuje veľa svetla.

Je potrebné mať na pamäti, že kyslé pôdy sú nežiaduce pre výsadbu týchto kvetov. Na výsadbu musíte vypustiť. K tomu môžete použiť malé kamienky. Ak je pôda príliš kyslá, budete do nej musieť pridať vápno (v množstve 30-40 gramov na meter štvorcový). Toto miesto je uvoľnené. Bude užitočné pridať piesok a humus.

Schéma pristátia

Pri výsadbe do boxov sú semená náhodne rozložené.

Riedenie

Keď vyklíčia, klíčky sa zriedia. Teraz sa musíte uistiť, že vzdialenosť medzi nimi nepresahuje 15 centimetrov.

Pristátie na otvorenom teréne

Výber sedadla

Na výsadbu musíte zvoliť suchú a dobre osvetlenú plochu. Je vhodné pridať do pôdy humus a trochu vápna. Na tomto mieste by podzemná voda nemala byť príliš blízko k povrchu.

Ako sadiť

Pri výsadbe na otvorenom teréne je medzi rastlinami zabezpečená určitá vzdialenosť. Ak sú sadenice umiestnené v jednom rade, potom by minimálna vzdialenosť medzi nimi mala byť 50 centimetrov. Ak plánujete sadiť gypsophilu do niekoľkých riadkov, potom by v každom rade mali byť rastliny od seba vzdialené najmenej 70 centimetrov. V takom prípade by riadky nemali byť bližšie ako meter.

Prvých pár rokov je bezpečné transplantovať ker na nové miesto. Ak sa tak stane v budúcnosti, môže gypsophila zomrieť.

Spoločníci

Pri výsadbe gypsophily treba mať na pamäti, že sa hodí k rôznym rastlinám. Godetia môže byť pre ňu použitá ako spoločníčka. Tulipány. Nechtíky a iné rastliny.

Starostlivosť

Na konci vegetačného obdobia bude potrebné vykonať prerezávanie, pričom zostane kmeň kríkov a niekoľko hlavných konárov.

Polievanie

V letnom období je pre gypsophilu potrebné systematické polievanie. V takom prípade musíte naliať vodu priamo pod koreň.

Vrchný obväz

V období jar - jeseň je potrebné hnojiť niekoľkokrát. Minerálny komplex na tento účel je možné zakúpiť v kvetinárstve. Vrchný obväz sa vykonáva až 4-krát za sezónu. Môžu sa použiť minerálne alebo organické hnojivá. V druhom prípade sa neodporúča používať hnoj.

Rozmnožovanie

Jednoročné rastliny sa môžu množiť iba semenami. Trvalky môžu používať rovnakú metódu, ako aj množenie odrezkami.

Vegetatívny spôsob

Môže sa použiť metóda očkovania. Na sklad je možné použiť rôzne gypsomilky s jednoduchými kvetmi.

Je tiež možné použiť množenie pomocou koreňových odrezkov. Musia byť oddelené od rastliny a presadené na nové miesto.

Semená

Výsev sadeníc sa robí do konca marca. Tento spôsob množenia gypsophily je vhodný pre letničky aj trvalky.

Odrezky

Aby ste dosiahli rez, musíte skoro na jar odrezať konár. Miera zakorenenia gypsophily je 20%. Ošetrenie odrezkov heteroauxínom zvýši šance, že sa zakorení. Po vystúpení sa odporúča prikryť nádobou a tmavnúť.

Je dôležité, aby polievanie bolo systematické, ale aby nebolo prehnané.

Čas výsadby na otvorenom teréne sa volí tak, aby mali rastliny čas na zakorenenie pred nástupom chladného počasia.

Choroby a škodcovia

Pri nesprávnej starostlivosti môžu na gypsophilu útočiť plesne alebo škodcovia. V takom prípade je potrebné prijať opatrenia na jej liečbu.

Hrdza

V takom prípade musíte použiť vhodný fungicídny prostriedok.

Sivá hniloba

V boji proti šedej hnilobe môžu pomôcť oxyhom, zmes Bordeaux alebo síran meďnatý.

Nematódy

Na ich zničenie je potrebné niekoľkokrát postriekať fosfamidom. Ak to nepomôže, musíte vykopať rastlinu a opláchnuť korene vo vode pri teplote 50-55 stupňov.

Po odkvitnutí

Gypsophila poteší publikum luxusnými kvetmi. Príde však čas, keď kvitnutie končí a vy sa musíte starať o kríky tejto rastliny.

Zber semien

Ak ich chcete zhromaždiť, musíte počkať, kým sa objavia semenné struky, a odstrániť ich, potom ich položte na čistý list papiera a nechajte ich dobre zaschnúť. Potom sa semená vylejú z krabice a uložia sa do papierových vrecúšok.

Príprava na zimu

Väčšina druhov a odrôd gypsophily má vysokú mrazuvzdornosť. Napriek tomu bude pomoc rastlinám počas chladného počasia užitočná. Aby to dosiahli, budú musieť byť krytí. V oblastiach, kde sú mierne zimy, nie je potrebné prijať žiadne ďalšie opatrenia na zimovanie rastlín.

Prenos

Rastlina netoleruje transplantácie dobre takmer celý svoj život, s výnimkou prvých rokov. Iba v tomto čase je možné gypsophilu preniesť na nové miesto. Na konci jesene musí byť rastlina zrezaná, aby na jar zakvitla s obnovenou silou.

Použitie v dizajne krajiny

Keď sa gypsophila pestuje vedľa okrasnej trávy v blízkosti jasných kvetov, vyzerá to nádherne. Tieto kvety sa tiež bežne používajú na ozdobenie alpskej šmýkačky alebo na označenie okraja trávnika. V druhom prípade to vytvára pocit priestoru.

Ohlasy

Inna 39 rokov, Kaluga

V apríli boli semená odrody Aurora zasadené do debničky. Nedával som to na okno. Transplantoval som o dva týždne neskôr. V tom istom roku sa postavili a zakvitli.

Oľga 47 rokov, Ivanov

Sadil som gypsophilu do krabíc, najskôr ružovú, potom bielu. Nerobil ďalšie osvetlenie a kúrenie. Okná sú orientované na juh. Semená zle klíčili, ale po presadení do zeme nádherne zakvitli.


Pozri si video: The Great Gildersleeve: Gildy Gives Up Cigars. Income Tax Audit. Gildy the Rat (Február 2023).