Rada

Najlepší spôsob kŕmenia moriek pre rýchly rast doma

Najlepší spôsob kŕmenia moriek pre rýchly rast domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Spoločným problémom začínajúcich chovateľov hydiny je spôsob, ako kŕmiť morky pre rýchly rast a zisk doma. Aby sa vtáky mohli správne rozvíjať a priberať, musí byť v ich strave prítomná kukurica a sója. Jedná sa o zdroje rastlinných bielkovín pre morky. V rôznom veku sa menia ďalšie zložky potrebné pre zdravie a normálny metabolizmus.

Ako kŕmiť morky pre rýchly rast?

Mláďatá, dospelé a dospelé vtáky vyžadujú iný pomer vitamínov a minerálov. Okrem bielkovinových jedál je zelená užitočná pre morky - obarená žihľava, šalát, zelená cibuľa, lucerna.

Vlastnosti kŕmenia mladých zvierat

Od narodenia do dvoch mesiacov v strave morčacích kurčiat dominujú mliečne výrobky, zdrojmi vápnika sú tvaroh, jogurt. Druhou zložkou ich výživy a energetickým zdrojom sú obilniny - jačmeň a kukurica. Fosfor sa získava z hydinovej kostnej múčky.

U novonarodených kurčiat prvý deň jemne nakrájajte varené vajce. Na druhý deň pridajte tvaroh, na tretí - obilniny. Na konci prvého týždňa sa do rovnakých zložiek pridáva sójová múčka. Turecké kurčatá tiež potrebujú živočíšne bielkoviny, takže sa zmes zriedi mäsovým vývarom.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

V strave mesačných moriek sa zavádza koláč na nasýtenie tela aminokyselinami. Na doplnenie prísunu omega-3 kyselín sa im podáva rybí olej.

Nasledujúca tabuľka vám pomôže zostaviť ponuku. Ukazovatele sú uvedené v gramoch na jednotlivca:

názovVek (v dňoch)
1-56-1011-2021-3031-40
Varené vajcia21
Tučný tvaroh bez tuku25105
Drvená kukurica2815
Torta5
Zelení310152030
kúsok kriedy0,511,53

Vo veku dvoch mesiacov sa do zmesi zavádzajú nové komponenty - nadrobno nakrájaná varená mrkva a zemiaky.

Rýchlosť vývoja kurčiat sa určuje podľa hmotnosti. Tridsiaty deň je normálna hmotnosť 0,5 kilogramu. Za mesiac by mal byť prírastok hmotnosti 100 - 150 percent. Trojmesačné morky sú pripravené na prechod na kŕmenie dospelých - dostávajú zeleninu, drvené obilniny, koláč, trávu.

Ako kŕmiť dospelých vtákov

Základom výživy moriek po 10 mesiacoch sú živočíšne bielkoviny. Nachádza sa v odpade z mäsa a rýb, vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Dospelé vtáky tiež potrebujú obilie, zeleninové krmivo a strukoviny. Okrem kriedy a škrupín sa im dáva drvené ihličie. V sezóne sa pridávajú rôzne prísady.

Na jar a v lete

S príchodom tepla a objavením sa zeleného krytu na poliach sa vtáky vypúšťajú na voľné pastviny. Užitočné byliny pre morky: lucerna, ďatelina, rebríček, horec. Prechádzky na čerstvom vzduchu posilňujú nohy, zvyšujú chuť do jedla a hodnotu mäsa. Mierne opaľovanie pomáha telu produkovať vitamín D. Diéta doma na leto:

 • kukurica;
 • jačmeň;
 • pšenica;
 • otruby;
 • živočíšna múčka;
 • kŕmiť droždie.

Vtáčkam v klietkach by malo byť každé 200 gramov zelenej potravy.

Vzorové menu pre morky pre dospelých je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

názovHmotnosť v gramoch na jednotlivca
JarLeto
Obilniny (kukurica, jačmeň)200210
Pšeničné otruby3040
Zelené jedlo50250
Mrkva80
Zemiaky200
Lucerna seno15
Kostná múka510
Tvaroh1010
Kŕmte droždie42
Soľ1,51,5
Drvená škrupinová skala68
kúsok kriedy32
Štrk22

V horúcich dňoch by vtáky nemali zostať na pastvine a v hydinárni bez vody. Aby morky mohli dostatočne piť, umiestnia sa im na prechádzku jednoduché napájačky, ktoré sa počas dňa menia.

V zime

Zvláštnosťou zimného kŕmenia je nedostatok čerstvej trávy. Zelení sú nahradení silážou, senom, slamou. Pšeničné klíčky sú pre morky tiež zdrojom bielkovín. Hlavnými zložkami potravy sú jačmeň a kukurica.

V chladnom období potrebujú vtáky viac vlákniny. Preto bude pre nich užitočné:

 • varená repa;
 • lucerna seno;
 • drvené gaštany.

V lete sa zbierajú mladé vetvy a listy stromov: breza, lipa, osika, horský popol. Tyče sú zavesené vo zväzkoch a zavesené, aby ich morky mohli žuť. Rozdrvené listy sa pridajú do vlhkých zmesí.

Jemnosti kŕmenia v rôznych obdobiach

Morky potrebujú viac vitamínov počas kŕmenia, produkcie vajec a v období rozmnožovania. Rozsah výživných látok pre plodové samce a vrstvy sa tiež líši. Preto sa na čas párenia a kladenia vajíčok upravuje strava pre jednotlivé skupiny vtákov. Mení sa aj režim kŕmenia na výkrm.

Počas kmeňového obdobia

V strave mužov je podiel bielkovín znížený, aby sa udržala rovnováha látok a zabránilo sa nadmernému priberaniu. Prekŕmené morky strácajú záujem o ženy. Sušené ovocie a kŕmne droždie v ich strave prispievajú k množeniu zdravých kurčiat.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Samci jedia menej počas obdobia rozmnožovania alebo môžu jedlo odmietnuť úplne. Preto, aby sa prebudila chuť do jedla, je do stravy zahrnutý zázvor, cesnak a podáva sa šťavnatejšie krmivo.

Počas znáškového obdobia

Je tiež dôležité, aby ste sliepky počas znášania neprekrmovali. Obezita nepriaznivo ovplyvňuje produkciu vajec. S nedostatkom fosforu a vápnika počas kladenia vajíčok morky klásť nakladené vajcia. Problémy sú aj s tvorbou vajíčok - absencia škrupiny alebo žĺtka. V strave sliepok je zvýšený podiel mliečnych výrobkov obsahujúcich vápnik. Ako prísada sa vtákom podávajú drvené vaječné škrupiny a kostná múčka.

Výkrm pre mäso pred zabitím

Pre začínajúcich chovateľov hydiny je ľahkou cestou kŕmenie moriek kŕmnymi zmesami. Už obsahuje požadovanú sadu komponentov. Pripravené zmesi sú určené pre morčacie kurčatá rôzneho veku:

 • začínajúci - pre kurčatá od narodenia do mesiaca;
 • stredná - pre mesačné vtáky;
 • hlavné, dokončovacie - pre mladé zvieratá od dvoch mesiacov a dospelých vtákov.

Druhy kŕmnych zmesí sa líšia výživovou hodnotou, sú granulované a drobivé. Malé granule sú určené pre malé morčacie mačiatka a veľké pre dospelých. Kompletné krmivo nahrádza rastliny, obilie a zeleninu, obsahuje vitamíny a antibiotiká. Ale použitie suchej zmesi zvyšuje smäd. Vtáky by mali mať vždy čistú vodu.

Druhým spôsobom, ako môžu skúsení chovatelia kŕmiť morky, je vlastnoručne pripravená mokrá zmes s trávou a zeleninou kombinovaná s hotovými obilnými koncentrátmi. Do kaše sa pridá slnečnicový koláč, pšeničné otruby, drvená kukurica a varené zemiaky.

Pre priberanie na váhe je dôležitá strava:

 • ráno, v prvej polovici dňa - mokré zeleninové jedlo;
 • popoludní, večer - obilie, kŕmna zmes.

Počas obdobia prírastku hmotnosti sa morky dávajú vlašské orechy, rastlinný olej - aby bolo mäso jemné a šťavnaté. Cuketa a tekvica sú ľahko stráviteľné malými aj veľkými vtákmi.

Aby morky jedli viac a lepšie priberali, do krmiva sa pridávajú koreniny: aníz, korenie, škorica, cesnak.

Užívanie vitamínových a minerálnych doplnkov

Až šesťmesačné morčatá a mladé zvieratá potrebujú nasledujúce vitamíny:

 • A - slepota sa vyvíja z nedostatku;
 • D - nedostatok vitamínov vedie k krivici, strate peria;
 • skupina B - reguluje metabolizmus, zaisťuje normálny rast a sexuálny vývoj.

Avitaminóza vedie ku kanibalizmu a nedostatku chuti do jedla. S nástupom znášky majú nosnice, ktoré nedostávali vitamíny skupiny B, ťažkosti s liahnutím vajec a vajcovod vypadáva.

Od siedmeho dňa života dostávajú morky rozdrvené škrupiny, kriedu a soľ, aby pomohli stráviť jedlo. Zdrojom sacharidov pre ne je škrob. Probiotiká sa používajú ako doplnok výživy na prevenciu zažívacích ťažkostí. Do krmiva pre morky sa pridáva fosforečnan vápenatý alebo fosforečnan vápenatý v prášku. Podiel látky v potrave by nemal presiahnuť dve percentá. Aby sa nemýlili s dávkovaním, používajú hotové vitamínové doplnky - premixy. Sú zostavené špeciálne pre vek vtákov.

Počas znášky by sa premixy nemali nadmerne používať. Z nadbytku vitamínov vo vrstvách začína predčasné molí a schopnosť znášať vajíčka zmizne.

S akými problémami sa môžete stretnúť

Hlavným problémom výkrmových moriek je malé alebo žiadne zvýšenie hmotnosti. Ak sa hmotnosť vtákov nezvýši, musíte sa ubezpečiť, že sú zdravé. Nedostatok chuti do jedla alebo chudnutie sú príznaky bakteriálnej infekcie, helmintovej infekcie.

Nedostatok prírastku hmotnosti u zdravých moriek je znakom nesprávne formulovanej stravy alebo režimu kŕmenia.

Ako zvýšiť prírastok hmotnosti vtákov:

 • kŕmiť častejšie, s výpočtom 800 gramov krmiva denne pre každého jedinca;
 • zvýšiť podiel šťavnatého krmiva, pripraviť mokrú kašu;
 • pridajte do krmiva stimulujúcu vitamínovú premix.

Morky nepriberajú dobre kvôli chybám v udržiavaní podmienok:

 • prievan, studený;
 • zatuchnutý vzduch;
 • nedostatok svetla.

Morky nie sú fyzicky schopné jesť s preplnenou strumou. Džem vzniká vďaka hojnosti suchého jedla.

Čo by sa nemalo dať moriakom?

Výrobky kontraindikované pre vtáky:

 • kŕmne zmesi pre kravy a ošípané;
 • plesnivé, červivé zrná a zelenina;
 • veľké kusy surových rýb a mäsa;
 • nakladaná zelenina.

Potenciálne škodlivé potraviny:

 • chlieb - uprednostniť by sa malo biele, varené vlastnými rukami. Žitné bochníky kvasia. Iba pekári v továrni vedia presne zloženie predmetov v obchode;
 • paradajky - zelená zelenina a topy obsahujú toxickú látku hovädzie mäso;
 • ovocie, bobule - ak sú náhodne a zriedka konzumované, neprinesú škodu, ale nie sú vhodné na neustále kŕmenie.

Morčacím hydinám by sa nemali dávať jedlá s vlákninou: otruby, strukoviny, kapusta, červená repa. Z chleba namočeného v mlieku sa zastaví ich trávenie. Pri pasení alebo zbere bylín na poli by ste sa mali vyhnúť oblastiam s rastlinami jedovatými pre morky: jedľovec, masliak, mliečnik, jedľovec, šeroslepota.

Nebezpečným produktom je krmivo pre hydinu po uplynutí doby spotreby. Po uplynutí doby použiteľnosti sa zmení na koncentrát toxínov. Nízka kvalita hotových zmesí tiež prinesie malý úžitok, pretože vtáky nenasýtia energiou a vitamínmi v plnom rozsahu. Nie vždy cena zodpovedá kvalite. Najlepšie krmivo pre morky je preto najlepšie pripravené ručne.


Pozri si video: Výkrm Kuřat, brojleři 15dni (August 2022).