Dom a záhrada

Zemiaky vo vreckách: nezvyčajná metóda pestovania pre záhradkárov a experimentátorov

Zemiaky vo vreckách: nezvyčajná metóda pestovania pre záhradkárov a experimentátorov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky sú najobľúbenejšou kultúrou obyvateľov Ruska v lete. Doslova každý sa zaoberá jeho kultiváciou pre svoju vlastnú spotrebu. Existuje veľa technológií na získanie skorej zdravej plodiny, ale metóda pestovania zemiakov vo vreckách sa objavila pomerne nedávno. Táto metóda sa na prvý pohľad zdá absurdná a nie je vhodná na sanie, ale získala tisíce fanúšikov. Vďaka nemu majú majitelia málo „vhodných“ plôch na pestovanie zemiakov možnosť získať dobrú úrodu hľúz.

Výhody metódy

Prvou a najdôležitejšou výhodou pestovania zemiakov vo vreciach je úspora miesta. Žiadne medzery medzi riadkami, voľný priestor pre pohodlie pri manipulácii s výsadbou sa nevyžaduje. Vrecká zemiakových kríkov, ktoré sú vyrobené kdekoľvek na pozemku, môžu hrať úlohu hraníc pozdĺž chodníkov, čo je prirodzená prekážka pre ostatné rastliny. Navyše ich možno dokonca presunúť z miesta na miesto!

Existujú ďalšie rovnako významné výhody:

 • slabé, v porovnaní s obvyklou metódou výsadby, poškodenie rastlín chorobami a škodcami;
 • mladé sadenice zemiakov nepredstavujú riziko zamrznutia „na zemi“;
 • aktívnejší ohrev pôdy, ktorý prispieva k rýchlemu rastu a dozrievaniu hľúz;
 • nedostatok potreby odstraňovania buriny, kultivácie a hojenia;
 • koreňové plodiny sú chránené pred nebezpečenstvom kazenia škodcami v pôde vrátane drôtov a medvedíkov;
 • v sáčkoch plodina prakticky nehnije a hľuzy sú rovnomernejšie.

Nemenej dôležitým bodom pre letných obyvateľov je možnosť použitia pôdnych zmesí z vrecka na zlepšenie zloženia pôdy v lokalite.

Ako pestovať zemiaky vo vreciach

Výber odrody zemiakov

Na pestovanie vo vreciach sú ideálne stredne skoré a skoré odrody, ako aj zemiaky so stredným dozrievaním, ktoré majú pomerne vysokú odolnosť voči rôznym chorobám. Môžu oprávnene obsahovať:

 • veľmi skorá paleta nemeckého výberu „Bellarosa“, ktorá dáva veľmi veľké až ružové hľuzy;
 • stredne skorá odroda holandského výberu "Shante", ktorá poskytuje úrodu žltých koreňových plodín 2,5 až 3 mesiace po výsadbe;
 • stredne skorá rozmanitosť ukrajinského výberu "Slavyanka" dozrievania 3 až 3,5 mesiaca po výsadbe;
 • odroda predčasného zrenia „Povin“, ktorá tvorí plnotučné hľuzy s hmotnosťou do 200 g do polovice júla - začiatkom augusta;
 • stredne skorá paleta výber z Kyjeva "Svitanok Kyjev", ktorý má vysoké obchodné vlastnosti a vynikajúce výnosy za všetkých poveternostných podmienok.

Pomocou týchto odrôd na výsadbu do vriec môžu obyvatelia leta od konca mája zbierať chutné a zdravé zemiaky.

Príprava pôdy

Rovnako ako pri pestovaní zemiakov na otvorenom priestranstve je dôležité správne pripraviť pôdnu zmes, do ktorej sa vrecká naplnia. Ideálnym zložením pre túto plodinu by bola humusová pôda s pridaním nútených a potašových hnojív. Aby ste sa nezamieňali s proporciami, môžete pridať komplexný dresing na zemiaky v množstve 0,25 šálky na vrece (asi 4 vedrá pôdy) alebo v súlade s pokynmi na obale. Ak sa na výsadbu, získavanú z hnijúceho hnoja alebo kompostu, použije čistý humus, potreba zavádzania minerálnych látok v čase výsadby je úplne vylúčená.

Najdôležitejšou vecou pri príprave pôdnej zmesi je zabezpečenie jej drobivosti a priedušnosti. Pred zabalením sa tiež odporúča preosiať pôdu, aby sa odstránili pevné frakcie, korene buriny a škodcovia (napríklad drôty a medvede). To ďalej zvýši šancu získať krásne hladké koreňové plodiny.

Technológia pestovania zemiakov vo vreciach

Ako vrecká s touto technológiou pestovania sú vhodné všetky vrecká vyrobené zo syntetických vlákien, napríklad z cukru a múky. Pristátie môže začať s nástupom ustáleného tepla: koncom apríla (pre regióny s miernym podnebím) alebo začiatkom mája (pre Sibír, Ural, územie bez Chernozema a Ďaleký východ).

Všeobecne platí, že pristátie je nasledujúcim sledom akcií:

 • Spodok vaku je vopred pokrytý 20 - 35 cm pripravenej pôdy, v závislosti od celkovej výšky budúceho "lôžka".
 • Na povrch pôdy sa položí 4-5 zemiakov alebo lalokov s klíčenými očami.
 • Výsadbový materiál je pokrytý vrstvou pôdnej zmesi, ktorej hrúbka nepresahuje 15 cm.

Ak je to potrebné, môžete rastliny zalievať, ale nie príliš. Po 8-15 dňoch by sa mali objaviť prvé klíčky. Keď stúpajú dostatočne vysoko nad zemský povrch, bude potrebné pridať novú časť zeme, aby sa vytvorili ďalšie bočné korene, takže na povrchu zostanú iba vrcholy výhonkov. Toto sa deje až do okamihu, keď tretina jeho celkovej výšky zostane po okraj vaku.

Poznámka: príliš vysoké postele z vriec by sa nemali robiť. Ich ideálna výška by mala byť asi 60 cm.

Pestovateľská technológia

Ihneď po výseve vložte vrecia na vhodné miesto. Malo by byť dobre osvetlené a nesmie byť zakryté prúdmi vzduchu. Voda, ktorá tečie zo striech, by sa nemala dostať na vaky, aby v nich nevyvolávala nadmerné zvlhčenie pôdy. Aby ste sa tomuto javu vyhli, je dôležité, aby ste vo vreciach urobili malé rezy.

Ďalej, postele budú potrebovať iba polievanie, ktoré zemiaky potrebujú viac, ako sú zasadené do zeme. Faktom je, že takéto postele vysychajú rýchlejšie. Na jedno lôžko je potrebné naliať až 7 litrov vody 2-krát týždenne. Za horúceho počasia a v čase kvitnutia by sa malo zvýšiť množstvo polievania. Pri viazaní hľúz sa môže polievanie pod krupicu doplniť potašovými hnojivami. Uvoľnenie a iné typické postupy pri pestovaní zemiakov, ako sú tieto postele, sa nevyžadujú.

Tiež vám odporúčame prečítať si článok, ktorý popisuje odrodové vlastnosti zemiakov Scarlet.

Recenzie záhradníci

Recenzie záhradníci, ktorí zažili spôsob pestovania zemiakov vo vreciach, sú zmiešané. Niektorí uverejňujú nadšené príspevky na fórach a blogoch s fotografiami úrody, zatiaľ čo iní sa vyčítajú za svoj čas a úsilie. Tajomstvo tohto paradoxu je v skutočnosti veľmi jednoduché.

Táto metóda je vhodná iba pre tých letných obyvateľov, ktorí môžu venovať dostatok času starostlivosti o záhradné postele. Faktom je, že aj krátkodobé sušenie hlinenej kómy v nich môže viesť k smrti koní, vďaka čomu „zemiaky“ žijú. Ak záhradníci nemôžu pravidelne zalievať svoje experimentálne výsadby, riskujú zbieranie hrachu namiesto plnohodnotných hľúz.

Nemenej dôležitým problémom, o ktorom hovoria obyvatelia leta, je postupné zhutňovanie pôdy vo vreckách, čo je dôvod, prečo hľuzy „dusia“ a prestávajú rásť. Má však jednoduché riešenie! Skúsení záhradníci odporúčajú umiestniť kúsky hadíc alebo hadičiek s otvormi do stien do vrecka a naplniť ich napríklad jemným štrkom.

Nespornou výhodou pestovania zemiakov vo vrecúškach, všetci experimentátori, ktorí túto metódu využili, nazývajú pohodlie zberu. Hľuzy vyberiete tak, že vrecká otočíte na bok.

Zemiaky vo vreciach: kontrola výnosu

Vo všeobecnosti si táto metóda zaslúži pozornosť mnohých letných obyvateľov, ktorí sa zúfalo snažia pestovať na svojom mieste dobrú úrodu chutných a veľkých hľúz. Je ideálny pre majiteľov malých pozemkov, ktorí si predtým museli vyberať medzi zemiakmi a ovocnými stromami, pretože vrecká sa dajú jednoducho umiestniť do uličiek záhrady. S inváziou medveďa a krtka je táto metóda tiež najpohodlnejšia.Komentáre:

 1. Mikacage

  Táto téma je jednoducho neporovnateľná

 2. Zacharia

  Podľa mňa je to veľmi zaujímavá téma. Pozývam všetkých, aby sa aktívne zapojili do diskusie.

 3. Sefton

  Obviously he is wrong

 4. Mezigis

  I do not understand the reason for such a stir. Nothing new and different judgments.

 5. Visida

  We will speak to this topic.

 6. Kuan-Yin

  Chcel by som sa s vami porozprávať, mne je to, čo povedať na túto otázku.Napíšte správu