Rada

Kontrolné opatrenia pri liečbe ľudových liekov na peronosporózu uhoriek

Kontrolné opatrenia pri liečbe ľudových liekov na peronosporózu uhoriek


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jednou z najbežnejších chorôb rastlín je peronosporóza uhoriek. Liečba tejto choroby by sa mala vykonať ihneď po jej vzniku. Ak sa tak nestane, potom sa výnos uhoriek časom zníži a rastlina zomrie.

Popis

Na listoch rastlín, ktoré trpia peronospóriou, sa vytvárajú malé mastné škvrny žltej farby. Sú obmedzené na žily a majú zaoblený tvar. V priebehu času je spodná časť listov pokrytá fialovým kvetom. Postupne začnú škvrny na listoch rásť a splývať. Z tohto dôvodu vysychajú, vráskajú sa a drobia sa. Po odumretí listov sa vývoj a nasadenie uhoriek spomalí, plody strácajú svoju niekdajšiu šťavnatosť a bohatú chuť. Ak nebude pleseň na uhorkách ošetrená, môže ju v priebehu krátkeho času úplne zničiť.

Peronosporóza je pomerne nebezpečné ochorenie, pretože môže poškodiť nielen uhorky, ale aj iné kultúrne rastliny. Môžu sa infikovať kríky, stromy, zelenina a dokonca aj izbové rastliny. Šírenie choroby uľahčujú rôzni hmyzí škodcovia - vošky alebo molice. Preto, ak boli títo škodcovia zaznamenaní na uhorkách, musíte okamžite prijať opatrenia na ich odstránenie.

Dôvody vzhľadu

Na infikovanie rastliny peronospóriou musia byť splnené určité podmienky - teplo a vysoká vlhkosť. K jeho vzhľadu a vývoju prispievajú aj ďalšie faktory:

 • pravidelne zalievať uhorky príliš studenou vodou;
 • zlý ventilačný systém v skleníku;
 • silné poklesy teploty;
 • pretrvávajúce sprchy, kvôli ktorým stúpa vlhkosť vzduchu;
 • veľké množstvo burín v blízkosti rastlín.

V suchom počasí sa peronosporóza objaví uhoriek veľmi zriedka. Rastlinu rýchlo infikuje iba za priaznivých podmienok. Pomerne často sa kvôli tomu objavuje ďalšie ochorenie uhoriek - bakterióza.

Ochranné metódy

Existuje niekoľko spôsobov, ako chrániť uhorky pred výskytom a šírením peronospóry.

Kľúčové odporúčania

Existuje niekoľko základných odporúčaní, ktoré pomôžu zabrániť peronosporóze uhoriek:

 • Musíte zasadiť semená na miestach, kde bude dosť ťažké sa nakaziť peronospóriou. Výsadba by sa mala uskutočňovať v oblastiach s vopred upravenou pôdou.
 • Po zbere plodov je potrebné pôdu vydezinfikovať a zbaviť zvyškov rastlín.
 • Počas vegetačného obdobia je potrebné sledovať vlhkosť pôdy.
 • Odporúča sa pestovať odrody, ktoré sú odolné proti peronospóre. Patria sem Zodiac, Debut, Idol, Rodnichok a Photon.
 • Pri kultivácii uhoriek v skleníku musíte sledovať mikroklímu v ňom, aby ste sa vyhli výskytu kvapkovej vlhkosti na listoch.
 • Pôda by mala byť pravidelne hnojená organickými a minerálnymi látkami, ktoré zvyšujú odolnosť uhoriek voči rôznym chorobám.
 • Ak sú niektoré kríky už infikované peronosporózou, mali by byť okamžite zničené. Tým sa zabráni rozšíreniu choroby na ďalšie rastliny.

Starostlivosť o pôdu

Miesto musí byť pravidelne očistené od opadaného lístia, v ktorom sa môžu vyvinúť zoospóry. Zem musí byť tiež pravidelne dezinfikovaná a vykopaná až do hĺbky asi 35-40 cm. Ak boli kríky infikované v predchádzajúcom roku, je lepšie kopanie na jar zopakovať.

Dezinfekcia pôdy sa vykonáva pomocou 1% roztoku manganistanu draselného a 3% roztoku síranu meďnatého. Tieto zmesi je potrebné používať veľmi opatrne, pretože môžu poškodiť nielen patogénnu, ale aj prospešnú mikroflóru.

V záhrade je bezpodmienečne nutné dodržiavať striedanie plodín. Kultúru je možné vrátiť na pôvodné miesto až po 4 - 5 rokoch. Ak uhorky sadíte na rovnaké miesto niekoľko sezón, môže dôjsť k hromadeniu baktérií a infekcií. To zvyšuje pravdepodobnosť infekcie peronosporou

Starostlivosť o rastliny

Aby boli uhorky odolnejšie voči chorobám, je potrebné ich správne zasadiť. Pred výsadbou by ste mali urobiť dezinfekciu semien. To je možné vykonať pomocou tepelného spracovania. Za týmto účelom sa semená zahrejú na 35-40 ° C v priebehu 15-20 minút. Sadenice uhoriek môžete spracovať slabým 0,1% roztokom manganistanu draselného. V tomto prípade sú jeho korene ponorené do zmesi na niekoľko hodín.

Počas vegetačného obdobia je potrebné sledovať šírenie buriny. Pravidelne sa tiež musíte zbavovať rastlín, ktoré sa už z múčnatky nedajú vyliečiť. Mali by byť najskôr vykopané a potom spálené.

Prípravky na peronosporózu

Chemické prípravky sú celkom účinným prostriedkom v boji proti peronosporóze.

Acrobat MC

Používa sa na liečbu a prevenciu chorôb. Zloženie Acrobatu MC obsahuje dve účinné látky, ktoré patria k amidom kyseliny škoricovej - dimetomorf a mankozeb. Majú lokálny systémový účinok, ktorý chráni uhorky zvnútra aj zvonka.

Pred použitím lieku je potrebné pripraviť pracovné riešenie. Za týmto účelom pridajte 50 g Acrobatu MC do 10 litrov vody. Prvé ošetrenie sa môže uskutočniť aj pri absencii známok peronosporózy uhoriek.

Bude to vynikajúca profylaxia na ochranu kríkov pred chorobami. Druhé postrekovanie by sa malo vykonať dva až tri týždne po prvom.

Je lepšie zaobchádzať s liečbou za jasného a pokojného počasia, aby liek rovnomerne padal na kríky a nebol postriekaný na susedné rastliny.

Alirin B.

Môže sa použiť na liečbu peronospóry a iných plesňových chorôb. Znižuje tiež pôdnu toxicitu po použití nebezpečných chemikálií a obnovuje pôdnu mikroflóru.

Na prípravu pracovného roztoku na napájanie kríkov sa dve tablety liečiva pridajú do 10 litrov vody. Pri striekaní uhoriek použite inú zmes. Na jej prípravu by sa mala do každého litra vody pridať jedna tableta Alirinu B.

Tento produkt má vynikajúcu kompatibilitu s inými produktmi, takže ho možno používať spolu s regulátormi rastu, fungicídmi a insekticídmi.

Glyocladin

Používa sa pri prevencii bakteriálnych a plesňových chorôb. Aktívnou zložkou lieku je hubová kultúra Trichoderma. Keď sa táto látka dostane do buniek choroby, začne ich rozpúšťať zvnútra. To blokuje ďalší vývoj a šírenie peronospory.

Glyokladín sa nepoužíva na postrek kríkov, ale na ošetrenie pôdy pred výsadbou uhoriek. Prípravok by sa mal umiestňovať do horných vrstiev pôdy, pretože práve tu sú najlepšie podmienky pre vznik trichodermy. Pri výsadbe semien by sa do jamky nemali pridať viac ako dve tablety glyocladínu. Pri práci s prípravkom sa odporúča používať rukavice.

Oxyhom

Tento systémový kontaktný fungicíd je vynikajúci na ochranu uhoriek proti LMR. Ničí patogény vo všetkých štádiách v čo najkratšom čase. Oxychom obsahuje oxychlorid meďnatý, ktorý ničí všetky dôležité zložky buniek peronosporózy.

Na prípravu pracovného roztoku v 5 litroch vody pridajte 15 g liečiva. Zmes by sa mala aplikovať na kríky za slnečného a pokojného počasia. Kríky s uhorkami musíte nastriekať najmenej trikrát za sezónu. Interval medzi ošetreniami je asi 10 - 15 dní.

Oxyhom sa nemôže používať súbežne s inými prostriedkami, ktoré by nemali prísť do styku s alkalickým prostredím.

Ordan

Liečivo je dostupné vo forme prášku, ktoré sa môže predávať v baleniach s hmotnosťou od 1 do 10 kg. Zloženie tohto nástroja zahŕňa dve účinné látky, pomocou ktorých sa môžete zbaviť peronosporózy:

 • cymoxanil - spomaľuje syntézu ribonukleových kyselín;
 • oxychlorid meďnatý - narúša činnosť enzymatického systému.

Pri spracovaní uhoriek sa odporúča použiť 0,025% roztok. Na jeho prípravu pridajte 25 g liečiva do 10 litrov vody. Kríky musíte nastriekať ihneď po objavení sa prvých príznakov. Je nemožné skladovať pracovné riešenie po dlhú dobu, pretože sa rýchlo zhoršuje.

Ordan sa neodporúča používať s liekmi, ktoré obsahujú zásady. Môže sa kombinovať s inými fungicídmi a pesticídmi. Pred zmiešaním je však potrebné skontrolovať ich kompatibilitu. Ak nie sú kompatibilné, v roztoku sa objaví zrazenina.

Quadris

Pri postreku kríkov sa tento prostriedok dostane na listovú dosku a chráni ju pred patogénmi. Hlavnou účinnou látkou Quadrisu je azoxystrobín, pomocou ktorého sa ničia infekčné agens.

Na spracovanie sa odporúča použiť 0,2% alebo 0,1% pracovného roztoku. V jednej sezóne musíte kríky nastriekať najmenej trikrát. Je potrebné to robiť večer alebo ráno, keď nefúka silný vietor.

Liečba ľudovými prostriedkami

Okrem použitia chemikálií existujú aj ďalšie opatrenia na boj proti peronospóre na uhorkách. Môžete sa zbaviť tejto choroby uhoriek rôznymi ľudovými prostriedkami.

Soda

Na prípravu roztoku sódy pridajte 40 g sódy a 15 ml tekutého mydla do 5 litrov prevarenej vody. Všetky zložky by mali byť dôkladne premiešané, kým sa úplne nerozpustia. Po tom môžete začať postrekovať pôdu a kríky. Procedúra musí byť vykonaná 4 krát za sezónu. Interval medzi ošetreniami by mal byť asi jeden týždeň.

Mlieko

Na prípravu mliečneho roztoku sa do litra mlieka pridá 40 kvapiek jódu a 35 g strúhaného mydla na pranie. Tento nástroj musíte používať počas celého obdobia rastu uhoriek. Postrek by sa mal vykonávať pravidelne, každých 10 dní.

Môžete si pripraviť aj srvátku. Za týmto účelom sa do vedra s vodou pridá niekoľko litrov mlieka, potom sa zmes zahreje na teplotu +25 stupňov. Sérum sa môže používať nielen na ošetrenie už infikovaných kríkov, ale aj zdravých.

Cibuľová šupka

Tento liek je veľmi účinný v počiatočných štádiách ochorenia. Na jeho prípravu sa 500 g šupiek pridá do 10 litrov vody. Výsledná zmes sa varí na miernom ohni a lúhuje sa niekoľko dní. Odporúča sa postrekovať uhorky niekoľkokrát mesačne.

Záver

Peronosporóza je pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré môže viesť k odumieraniu rastlín. Okamžite sa musíte zbaviť peronospóry na uhorkách. K tomu stačí oboznámiť sa s najefektívnejšími spôsobmi riešenia.


Pozri si video: Bugár v Ide o pravdu: Smrť alebo Matovič? Zvolil by som si radšej smrť (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Faera

  Samozrejme. I subscribe to all of the above. We can communicate on this theme. Here or at PM.

 2. Nirn

  the remarkable messageNapíšte správu