Rada

Charakteristika a popis plemena mini mäsových kurčiat, pravidlá údržby

Charakteristika a popis plemena mini mäsových kurčiat, pravidlá údržby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chov mini kurčiat je zisková a dosť jednoduchá činnosť. Zástupcovia tohto plemena, ktorí majú malú veľkosť, vysokú produktivitu a nenáročnosť na udržiavanie podmienok, môžu pestovať tak strední, ako aj veľkí poľnohospodári a jednoduchí majitelia súkromných usadlostí. Ďalšou výhodou tejto hydiny je jej pokojná a učenlivá povaha.

Chovateľská história

Mini mäsové kurčatá boli chované v experimentálnej chovnej farme SGC Zagorsk v 80. rokoch minulého storočia. V tomto prípade boli ako rodičia použité jedinci takých kľúčových zahraničných plemien ako Leghorn, Rhode Island Red, Plymouth Rock a Cornish.

Vďaka vykonanej selekcii boli vyšľachtené mini mäsové kurčatá 3 hlavných farieb:

 • plavý;
 • snehovo biely;
 • hnedočierna (červeno-čierna).

Všeobecný popis a vlastnosti

V porovnaní s inými plemenami majú mini mäsové kurčatá špecifický vzhľad, charakter a majú množstvo výhod a nevýhod.

Vzhľad

Mini kurčatá sa vyznačujú kompaktným telom, malými končatinami s veľkosťou strednej časti (metatarzus), v priemere o 30-35% menšou ako u iných plemien, hustým a rovnomerným operením. Okrem krátkych končatín je charakteristickou črtou takýchto kurčiat listový, malý hrebeň. Takéto kurčatá dosahujú pohlavnú dospelosť už vo veku 6 mesiacov.

Osobnosť alebo temperament

Vták tohto plemena sa vyznačuje pokojným charakterom - prepustený z hydinárne do nenasiatej zeleninovej záhrady, na posteliach a chodníkoch nezorganizujú celkové „výkopy“; nevydávajte hlasné štrnganie, zriedka pokukujte do rúk majiteľa, ktorý jedlo priniesol z nedočkavosti. Kohúti mini mäsového plemena nemajú živú dispozíciu a na človeka útočia len zriedka.

Produktivita

Kurčatá tohto plemena majú nasledujúce charakteristiky produktivity:

 1. Maximálna hmotnosť, keď sa pestuje na mäsové výrobky, - hmotnosť kurčiat môže dosiahnuť 2,7 kilogramu, kohútiky - 3,0 - 3,1 kilogramu.
 2. Produkcia vajec - pri správnom kŕmení a starostlivosti môže jedno kura tohto plemena vyprodukovať až 170 - 200 vajec ročne.
 3. Hmotnosť jedného vajca - hmotnosť jedného vajca sa v závislosti od podmienok chovu a kŕmenia pohybuje od 55 do 57 až 60 až 66 gramov.
 4. Vyliahnuteľnosť kurčiat - pri liahnutí kurčiat metódou inkubátora je tento ukazovateľ v priemere 85%.
 5. Prežitie kurčiat - s náležitou starostlivosťou a kŕmením v prvých dňoch života prežije asi 94 - 99% kurčiat získaných metódou inkubátora.
 6. Miera prežitia dospelých - pre rôzne odrody tohto plemena je toto číslo viac ako 90%.

Výhody a nevýhody

Hlavné výhody mini kurčiat sú:

 • pohodlie chovu kompaktných kurčiat v malých klietkach a voliérach;
 • rýchly rast mladých zásob za prvých 6 mesiacov;
 • veľké veľkosti vaječných výrobkov;
 • pokojný charakter.

Medzi nevýhody takýchto kurčiat patria:

 1. Náchylnosť na choroby pri chôdzi za vlhkého počasia - v dôsledku krátkych končatín sa kurčatá vypustené na otvorený dvorček dotýkajú bruška vlhkej pôdy, čo ďalej vedie k silnej kontaminácii peria a výskytu rôznych chorôb;
 2. Časté ochorenia končatín v dôsledku nevyváženého kŕmenia alebo nesprávnej starostlivosti a údržby.

Rozmanitosť kurčiat

Hlavné odrody tohto plemena kurčiat sú P-11, B-33, B-66, B-76, B-77.

P-11

P-11 je mini odroda mäsa slávnych Rhodeovských ostrovov. Líši sa rýchlym rastom, odolnosťou voči chorobám, pokojným charakterom. Pokiaľ ide o univerzálny typ, trpasličí Rhode Islands majú vysokú produkciu vajec (schopných produkovať až 200 vajec ročne) a vynikajúcu chuť mäsa.

B-33

B-33 (trpasličí Leghorns) - vajcia mini kurčiat z mäsa so snehovo bielym operením, tesne priliehajúce k klinovému telu vtáka, kratšie nohy ako predchádzajúca odroda a malá zaoblená hlava. Hrebeň kohútikov v tejto odrode je umiestnený striktne vertikálne, zatiaľ čo u nosníc je mierne spustený na jednu stranu.

B66

Dospelý jedinec tejto odrody má čisto biele operenie, má silnú kostru, široký, dobre tvarovaný hrudník, krátke, ale zároveň dostatočne silné a správne postavené končatiny.

Mini-mäsové kurčatá tejto odrody patria k univerzálnemu typu použitia: produkcia vajec dospelého kurčaťa za rok je v priemere 180 - 200 vajec; hmotnosť hydiny, ak je chovaná na mäso, je vo veku šiestich mesiacov 3,3 kilogramu pre mužov a 2,7 kilogramu pre kurčatá.

B76 a B77

Jednotlivci týchto odrôd majú rovnaké vlastnosti ako vlastnosti B66. Od druhého sa líšia iba farbou operenia - u kurčiat odrody B76 má biele operenie plavé odtiene, zatiaľ čo u jedincov odrody B77 má perie bledohnedú farbu s charakteristickým zlatým odtieňom.

Chov vtákov

Vysoká produkcia vajec a vynikajúca chuť tohto plemena priamo závisia od správneho držania vtáka.

Chôdza

Pre chodiace trpasličie kurčatá sa používa malý vychádzkový dvor susediaci s kurníkom a z 3 strán obklopený 150-centimetrovým plotom zo sieťky s článkami s rozmermi 50 × 50 milimetrov. Veľkosť takéhoto dvora sa určuje v závislosti od populácie kurčiat - na 1 mini kurča stačí 1 meter štvorcový.

Aby dvor nebol špinavý, je pokrytý pilinami; na mieste, kde bude umiestnená nádoba na krmivo a vodu, urobte z kúska bridlice malú šikmú strechu.

Na začiatku jari môžete také kurčatá uvoľniť na prechádzku po záhrade - majú pokojný charakter, nevytvoria veľké množstvo dier a nevytvoria nepohodlie pri hlasnom klopaní.

Kurník

Pre mini kurčatá spravidla stavajú malú hydinovú búdku s rozmermi 3 - 4 bidlá, každá s výškou 40 centimetrov, ktorá sa nachádza na južnej strane s vychádzkovým dvorom spojeným s hlavnou miestnosťou štvorcovým prielezom. Výška kurína by mala byť minimálne 160 centimetrov - je to nevyhnutné, aby ste do neho mohli ísť bez ohýbania a zbierať vajíčka z bidiel. Pri chove kurčiat na mäso sa chovajú v klietkach.

Dôležité. Pretože mini kurčatá sú veľmi citlivé na chladné počasie, kurník, ktorý je určený na ich celoročné chov, musí byť izolovaný a všetky trhliny, cez ktoré môže do domu prenikať studený vzduch, musia byť uzavreté.

Starostlivosť

Starostlivosť o toto plemeno kurčiat pozostáva z činností, ako sú:

 1. Včasná chôdza.
 2. Udržiavanie vnútorných priestorov domu čisté, častá výmena posteľnej bielizne na bidlách a v klietkach.
 3. Vetranie a dezinfekcia kurína každých 6 mesiacov.
 4. Kontrola prítomnosti dostatočného množstva čistej vody v napájačkách.

Tiež pri pestovaní takého plemena kurčiat je potrebné starostlivo sledovať stav končatín vtáka.

Jedlo

Takýto vták je kŕmený konvenčným krmivom pre kurčatá pre brojlery a plemená vajec. V lete sa do kŕmnej zmesi pridáva hmota zelenej trávy a minerálne prísady (krieda, vápenec, jemne mletá mäsová a kostná múčka). Priemerná spotreba krmiva na vtáka za deň je iba 120 - 130 gramov.

Chov

Toto plemeno kurčiat sa šíri dvoma spôsobmi:

 1. Prirodzená inkubácia vajec sliepkou.
 2. Umelá výroba kurčiat v domácich alebo špeciálnych inkubátoroch.

Prvá metóda, aj keď nie je nákladná, je riziková, pretože nie každá sliepka vyliahne vajcia. Metóda inkubátora pri zachovaní požadovanej teploty vám umožňuje získať veľké množstvo zdravých kurčiat v relatívne krátkom časovom období.

Na aké choroby sú náchylné

Toto plemeno kurčiat je náchylné na infekciu infekčnými chorobami, ako sú:

 • pasteurelóza;
 • salmonelóza;
 • pullorosis.

Z vírusových chorôb sú kurčatá ovplyvnené neurolymfatickým ochorením, nefrosonefritídou, ovčími kiahňami a vtáčou chrípkou.

Aby sa zabránilo kontaminácii hydiny vyššie opísanými chorobami, je potrebné udržiavať čistotu v kurníku, meniť podstielku, vodu a krmivo v napájačkách, zabrániť kontaminácii krmiva zemou a vylúčiť vstup divých zvierat na coop.

Dôležité. Ak nájdete príznaky nebezpečných vírusových chorôb u vtákov, mali by ste okamžite kontaktovať miestnu veterinárnu službu, ktorá vám odporučí lokalizáciu choroby a ďalší osud neinfikovaných vtákov..


Pozri si video: Stavba kurníku 1. časť (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Arnatt

  Čokoľvek môže byť

 2. Melesse

  This idea would have just by the way

 3. Zulkigor

  Thank you very much, how can I thank you?

 4. Gajin

  I think you are not right. Som si istý. We will discuss it. Write in PM.

 5. Arashizshura

  check it out, check it out.

 6. Kifle

  Dismiss me from it.

 7. Trahern

  Internet je napísaný kapitálovou listinou vo vete, ak je to tak.A stotiny nie sú s bodkou, ale s čiarkou. Toto je štandard. A tak všetko nie je zlé, len veľmi dobré!Napíšte správu